De Loods helpt probleemjongeren naar arbeidsmarkt arbeidsmarkt Vijftien jaar is hij. Naar school gaat hij al een tijdje niet meer. Het leren gaat hem niet goed af en hij is er het mikpunt van pesterijen. Nee, in de schoolbanken krijgen ze hem niet meer. Dat betekent wel dat Remco Baukema een van die vele jongeren zou kunnen zijn die uitein delijk mislukken op de arbeidsmarkt. Maar Remco heeft mazzel. Samen met begeleiders van het Zeeuwse project De Loods werkt hij wel aan zijn carrièrekansen. Want afgezien van de persoonlijke drama's, kan Ne derland door de vergrijzing zich niet permitteren jongeren buiten de ar beidsmarkt te laten vallen, zegt Maarten Burger projectleider van de Loods. door Dennis Rijsbergen W OLPHAARTSDIJK - Op een lange mobiele machine leidt Remco een boom stam door een zaagblad. Aan de andere kant komt een enorm plak hout uit het ap paraat. "Ik zaag de stam tot planken", legt de ietwat verlegen jongeman uit. "Ik werk hier nu een half jaar. Ja, ik vind het heel leuk. Het is leuk wanneer iemand iets ge bouwd heeft, je kunt zeggen: 'Die planken heb ik gezaagd'." De Loods is een coachingsproject waar Zeeuwse jongeren arbeidstraining krijgen. "Het gaat om jongeren die een grote af stand hebben tot de arbeidsmarkt", zegt Burger. "Bijvoorbeeldjongeren die om al lerlei redenen niet goed meekomen op school en afhaken." Ze komen bij De Loods via het Regionaal Meld- en Coör dinatiepunt, de school of de jeugdhulpver lening. "Hier leren we ze algemene werk nemersvaardigheden zoals op tijd op je werk komen, omgaan met kritiek van de werkgever en het werk voorbereiden. Dat is voor die jongeren niet iets wat vanzelf gaat. Het is de bedoeling dat ze beter be grijpen waarom een baas bepaalde dingen van ze verwacht. En de coaching stopt niet als ze bij ons uitstromen. Ook als ze bij ons Maarten Burger (links) en René de Crom zien probleemjongeren door het project De Loods helemaal opbloeien. die en ook de provincie Zeeland heeft in de buidel getast. Vijf bedrijven vallen on der De Loods, waar jongeren werkerva ring kunnen opdoen. "We hebben een smederij, een scooterwerkplaats, een vi deoproductiebedrijf, een broodjeszaak en een meubelrestauratiebedrijflegt Burger gaan na verloop van tijd weer terug naar school. Ze zien hier het licht en komen er achter: 'Hé ik kan meer dan dit'. Of we hebben een bepaalde interesse bij ze weten te wekken. Dan denken ze: 'Verrek, ik wil hier meer van weten, ik wil hier meer over leren'. Of ze krijgen het besef: 'Dit is wat Remco Baukema achter de Woodmizer. weggaan en een baan krijgen, geven we als De Loods nog jobcoaching." Hoe lang jongeren het project kunnen volgen? "Zo lang als nodig en zo kort als mogelijk", stelt Burger. De Loods is een initiatief van de Korczak- school in Middelburg in samenwerking met dertien andere Zeeuwse organisaties én het bedrijfsleven. Burger: "De jongeren om wie het gaat, vormen toch een arbeids potentieel voor bedrijven die een tekort aan personeel hebben. Het bedrijfsleven heeft straks ook profijt van ons succes, vandaar dat het bij de ontwikkeling van het concept betrokken is geweest." De EU ondersteunt het project met subsi uit. "En we hebben zelfs een administra- tietak die onze eigen administratie doet." De projecten zijn volledig op de markt ge richt. "Aan de hand van de competenties wordt voor iedere deelnemende jongere een plan gemaakt. Welke werkplaats past het best bij hem. Het kan ook zijn dat ie mand een circuitje maakt langs verschil lende bedrijven." Experiment Vier jaar geleden opgestart en drie jaar ex perimenteren, vallen en opstaan en erva ring opdoen, is 2008 het eerste jaar dat De Loods op volle toeren draait. Maar het succes is duidelijk zichtbaar, stelt Burger. "De meeste jongeren die bij ons komen. Foto: Denvon Media ik wil, maar dan zal ik toch verder moeten leren'. Kortom er is blijkbaar geen betere motivatie om te leren dan werken." Ook bij Remco werkt noeste arbeid als een eye-opener. Voor geen goud had hij dit project willen missen. De verantwoor