Het leek nog zo mooi, Behoud ambulancedienst vergt Harry Mulisch Wie houdt er eigenlijk toezicht op de bedrijven die miljoenen ophalen met dubieuze beleggingen? KTOfXETTOT 2 Donderdag 23 oktober 2008 PZC WILLEM VAN DAM Hij staat, dankzij zijn Twee Vrouwen, weer volop in de schijnwerpers: Harry Mulisch. Eind vorige week wandelde de Gevierde Schrijver in de tv-documentaire Een bevlieging samen met Gherry Duyns door Haarlem, de stad waar zijn schrijverschap begon. Jam mer, dat hij niet even halt hield in de Duvenvoordestraat, want daar, op nummer i, woonde de man die als een der eer sten iets in de schrijverij van Mulisch zag: mijn vader. Vader Jan was journalist en schreef onder meer toneelrecensies voor een te Heemstede verschijnend advertentieblad en - later - het Haarlems Dagblad/IImuider Courant. Het was vader ]an die de eerste stukken van de hand Lr-hnaft- nlf van Harry Mulisch in dat Heem- I neen: steedse huis-aan-huis-blaadje op één maal mijn nam- En het was vader Jan die de jonge Mulisch destijds een luier verschoond! handje hielp bij het voltooien van zijn novelle Tussen Hamer en Aambeeld (1952). Mulisch op zijn beurt bewerkte (onder het pseudoniem A. Zwart) een toneelstuk dat mijn vader schreef over het Beleg van Haarlem tot een feuilleton dat in het Haar lems Dagblad verscheen. Hij kwam er regelmatig, in de Duven voordestraat nummer één; ik heb nog bij hem op schoot geze ten, hij heeft zelfs één maal mijn luier verschoond! Op mijn zolder, in een paar dozen waarop ik een sticker 'Fami liearchief heb geplakt, bevinden zich nog enkele briefjes die Mulisch vele jaren geleden aan mijn vader stuurde. In één daar van (gedateerd 27-4-1949) eist hij salarisverhoging: „Het schijnt mij toe, dat Gij er eens toe moest overgaan om een vast honorarium van f 5,- per kolom vast te stellen Straks, als de Gevierde Schrijver aan zijn eigen Ontdekking van de Hemel is begonnen, bied ik die briefjes misschien ter veiling aan. Ze zullen vast meer opbrengen dan die rijksdaalder die hij ooit van mijn ouders leende en nimmer terugbetaalde. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31,4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/lezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten' van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vier verdachten van oplichting staan vanaf vandaag in Middelburg terecht. Gedupeerden voeren al jaren strijd om hun geld terug te krijgen. door Nadia Berkelder In totaal zijn 760 mensen sa men 35 miljoen euro kwijt. Sommigen hebben hun huis moeten verkopen, anderen hebben hun erfenis verspeeld, of zagen hun pensioenvoorziening in rook opgaan. Allemaal investeer den ze in citrusplantages in Costa Rica, in bedrijven die zijn opgezet door een nu 55-jarige Middelbur ger: New.World Investments, New World Companies, New World Products: verschillende na men voor meer van hetzelfde. De vereniging van gedupeerde inves teerders van New World Compa nies probeert al jaren het geld te rug te krijgen. Die vereniging verte genwoordigt 360 mensen. De mensen die we voor dit ver haal spraken, willen niet met hun naam in de krant. Ze voelen zich niet veilig. In de nasleep van het faillissement van het bedrijf doken bekende figuren uit de onderwe reld op. Er werden organisaties op gericht, zogenaamd om investeer ders te helpen hun geld terug te krijgen. Ook de mensen achter die organisaties lijken oplichters: men sen raakten meer geld kwijt en van hun oorspronkelijke inleg heb ben ze niets meer gezien. Het leek zo mooi. Investeren in een groen plan, de lokale bevol king in Costa Rica steunen en - niet onbelangrijk - een rendement van tien procent. De investeerders legden, aangespoord door tussen personen die riante provisies op streken, vanaf 1998 duizenden eu ro's in. Mensen maakten de over waarde van hun huis te gelde, door een extra hypotheek af te slui ten. Van wantrouwen was geen In 2001 werd het kantoor van New World Investments (NWI) geopend in Middelburg. Op de foto vlnr: de 55-jarige verdachte, de ambassadeur van Costa Rica, een mededirecteur van NWI en de ambassadeur van Uruguay. sprake: de brochures zagen er goed uit, er waren al plantages. En ook de voorloper van de Autoriteit Fi nanciële Markten AFM) gaf aan vankelijk goedkeuring. Toen die het in 2001 aan de stok kreeg met het bedrijf, hoorden investeerders daar niets van, zeggen die. Nu