'Zo lang Vancouver haalbaar blijft, ga Zussen Koole ook goed zonder training v KNVB denkt aan fusie in Z-Limburg 3 6 Woensdag 22 oktober 2008 PZC Z Dominique de Jonge mag in haar woonplaats Terneuzen onbeperkt trainen veel voordeel op in aanloop naar de Paralympics van Vancouver. Dominique de Jonge wil als zitskiester naar de Paralympics. door Peter van Kouteren TERNEUZEN - De komst van de Ter- neuzense skihal Snowbase is voor Dominique de Jonge een geschenk uit de hemel. De Terneuzense, die aan posttraumatische dystrofie lijdt, mikt als zitskiester op deelna me aan de Paralympics en was tot voor kort voor haar trainingen aan gewezen op de skihal in het Lim burgse Landgraaf De Jonge (22) opende vrijdag met de visueel beperkte Belgische Na tasha de Troyer de skihal en deed velen versteld staan. „Ik mag er on beperkt trainen", glundert ze. „Werken aan mijn techniek. Me ters maken. Elke zondagochtend krijg ik ook nog eens gericht trai ning. Dat is natuurlijk ideaal, om dat ik altijd afhankelijk ben van een ander en het nu dicht bij huis kan. Ik gebruik vanwege het ziekte beeld morfine en mag volgens de wet niet autorijden." Dan, verontwaardigd: „Ik heb er al veel brieven over geschreven, om dat ik dat onzin vind. Morfine zou slecht zijn voor de concentratie en het reactievermogen. Als dat nou na het afnemen van een test zou worden vastgesteld, zou ik daar vrede mee hebben. Maar in het ge wone leven functioneer ik ge woon goed. Ik zit in mijn laatste TafeJtennistweeling staat met SAR boven aan de ranglijst. door Cino van den Broecke KLOOSTERZANDE - Het woord ping pong in de mond nemen is bij ta feltennis als vergif op de tong. De tweelingzussen Audrey en Lacey Koole (20) uit Kloosterzande doen al jarenlang aan tafeltennis. Dit sei zoen gaat het bij SAR uit Klooster zande zelfs crescendo: de ploeg staat aan kop in de eerste divisie. „Pingpong is een spelletje dat je speelt op de camping of zo. Lekker ter ontspanning. Bij ons gaat het om heel wat meer, hoor", roepen de twee in koor. De zussen hebben een duidelijke mening als het om hun sport gaat. Trainen? Dat doen ze helemaal niet meer. Door studieverplichtin gen hebben ze niet de mogelijk heid en ook niet echt meer de drang om doordeweeks achter de tafel te gaan staan. „We studeren al lebei in Nijmegen en dat is best druk. Daarnaast bestaat het leven uit meer dan tafeltennis en daar willen we ook van genieten", zegt Lacey. Hoewel het duo geen trainings uren maakt, rijgen de tafeltennis sters de overwinningen in de com petitie aan elkaar en draait het vrouwenteam - met ook Chantal Remorie - als een trein. „Hoe het komt, weet ik niet exact, maar alles valt nu wél op zijn plek. Dit in te- De tafeltennissters Audrey en La- cey Koole staan met SAR aan kop in de eerste divisie. Vanwege hun studie in Nijmegen, trainen ze niet. jaar aan de HBO in Tilburg en stu deer af Ik wil bij voorkeur op de afdeling interne communicatie van een groot bedrijf aan de slag." De Jonge was amper twee jaar, toen ze voor het eerst op ski's stond. Daarna volleybalde ze bij het Terneuzense Scheldesport, turnde ze bij EMM in Terneuzen en was ze onder meer lid van een zwemclub. „Ik heb skiën en snow- boarden echt super leuk gevon den", vertelt ze. „Maar het is niet te vergelijken met zitskiën. Dat is echt een passie geworden. Het geeft me een sterk gevoel als ik lek ker in mijn ski zit. De geestelijke kracht die ik ervan krijg is gewel dig sterk. Ik ben niet afhankelijk van een ander. Die vrijheid, daar haal ik veel voldoening uit. Ik kan in mijn zitski zelf bepalen of ik hard of minder snel wil en welke piste ik neem. Een zwarte piste, off piste... In februari ben ik met een berggids over een gletsjer van de Mont Blanc gegaan. Komend weekend ga ik naar Landgraaf voor een trainingsweekend met de Nederlandse ploeg. Het ziet ernaar uit dat ik opgenomen word in de ploeg." Haar wereld stortte in nadat ze in 2001 tijdens het snowboarden zo maar van de ene op de andere dag pijn in haar rechtervoet had gekre gen. „Ik heb niks geforceerd en ben niet gevallen", verzekert ze. „Ik ben in Frankrijk naar een arts geweest en heb foto's laten maken. genstelling tot eerdere seizoenen. De teams waartegen we nu spelen, liggen ons ook