Scaldis Jazzband zal FiZi laten swingen Allévo bezuinigt bijna twee miljoen euro Bevallen Veere voorbij Amazone in de winkel Personeel is dupe overval n?n a.s. zaterdag genieten van kookdemonstraties met Miele stoomovens bij Vorm keuken bad in Binnenuit www.binnenuit.nl uit S P2C Woensdag 22 oktober 2008 25 Dixieland en oude jazz brengen altijd en overal veel vrolijkheid. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vijf van de zes leden wonen op Sctiouwen-Duiveland. Toch geniet de Scaldis Jazzband op Walcheren veel meer bekend heid dan in de eigen regio. Hoog tijd dat daar eens verbetering in komt, vinden Harry Smit (sax, kla rinet, zang) en Rob Vaillant (slag werk). Het concert zondagmiddag in filmtheater FiZi in Zierikzee moet daaraan bijdragen. Beide muzikanten vertellen vol vuur hoe swingend dat optreden kan worden. „Misschien moet het publiek eerst een beetje loskomen, want met die tribune oogt het wel wat plechtig", aarzelt Smit. Maar Vaillant wuift die twijfel weg. „Wie wil swingen kan dat ook tus sen de rijen en in de zijpaden." Bij het uitgebreid repertoire van deze band is het nou eenmaal moeilijk stil zitten. Scaldis staat voor dixieland en New Orleans muziek uit de jaren twintig en der tig. Om een indruk te geven enke le titels: 'Ice Cream', 'When the Saints', 'Lazy River', 'Rosetra', 'All of me', 'Dinah' en nog heel veel meer van dit soort evergreens. Smit (70) is vrijwel vanaf het be gin betrokken bij de band. Hij is opgegroeid met deze muziek. Pas op zijn 38e besloot hij zelf uitvoe rend muzikant te worden. Na zijn 'Deze muziek spreekt ook jongeren aan hoor. Ze brengt altijd vrolijkheid' actieve voetbalcarrière bij Fe- ijenoord. „Met de amateurs in 1963 landskampioen geworden", noemt Smit snel een van de successen. „Deze muziek spreekt ook jonge ren aan. Ze brengt altijd vrolijk heid", zegt Vaillant die zelf in tal van regionale bands heeft gespeeld en nog bij vele daarvan betrokken is. De Scaldis Jazzband is in de loop der jaren ook van samenstel ling veranderd. Albert de Vos (ban jo, gitaar) en Roland Backx (trompet, zang) behoren tot de jongste garde. Met daarbij nog Bob van Rhoon (toetsen) en Reindert Hofland (soesafoon) kan de band bogen op een evenwichtige bezet ting. „Nou, ja een trombonist erbij zou de zaak nog wat versterken", vindt Smit. Alle Scaldis-leden zijn vrij druk be zette baasjes, maar maken graag tijd vrij voor dit genre. „Albert bij voorbeeld mag bij de band Freak Friends soleren bij de vleet, maar bij ons moet hij vaak heel hard werken en ondersteunend musice ren. Daar heeft hij blijkbaar geen moeite mee", constateert Vaillant. Ondanks volle agenda's proberen de jazzbandleden in elk geval één maal per twee weken te repeteren. Het aantal optredens bedraagt cir ca vijftien per jaar. Een daarvan be treft een concert tijdens Jazz by the Sea in Domburg. Dat behoort tot de tradities. Maar nu is dus eerst Schouwen-Duiveland aan de beurt. Concert, zon. 26 okt., Zierikzee, FiZi, 15.00 uur; res.tel: 0111-411223. Tien voltijdse banen weg bij ondersteunende afdelingen zorgverlener. door Harmen van der Werf GOES - Zorginstelling Allévo bezui nigt 1,8 miljoen euro, onder meer door tien voltijdse banen te schrap pen bij facilitair bedrijf Allité en ondersteunende afdelingen van Al lévo. Tweeëntwintig deeltijdmede werkers dreigen op straat te ko men staan, dertien bij Allité en ne gen bij Allévo. „Wij zullen alles op alles zetten om het aantal gedwongen ontsla gen zo veel mogelijk te beperken", laat Allévo-directeur Theo van Campen weten. Hij ziet daar moge lijkheden toe. Allévo heeft in de hele Oosterschelderegio 1800 me dewerkers in dienst. Van enige doorstroming is altijd sprake. De met ontslag bedreigde werkne mers kunnen wellicht aan de slag in een zorgfunctie. Allévo ziet zich gedwongen te kor ten op ondersteunend personeel (zes ton), dienstverlening door Al lité (zes ton) en materieel (ook zes ton) om de jaarresultaten te verbe teren en de financiële buffer, het weerstandsvermogen, te verhogen. Het bedrijf heeft de laatste jaren in geteerd op het weerstandsvermo gen. Allévo heeft er doelbewust voor ge kozen niet in de zorg te snijden, maar in ondersteunende diensten, stelt Van Campen. 