delijkheden die hij hijgt, hebben zijn ei genwaarde danig opgevijzeld. Zijn pesters moesten eens zien: achter een vervaarlijk stoere machine staat Remco zelfverzekerd enorme boomstammen tot planken te za gen. "Ik mocht ook een demonstratie ge ven in Poppendamme. Dat was gaaf!" De enthousiaste leerling mocht ook enkele certificaten halen of mag die nog halen. "Een heftruckcertificaat, kettingzaagcerti ficaat een deel van mijn bromfietscertifi caat en het veiligheidscertificaat", somt hij. Ja, Remco ziet anders dan een halfjaar ge leden de toekomst weer helemaal voor zich: "Ik wil bij de brandweer." René de Crom van (meubel)restauratiebe- drijf De Druuskop in Wolphaartsdijk kijkt toe hoe zijn pupil het hout verwerkt. De Crom is een van de ondernemers die zich bij De Loods heeft aangesloten. Het appa raat waaraan Remco staat te werken, is de nieuwste aanwinst van De Loods. De Woodmizer heet het ding, eigenlijk een mobiele houtzagerij. "Ik had een klant die geïnteresseerd was in machinerie. Die was in Amerika geweest en had daar die Woodmizer gezien", legt De Crom uit. "Hij heef me toen enthousiast gemaakt." Bomen die door bijvoorbeeld een ge meente worden gekapt, verdwijnen negen van de tien keer naar een palletfabriek of in de hakselmachine. "Doodzonde", vindt De Crom. De Woodmizer maakt echter op locatie mooie planken van boomstam men. Het apparaat is een schot in de roos voor De Loods. "Meubels restaureren is specialistisch werk. Dat leer je die gasten niet zomaar. Maar zagen met de Woodmi zer is lekker grot werk, dat vinden ze leuk en ze kunnen het aan. En ze kunnen me teen het resultaat zien", stek De Crom. Bovendien is de Woodmizer een duurza me investering. "Het leuke van dit project is dat we wat voor die mannen kunnen be tekenen en ook het milieu daarbij een handje helpen", zegt Burger. De Crom blikt: "Het is van de zotte dat we in Ne derland inlandse bomen tot snippers ver- hakselen en we duur hout uit bijvoorbeeld Scandinavië importeren. Dat hout moet allemaal verscheept worden, kijk eens naar de transportkosten en de uitstoot van C02, terwijl we om de hoek goede bo men hebben. Neem de Zeeuwse populie ren, die splinteren niet, branden moeilijk en zijn dus ideaal voor het maken van strandvlonders. Behalve paardenkastanjes Foto: Denvon Media kun je elke boom verwerken tot timmer hout. Inlands hout is net zo goed als geïm porteerd hout. Dat zijn we sinds de jaren vijftig vergeten, toen we hout zijn gaan in voeren." De Crom kan zich kwaad maken over de geldverspilling. "Een eik die in de hakselaar gaat, levert acht euro per ton op. Maar de intrinsieke waarde van een eik is zeker zo'n vierduizend euro. We zijn ge woon te njk dat we zulke bomen vernie len." Kuikenboerderij Niet de hele boom is bruikbaar, dus ook de jongeren van De Loods verhaksclen de takken. "Die snippers gaan naar een kui kenboerderij vijf kilometer verderop, om de stallen warm te houden", legt De Crom uit. "Die boer liet voorheen pallets van dat spul uit Zuid-Amerika komen. Zuid- Amerika! Dat is toch pure geldverspilling en verprutsing van het milieu?" En zo draagt dus ook Remco zijn steentje bij aan een leefbaardere wereld. En - niet te vergeten - aan de broodnodige inkom sten voor De Loods. "Wij zetten elke boom om in kapitaal", zegt Maarten Bur ger. "En dat is hard nodig want we moe ten de financiën echt bij elkaar schrapen." De Start Foundation heeft weliswaar een krediet gegeven voor het Woodmizer- projcct - "we zijn het eerste project in Zeeland dat door de Start Foundation wordt gesteund", zegt een trotse Burger - maar wat Burger en De Crom betreft, zouden lokale overheden en instanties als provincie, gemeenten en waterschappen direct aan De Loods moeten denken als ze bomen kappen. "De gemeente Veere bij voorbeeld doet dat wel", zegt De Crom. "Bij veel gemeenteambtenaren zit het ech ter nog in hun systeem dat gekapte bomen versnipperd moeten worden. Er is te wei nig besef dat gekapte bomen nog waarde hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 89