4Zo lang Vancouver haalbaar blijft, ga oktober Hogazon KOZIJNEN GEVELS ROLLUIKEN SERRES ZONWERING H GARAGEDEUREN en nu ook... TERRASOVERKAPPINGEN onze showrooms staan drie dagen bol van de workshops, energiezuinige attenties. nieuwe trends, lekkere hapjes, C| en tot wel 3.000 energievoordeel 1 v 36 Woensdag 22 oktober 2008 PZC Dominique de Jonge wil als zitskiester naar de Paralympics. door Peter van Kouteren TERNEUZEN - De komst van de Ter- neuzense skihal Snowbase is voor Dominique de Jonge een geschenk uit de hemel. De Terneuzense, die aan posttraumatische dystrofie lijdt, mikt als zitskiester op deelna me aan de Paralympics en was tot voor kort voor haar trainingen aan gewezen op de skihal in het Lim burgse Landgraaf. De Jonge (22) opende vrijdag met de visueel beperkte Belgische Na tasha de Troyer de skihal en deed velen versteld staan. „Ik mag er on beperkt trainen", glundert ze. „Werken aan mijn techniek. Me ters maken. Elke zondagochtend krijg ik ook nog eens gericht trai ning. Dat is natuurlijk ideaal, om dat ik altijd afhankelijk ben van een ander en het nu dicht bij huis kan. Ik gebruik vanwege het ziekte beeld morfine en mag volgens de wet niet autorijden." Dan, verontwaardigd: „Ik heb er al veel brieven over geschreven, om dat ik dat onzin vind. Morfine zou slecht zijn voor de concentratie en het reactievermogen. Als dat nou na het afnemen van een test zou worden vastgesteld, zou ik daar vrede mee hebben. Maar in het ge wone leven functioneer ik ge woon goed. Ik zit in mijn laatste jaar aan de HBO in Tilburg en stu deer af. Ik wil bij voorkeur op de afdeling interne communicatie van een groot bedrijf aan de slag." De Jonge was amper twee jaar, toen ze voor het eerst op ski's stond. Daarna volleybalde ze bij het Terneuzense Scheldesport, turnde ze bij EMM in Terneuzen en was ze onder meer lid van een zwemclub. „Ik heb skiën en snow- boarden echt super leuk gevon den", vertelt ze. „Maar het is niet te vergelijken met zitskiën. Dat is echt een passie geworden. Het geeft me een sterk gevoel als ik lek ker in mijn ski zit. De geestelijke kracht die ik ervan krijg is gewel dig sterk. Ik ben niet afhankelijk van een ander. Die vrijheid, daar haal ik veel voldoening uit. Ik kan in mijn zitski zelf bepalen of ik hard of minder snel wil en welke piste ik neem. Een zwarte piste, off piste... In februari ben ik met een berggids over een gletsjer van de Mont Blanc gegaan. Komend weekend ga ik naar Landgraaf voor een trainingsweekend met de Nederlandse ploeg. Het ziet ernaar uit dat ik opgenomen word in de ploeg." Haar wereld stortte in nadat ze in 2001 tijdens het snowboarden zo maar van de ene op de andere dag pijn in haar rechtervoet had gekre gen. „Ik heb niks geforceerd en ben niet gevallen", verzekert ze. „Ik ben in Frankrijk naar een arts geweest en heb foto's laten maken. Dominique de Jonge mag in haar woonplaats Terneuzen onbeperkt trainen in de nieuwe skihal. Dat levert haar veel voordeel op in aanloop naar de Paralympics van Vancouver. foto Camile Schelstraete Ze dachten aan een haarscheurtje in mijn enkel en dat het met rust en koelen wel goed zou komen. We zijn een dag eerder naar huis gegaan, omdat ik te veel last had. In Terneuzen ben ik naar de huis arts gegaan. Mijn enkel was toen al heel dik, koud en werd al een beet je grijs. Mijn moeder herkende dat, omdat ik eerder al posttrauma tische dystrofie had gehad toen ik negen jaar was. Dat was destijds na twee maanden helemaal gene zen. Binnen tien dagen werd de diagnose gesteld. Dat is echt snel. cb Heinkenszand Schouwersweg 5 Middelburg Klarinetweg 2a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 72