Landsbanki-debacle ligt bij Goese Schans Taakstraf voor dodelijk ongeval bij Nieuwland NXT> Geen Zeeuwse Miss Proefdiervrij §f t Klacht over slechte douches Goese Lyceum a.s. zaterdag genieten van demonstraties op Outdoorchef barbecues bij Paliadio buitenmeubelen in Binnenuit bin n9n www.binnenuit.nl uit ^ÓDÉMODE^ SïüRDAG 25 OKTOBER ^S-IT-OOUUR W PZC Donderdag 23 oktober 2008 29 Goes heeft grote ambities en dat brengt, zo is geble ken uit het Landsbanki-deba cle, ook grote risico's met zich mee. Wie een ui afpelt, komt schil na schil langzaam tot de kern. Wie het Landsbanki-debacle van de ge meente Goes wil ontleden, moet hetzelfde doen. In de kern blijkt het mogelijke verlies van de door Goes bij Landsbanki geparkeerde 12 miljoen euro bij het ambitieuze woningbouwproject Goese Schans te liggen. Het 'overtollige' geleende geld was daarvoor nodig. Onderhandelingen over de aan koop van twee stukken grond langs de Westhavendijk vlakbij de Ringbrug leiden begin dit jaar tot een akkoord. Het is de bedoeling dat het samenwerkingsverband voor de ontwikkeling van Goese Schans, met de gemeente Goes, woningcorporatie RWS, project ontwikkelaar Van Garderen 8c Dekker en Proper Stok Ontwikke laars, de transactie financiert. Maar het samenwerkingsverband waarvoor eind 2007 een vertrouwe lijke overeenkomst is gesloten, heeft nog niet alles rond. De gemeente Goes koopt daarom op 4 januari 2008 de gronden met (de te slopen) gebouwen van druk kerij Pitman en twee autobedrij ven langs de Westhavendijk voor - aldus het kadaster - bijna 11,3 mil joen euro. Veel geld voor ruim één hectare. „Dat was het onderhande lingsresultaat", stelt wethouder So phie van 't Westeinde (WD, fi nanciën) nuchter vast. Bij de aan- ANALYSE door Harmen van der Werf koop heeft de toekomstige waarde als woongebied een grote rol ge speeld én - niet onbelangrijk - Goes kan de dure grond in het sa menwerkingsverband inbrengen, waardoor kostbare aankopen kun nen worden gecompenseerd met goedkopere. Van Garderen Dek ker uit Goes heeft zo'n minder du re aankoop. Het bedrijf kocht in 1999, blijkt bij het kadaster, het ruim vijf hectare grote bedrijfster rein van de gesloten Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) voor 'een schijntje', voor 2 miljoen euro. Om de gronden aan de Westhavendijk te financie ren, moet de gemeente Goes geld lenen. Zij doet dat eerst met een kortlopende lening. De ontwikkelingsmaatschappij Goese Schans Commanditaire Vennoot; schap (CV) van de vier partners zal de aankoop later betalen, zo is afgesproken. Dit gaat echter niet zo snel. Een akkoord met de be oogde financier van de Goese Schans, de Bank Nederlandse Ge meenten, laat op zich wachten. Goes ziet zich 1 februari 2008 ge dwongen de kortlopende lening om te zetten in een langlopende le ning van 15 miljoen euro voor 10,5 jaar bij de Nederlandsche Water- schapsbank, een bank voor overhe den. De Wet financiering decentra le overheden (Fido) dwingt Goes daartoe, want die schrijft gemeen- NXT> Langevlele 20-22 4331 LT Middelburg T 0118 625 670 E mfo@rwimiddelburg.nl W www.nxtmickfelburg.nl AMSTERDAM - Het nieuwe gezicht van de campagne voor proefdier- vrije cosmetica van vereniging Proefdiervrij komt niet uit Zee land. De twee Zeeuwse kandidates, Vi vian Versluijs uit Wolphaartsdijk en Ilyana Nelis uit Yerseke, grepen afgelopen dinsdag naast het kroon tje tijdens de finale van de Miss Proefdiervrij-verkiezing in Amster dam. De titel ging naar Josje van der Zwart uit Almere. Landelijk hadden zich 1045 kandi dates opgegeven voor de verkie zing. Uit elke provincie waren twee meisjes uitgekozen om deel te nemen aan de finale. Vivian en Ilyana wonnen begin september de Zeeuwse finale in Vlissingen. Daaraan deden zestien Zeeuwse meiden mee. Vleesveebedrijf Vers rundvlees, rechtstreeks van onze boerderij in Baarland naar uzv diepvries Wij garanderen een diervriendelijke productie. Betrouwbaar vlees zonder toevoegingen en op ambachtelijke wijze geslacht.; Thuisbezorgd (tVffZefaf/e», Noord- en Zuid Beveland) in pakketten van 20 kilo per kilo. Burg. Vogelaarstraat 17 4435 AR Baarland (0113)63 96 44 M 06 51 35 96 21 1 janenaijitagoud@pIanet.nf ten een limiet aan kortlopende le ningen voor. Goes heeft die limiet begin dit jaar bereikt. De Bank Nederlandse Gemeenten meldt later trots voor 20 miljoen euro deel te nemen in de Goese Schans. De Goese Schans CV be taalt Goes