'Een zo slank mogelijk organisatie' staat hem voor ogen, met als hoofddoel het voortbestaan van Allévo en Allité te waarborgen op de middellange termijn. In de vijf jaar dat Van Campen di recteur is bij Allévo, heeft hij al veel reorganisaties doorgevoerd. Hij verlaat 1 januari de instelling. „Ik hoop ondertussen wel voor Al lévo dat dit de laatste reorganisatie is. Als de huidige omvang van zorg blijft, is dat ook zo." Vrouwenartsen doen vanaf 2009 enkel nog bevallingen in Goes. VLISSINGEN - Thuisbevallen in de gemeente Veere is vanaf 2009 niet meer mogelijk. Per komend jaar begeleiden de Vlissingse vrouwen artsen enkel nog bevallingen in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. Daar worden ook alle pasge borenen opgenomen als dat nodig is. Veerse kraamvrouwen die naar verwachting geen gynaecoloog no dig hebben, moeten naar de vier verloskamers van Ziekenhuis Wal cheren. Daar worden zij begeleid door de verloskundigen van Vlis- singen en Middelburg. Dat zegt Roel Ubel namens de Veerse huis artsengroep. De twee ziekenhui zen hebben samen zes gynaecolo gen; te weinig om op beide plaat sen nacht- en weekeinddiensten te draaien. Recent verlieten twee vrouwenartsen hun post in Vlissin- gen en Goes. Pogingen om vervan gers of waarnemers voor langere tijd te vinden, hebben niets opgele verd, zegt directeur Hans Simons van de twee fusieziekenhuizen. Petra Top overhandigt eerste exemplaar aan Paula van der Post. ZIERIKZEE - Met haar boek De Ama zone heeft Petra Top haar 'koppie' boven het maaiveld uitgestoken. „Maar het maakt je ook kwets baar", wijst Paula van der Post (mede-oprichter van Lobstar: een kledingmerk voor vrouwen met één borst) op de persoonlijke la ding van het debuut van de schrijf ster uit Dreischor. Top overhandig de gistermiddag in boekhandel De Vries in Zierikzee het eerste exem plaar van haar boek aan Van der Post. „Ik bewonder je en ben er trots op je boek te mogen ontvan gen", aldus Van der Post. Zij was hét grote voorbeeld van Top, die medio 2005 met borstkanker ge confronteerd werd. „Pas anderhalf jaar later kwam ik haar tegen, maar één blik was ge noeg. Zij liet me zien dat ik ook zonder prothese mag rondlopen zonder aanstootgevend gedrag te vertonen", blikt Top terug. In 'De Amazone' beschrijft zij haar leven sinds de ontdekking van borstkan ker. Hoewel ze de details niet schuwt, heeft de schrijfster - dank zij een grote dosis humor en zelf spot - toch kans gezien een verma kelijk dagboek af te leveren. 'De Amazone' is een uitgave van Uitge verij Archipel en is vanaf vandaag in de boekwinkel verkrijgbaar. Banken en pompen steeds beter beveiligd tegen overvallers. door Emile Calon MIDDELBURG - Een beroving van een videotheek, zoals zondag avond in het Middelburgse winkel centrum Dauwendaele, daar kij ken ze bij de politie niet echt van op. Sinds enkele jaren zien de agenten dat overvallers banken en tankstations meer en meer mijden omdat die steeds beter beveiligd zijn. Ze kiezen makkelijkere doel witten uit, aldus woordvoerder Mirja Vis van de politie. Uit een overzicht van de Zeeuwse politie blijkt dat vorig jaar geen en kel benzinestation noch een bank bezoek kreeg van criminelen. Win kels werden echter acht maal be roofd. Ook drie horecabedrijven werden het slachtoffer van overval lers. Daarnaast drongen overval lers ook elf maal een woning bin nen. In 2007 waren er volgens de politie in heel Zeeland 24 overval len. In 2003 waren het er zestien, het jaar daarop 26, in 2005 twintig en in 2006 tien. Volgens gegevens van het korps waren er 49 daders betrokken bij de 24 overvallen die in 2007 wer den uitgevoerd. Vijftien van hen zijn aangehouden. Bijna steeds blijkt dat het gelegenheidsoverval lers waren, jongemannen die op een makkelijke manier even snel wat geld wilden verzamelen om uit te gaan, kleren en (soft)drugs te kopen. In de regel maken overvallers niet veel buit omdat de middenstand het grote geld veilig opbergt in kluizen met een tijdslot. Een uit zondering vormde de overval, vo rig jaar, op videotheek Viduet waar de twee overvallers met ruim drieduizend euro vertrokken. Wat blijft is de enorme impact op het personeel. Een overval, zo blijkt uit de verhalen van de slachtoffers, heeft enorme psychologische ge volgen. Het veiligheidsgevoel krijgt een ontzettende knauw. Scaldis Jazzband: vlnr: Bob van Rhoon, Albert de Vos, Reindert Hofland, Harry Smit, Roland Backx en Rob Vaillant. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69