Mosselkwekers boeken pure winst De vlag hangt nog niet uit bij de actievoerders K 60% korting OMINICUS 'Subsidie voor alle pontjes' Hulstenaar cel in aardenshow Tot op diverse kal-fireè haarden De invloed van de telescoop op het wereldbeeld PZC Donderdag 23 oktober 2008 31 Spandoeken tegen 'de groe ne leugen' en 'de milieumaf fia' kunnen de kast in. Mos selkwekers hebben een pro fijtelijk akkoord gesloten. Onder Zeeuwse mosselkwe kers zal nog niet direct een jubelstemming heer sen. Ze hebben de laatste maan den te veel in onzekerheid geleefd. Hier en daar zal deze week toch wel een 'hoeraatje' zijn opgegaan. De mosselsector heeft met het dinsdag in Den Haag onderteken de convenant tenslotte heel wat binnengehaald. Allereerst is tijdwinst geboekt. De bedrijfstak krijgt tot 2020 de kans zich te vernieuwen, minder afhan kelijk te worden van op onderwa- terbanken in de Waddenzee geval len mosselzaad. Voormalig minis ter Cees Veerman van Landbouw legde dit in 2005 al vast in het be leidsbesluit 'Ruimte voor een zilte GIMBRERi MODE MIDDELBURG BOBBE MODE,: VHS! MIDDELBURG - De rechtbank heeft een 41-jarige inwoner van Hulst veroordeeld tot een gevangenis straf van negen maanden. Ook moet hij 3374 euro schadevergoe ding betalen. De Hulstenaar werd schuldig bevonden aan enkele be- drijfsinbraken in Terneuzen en Kloosterzande, die vorig jaar wer den gepleegd. De buit bestond voornamelijk uit gereedschap. ANALYSE door Harmen van der Werf oogst', maar hij verzuimde zijn streven hand in hand te laten gaan met natuurherstel in de Wadden zee. Wat de Waddenvereniging, Vogelbescherming Nederland en stichting Wad (voorheen Wilde Kokkels) tot juridische procedures bij de Raad van State bracht. In het akkoord tussen de mosselsec tor,, minister Gerda Verburg en de natuurorganisaties gaan verduurza ming van de mosselkweek en na tuurherstel wel gelijk op. Dat de mosselsector daadwerkelijk tot 2020 de tijd krijgt, is nu goed ver ankerd. Alle ogen zijn gericfit op de inzet van mosselzaadinvanginstallaties (mzi's) als alternatief voor de 'ge wone' mosselzaadvisserij. In het akkoord wordt daarvoor in princi pe de ruimte geboden, niet alleen in Zeeuwse wateren en de Wad denzee, maar ook op de Noordzee. Er is nog wel overleg met andere gebruikers als garnalenvissers no dig om de ruimte voor mzi's af te bakenen. Maar het principe staat vast: de visserij op wilde mossel- zaadbanken moet richting 2020 ge leidelijk plaatsmaken voor het in vangen van mossellarfjes met spe ciale net- en touwinstallaties. Den Haag kan er niet meer onderuit daarvoor voldoende beleidsruimte te maken. Helemaal nieuw is dat niet. Wat wel nieuw is in het ak koord - en dat is pure winst voor de mosselsector - is dat het ministerie werk gaat maken van de verbetering van kweekper- celen in de Waddenzee. Al jaren willen mosselkwekers slechte kweekgronden inruilen voor bete re. Schot zat daar niet in, nu (mo gelijk) wel. Nieuw is ook dat Noors en Zweeds mosselzaad in de Waddenzee mag worden ge bracht om te kweken, waarmee, een tekort kan worden opgevan gen. Opmerkelijk is dat er ruimte wordt geboden om zaad van mzi's uit Zeeuwse wateren naar de veel groeizamere Waddenzee te bren gen, een vurige wens van mossel kwekers. Het is nu verboden zaad uit Zeeland naar de Waddenzee te brengen, omdat 'gevaarlijke' uitheemse organismen zouden kunnen meekomen. De mosselsector heeft, het ak koord overziend, veel winstpun ten geboekt, al moeten die in tal van documenten en in de praktijk nog worden verzilverd. Na de uit spraak van de Raad van State in fe bruari waarbij voorjaarsvisserij op mosselzaad in de Waddenzee