begin april. De gemeen te beschikt opeens over veel over tollig geleend geld waarover 4,15 procent rente moet worden be taald. In afwachting van de uitvoe ring van grote projecten als een aquaduct in het havenkanaal (op de plek van de Ringbrug) en een spoorbak, wordt in juli en septem ber 12 miljoen euro voor drie maanden bij de veel rente (5,31 en 5,5 procent) betalende IJslandse bank Landsbanki geparkeerd. De bank met een goed keurmerk, een A-rating, voldoet aan de eisen die de Goese gemeenteraad in 2006 heeft gesteld. Maar de kredietcrisis slaat begin oktober toe. Landsban ki stort met de hele, zwaar overbe kende bancaire wereld van IJsland in. Goes dreigt voor 12 miljoen eu ro het schip in te gaan. De ui' afpellend lijkt de conclusie voor de hand te liggen dat Goes het slachtoffer is geworden van een ongelukkige samenloop van omstandigheden die niemand had kunnen voorzien. Maar aan de andere kant is de vraag gerechtvaardigd of Goes met het project Goese Schans niet een te grote broek heeft aangetrokken. Over woningbouw op het AKF-ter- rein lopen nog procedures. Nog lang niet alle gronden zijn aange kocht. Voor onder meer betonwa- renfabriek Haringman moet nog een nieuwe locatie worden gevon den. En de kredietcrisis die Goes zo zwaar heeft getroffen, doet de woningmarkt ook geen goed. GOES - Lekker een paar uur gym men of dansen, maar vervolgens bezweet naar de volgende les moe ten omdat je niet fatsoenlijk kunt douchen. Voor leerlingen van het Goese Lyceum locatie Van Dussel- dorpstraat is het de dagelijkse prak tijk. De douches verkeren in erbar melijke staat, maar er moet eerst duidelijkheid komen over de toe komstige huisvesting van de school, aldus rector Els van Doorn. lane Geene (38) uit 's-Gravenpol- der vindt de situatie onacceptabel. Haar 13-jarige dochter zit in de brugklas kunst en cultuur. „Het komt voor dat ze eerst twee uur dans heeft, daarna twee uur gym en vervolgens nog vier uur be zweet moet rondlopen op school." Hoewel de rector het aanpakken van de douches en het sanitair 'ab soluut noodakelijk' vindt, is dat af hankelijk van het gemeentelijk be sluit over de huisvesting. „Als blijkt dat we hier nog maar korte tijd zitten, dan is geld in die douches steken natuurlijk een enorme desinvestering. Blijven we nog wat langer, dan nemen we ze ker maatregelen." Kamperlander die doorreed na aanrijding hoeft cel niet in. MIDDELBURG - Een taakstraf van 240 uur, een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden en twee jaar niet rijden. Die straf legde gisteren de recht bank op aan een 28-jarige man uit Kamperland. De man, een beginnend bestuur der, veroorzaakte op 24 juni bij Nieuw- en Sint Joosland een dode lijk ongeval en was zonder zich om het slachtoffer te bekommeren doorgereden. Het slachtoffer, de 45-jarige Mid delburger John de Looff, vader van twee kinderen, overleed ter plaat se. De officier van justitie had een gevangenisstraf van drie maanden, een rijontzegging van twee jaar en 140 uur taakstraf geëist. De man moet tevens een schadevergoeding betalen en zijn auto is door de rechter verbeurd verklaard. De Kamperlander had tijdens een personeelsfeest in Middelburg wat gedronken en wilde nog snel naar een coffeeshop in Goes. In de bocht van de Nieuwlandse- weg bij Nieuw- en Sint Joosland ging het mis. Er waren wegwerk zaamheden, de maximum snel heid bedroeg daar 50 kilometer per uur en hij reed beduidend har der. De verdachte verloor de macht over het stuur, schampte een vang rail en de auto slipte naar de ande re kant van de weg, waar op dat moment drie fietsers reden. De Kamperlander schepte De Looff, die vijftien meter werd weggeslin gerd. Zonder te stoppen reed de man door en pas de volgende ochtend belde zijn moeder de politie met de melding dat haar zoon bij het dodelijke ongeval was betrokken. De beschadigde auto had hij uit het zicht gezet. Tot op de zitting beweerde de Kamperlander gedacht te hebben dat hij een hert had aangereden en niet wist dat hij een fietser had ge raakt. Totdat rechter J. Hopmans hem toebeet 'genoeg van zijn praatjes te hebben' en hij schoor voetend bekende wel degelijk ge zien te hebben dat hij de fietser had aangereden. P|<| De rechtbank van Middelburg heeft een inwoner van Kamper land veroordeeld tot een werk straf wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeval.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31