'Ik schaamde Tanja van der Woud W1 1 2 Donderdag 23 oktober 2008 PZC Fout geboren Kinderen van foute ouders. Ze hebben het nog steeds moeilijk. Blijkt uit hun verhalen, die nu gebundeld staan op de website Open Archief. „De jeugd van deze kinderen stond veelal in het teken van uitsluiting, eenzaamheid en armoede." door Tanja Kits foto's Rob Keeris en privébezit Op straat wer den ze gepest, buitengeslo ten, bespuwd. Thuis werd er met geen woord over ge rept. Bevrijdingsdag werd niet ge vierd. Over de oorlog werd niet ge praat. 'Het' was een groot taboe. Veel kinderen van foute ouders zijn zwaar beschadigd. Nog steeds. Naar schatting zijn er in Neder land 500.000 kinderen van foute ouders. Dat is berekend op basis van de dossiers van het ministerie van Justitie van na de oorlog ver oordeelde NSB'ers, SS'ers en ande re collaborateurs. Veel van de kin deren zijn al overleden, velen blij ven met het geheim rondlopen. Maar ook veel kinderen weten niets over het verleden van hun ouders. Die horen het pas als hun ouders zijn overleden. Dan vallen ineens puzzelstukjes op hun plaats. Waarom ze vroeger werden buitengesloten of uitgescholden. Pas in de jaren tachtig, zo'n dertig jaar na dato, kwam er ruimte voor deze vergeten groep mensen. Mochten ze eindelijk hun verhaal vertellen, zonder meteen veroor deeld te worden. Om elkaar te steu nen werd de werkgroep Herken ning opgericht. Er werden speciale weekenden en workshops georga niseerd waarbij de lotgenoten el kaar troffen en steunden. Later kwamen er zelfs nauwe contacten met andere oorlogsslachtoffers, joodse kinderen, kinderen van ver zetshelden. Maar wie denkt dat iedereen nu wel zo'n beetje zijn verhaal heeft verteld en zijn verleden heeft ver werkt, komt bedrogen uit. Er blijkt nog een hoop onverwerkt verdriet te zijn. Morgen wordt een website (www.hetopenarchief.nl) officieel gepresenteerd voor kinderen van foute ouders, die daarop hun ei gen verhaal kunnen publiceren. „Voor hun eigen verwerking. Maar ook om aan lotgenoten te laten zien wat zij hebben meegemaakt, zodat er iets van herkenning ont staat. Dat blijkt nog steeds heel be langrijk te zijn", zegt Ceciel Huite- ma, projectsecretaris van het Open Archief „In veel gevallen stond de jeugd van de kinderen in het teken van uitsluiting, eenzaam heid en armoede. Door een eigen verhaal op te schrijven kunnen ze hun herinneringen ordenen." De website is echter niet alleen een plek voor verwerking, vertelt Huitema. Als historica deed ze veel onderzoek naar Neder lands-Duitse betrekkingen. „Deze periode vlak na de oorlog is een la cune in de geschiedschrijving. Er is weinig aandacht geweest voor dit deel van de geschiedenis. Daar om willen we vastleggen wat nog vast te leggen is." Het Open Archief wordt aange stuurd door Cogis, het kennisinsti tuut voor de psychische en sociale gevolgen van oorlog, vervolging en geweld. Ook het Nederlands Insti tuut voor oorlogsdocumentatie (NIOD), de werkgroep Herken ning en de zelfhulporganisatie 'kin deren van foute ouders' doen mee in de begeleiding. De komende vier jaar onderzoekt het NIOD de positie van de voormalige NSB'ers en SS'ers, hun vrouwen en kinde ren in de naoorlogse samenleving. Het onderzoek naar hun uitslui ting en integratie moet nieuw in zicht geven in de vraag hoe er in Nederland met het oorlogsverle den is omgegaan. De website Open Archief is inmid dels al een poosje in de lucht en bevat 67 verhalen, deels anoniem, deels onder eigen naam. „Het blijft een lastig onderwerp. Velen praten er niet graag over. En in ie der geval niet gemakkelijk", zegt Huitema. „Toch hopen we op heel veel verhalen. En het kan volledig anoniem. Het e-mailadres waar mee wordt ingelogd komt niet bij de gegevens op de website te staan. Daar kan gekozen worden voor een pseudoniem of iets derge lijks." Relevante websites: www.hetopenarchief.nl www.niod.nl www.erfenissenvancollaboratie.nl Relevante organisatie: Werkgroep Herkenning, voor een persoonlijk gesprek en hulpvragen: 030 - 670 19 79 Reacties: nieuwsredactie@wegener.nl y y I ij zijn niet schuldig aan de keuze van onze 'ouders. Ik hou het me iedere keer weer voor. Met mijn verstand kan ik het volgen, maar mijn ge voel gaat een andere kant op. Je voelt je toch op een of andere ma nier schuldig." Tanja van der Woud kan er goed over praten, het feit dat haar vader NSB'er was. Zijzelf werd in kamp Vught geboren, in januari 1944, vlak na de bevrijding van het zui den van Nederland. Haar moeder werd al snel vrijgelaten- uit het in terneringskamp, haar vader werd in 1948 veroordeeld tot 13 jaar ge vangenisstraf De andere kinderen uit het gezin zaten in verschillen de pleeggezinnen. Ook Tanja groei de deels op in een pleeggezin. In de jaren vijftig werd het gezin here^ nigd, maar hecht is het nooit ge worden. „Mijn broers en zus kunnen en willen er absoluut niet over pra ten. Ze willen het niet weten voor hun omgeving. Ze vonden het ook helemaal niets dat ik in de jaren tachtig zo actief was in de werk groep Herkenning, waar kinderen van foute ouders voor het eerst hun verhaal deden. Ze vonden dat ik de familienaam te grabbel gooi de. Maar wat ik wilde was het on derwerp uit de taboesfeer halen. Zodat er begrip kon ontstaan en we niet meer nagewezen zouden worden. Vorige maand is mijn moeder overleden. Ik heb besloten om niet meer te liegen. Maar dat is toch lastig. De kinderen van mijn broers en zus weten van niets. Te gen hen zou ik moeten liegen. Dat wil ik niet, dus draai ik er wat om heen. Later hoor je dan: wat deed tante Tanja toch raar." Het is nog steeds een groot taboe. Tanja van der Woud kan haar ver haal nog zo vaak vertellen. „Het blijft gewoon een grote impact houden op je leven. Ik heb weinig warmte en liefde ontvangen in mijn jeugd. Een hecht gezinsleven ken ik niet. Als ik nare dingen in mijn leven meemaak zoals een overlijden, een ziekte of iets derge lijks dan vermindert dat mijn emo tionele weerstand en dan is het moeilijk om het beladen verleden te onderdrukken. Dat steekt de kop dan weer op. Kleine nare ge beurtenissen hebben zodoende zo veel impact." Toch heeft het haar goed gedaan dat ze haar verhaal verteld heeft. „Ik ben bevriend geraakt met een vrouw die als verzetsdeelneemster in kamp Vught heeft gezeten. Maar ook van andere mensen uit deze groep krijg ik veel steun. Zij redeneren: wij hebben in de oor log gevochten tegen discriminatie, het mag nu niet gebeuren dat jul lie gediscrimineerd worden vanwe ge de keuze van jullie ouders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12