voor lopig verboden werd, zetten mos selkwekers onder leiding van Wout van den Berg uit Bruinisse een ramkoers tegen 'de milieumaf fia' in. Dankzij stuurmanskunst van bemiddelaar en burgemeester van Assen Sicko Heidoorn zijn ze daar op tijd vanaf geweken. Bruse vrouwen organiseerden protest van mosselsector. door Melita Lanting BRUINISSE - „De vlag uit? De vlag gaat pas uit als het definitieve plan er is. Ja, er is nu een akkoord, maar...?" Mosselvrouw Mariska Ju- melet uit Bruinisse is niet in een jubelstemming. Het vertrouwen in de goede afloop is er nog niet. Vijf tien jaar problemen poets je niet weg met een handtekening. „Iedere keer moet je een stukje in leveren. We zitten nu nog maar op twee procent van het Wad. Op een gegeven moment houdt het op." Het begon allemaal in het voorjaar. Toen oordeelde de Raad van State dat een vergunning voor het opvissen van mosselzaad ten onrechte was verstrekt. Het einde van de mosselsector dreigde, maar er gebeurde naar buiten toe maar weinig. „En op een gegeven mo ment dachten wij 'verdorie, als die mannen niks doen, doen wij het wel'." Samen met Corine Hooger- heide ging Mariska Jumelet aan de slag. „We zijn gaan bellen met ie dereen. Vissers, maar ook handel aren en al pratende werd de eerste actie geboren." Dat was het luidruchtige protest tijdens de start van het kreeftensei zoen in maart. „Die actie'trok ge lijk de aandacht van media uit heel het land. De telefoon ging de hele dag, onvoorstelbaar." Binnen de sector stond niet iedereen gelijk te trappelen. Trok de eerste actie nog enkele tientallen schepen, in de loop van de tijd schaarde de he le vloot zich achter de acties van beide vrouwen. „Iedereen deed mee met vrouw en kinderen." De leus 'stop de groene leugen' werd geboren en overal in Zeeland verschenen de flyers met de beken de geketende mosselpan. „Duizen- DOMINICUS 23 t/m 25 oktober in Goes 0* m m mm i, 10T Kornng OPENINGSTIJDEN 23 en 24 oktober: 09.00-21.00 uur en op 25 oktober: 10.00-17.00 uur www.dominicus.nl Verrijn Stuartweg 10 4462 GE Goes door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - De subsidieregeling voor het toeristenpontje tussen Perkpolder en Hansweert moet na volging krijgen bij de andere veer diensten in het Zeeuwse circuit van Fiets een Rondje met een Pon tje. Dat zegt voorzitter Laurens de Brouwer van de Schippers Rondje Pontje. De Brouwer vaart zelf tus sen Perkpolder en Hansweert. Dit jaar kon hij als proef dankzij subsidies van de gemeenten Hulst en Reimerswaal en de provincie de prijs voor een overtocht halve ren. „Daardoor ging het dit sei zoen fantastisch", aldus De Brou wer. „We hebben het aantal van 1139 personen in veertig vaardagen ruim verdubbeld naar 2336 perso nen in 36 vaardagen. En dat terwijl het weer dit jaar erg tegen zat. Vol- JS VAN DAV1.MI- C S f t.: I - '.I II Uil een exploot van t.k.-gerechtsdeurwaarder P.J. Dielen te Terneuzen d.d. 09 oktober 2008 blijkt, dal ten verzoeke van Albertus van der Pol. wonende te Etiopië, aan Helen Grace Rumble, thans zonder bekende \tfoon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend een dag vaarding, waarbij gedaagde wordt opgeroepen te verschijnen voor de Rechtbank Middelburg te Middelburg op woensdag 11 februari 2008. In de dagvaarding wordt gevraagd om te bepalen dat'er verdeling zal plaatsvinden van de woning gelegen tc Graauw, gemeente Hulst aan de Oude Graauwsedijk 4, met benoeming van een onzijdig persoon die bij de verdeling de belangen van gedaagde zal behartigen. Van dit exploot kan belangheb bende een afschrift •verkrijgen op onderstaand adres. 