beter", stelt Audrey. „Maar in de voorbereiding hebben we nu wel drie weken getraind, ter- wijl we daarvoor altijd maar één training deden voor het seizoen be gon", vult Lacey aan. Dus training zorgt toch voor een hoger niveau? „Wellicht wel, maar we zijn tevreden zo. Ik denk dat we op de top van ons kunnen zit ten nu. We staan bovenin de eer- Ze dachten aan een haarscheurtje in mijn enkel en dat het met rust en koelen wel goed zou komen. We zijn een dag eerder naar huis gegaan, omdat ik te veel last had. ste divisie en de eredivisie is toch niet voor ons weggelegd." De eredivisie is immers het toneel van tafeltennissende Chinezen. Zij maken in Nederland de dienst uit. Dat is tegen het zere been van de frêle meiden. „Als die Chinezen al lemaal zouden vertrekken uit de competitie, dan zouden de Neder landse meiden misschien wat meer naar boven komen", zegt La cey. „Nu worden die onderge sneeuwd." In Terneuzen ben ik naar de huis arts gegaan. Mijn enkel was toen al heel dik, koud en werd al een beet je grijs. Mijn moeder herkende dat, omdat ik eerder al posttrauma- Aan het begin van dit seizoen was het even zoeken naar hoe het zou draaien. Stephanie Fassaert en Lindsey Boerdam deden een stapje terug en spelen nu in het tweede team, terwijl Chantal Remorie de omgekeerde weg bewandelde. Lacey: „Stephanie en Lindsey had den wel meer ervaring, maar Chan tal doet het steeds beter. De eerste game die ze speelde ging met 11-0 verloren, maar nu draait ze mee. Dat heeft met haar speltype te ma ken. Ze speelt met 'anti-rubber', waarmee je 'dooie ballen' kunt spe len. Tegenspeelsters ervaren dat vooral als irritant, waardoor ze veel partijen wint." Winnen, het woord is gevallen. De tweeling doet het met grote regel maat in de lopende competitie. Audrey won dertien van haar vijf tien gespeelde potjes, terwijl Lacey vijf van de vijftien partijen verloor. „Een mooi gemiddelde voor mei den die niet trainen en het tijdens de wedstrijden veelal ook zonder coach moeten doen", zeggen de twee. Geen training en geen coach? Het blijkt voor de meiden niet erg om toch de eer van het Kloos- terzandse tafeltennisbolwerk hoog te kunnen houden. „Bij uitwed strijden rijdt de vader van Chantal altijd en hij geeft dan wel eens wat aanwijzingen, terwijl bij thuis wedstrijden Mare Maas ons wel eens wil begeleiden. Maar een echte coach hebben we niet, nee", vertelt Lacey. „Blijkbaar is dat ook niet nodig, toch? Het draait prima en we winnen onze potjes. Daar gaat het uiteindelijk om. Hoe dat dan gebeurt, is niet van belang voor ons. We vinden het prima zo." in de nieuwe skihal. Dat levert haar foto Camile Scheistraete tische dystrofie had gehad toen ik negen jaar was. Dat was destijds na twee maanden helemaal gene zen. Binnen tien dagen werd de diagnose gesteld. Dat is echt snel. Roda JC, MW en Fortuna zouden samen verder moeten. VENLO - Na diverse vruchteloze po gingen in het verleden, zijn er op dit moment opnieuw gesprekken gaande over de vorming van een fusievoetbalclub in Zuid-Limburg. De KNVB is bij dit overleg betrok ken, heeft directeur betaald voet bal Henk Kesler bevestigd. „We brengen een proces op gang om te kijken of we iets kunnen rea liseren. Of we wellicht het fusie proces kunnen entameren", aldus Kesler, die daarnaast herhaalde dat de bond aanstuurt op een eerste divisie die op termijn nog maar uit zestien clubs bestaat. De fusieclub zou volgens Kesler uit drie clubs (Roda JC, MW en Fortuna) moeten bestaan. „Maar als we met twee clubs kunnen be ginnen, is dat prima." Tijdens een voetbalforum in Ven- lo liet Kesler er al geen misver stand over bestaan dat er in de na bije toekomst nooit meer sprake zal zijn van een Zuid-Limburgse subtopper in de eredivisie wan neer de huidige situatie (drie zelf standige clubs) in stand wordt ge houden. „Wanneer je nu kijkt naar de omzet van de drie Zuid-Limburgse clubs bij elkaar, dan komt dat bedrag nog niet eens in de buurt van de omzet van een club als Heerenveen. Blijf je op de ze voet doorgaan, dan worden het op termijn tweederangs clubs." Audrey (links) en Lacey Koole zijn met SAR koploper van de eerste divisie, het tweede niveau van Nederland. foto Camile Scheistraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62