'Veel woningen met gevaarlijk gastoesteF Dominees: Halloween is feest van de duivel Klink wil daling van het aantal zelfmoorden BOEK ONLINE of bel 0900-9697 PZC Woensdag 22 oktober 2008 7 URK - Predikanten op Urk roepen de lokale bevolking op alles te mij den wat naar Halloween riekt. Ze ventien dominees zetten hun handtekening onder een open brief in een plaatselijke krant. „Het is geen onschuldig kinder feest. Niet zomaar een beetje grie zelen. Het is een feest dat is ge bouwd op rituelen uit heidense godsdiensten. Dat kan niets goeds teweegbrengen", aldus dominee Oberink van de Nederlandse Her vormde Gemeente Urk. In de brief staat dat het vieren van Halloween 'spelen met de aartsvij and van God is' en 'geestelijk ge zien spelen met uw eeuwig leven'. De dominees verzoeken de bur gers in de brief met klem feesten te mijden waar Halloween gevierd wordt en geen pretparken te bezoe ken die in Halloween-sferen ge huld zijn, zoals Walibi in Bidding huizen. „Compromissen zijn niet moge lijk. Als je bezig bent met Hallo- ween, begeef je je buiten christe lijk vaarwater", meent predikant Van der Kraan van Hervormde Ge meente De Bron op Urk. De naam Halloween is afgeleid van Hallow-een, oftewel All Hal lows Eve, de avond voor Allerheili gen, november. In de Iers-Kelti sche kalender begon het jaar op 1 november, dus 31 oktober was oudejaarsavond. De oogst was bin nen, dus er was aanleiding voor feest op Nieuwjaarsdag, in het Kel tisch Samhain geheten. De Kelten geloofden dat op die dag de gees ten van alle gestorvenen van het af gelopen jaar proberen het lichaam van een levende in bezit te nemen voor het komende jaar. Honderden mensen per jaar ziek na met ernstige vergiftiging. DEN HAAG - In meer dan 400.000 woningen in Nederland bevindt zich een ondeugdelijk, levensge vaarlijk gastoestel. Dit blijkt uit cij fers van de Woonbond, de landelij ke vereniging van huurders. In 2004 waren telde Nederland nog ongeveer 560.000 risicowonin gen. Het aantal neemt volgens de Woonbond langzaam af. Volgens de stichting Consument en Veiligheid komen er jaarlijks ge middeld tien mensen om het le ven door koolmonoxidevergifti ging. Dat wordt meestal veroor zaakt door afvoerloze geisers en gaskachels niet goed werken. Daar naast belanden er jaarlijks honder den mensen met ernstige koolmo noxidevergiftiging op de afdelin gen spoedeisende hulp van de zie kenhuizen. „Die dingen moeten daarom zo snel mogelijk verdwijnen en wor den vervangen door toestellen mét afvoer", zegt directeur Ronald Paping van de Woonbond. Vol gens hem is de situatie het slechtst in de particuliere huursector. Dat komt doordat daar nog weinig toe zicht wort uitgeoefend. Energiebedrijf Eneco heeft inmid dels 'tienduizenden' koolmonoxi- demelders uitgedeeld, laat een woordvoerder weten. Deze appara ten werken hetzelfde als reguliere rookmelders. Uiteindelijk moeten 170.000 klan ten van Eneco zo'n koolmonoxi- de-alarm hebben. Meer kan het energiebedrijf voorlopig niet doen aan het potentiële gevaar van af voerloze geisers, benadrukt de zegsman. De kosten voor groot schalige vervanging zijn namelijk te hoog. Minister Vogelaar (Wonen) over weegt een algeheel verbod van af voerloze geisers en andere open gastoestellen in woningen. Maar het is nog onduidelijk of dit ver bod er komt, aldus een zegsman van het ministerie van Vrom. Momenteel loopt er een onder zoek naar de haalbaarheid van een verbod. Dit najaar stuurt minister Vogelaar een brief met de uitkom sten van het onderzoek naar de Tweede Kamer. Tips Op diverse manieren is te ach terhalen of er te veel koolmo noxide in de lucht zit of dat een geiser of gaskachel niet goed werkt. Zo duidt een gele, flakkerende vlam op een slechte verbran ding van gas, wat leidt tot kool- monoxidevorming. Andere tips zijn: - Lichte hoofdpijn, misselijk heid, overgeven, verwarring, sla perigheid, een versnelde hart slag en moeheid kunnen symp tomen zijn van CO-vergiftiging. - Laat de schoorsteen minstens één keer per jaar vegen. - Laat geiser, gaskachel en cv-in- stallatie jaarlijks controleren door een erkend installateur. - Zorg voor voldoende ventila tie in uw huis. DEN HAAG - Minister Klink (Volks gezondheid) wil dat het aantal zelf moorden met 5 procent per jaar af neemt. Dat schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer. De Kamer vroeg