'VA* BAHME r..3i*£K&"3n'%UF!.;F'*AAaiJtfu \i Tc' den en duizenden flyers en stickers hebben we verspreid. Er zijn kindertekeningen aangeboden aan de Tweede Kamer, we hebben acties gevoerd tijdens de visserijda- gen, bij de Waddenvereniging en we hebben in IJmuiden ruim tien duizend handtekeningen aangebo den aan minister Verburg." De acties hebben volgens Jumelet veel effect gehad. De publieke opi nie is beïnvloed. „In heel Neder land weten mensen nu van de mosselvisserij en de zaadvisserij." De spandoeken gaan (voorlopig) de kast in. Dat geldt niet voor de leus 'stop de groene leugen'. „Dat gaat verder. Dat is niet alleen de mosselsector, dat geldt ook voor de boeren of andere bedrijven." Twee vrouwen uit Bruinisse orga- niseerden het protest van mossel vissers. Ze kijken tevreden terug, maar de vlag gaat nog niet uit. Daarvoor is het nog te vroeg. MIDDELBURG - De Middelburgse brillenmaker Hans Lipperhey de monstreerde in 1608 zijn tele scoop. Het wereldbeeld verander de door de waarnemingen die van af toen gedaan konden worden. In vier lezingen, verdeeld over twee donderdagavonden, vertellen we tenschappers in de Zeeuwse Biblio theek wat daar het resultaat van is. Prof Wim Gerritsen (Universiteit Leiden) zet vanavond de voorge schiedenis uiteen: Hoe dachten de middeleeuwers over aarde en heel al? Dr. Huib J. Zuidervaart, (Huy- gens Instituut Den Haag) gaat daar na in op de ontwikkelingen in de zeventiende en achttiende eeuw: Galilei kon de theorie van Coperni cus onderbouwen, die eerder had gesteld dat niet de aarde in het middelpunt van ons zonnestelsel staat, maar de zon. Prof dr. Ed van den Heuvel (UvA) belicht donderdag 6 november de actuele kijk op de plek van de aar de in ruimte en tijd. Dr. Rob H. van Gent (Universiteit Utrecht) schetst diezelfde avond de wissel werking tussen religies en sterren kunde. Kaarten kosten 7,50 euro per avond. Bestellen kan via theater- verkoopzeeland.nl, zie 'lezingen te- lescopie' of via 0900-3300033. Ook aan de deur zijn, zolang de voor raad strekt, kaarten te koop. Aan vang om 19.30 uur. gend jaar moet het nog beter kun nen gaan. Dan kunnen we de pro vincie Zeeland duidelijk maken dat er echt behoefte is aan een toe ristisch veer." De beide gemeenten en de provin cie legden elk een euro per vaar- kaartje op tafel, waardoor een over tocht slechts drie euro kostte. Dat systeem zou volgens de voorzitter van Schippers Rondje Pontje ook voor de andere dertien toerisr tische pontjes in de provincie moe ten gaan gelden. Eigenlijk moest de veerdienst zich zelf dit jaar voor het eerst zien te bedruipen. Dat was echter volgens de schipper mede gezien de hoge brandstofprijzen absoluut geen haalbare kaart, waarna de nieuwe subsidieregeling in het leven werd geroepen. VAN DAM Ml: CS SEOfTü? Uit een exploot van t.k.-gerechtsdeurwaarder RJ. Dielen te Terneuzen'd.d. 09 oktober 2008 blijkt, dat ten verzoeke van Canutus Theodorus Winkel wonende te Biervliet, gemeente Terneuzen. aan Tracie-Anne Smith, zonder bekende woon- en of verblijfplaats, dan wel kan tooradres of vestigingsplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend een door en namens requirant opgemaakt verzoekschrift tot echt scheiding, hetwelk is ingeschreven bij de recht bank Middelburg op 06 oktober 2008, waarbij tevens aan requirante is aangezegd dal deze uiterlijk woensdag 11 februari 2009, hetzij een verweerschrift kan indienen, hetzij uitstel te dier zake kan verzoeken, alsmede dat het indienen van bedoeld verweerschrift of het verzoek lot uitstel daartoe slechts kan geschieden door een procureur. VA* HAMVE i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 33