Bedrijfsopleiding op hoog niveau De Column o o u Technasium arbeidsmarkt fl 03 Daniël Vissers uit Etten-Leur zal zo'n zes jaar geleden totaal niet gedacht hebben dat hij nog eens een 'kei' in een technisch vak zou wor den. Hij had net op de KSE zijn mavo- diploma gehaald "en ik wist eigenlijk niet wat ik moest doen." Over tweeëneenhalve maand haalt hij zijn niveau 4, wat gelijk staat aan een mbo- diploma, heeft hij een baan bij GTI en een toekomst als techni cus. "Er zal altijd wel een heel grote vraag zijn naar vaklieden." door Ron Gregoor BERGEN OP ZOOM - Met dank aan technische dienstverlener GTI en oplei- dingsbedrijf Goflex. "Op school hadden we al eens een kennismakingsbijeenkomst van GTI meegemaakt. Dat leek me wel wat. Tijdens een open dag in Oisterwijk werd ik zo gegrepen, dat ik solliciteerde. Probleem was, dat ik natuurlijk geen tech nische opleiding had. Ik kwam terecht op de bedrijfsschool van GTI en maakte daar een inhaalslag in het trainingscentrum." En GTI zag wel wat in Daniël. "Hij was een van die jonge talenten, die wij wel willen behouden en dus kreeg hij via ons en Goflex de kans zich verder te ontwik kelen", zegt regiodirecteur Hans de Rijk van GTI Zuidwest Een ander voorbeeld is Marco de Weert uit Halsteren. Hij kwam van het vmbo en had daar installatietechniek gedaan. Marco kwam terecht op de bedrijfsschool van GTI en wist zich op te werken. Toen het bedrijf een samenwerkingsverband aan ging met Goflex in 2006 kwam ook hij in aanmerking voor een vervolgopleiding. Hij doet nu elektrotechniek, vooral in de industrie. Nog anderhalfjaar en hij zit op mbo- niveau en is klaar voor een carrière bij GTI. Nederland kampt al vele jaren met een groot tekort aan goed opgeleide techni sche professionals. GTI en het opleidmgs- bedrijf Goflex willen daar samen iets aan doen. Vanaf 2006 hebben zij een samen werkingsverband waarbij zij gezamenlijk jonge mensen van 17 tot en met 23 jaar opleiden tot professionals. De formule slaat aan. In het hele land hebben ze nu zo'n 250 leerlingen, die bezig zijn met elektro techniek, metaal, installatietechniek, meet- en regeltechniek en koudetechniek, kortom alle disciplines waar GTI zich mee bezig houdt. GTI is een dochter van SUEZ Energy Ser vices, de Europese marktleider op het ge bied van technische dienstverlening. GTI ontwikkelt voor opdrachtgevers in de in dustrie, utiliteit en infratechniek oplossin gen met betrekking tot ontwerp, realisatie en onderhoud van technische installaties. Daarnaast zorgt het bedrijf ook voor op lossingen voor energiebeheer en langdurig multidisciplinair beheer. Motivatie Het principe dat GTI en Goflex hanteren is eigenlijk heel simpel. Ze selecteren jon gens en meisjes die zeer gemotiveerd zijn om in de techniek te werken. "We bezoe ken vmbo- scholen, geven daar uitgebreid informatie, verzorgen voorlichting in de Marco de Weert. klassen, we sponsoren schoolactiviteiten, we verzorgen stages, zowel voor leerlin gen als docenten. Kortom, we zorgen dat we daar zodanig bekend zijn dat de leerlin gen ons weten te vinden", legt Peter van Winssen, directeur van Goflex uit. "Daar naast bezoeken we regelmatig banenbeur zen en open dagen. Dat is een uitstekende gelegenheid om met leerlingen en hun ou ders aan tafel te zitten om te praten over onze mogelijkheden. En tenslotte zijn we te vinden op internet." Veel jongeren hebben interesse om via Goflex het vak te leren. Volgens Van Winssen melden zich landelijk 200 sollici tanten per maand. Techniek blijkt nog steeds een mannenberoep.'Drie meisjes hebben we in totaal in een leer- werktra ject zitten." Goflex plaatst de leerlingen in een lcer- tot proactief meedenken over verbeterin gen en efficiency bij Ziekenhuis Lievens- berg. Door de variatie aan opdrachtgevers en locaties is geen dag hetzelfde", zegt Hans de Rijk, algemeen directeur van de regio Zuidwest van GTI. Het is de bedoeling dat alle leerlingen op een bepaald moment niveau 3 of 4 halen. Niveau 4 is mbo- niveau. "En daarna kun nen ze, als ze willen, ook nog verder leren hier. Dat kan zelfs tot hbo- niveau. Voor goede mensen is bij GTI altijd plek" Collega's Sinds 2006 werken GTI en Goflex samen. Het is niet toevallig dat beide partijen el kaar vonden. De Rijk en Van Winssen waren voorheen collega's bij GTI. "We constateerden allebei het probleem, waar mee niet alleen wij, maar ieder technisch werktraject bij GTI. "Techniek ontwik kelt zich razendsnel, bij GTI ontwikkelen onze medewerkers mee. Wij zorgen er voor dat de leerlingen een goede, profes sionele beroepsopleiding krijgen. Ze krij gen hier alle facetten van het bedrijf te zien. Dat wil zeggen, ze komen met mul tidisciplinaire projecten in contact. Van onderhoud, service en inspectie op Dow, bedrijf mee te kampen heeft: vergrijzing, weinig instroom van jongeren en veel ver loop. Wantje ziet heel vaak dat bedrijven goede krachten wegkopen bij hun colle ga's. Daar wilden we iets aan doen. Zelf professionals opleiden en die proberen te behouden", legt De Rijk uit. GTI wil heel graag zelf de vinger aan de «s 'de Ondernemer' is een uitgave van BN/DeStem IPZC. 