Werkgevers laten zien hoe leuk techniek kan zijn Eerste vacaturesite voor Nuggers online arbeidsmarkt» 15 Vlnr: Arnold Knottneris, Piet Demmers, Piet van Puijenbroek, Jan den Engelsman en Joost de Jongh. Foto: fotoburo Werkgevers in de technische sector in West-Brabant en Zeeland bunde len hun krachten samen met het Markiezaat College in de stichting Techniek Promotie Zuidwest-Nederland. In het nieuwe samenwerkingsver band willen ze scholieren interesseren voor een baan in de techniek. "We wil len laten zien hoe leuk techniek kan zijn", zegt Piet van Puijenbroek. door Peter de Jong BERGEN OP ZOOM - Vele honderden vacatures tellen de vertegenwoordigers van de werkgeversorganisaties in West- Brabant en Zeeland. En de vraag naar vak bekwame medewerkers wordt nog de ko mendejaren nog groter als de 'babyboom ers' met pensioen gaan. Gemotiveerde, vakkundige mensen zijn onmisbaar voor het voortbestaan van technische bedrijven. Opleiding en scholing van leerlingen en medewerkers hebben een hoge prioriteit. Daarom hebben de organisaties van werk gevers in de techniek de handen ineen ge slagen: manager Piet van Puijenbroek van Regionaal Opleidmgsbedrijf Installatie techniek Zuid-West Nederland, directeur Arnold Knottnerus van het OpleidingsBe- drijf Metaal West-Brabant (OBM), Piet Demmers van de Stichting Platform Pro cestechniek Zeeland-W est-Brabant (PZW), directeur Jan den Engelsman van het Samenwerkingsverband Praktijkoplei ding Bouw. Ook MBO-unitdirecteur Joost de Jongh van het Markiezaat College doet mee. "We houden ons samen bezig met de vraag hoe wij als opleidingsbedrijven er voor kunnen zorgen dat meer mensen in stappen in de techniek", zegt Den Engels man. "We zijn partners in de stichting in oprichting. Het Markiezaat College biedt scholing en wij bieden arbeidscontracten. We richten ons op het vmbo, van basisbe roepsgericht tot en met de theoretische leerweg. En ook op havoleerlingen die uitvallen. Daarnaast mikken we ook op de basisscholen en de onderbouw van het vmbo." "Op basisscholen is weinig aandacht voor techniek", vult Joost de Jongh van het Markiezaat College aan. "Dat is ook be grijpelijk omdat de leerkrachten destijds voor een pedagogische opleiding hebben gekozen en niet voor techniek. Daarom willen wij de leerlingen graag in aanraking brengen met techniek. Dan kunnen ze la ter een bewuste keuze maken voor een vervolgopleiding." Unieke samenwerking Volgens Piet Demmers van de PZW is de ROTTERDAM - Bedrijven laten een groot deel van het arbeidspotentieel links liggen. Het gaat om de groep niet- uitke ringsgerechtigden, ook wel Nuggers ge noemd. Uit cijfers van het CBS blijkt dat de om vang van de groep Nuggers ruim 1,6 mil joen mensen bedraagt. Ruim een kwart van dat aantal, 453.000 personen, zou graag aan de slag willen. Nuggers zijn be- nieuwe samenwerking 'uniek'. "We zijn niet voor één sector bezig, maar voor de hele techniek. Als een leerling in de bouw actiefis en na een paar jaar wil overstappen naar de installatietechniek, dan kan dat. Op deze manier behouden we de leerlin gen voor de technieksector en beperken de uitval." De Jongh: "Een intensieve samenwerking van bedrijven in de procestechniek, instal latietechniek, bouw en werktuigbouw vanuit één gebouw. Dat is echt uniek in Nederland. Nu gaan we samen de stap ma ken naar het onderwijs." Ideeën hebben de bestuursleden van de stichting in oprichting al volop: lespakket ten voor het basisonderwijs, praktijklessen op basisscholen, informatie verstrekken aan leerkrachten en docenten. Er komt een activiteitenprogramma voor de ko mende jaren, stelt SPB-directeur Jan den Engelsman. "We kunnen onze activiteiten reid om minimaal 12 uur per week te wer ken. Niet-uitkeringsgerechtigde werkzoeken den zijn mensen die geen uitkering heb ben. Daarnaast werken deze mensen niet betaald en het gaat veelal om mensen van wie de partner werkt. Volgens de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) hebben de bijna half miljoen Nug- nog meer op elkaar afstemmen en bunde len. We willen naar scholen met een 'Techniektrailer'. Daarnaast kunnen we samen de markt bedienen door zonder winstoogmerk ontwikkelingstrajecten aan te bieden voor nieuwe arbeidskrachten. We bieden de jongeren een loopbaanper spectief. Zij kunnen door studie hogerop komen. We kunnen samen vraaggestuurde processen aanbieden aan scholen. Dat is onze kracht." "We willen laten zien hoe leuk techniek kan zijn. En wij kunnen door onze samen werking gebruik maken van eikaars kennis en ervaring", vertelt ROI-manager Piet van Puijenbroek. "Dat kan bij de bedrij ven en in een praktijkcentrum. Praktisch ingestelde leerlingen hebben dan helemaal niet het gevoel dat ze naar school zijn, maar dat ze echt aan het werk zijn. In het bedrijf zien ze echt de dagelijkse praktijk. Dan weten ze ook meteen of dat gen in vergelijking met uitkeringsgerech tigden (WAO. WW, bijstand) een relatief goede uitgangspositie voor een betaalde baan. Daarnaast zijn Nuggers over het al gemeen jonge mensen en beschikken zij over een beter opleidingsniveau. Bijna 100.000 van de Nuggers is zelfs hoger op geleid. Nuggers zijn interessant voor werkgevers vanwege hun grote motivatie. Meer dan tweederde van de Nuggers is vrouw. Nuggers zijn vooral geïnteresseerd in part time banen en banen met flexibele werk- wat voor hen is of niet." Imago Het is ook vooral een imagokwestie, vult Piet Demmers aan. "Veel mensen hebben een negatief beeld van de techniek. Het is allang niet meer zo dat het gaat om vuil en slecht betaald werk. Er is een goed belegde boterham te verdienen in de techniek. Met alle bedrijven in de technische sector gaan we ons richten op het ware beeld van een technische baan." Het tekort aan goe de krachten op de arbeidsmarkt groeit, weet OBM-directeur Knottnerus. "We kampen de komende vijfjaar in de metaal sector met een tekort aan tweeduizend ar beidskrachten. Wie m onze sector begint met een praktijkopleiding, heeft meteen een baangarantie. De vraag is vijf keer zo groot als het aanbod. Daarom is het goed ons samen te richten op promotie van het vak en de instroom van nieuwe mensen." tijden. Werkgevers kunnen hierop inspe len door meer deeltijdbanen aan te bieden en aanpassingen te doen in de arbeidsvoor waarden. Hierdoor openen werkgevers de deuren voor veel goed gemotiveerd en goed opgeleid arbeidspotentieel. www.werkvoomuggers.nl is de eerste vacaturesite die zich specifiek richt op de grote groep niet-uitkeringsgerechtigden. Op de vacaturesite kunnen werkgevers vacatures plaatsen en niet-uitkeringsge rechtigden een baan zoeken die bij hen past. De vacaturesite www.werkvoornuggers.nl is gelanceerd met als doel werkgevers en de grote groep niet- uitkeringsgerechtigden samen te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 91