Vette worst is succes in technieksector arbeidsmarkt Foto's: duofoto Gratis studiemateriaal, een laptop voor nop, een baangarantie en als je de studie haalt, krijg je het les geld terug. Welke student wil dat nou niet? Deze vette worst houdt de Zeeuwse Stichting Technisch Onder wijs en Bedrijfsleven (Stoeb) poten tiële techniekstudenten in het mbo voor. En, het werkt. Daar waar lan delijk sprake is van slechts een lichte groei van vier procent in de sector techniek groeit het aantal studenten bij het ROC Westerschelde met 35 procent, zo constateerde het Plat form Bèta Techniek onlangs. "Ook bij het ROC Zeeland loopt het nu als een tierelier", zegt Jan Lonink, bur gemeester van Terneuzen en voor zitter van Stoeb. En de studenten zijn broodnodig. De krapte op de ar beidsmarkt in de technische sector is enorm. door Dennis Rijsbergen TERNEUZEN - Stoeb, een samenwer kingsverband tussen ROC Westerschelde, ROC Zeeland en verschillende Zeeuwse en Brabantse werkgeversverenigingen, is opgericht in augustus 2005. Maar het idee bestaat al langer. "Zeven, acht jaar geleden kwam het idee van Toine Huijsmans, voorzitter van het college van bestuur van het ROC Westerschelde", vertelt Lonink. "Hij wilde samen met het mkb en Zeeuw se en Brabantse werkgevers aan langdurige promotie doen om meer mbo-techniek- studenten te werven." Het ROC Wester schelde overwoog destijds de technische opleidingen te sluiten. Amper vijftig aan meldingen waren er. Anno 2008 zijn die inmiddels meer dan verdubbeld. Stoeb richt zich in de eerste plaats op jon geren uit het vmbo, die in het mbo kun nen instromen op het niveau van de 3- en 4-jarige Beroeps Opleidende Leerweg (BOL3 en BOL4). Daarnaast probeert Stoeb ook havo-leerlingen te weiven die binnen het mbo worden opgeleid voor in stroom in het technische bedrijfsleven. "Het mooie van het project is dat het niet slechts één technische tak beslaat, maar dat het om alle technische beroepen gaat", stelt Lonink. "Of het nu om procestech niek of de chemische sector gaat of om de infra, bouw en elektra." Problemen Een goed idee komt niet altijd vlot van de grond. Zo kende ook Stoeb opstartproble men, bekent Lonink. Zo waren er de cul tuurverschillen tussen Zeeuws-Vlaanderen - waar Stoeb begon - en Midden-Zeeland, dat zich later bij Stoeb aansloot. "Aan bei de kanten moest er veel vergaderd wor den. Dat was best belastend. Maar ik moet zeggen dat na de startproblemen het in de rest van Zeeland nu ook als een tierelier loopt. In eerste instantie heerste er enige scepsis, want het zou een project voor al leen de grote bedrijven zijn. Inmiddels doen ook honderden kleine bedrijven mee. Alleen zijn er nog afstemmingspro blemen met West-Brabant. Ook daar wil len we goede afspraken met bedrijven ma ken." Want die bedrijven vormen voor een deel het succes. Zij leveren niet alleen een jaar lijkse financiële bijdrage aan de stichting, maar ook stageplaatsen en leerplekken. Die samenwerking stelt Stoeb in staat het lesgeld en -materiaal te vergoeden en een baangarantie te geven. "Vooral in deze tij den met niet geringe kosten is een gratis studie erg aanlokkelijk", denkt Lonink. "Dat én de langdurigheid van het project zorgt voor het succes." Het welslagen van Stoeb brengt wat meer lucht, maar lekker uitpuffen na gedane ar beid is er niet bij, zegt Lonink. Zo baart het hem nog steeds zorgen dat de tech niekbranche geen goed imago heeft. "Het zit tussen de oren van ouders dat hun kin deren in de richting van de dienstverle nende sector moeten, naar witteboorden- banen. Zo hoog mogelijk. En daarbij zijn middelbare beroepsopleidingen vaak stief kindjes. Ook ouden moeten we dus voor techniek interesseren. We moeten ze laten zien hoe de sector er echt uit ziet." Kritisch De bouwsector is ook nog een fors pro bleem, erkent Lonink. "De situatie in die sector is kritisch. Er komen maar zeer wei nig aanmeldingen voor studies in de bouwsector. Bouwbedrijven zijn zich lan ge tijd niet bewust geweest van het pro bleem, ze zochten de oplossing in het aan trekken van Polen. Die sector heeft pas echt te kampen met een imagoprobleem." Voor Stoeb ligt volgens Lonink daar nog het grote verbeterpunt. De promotie kan beter en de bekendheid van Stoeb - en dus de voordelen als gratis studeren - is nog te minimaal. "Er komt een nieuwe commu nicatienota. We weten dat we de commu nicatie moeten verbeteren. Een imago veranderen is heel moeilijk. Daar heb je een lange tennijncampagne voor nodig. We willen met nadruk ook wijzen op de financiële kant. Want een startende lood gieter verdient net zoveel als een startende universitair opgeleide. En geld speelt toch voor veel mensen een grote rol."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 83