Rekruteren, opleiden en detacheren arbeidsmarkt» QUALITY COMPANY NEEMT WERKLOZEN BIJ DE ARM De opleidingen worden normaal gesproken intern verzorgd. Steeds vaker krijgt het bedrijf echter verzoeken van overheden elders in het land om ter plaatse een opleiding te verzorgen. Foto: Kees Bennema De WOZ, de BAG, de Wkpb en de Wmo. Allemaal wetten die bedacht zijn door de regering en ver volgens door gemeenten moeten worden uitgevoerd. Maar hoe en door wie? Dit is het gat in de markt waar de Quality Company is ingedo ken. Dit Bredaas bedrijf rekruteert werkzoekenden, neemt ze aan, leidt de kandidaten intern op om hen ver volgens bij lokale overheden te deta cheren. Een succesformule, want 87.5% van het werkzoekendenbe- stand van de Quality Company heeft inmiddels een vaste baan. door Dorien van Dijk BREDA - Het is niet altijd makkelijk. "Zie het als een uitdaging", zegt Peter van Hees van de driekoppige managementdi- rectie. "Vanuit het CWI komen werkzoe kenden na zes maanden bij het UWV in de 'kaartenbak'. Wij stellen dan gerichte zoekopdrachten op. Zo kunnen we altijd mensen gebruiken met een bouwkundige ofjuridische achtergrond. Ook HBO stu denten rechten, die na hun stage een baan garantie willen, kunnen wij een aantrek kelijk perspectief bieden." Maar het is momenteel niet makkelijk. De speurtocht naar werkzoekenden met MBO bouwkunde heeft tot dusver nog niets opgeleverd. En ook wanneer er werkzoekenden met de juiste achtergrond zijn gevonden, wordt er nog een strenge selectie toegepast. "Wij nemen alleen mensen die echt willen. Het kan dus ge beuren dat uit een groep van driehonderd werkzoekenden er maar twee geschikte kandidaten overblijven. We moeten wel. We garanderen de gemeenten kwaliteit en moeten dat waar kunnen maken. Daar naast investeren we veel in de kandidaten. We leiden ze op en nemen ze aan, dus een groot deel van het risico ligt bij ons", ver telt managementdirecteur Nils van Santen, die zich vakinhoudelijk met de werkzoe kenden bezighoudt en ook als docent voor de klas staat. Het is echter niet zo dat de Quality Com pany alleen hoger opgeleiden kan gebrui ken om de functies bij de gemeenten te vervullen. Van Santen: "Van datatypiste tot interim-directeur. We zoeken breed. Wanneer iemand Nederlands kan verstaan en spreken en representatief is, dan is de eerste stap al gezet. Mocht de benodigde bagage niet geheel aansluiten op onze stu dies, dan kan eerst nog een benodigde vooropleiding worden genoten. Veel is mogelijk, wij zijn heel flexibel." Een klantgerichte en pragmatische aanpak werkt in deze branche het beste zo is de ervaring. Iedere gemeente, iedere afdeling heeft zijn eigen dynamiek. "En willen jouw mensen daar tussen passen, dan moet je maatwerk leveren", zo voegt Van Hees toe. Nieuwe wind De Quality Company werd in 1996 opge richt als adviesorgaan, gelijktijdig met de intrede van de wet WOZ (Waardering Onroerende Zaken). Het bedrijf adviseer de gemeenten hoe de wet het beste ten uitvoer te brengen. Van het detacheren van personeel bij de gemeenten was toen nog nauwelijks sprake. In 2006 werd de Quality Company voor het grootste deel verkocht en waaide er een nieuwe wind door de organisatie. Het werkveld werd verbreed. Naast de WOZ kwam er ook de BAG (Basisregistratie voor Adressen en Gebouwen) waar de gemeenten uitvoer aan moesten geven. De Quality Company sprong hierop in en voegde ook een oplei- dingentak toe aan de organisatie. Nu ligt de werkverhouding heel anders; 85% van het werk bestaat uit opleiden en detache ren, terwijl de adviesfunctie nog maar 15% van het werk beslaat. Onder al deze veran deringen is één ding hetzelfde gebleven: de klant. Bij de zoektocht naar geschikt personeel streeft de Quality Company ernaar 10% van het detacheringbestand te laten bestaan uit werkzoekenden met een beperking. "Een stuk idealisme. Maar wanneer je de 'kaartenbakken' doorbladert, zie je dat mensen met veel potentieel enkel en alleen door een lichamelijk beperking aan de kant blijven staan. Dat is jammer." Oude ren ervaren eveneens regelmatig dat hun leeftijd een beperking is bij het vinden van een nieuwe baan. Ook daar speelt