zijn alle beleggers hun geld kwijt. Het ging goed tot november 2003. De investeerders kregen niet meer uitbetaald, in 2004 ging New World Products failliet. De Middel burgse verdachte kon z'n gang blij ven gaan met een nieuw beleg gingsplan, onder een andere naam, maar weer ging het om cit rusplantages in Costa Rica. Afgelo pen maart werd hij aangehouden, samen met drie anderen. De. vereniging van investeerders heeft tot nu toe een zwaar gevecht moeten voeren: nog maar een frac tie van het geld is boven water. Het is een zoektocht naar alle bv'tjes, onroerend goed, en het geld dat daarin is verdwenen. De frauduleuze organisatie heeft zich zelf iedere keer afgetakt, het ene faillissement volgde op het andere. Bestuurders van de vereniging zijn teleurgesteld. In het rechtssysteem en in de politiek. Alles hebben ze zelf moeten uitzoeken, de verdach ten gingen jarenlang vrijuit. Toen ze bij een beslaglegging filmbeel den maakten, belden de verdach ten de politie. Die was snel ter plaatse, en nam de camera in be slag: de beelden werden gewist. Te gen de verdachten werd niets on dernomen. De vergelijking met de kredietcrisis dringt zich op: de overheid helpt nu de gedupeerden van slechte banken. Wie te goeder trouw belegt bij een bedrijf dat achteraf een criminele organisatie blijkt te zijn, kan naar zijn geld flui ten, terwijl alle betrokkenen we ten wie er verantwoordelijk zijn. door Nadia Berkelder Pas-vier jaar nadat New World Products fail liet ging, staat de voormalige eigenaar te recht. Het Middelburgse bedrijf probeerde in vesteerders te lokken voor citrusplantages in Costa Rica. Na het faillissement hield het niet op: blijk baar konden de mensen achter New World Pro ducts gewoon doorgaan met hun praktijken. Het Openbaar Ministerie, dat met de directie van het bedrijf een schikking trof voor overtredingen van de wet toezicht effectenverkeer in 2001 en 2002, kan niet uitleggen hoe dat kan. Een woordvoerster zegt niet inhoudelijk van de zaak op de hoogte te zijn. „En voor de zitting zeggen we niets, maar je mag aannemen dat we al veel langer met deze zaak bezig zijn." De Autoriteit Financiële Markten komt in actie als er signalen zijn dat er iets niet deugt bij een bedrijf. Dat gebeurde ook bij New World Pro ducts. Wat de toezichthouder daarna heeft gedaan, wordt niet duidelijk. De AFM gaat niet in op speci fieke gevallen, laat een woordvoerster weten. „We hebben de bevoegdheid om op onderzoek uit te gaan. We kunnen veel, maar niet alles: we zijn de AIVD niet." Bedrijven die beleggingsproducten aanbieden onder de 50.000 euro, moeten een ver gunning hebben van de AFM. Bedrijven die duur dere beleggingen aanbieden, hoeven dat niet. „Het achterliggende idee is dat mensen die zulke bedra gen beleggen er verstand van hebben. Het is discu tabel of dat zo is: maar wij maken de regels niet." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement mei automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Medewerkers draaien op voor fouten van eigen bestuurders. door Marcel Modde MIDDELBURG - Slikken of stikken. Meer keus heeft het personeel van de ambulancedienst voor Midden- en Noord-Zeeland (RAVZ) niet. Geen ingrijpende bezuinigingen, met persoonlijke financiële offers, betekent namelijk het failliet van de organisatie. En dan schiet er he lemaal niets meer over van ver vroegd pensioengelden (FLO) en andere tegoeden, realiseren de me dewerkers zich. Maar het feit dat zij nu op de blaren moeten zitten door mismanagement van toenma lig directeur Van de Velde en (in middels ook) ex-voorzitters van de Raad van Toezicht Van de Zaag en Van Dok-van Weele, doet de emo ties hoog oplopen. Tijdens een besloten bijeenkomst gisteravond in Middelburg kreeg het personeel het toekomstper spectief uitgestippeld. Directie, on dernemingsraad (OR) en een ge specialiseerd onderzoeksbureau zijn er in geslaagd voor 2009 een sluitende begroting te maken en te reserveren voor het wegpoetsen van de schuld. Mits het personeel bereid is af te zien van onregelma tigheidstoeslagen en uitkering van vakantiedagen. Maar daarmee is het gat dat tussen 2006 en 2008 is geslagen, nog niet gedicht. De OR en commissie van Georganiseerd Overleg hebben een brief gestuurd naar alle gemeenten boven de Westerschelde, waarin ze finan ciële steun vragen. Hoe hoog de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2