Thuisbevallen weer mogelijk Informatie van CWI behouden 30 ïCHOUWEN-DUIVELAND 27 Inbraken in huizen Renesse KORTING thoek, Pak me dan.... Gemeenten blijven voorlopig noodopvang asielzoekers betalen Tip? redzzee@pzc.nl Martin Dekker is de beste hobbykok van Nederland Woensdag 22 oktober 2008 Verloskundigepraktijk ondersteunt missie van Monica van der Pluijm. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vrouwen die thuis wil len bevallen en aan een aantal cri teria voldoen, kunnen voortaan re kenen op steun van de Schou wen-Duivelandse verloskundige praktijk Lena. De Zierikzeese Mo nica van der Pluijm heeft met de thuisgeboorte van haar jongste zoon, begin oktober, de toon ge zet. Het is haar missie om thuisbe vallen in Zierikzee weer op de kaart te zetten. Voor vrouwen uit dorpen die verder dan dertig minu ten rijden van het ziekenhuis wo nen, moet een speciale 'kraamka mer' (voor het zogenaamd ver plaatst thuisbevallen) in het Zierik zeese ziekenhuis worden inge richt. Bevallen op Schouwen-Dui- veland is al een paar jaar niet meer mogelijk, noch thuis, noch in het ziekenhuis. Daarvoor moet men naar het ziekenhuis in Goes. Maar bevallen is volgens Van der Pluijm een natuurlijk en gezond proces. Rust, ontspanning en vertrouwen zijn basisingrediënten voor een goede bevalling. Angst daarente gen zorgt voor verkramping en complicaties. Als gezond mens in een ziekenhuis bevallen, klopt ook niet, vindt de jonge moeder. „Daar horen gezonde mensen niet thuis. Je hebt ook meer kans op onnodig ingrijpen," meent zij. Dat er vrouwen zijn die wél liever in een ziekenhuis bevallen: prima. „Maar het ziekenhuis doet alsof het thuis niet mag. Wie zegt dat? Ik wil niet slaafs als een mak schaap doen wat de hoge pieten zeggen. Schuldgevoel en angst wor den je snel aangepraat." Van der Pluijm zette haar eerstge borene in Rotterdam thuis op de wereld. Na haar verhuizing naar Zierikzee hoorde ze tot haar ont zetting dat thuisbevallen hier geen optie is. Eenmaal zwanger zocht en vond ze steun bij de twee ver loskundigen van de Schou- wen-Duivelandse praktijk Lena, die zich ook al langer sterk maken voor de mogelijkheid van (ver plaatst) thuisbevallen. De verlos kundigen Sanne Meerdink en Lous ten Rouwelaar besloten Van Verloskundigepraktijk Lena steunt vrouwen die thuis willen bevallen. Jonge moeder Monica van der Pluijm heeft van thuisbe vallen haar missie gemaakt. der Pluijm bij te staan. Uit erva ring (en na een enquête) weten zij dat meer vrouwen de wens koeste ren thuis te baren. Daarom heb ben zij besloten thuisbevallingen te ondersteunen, mits het niet om eerste kinderen gaat en er bij de eerstgeborene geen sprake is ge weest van complicaties met grote kans op herhaling. Ook via andere kanalen strijdt het tweetal van Lena door. Vandaag hebben de verloskundigen een ge sprek met directeur Hans Simons van Oosterscheldeziekenhuizen over de mogelijkheid een kraamka mer in Zierikzee te betrekken. Op 4 oktober is Merijn geboren. Moeder en zoon Van der Pluijm maken het goed. pagina 25: thuisbevallen Veere voorbij Wethouder bekijkt mogelijkheden na vertrek balie Zierikzee. ZIERIKZEE - Wethouder Gilles Hou- tekamer wil onderzoeken of onder delen van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) beschikbaar kunnen blijven in Zierikzee. Hij denkt aan bepaalde digitale infor matie via Werk.nl of spreekuren. Het CWI heeft aangekondigd in 2011 de balie in Zierikzee, Tholen en Oostburg te sluiten. Door de sluiting van de balie wordt een deel van de nieuwe werkwijze van de gemeente voor werkzoekenden en bijstandsgerechtigden onderuit gehaald. Schouwen-Duiveland hanteert het 'toonkamer'-princi- pe: een werkzoekende kan op één plek terecht voor alle soorten van informatie. „En wat gebeurt er met het CWI zelf op de langere termijn", vraagt Houtekamer zich hardop af. „Wat mij betreft mag die taak dan wel naar de gemeente zelf komen." Hij heeft ook al een eerste idee voor een nieuwe invulling van de balie als het CWI is vertrokken: daar zou mooi een verbreed WMO-loket kunnen komen. De balie is begin dit jaar gebouwd. RENESSE - Dieven hebben gister nacht toegeslagen in twee wonin gen aan de Oude Moolweg in Ren esse. Uit de huizen zijn verschillende goederen weggehaald, waaronder een pannenset, gereedschap en te levisies. De politie kon gisteren nog geen mededelingen doen over de totale waarde van de weggenomen goe deren. Monica van der Pluijm met zoon Merijn, op de achtergrond vader Martijn en oudste zoon Mats foto Dirk-Jan Gjeltema OP ALLE KINDERSCHOENEN KINDERLAARZEN 'Geldt voor alle kinderschoenen en kinderlaarzen voorzien van een 25% actiekaartje 'Geldig t/m za. 25 oktober moei kotntbet'. MS Woo r.uKicn- u no9 f 7.onne"ial,e Tip? redactie@pzc.nl Volgende week zitten de verslag gevers van de regioredactie Bevelanden/Tholen nog als eni gen in dat grote kantoor langs het spoor in Goes. Collega's zijn overal druk bezig de spullen in te pakken. Ze verkassen naar Mid delburg. Her en der wordt grote opruiming gehouden. Tientallen papiercontainers hebben het pand al verlaten. Een tafel in de gang op de benedenverdieping lag begin deze week vol recente leesboeken die over zijn. De aar digste zijn inmiddels weg. Op één van de laatst achtergebleven boeken lacht zangeres Marie-Cé- cile Moerdijk ons toe. De titel is nog wel zo uitnodigend: Toe, pak me dan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65