de Quality Company op in. Van Hees: "Mo tivatie is het sleutelwoord. Zo hebben we nu een zestigjarige ingenieur in de weg en waterbouwkunde opgeleid tot BAG- medewerker. Dankzij zijn goed aanslui tende arbeidsachtergrond hoefde bij maar drie, vier dagen zelfstudie te doen, twee dagen bij ons opleiding te volgen en toen kon hij al het examen afleggen!" Baangarantie De opleidingen BAG, WOZ en juridisch WOZ zijn erkend en gecertificeerd, waar door de kandidaten ook echt iets in han den hebben wanneer ze zijn afgestudeerd. Dit maakt hen een aantrekkelijke partij voor gemeenten. Dit vooijaar heeft de Quality Company een nieuwe uitdaging aangenomen, nadat de regering in mei de noodklok luidde: er moesten meermensen uit de 'kaartenbak' van het UWV aan het werk, want de kostenpost werd te groot. Het daaropvolgende overleg tussen over heid, onderwijs en ondernemers mondde uit in het WMO-trio. Hiemit voortvloei end maakt de Quality Company zich in de regio hard om bij ieder van de zes deelne mende gemeentes (Breda, Oosterhout, Et- ten-Leur, Roosendaal, Bergen op Zoom, Woensdrecht) twee mensen op de loonlijst te krijgen. Werkzoekenden die worden geselecteerd krijgen een baangarantie van een jaar. Ze worden na de opleiding een half jaar gedetacheerd bij een gemeente. Bevalt het, dan kan de persoon blijven. Loopt het toch niet lekker, dan wordt de werkzoekende op een andere post ge plaatst. Hij krijgt in ieder geval het volledi ge jaar doorbetaald; het eerste half jaar door de gemeente, de volgende zes maan den door de Quality Company. Van Hees: "Meestal zien we echter dat het heel goed gaat. Mede door onze manier van selecte ren, opleiden en plaatsen van de mensen. Inmiddels hebben we 54 mensen aan een baan geholpen. Op naar de honderd!" Slechthorend John Kereh (28), slechthorend: "Eerder al werkte ik als WOZ-medewerker op het hoofdkantoor KAFI BV en daarna ben ik onder meer bij de gemeente Breda als al lround WOZ-medewerker aan de slag gegaan. Quality Company benaderde mij vorige zomer. Inmiddels heb ik er de BAG-opleiding afgerond en word ik bij di verse cliënten in Brabant, Zeeland en Limburg voor korte- of langere tijd gedeta cheerd. Het spreekt me erg aan ondanks de reisafstand. Op dit moment werk ik bij twee projecten: bij de gemeente Halderberge werk ik aan het WOZ/BAG-project en bij de gemeente Etten-Leur ben ik gestationeerd als Junior BAG-medewerker. Iedere cliënt heeft zijn eigen dynamiek, eigen werkcultuur. Nieuwe mensen ont moeten, vergroot mijn sociale leven en die verbetert mijn ontwikkeling als mens, niet als gehandicapte. Ik ben uitgegroeid tot een gerespecteerde, vrolijke teamspe ler vol zelfvertrouwen; gewoon een goeie gozer uit het WOZ-wercldje en uit het prachtige Bourgondische Breda. Omdat sommige cliënten in het begin twijfels hebben door mijn gehoorgebrek, probeer ik voorafin een persoonlijk gesprek de twijfels weg te nemen. De Quality Company heeft mij een mooie baan bezorgd, maar die hijg je niet zomaar. Je moet - zoals iedereen - hard werken en laten zien watje in huis hebt. Quality Company toont lef om mensen met een onbekend ar beidsverleden of een lichaamsgebrek in dienst nemen. Dat zie je niet vaak bij be drijven." AOW'er Ciska Godijn (66) wil graag werken, maar anderhalfjaar geleden moest ze met pen sioen. De wetgeving die het mogelijk maakt na je 65ste door te blijven werken, be stond toen nog niet. Iedereen op het afscheidsfeest bij de gemeente Vlaardingen wist dat Ciska eigenlijk liever wilde blijven. Zo ook de interim-manager die via Quality Company was aangesteld. Hij tipte de thuisbasis, die vervolgens contact opnam met Ciska. Zo kwam het dat Ciska een jaar na haar vertrek, weer terug op haar oude plekje zat. Daarna werd ze gestationeerd in Druten. Nu zit ze even zon der werk en volgt ze de tweedaagse, praktische BAG-opleiding. Ze weet dat als ze slaagt, ze meteen in Hellevoetsluis aan de slag kan voor een periode van minimaal acht weken. "Het is een baan van drie dagen in de week. Eigenlijk net wat veel. Maar ik klaag niet hoor, want ik wil heel graag weer aan het werk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 87