'de Ondernemer' verschijnt maandelijks in een oplage van 210.000 exemplaren. Uitgever: Mark Vermeulen Bladmanager: Johan van den Kieboom Redactie: Ron Gregoor Accountmanagers: Jos van Dongen Marcel Schreur Foto: het fotoburo pols houden, het bedrijf, dat landelijk meer dan 7500 mensen in dienst heeft, is ook medeaandeelhouder van Goflex. "Hoewel we ook voor andere bedrijven werken, is GTI toch verreweg onze belangrijkste partner", zegt Van Winssen. "Wc halen onze mensen vanuit het VM BO als zij-instromer. Ze kunnen prakti sche ervaring opdoen bij GTI, en specifiek in onze technische Trainingscentra. Het is dus een opleiding, waarbij heel veel aan dacht besteed wordt aan het praktijkge deelte. Daarnaast werken we voor het theoreti sche gedeelte samen met alle ROC's, zo wel in West-Brabant als Zeeland. Als ze klaar zijn met hun opleidingstraject heb ben ze een baangarantie bij GTI. Coach Jonge mensen die starten met een oplei dingstraject van Goflex krijgen vanaf de eerste dag een praktijkcoach, die fulltime voor hen beschikbaar is en over veel ken nis en ervaring beschikt. Daarnaast krijgen ze direct een vast salaris. Schoolkosten, reiskosten en studie-uren, overdag en 's avonds, worden betaald. De nieuwe medewerker treedt eerst in dienst van Goflex en krijgt de mogelijk heid zijn eigen beloning positief te beïn vloeden. Goflex medewerkers hebben een eigen CAO die dit mogelijk maakt. "Met een prestatiebeloning, die oploopt tot 12 procent, worden die jongens en meisjes uitgedaagd hun talenten vol te benutten en gemotiveerd betrokken te zijn. Want nog meer dan talent is motivatie voor ons heel erg belangrijk", vindt van Winssen. Al na het eerste jaar heeft GTI via Goflex maarliefst 23 mensen aan het werk in de regio West-Brabant en Zeeland. Er is dui delijk behoefte en de groei zet door. Daniël Vissen en Marco de Weert zien hun toekomst bij GTI wel zitten. Ze gaan allebei uiteindelijk voor een baan als pro jectleider uitvoerder. "In ieder geval een baan waar je met je handen bezig bent. Dat vind ik erg belangrijk. "In elk geval niet op kantoor", zeggen ze allebei volmondig. "En wij zijn verzekerd van goed personeel, dat we zo lang moge lijk proberen te houden", aldus de Rijk. Vormgeving: Hans Willekes Adresgegevens: Postbus 3805,4800 DV Breda, tel. 076-5 312277, Fax 076-5 312274 E-mail: deondernemer@bndestem-pzc.nl www.deondememer.nl Lekker is dat. Dat gevoel van: hebben ze dan toch een keer naar me geluisterd. Dat gevoel had ik een paar weken geleden. Henk Biemans, conrector van het Newmancollege in Breda, had wat leuks te melden. Ik ken Henk een jaar of zes. In de tijd dat ik nog onderwijs 'coverde', reed ik eens met hem naar Den Haag om een landelijke prijs op te halen voor zijn aanpak van bèta- onderwijs. Nu wilde het toeval dat ik net twee dagen daarvoor de Groningse Judith Lechner, initia tiefneemster van het technasium, had gesproken. Het was feest in Den Haag en mijn derde vraag aan Biemans was natuurlijk: zo'n technasium, is dat niks voor jullie? Nou nee, antwoordde hij, zit er voorlopig even niet in. Dat leuks, wat Henk te melden had, was het nieuws dat zijn school een technasium begint. "Valt me toch een beetje tegen van je", zei ik hem. "Laat ik altijd gedacht hebben dat jullie het al lereerste technasium in Zuid- Ne derland zouden zijn." Hij kon er wel om lachen. Ik kon er vroeger helemaal niet om lachen. Als ik een leslokaal binnen kwam waar wiskunde, biologie, natuur- of scheikunde werd gegeven, viel ik stil. Ik snap te er heeeeelemaaal niets van. Dankzij die exacte vakken duurde mijn middelbare schooltijd twee keer zo lang als die van een ge middelde student. Ik had er niks mee. Nee, dan de talen. Engels, da's pas rock 'n roll. Frans vind ik nog steeds het mooiste geluid dat er wordt voortgebracht en in het Duits kon je zo heerlijk iemand uitkafferen. Helaas volgt het me rendeel van de jongeren deze ge makkelijke weg, met gevolg dat er nu nog maar heel weinig goede techneuten zijn. Daarom is het zo goed dat er veel technasia komen in ons land. Formules snapte ik niet, ik be greep zelfs de simpelste uitleg van de theorie niet, maar proeven doen, ontwerpen maken, iets ver zinnen dat nog niemand heeft ge daan, dat lijkt me weer wel leuk. Vooral als je dat in een groepje kan doen. Het onderwijs wordt steeds leuker. Ron Gregoor Reacties kunt u sturen naar: r. gregoor@bndestem-pzc. nl Foto: het fotoburo Daniel Visser.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79