m - Voor een goed begrip - «arbeidsmarkt AOW-uitkering Soort pensioenuitkering die iedere Neder lander krijgt op een leeftijd van 65e jaar, op basis van de Algemene Ouderdoms Wet. De financiering van de AOW vindt plaats via het omslagstelsel Arbeid De correcte definitie van menselijke arbeid is het verhandelen van objecten door menselijke bewegingen op een welbepaal de locatie. Arbeidscoëfïiciënt geeft de verhouding aan tussen de hoe veelheid arbeid aantal mensen) en het na tionale product. Men spreekt ook wel van arbeidsintensiteit Arbeidsduurverkorting (ADV) betekent dat men tot aan zijn pensioen to taal minder uren hoeft te werken. Con creet wordt dit meestal vertaald tot voor de werknemer een kortere werkweek, of een aantal dagen extra vrij per jaar, of een VUT-regeling. Arbeidsethos is de opvatting dat men pas een volwaardig lid van de samenleving is als men betaald werk heeft. Arbeidsmarkt is een abstracte markt het geheel van vraag en en aanbod) betreffende de pro ductiefactor arbeid. Er is niet sprake van van één markt, maar van zeer veel deel markten, omdat de productiefactor arbeid zeer heterogeen is. Arbeidsschaarste /arbeidstekort tekort aan de produktiefactor arbeid in verhouding tot de produktiefactor kapi taal. Er is dan sprake van een overspannen arbeidsmarkt.. Arbeidsrecht is de tak van het recht die de verhouding tussen een werkgever en een werknemer regelt. Een werknemer is iemand die zich er contractueel, door middel van een ar beidsovereenkomst, toe verbindt onder het gezag van de werkgever te werken in ruil voor een loon. Basisinkomen is inkomen dat iedereen ontvangt, onge acht zijn levensomstandigheden. Brutoloon beloning van de productiefactor arbeid voor aftrek van de af te dragen belastingen en verzekeringspremies. CAO Collectieve arbeidsovereenkomst; geldt al tijd voor een groep werknemers (van een groot bedrijf of bedrijfstak). Een CAO be vat zowel primaire als secundaire arbeids voorwaarden Beroepsbevolking is een economische term waarmee het aantal mensen in een bepaald gebied wordt aangeduid dat wil, kan en mag werken. Conjuncturele werkloosheid is werkloosheid die verband houdt met schommelingen in de economische con junctuur. In tijden dat het economisch wat minder gaat, worden minder nieuwe werknemers aangenomen, worden con tracten niet verlengd, en mensen ontsla gen. CWI Centrum voor Werk en Inkomen is het trefpunt voor werkzoekenden en werkge vers. Werkgevers kunnen bij CWI terecht voor personeelsbemiddeling en informatie over de arbeidsmarkt. Werkzoekenden kunnen bij CWI terecht voor het vinden van werk of het aanvragen van een WW- of bijstandsuitkering. Centraal Akkoord /Sociaal Akkoord een afspraak tussen de werknemersbonden en werkgevers en de overheid gemaakt in de Stichting van de Arbeid over de loon ontwikkeling en andere arbeidsvoorwaar den. Deze afspraak is een richtlijn voor al le CAO's's, die overeenkomstig het cen -J traal akkoord moeten worden aangepast. Deeltijdarbeid houdt in principe in dat één volledige baan door meerdere personen wordt bezet. Concreet betekent het dat men geen vol ledige weektaak heeft. Frictiewerkloosheid wordt veroorzaakt door fricties op de ar beidsmarkt. Fricties (wrijvingen) tussen vraag en aanbod zijn onvermijdelijk bij een markt die zo complex is als de arbeids markt.. Geregistreerde werkloosheid alle werklozen die ingeschreven staan bij een arbeidsbureau, en beschikbaar zijn gedurende een bepaalde periode de lonen niet algemeen mogen stijgen. Incidentele loonstijgingen zijn wel toegestaan. Loon-prijsspiraal betreft het verschijnsel dat de gestegen lo nen in de prijzen worden doorberekend en dat daar opvolgend de gestegen prijzen weer leiden tot hogere looneisen, etc. Loonquote de totale loonsom/nationaal inkomen. Loonruimte is het percentage dat de lonen maximaal mogen stijging op grond van economische factoren, zoals bijvoorbeeld de productivi- teitsstijging en de inflatie. Loonstijging bo- gaan door de belastingen te verlagen, meer te investeren in grote publieke projecten of door de rente laag te houden. Modaal inkomen is bij de personele inkomensverdeling het inkomen dat behoort bij de modale klasse. De modale Idasse is de klasse met de hoog ste frequentie, d.w.z. de klasse met het meest voorkomende inkomen Ministerie Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft als taken: het sti muleren van de werkgelegenheid, moder ne arbeidsrelaties en het zorg dragen voor een activerende sociale zekerheid. De be- voor meer dan 12 uur per week. Incidentele loonstijging betreft loonstijging als gevolg van carriëre ontwikkeling (promotie, anciëteit) Hausse is het overspannen hoogtepunt in een con junctuur. Het tegenovergestelde heet een baisse. Beide termen slaan op de vraagzijde van de conjunctuur. Loondienst is men als werknemer, wanneer men werkt op basis van een vast (of tijdelijk) ar