Elke pop toont één karaktertrek van de speler Panisch op de vlucht vo< Kwinkslagenharde grappen en lacoi 36 Donderdag 23 oktober 2008 PZC Met Lock, Stock And Two Smoking Barrels (1998) en Snatch (2000) zette film maker Guy Ritchie zich opvallend op de kaart als een soort Britse Ta- rantino. De vlotte gangsterkome die met veel zwarte humor, snedi ge dialogen en chaotische verwik kelingen was deze gewiekste nieuwkomer op het lijf geschre ven. Zijn hierop volgende uitstapjes in een andere richting, de romanti sche komedie Swept Away met ROCKNROLLA Film. Regie: Guy Ritchie. Met: Tom Wilkinson, Mark Strong e.a. Te zien in Vlissingen. door Leo Bankersen toenmalig echtgenote Madonna en de mysteriethriller Revolver, werden veel minder enthousiast ontvangen en zijn de Nederlandse bioscoop zelfs voorbijgegaan. RocknRolla is weer een terugkeer naar zijn succesformule. Dat is goed nieuws voor de liefhebbers van rap gesneden misdaad in een kleurrijke Londense onderwereld vol grote en kleine baasjes die el kaar om het hardst proberen af te troeven. Ritchie bewijst dat hij ook zonder vuurwapens - in ieder geval in de eerste helft - de zaak kan laten spetteren. Maar voor wie het kunstje kent, is het niet echt verrassend meer. Larissa de Keijzer speelt Mouche in De liefde van de zeven poppen. Peter Adriaanse leidt jubileumproductie van De Zeeuwse Komedie. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Het is misschien al twintig jaar geleden dat acteur en regisseur Peter Adriaanse op zijn verjaardag een boek cadeau kreeg van een vriendin: De liefde van de zeven poppen (1954) van de Ameri kaanse schrijver Paul Gallico. „Ze zei: dat is echt iets voor jou." Dat bleek te kloppen. Toen Adriaanse werd gevraagd de jubileumproductie van de veertig jarige Zeeuwse Komedie te maken, kwam hij opnieuw uit bij Gallico's verhaal. „Het verzoek was een voorstelling te maken voor een breed publiek en waar iedereen van de Zeeuwse Komedie aan kon meedoen. Ik dacht: hierin kan ik wel een man of vijftien kwijt." Het verhaal gaat over het meisje Mouche, dat na een reeks teleur stellingen besluit in de rivier te springen. Zij wordt net op tijd aan gesproken door een pop, die aan de rand van een poppenkast zit en haar voorstelt aan de andere zes bewoners van de kast. De poppen halen haar over met hen mee te reizen langs kermissen. De vriend schap wordt echter vergald door de verbitterde poppenspeler. Zij besluit daarom weg te gaan, totdat ze zich realiseert dat het de han den en woorden van de poppen speler zijn die de poppen tot leven brengen. „Dat vind ik ook het interessante aan de tekst", zegt Adriaanse. „Ie der mens heeft verschillende kan ten. Alle karaktertrekken van de poppenspeler, op zich een ontzet tende aso, komen via de poppen naar buiten. De voorstelling gaat ei genlijk over het leven. Ik denk dat kinderen vooral een grote poppen kast zien, maar voor de rest van het publiek zitten er veel meer la gen in." Gallico's boek is in de jaren vijftig verfilmd door Charles Wakers, on der de titel Lili, met Leslie Caron en Mel Ferrer in de hoofdrol. „Die is nauwelijks nog te krijgen", zegt Adriaanse. „Het is een film met een verschrikkelijk happy end. Ik laat dat soort dingen allemaal in het midden. Anders haal je ook de 'De spelers moesten terug naar af. Gewoon dóen. Het moet van binnenuit komen.' dubbele lagen eruit. Het publiek moet zelf kunnen bepalen of het erin meegaat." Larissa de Keijzer speelt de rol van Mouche. Daarnaast doen er nog dertien mensen mee. „De jongste is twaalf, de oudste in de zeven tig." Adriaanse heeft vooral geha merd op timing en op het zo natu rel mogelijk spelen. „De spelers moesten helemaal terug naar af. Gewoon dóen. Het moet toch van binnenuit komen. Daar hebben we het meest aan gewerkt." Zeeuwse Komedie, 'De liefde van de ze ven poppen' door