Klink onlangs nog om een streefgetal. Tot nu wil de hij er niet aan omdat duidelijke meetinstrumenten ontbraken. Tot dit bekend wordt streeft de minis ter naar een daling van 5 procent per jaar. In 2011 komt Klink met een defini tieve norm. Instellingen voor gees telijke gezondheidszorg (ggz) wor den verplicht aan te geven hoe ze presteren. De Kamer had erop gewezen dat er gaten zitten in hekken bij het spoor in de buurt van psychiatri sche instellingen. Spoorbeheerder Prorail is aan het bekijken in hoe verre dit het geval is en zal zono dig de afrastering repareren. Het aantal zelfmoorden in Neder land ligt al jaren rond de 1500. Vo rig jaar daalde dit tot ruim 1350, het laagste aantal sinds 1975. Ochtendspits in top-10 Man martelt schapen langste files aller tijden van kinderboerderij Drie inzittenden van taxibus verongelukt RUURLO - De drie inzittenden van een taxibusje zijn gisteren omgeko men bij een botsing met een vrachtwagen in Ruurlo. De trucker gaf geen voorrang aan het busje, meldde de politie. De slacht offers zijn een 85-jarige man uit Borculo, een 89-jarige man uit Hengelo (Gld.) en een 24-jarige vrouw uit Ruurlo. Justitie bepaalt of de 26-jarige trucker uit Leeuwar den al dan niet wordt vervolgd. DEN HAAG - De ochtendspits was gisterochtend extreem druk. Op het hoogtepunt om half negen be reikten de files op de Nederlandse wegen een lengte van 568 kilome ter. Hiermee staat de ochtendspits op de tiende plaats van drukste Nederlandse files aller tijden. De ANWB gaf rond half acht zelfs een verkeerswaarschuwing uit en raadde automobilisten aan Utrecht en Rotterdam te mijden. DOETINCHEM - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Doetinchem een gruwelijke vondst gedaan in een kofferbak van een auto. Daarin lagen twee dode schapen en een zwaarge wond dier. De 44-jarige automobi list uit Doetinchem had de dieren met een mes toegetakeld. De scha pen waren afkomstig van een kin derboerderij bij een zorginstelling in Warns veld. Chinezen stelen Chinese kool van akker GELEEN - De politie heeft twee Chi nese vrouwen en een man uit Sit- tard aangehouden die Chinese kolen aan het stelen waren uit een akker in Geleen. Dat maakte de po litie gisteren bekend. Agenten hielden een extra oogje in het zeil omdat vorige week al 1.200 Chinese kolen van een akker aan de Swentiboldweg waren ver dwenen. De politie tast in het duis ter over het motief Nergens voordeliger'. Ontdek veelzijdig Saksen! Dit kunt u toch niet aan u voorbij laten gaan? KRAS.NL selecteerde voor u een fantastische aan bieding naar het prachtige en eeuwenoude Schloss Schweinsburg. Dit unieke 4-sterren hotel ligt in West-Saksen en is de ideale uitvalbasis om deze schitterende streek te ontdekken. Een fantastische 5-daagse autovakantie boekt u al vanaf slechts 129! Dit is bovendien inclusief uitgebreid ontbijtbuffet. Dit kunt u toch niet aan u voorbij laten gaan? Aarzel dus niet langer, boek deze TOPaanbieding en geniet van Saksen! TIPS VOOR UITSTAPJES U verblijft in het plaatsje Neukirchen, vlak bij het Ertsgebergte. Al een paar honderd jaar wordt er uit dit gebergte houtsnijwerk ver vaardigd. In deze schitterende omgeving kunt u eindeloos wandelen en fietsen tot aan de grens met Tsjechië. In de buurt liggen diverse karakteristieke stadjes zoals de porseleinstad Meissen, Bautzen (de stad met vele torens), de zilverstad Freiberg, de speelgoedstad Seiffen, de autostad Zwickau en de historische stad Görlitz. Leipzig, ook wel 'Muziekstad' genoemd, is een echte aanrader! SCHLOSS SCHWEINSBURG* Dit mooie en unieke 4-sterren hotel ligt in een schitterende omgeving, op ca. 500 m van het centrum van Neukirchen. Het hotel beschikt o.a. over een lift, restaurant, bar, sauna, whirlpool, tuin met vijver en fontein en gratis parkeer gelegenheid. Uw kamer is voorzien van televisie, telefoon, internetaansluiting, bureau en een badkamer met douche, toilet en haardroger. INCLUSIEF: verblijf in het 4-sterren Schloss Schweinsburg in een 2-persoonskamer met ontbijtbuffet. Aankomstdata: zondag van 2/11 t/m 29/3 5 dagen 7 dagen Nov.-dec. v.a. 135 v.a. 195 Jan. v.a. 129 v.a. 189 Feb.-mrt. v.a. 135 v.a. 195 Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Reserveringskosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/17520 waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7