beidscontract. Loonmaatregel betreft een ingrijpen krachtens de Loon wet door dc overheid (Minister van Socia le Zaken en Werkgelegenheid) in de ont wikkeling van de lonen. Loonoverleg overleg over lonen en andere arbeidsvoor waarden door de sociale partners in de Stichting van de Arbeid. Loonpauze is een loonmaatregel van de overheid, waarin de sociale partners opgelegd is dat ven de loonruimte kan leiden tot een dus danige arbeidskostenstijging, die verlies van internationale concurrentie- positie tot gevolg kan hebben. Hoogconjunctuur is de opgaande fase in de conjunctuurbe weging van de economie. Deze kenmerkt zich door een grote, economische bedrij vigheid, een geringe werkloosheid en een krachtige bestedingsneiging onder consu menten. Inflatie letterlijk 'opblazen' kent twee betekenis sen, een algemene en een specifieke. Meestal wordt met inflatie prijsinflatie be doeld, dat wil zeggen een stijging van het algemeen prijspeil. Laagconjunctuur is de neergaande fase in de economie van de conjunctuurbeweging. Deze kenmerkt zich door een hoge werkloosheid, een economische bedrijvigheid die gering ac tief is en een behoudende en voorzichtige bestedingsneiging onder de consumenten. De overheid kan laagconjunctuur tegen windslieden zijn minister Piet Hein Don net" en staatssecretaris Ahmed Aboutaleb. Netto-netto koppeling houdt in dat de netto (sociale)uitkeringen gekoppeld zijn aan het netto minimum loon. Bij stijging van het netto minimum loon zullen ook de netto (sociale)uitkerin gen met eenzelfde percentage stijgen Overspannen arbeidsmarkt is een situatie waarbij de vraag naar ar beidskrachten het aanbod overtreft. Primair inkomen het inkomen zoals dat via het prijsvor mingsproces aan de productiefactoren toe valt. De primaire inkomensvonnen zijn loon, interest, pacht en winst. Primaire arbeidsvoorwaarden betreft de (financiële) beloning die men ontvangt voor het verrichten van arbeid. Concreet betekent dit dus het loon (salaris) en vakantiegeld. Deze voorwaarden zijn nauwkeurig om schreven in een arbeidscontract en/of CAO. In arbeidscontract of CAO zijn ook de secundaire arbeidsvoorwaarden om schreven. Reëel loon echt besteedbare beloning (in koopkracht uitgedrukt) van de productiefactor arbeid. Secundair inkomen het primaire inkomen minus belastingen en sociale premies en gecorrigeerd voor inkomensoverdrachten (zoals bijvoorbeeld huursubsidie). Sociale partners betreft de werknemersbonden (vakbewe ging) en werkgeversgeversbonden als (overlegpartners in de Stichting van de Arbeid. Sociaal Economische Raad (SER) is een adviesorgaan voor de overheid en bestaat uit 33 leden.(11 leden benoemd door werknemersorganisaties. 11 leden benoemd door werkgeversorganisaties en 11 leden als onfhankelijke deskundigen, benoemd door de de regering). Stichting van de Arbeid Een privaatrechtelijke organisatie opge richt door de werkgevers en de vakbewe ging, waarbinnen het centrale overleg over loon en andere arbeidsvoorwaarden plaats vindt. Vacature is een onbezette arbeidsplaats, waarvoor iemand gezocht wordt. Vakbond is een organisatie van werknemers van één of meer bedrijfstakken of beroepsgroepen. Vakcentrale is een overkoepelende organisatie van vak bonden. In Nederland zijn er de volgende drie vakcentrales: de FNV, het CNV en de MHP. Verborgen werkgelegenheid werkgelegenheid die niet in de officiële cijfers tot uitdrukking komt. omdat er geen officiëel inkomen wordt verdiend. Bijvoorbeeld het zwartwerken of het vrij willigers werk. Volledige werkgelegenheid als de productiecapaciteit volledig benut wordt. Dit wordt het bestedingsevenwicht genoemd. Voltijdbaan (full-time) is sprake van als iemand op jaarbasis het maximale aantal CAO-uren werkt. Ie mand die minder werkt heeft een deeltijd of part-time baan. Vrije loonpolitiek is in principe sprake van als werknemers- en werkgeversorganisaties per bedrijfstak over de hoogte van de lonen onderhande len. Werkgever is een bedrijf of organisatie die mensen in dienst neemt om tegen betaling werk te verrichten. Werkgeverscentrale is een overkoepelende organisatie van werkgeversverenigingen. Enkele belang rijke werkgeverscentales zijn het VNO, het NCW, en het MKB. W erkgeversorganisatie is een vereniging van werkgevers om de belangen van (meestal) een bedrijftak te behartigen. W erkgeverspremie is de premie die de werkgever moet beta len voor de sociale verzekeringen van zijn werknemers. Hierdoor zijn de loonkosten hoger dan het brutoloon van de werkne mers W erkgelegenheid is een term die aangeeft of er voldoende werk is voor de beroepsbevolking van een streek of land. Er is volledige werkgele genheid wanneer alle werknemers die wil len werken een arbeidsplaats kunnen ver krijgen. Werkloosheid Een persoon is werkloos als hij zich aan biedt op de arbeidsmarkt maar geen be taald werk heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 92