de Zeeuwse Kome die, theater Vestzak99, Vlissingen. Op za 25 (prem.) en vr 31 okt.; za 1, zo 2, vr 7, zo 9, vr 14, za 15, zo 16, vr 21za 22, vr 28 en za 29 nov. Aanvang: 20.15 uur, zondagen om 15.00 uur. coach) voor haar rekening. „Er zijn minder spelers en er is minder decor", antwoordt een van de jongeren op de vraag wat bij de ze voorstelling anders is dan in een theater. Natalie Heevel yan Wederzijds vuurt aansluitend op het optreden tal van vragen op de leerlingen af Heevel stelde het edu catiepakket samen en wil dus graag weten of en hoe 'de bood schap' overkomt. Zij krijgt verras send veel respons. De jonge regisseur Daniël van Klaveren bewerkte het boek Het toevallige leven van Justin Case van Meg Rosoff tot een toneelstuk voor Theatergroep Wederzijds. Zaterdag gaat de voorstelling in Amsterdam in première. Scholen in Goes kregen deze week al een voorproefje. door Ali Pankow Het ene moment is er nog niks aan de hand en twee seconden later komt het nooit meer goed. Als de 15-jarige David plotse ling beseft wat er allemaal mis kan gaan in zijn leven, slaat hij panisch op de vlucht. Hij is niet van plan slachtoffer te worden van 'het noodlot'. Hij bedenkt allerlei ma nieren om het lot te slim af te zijn: een andere naam, Justin bijvoor beeld. Andere kleding ook en een hond, een dappere hazewindhond met de naam Boy. En ook al is die hond dan maar denkbeeldig, het dier verschaft hem wel wat zelfver trouwen. Theatergroep Wederzijds speelt de ze week bij het Ostrea Lyceum en het Goese Lyceum try-out voorstel lingen van Just in Case vooraf gaand aan de première zaterdag in Jeugdtheater De Krakeling in Am sterdam. „Dit vergt nogal wat van leerlin gen VMBO basis en -kader", zegt Janna Scheffer, docente hjeder- lands van het Ostrea Lyceum. Al haar tweede klassen hebben de voorstelling inmiddels gezien. Bij de ene groep komt het verhaal be ter over dan bij de andere. „Het is een vrij abstracte vertelling en de voorstelling vergt misschien ook wel wat theaterervaring, die niet ie dereen heeft", meent ze. Het is voor haar school de eerste kennismaking met Wederzijds, een theatergroep die al jaren be kend staat om spraakmakende voorstellingen. Die kennismaking gebeurt in het kader van een les project, ter stimulering van het le zen. „Daarbij worden ook theater en film betrokken. Programmeur Rens Schot van Podium 't Beest adviseerde ons deze voorstelling van Wederzijds", vertelt Scheffer. Zij kan in elk geval tevreden zijn over concentratie en perceptie van haar laatste groep leerlingen, die Just in Case bijwonen. Het verhaal wordt gewoon in het klaslokaal gespeeld door twee jon ge acteurs. Floris Verkerk speelt de rol van David/Justin. Mirthe Klie- verik neemt alle andere persona ges (baby Charley, schoolvriend Peter, fotografe Agnes en de sport- De meeste leerlingen zeggen niet te geloven in 'het noodlot'. In elk geval niet zoals de David in het stuk dat doet. „Het is gewoon toe val dat de ene groep mensen wel omkomt bij een ramp en de ande re groep niet", vindt een van de meisjes en krijgt instemmend ge- knik van haar klasgenoten. Daniël van Klaveren is in de eerste plaats acteur bij Wederzijds. Met Just in Case levert hij zijn eerste re gie af Het boek van Meg Rosoff sprak hem zeer aan en hij besloot daar een toneelbewerking van te maken. „Eerst comprimeerde hij het verhaal tot zeven personages en uiteindelijk is het dus ingedikt tot dit script voor twee personen", zegt Floris Verkerk. Hij en Mirthe J/ Klieverik zijn als spelers nauw be- trokken geweest bij de totstandko- ming van de uiteindelijke tekst. tm Verkerk: „Het boek heb ik bewust vooraf niet gelezen. Dat heb ik pas gedaan toen we het stuk al had- Scène uit de voorstelling Just in Case met Floris Verkerk(l) en Mirthe Klieverik van Th

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 38