Einde aan 'kapotselecteren' Som gaat zijn eigen weg Beachvolleybalster Kadijk stopt PZC Woensdag 22 oktober 2008 3 5 Schaatsers kunnen hun eigen routeplanner naar Vancouver instellen door Eric de Jager HOOGLAND - Er is ruzie bij de bond (enkele bestuurders stapten op) en er is gedoe over de nieuwe pakken (niet op tijd klaar én in de verkeer de kleur). Het schaatsseizoen be gint zoals het altijd begint. Kritiek op het selectiebeleid van bondscoach Wopke de Vegt is ook zon traditie. De 51-jarige Fries weet het. Maar de schaatsers heb ben zelden zoveel vrijheid en ei gen verantwoordelijkheid gehad als in dit aanloopseizoen naar de Olympische Spelen van Vancou ver. „Het schaatsen is volwassen ge worden, er wordt niet meer als een heidsworst getraind, dus geven wij ook iedereen de kans zijn eigen route naar de Spelen te volgen." TWintig schaatsers mogen in 2010 namens Nederland aan de start ver schijnen op de olympische baan. Een deel van die twintig kan dit seizoen al een grote stap zetten. Vanaf de NK Afstanden in Heeren veen, volgende week, kunnen de TomToms worden ingesteld op Vancouver, Canada. Het belangrijk ste verschil met het verleden is dat coaches en rijders een einde willen maken aan het zogenoemde 'kapot selecteren'. „Nederland heeft: zo veel goede schaatsers, dat je er niet aan ontkomt te selecteren. We kun nen niet iedereen naar de World Cup, het EK of de WK's sturen. In het verleden zijn we daar streng in geweest. Dat heeft als voordeel dat er duidelijkheid is: wie op de aan gewezen momenten niet snel ge noeg is, doet niet mee. Het heeft als nadeel dat Nederlandse schaat sers vaak vanaf dag één op de top pen van hun kunnen moeten pres teren." De kritiek van de afgelopen jaren was dat schaatsers hun nauwkeu rig op individuele eisen samenge stelde trainingsprogramma's in de war gegooid zagen worden door een stroom van selectiewedstrij den. Regelmatig werd er met af gunst gewezen op Amerikanen en Duitsers, die zonder selectiedruk hun eigen weg konden kiezen. Dit jaar mogen schaatsers vaker zelf bepalen wanneer ze zich wil len laten zien. De Vegt: „Je mag best één of twee wedstrijden laten lopen, maar je zult een keer hard moeten rijden om te tonen dat je een plekje in de Nederlandse ploeg verdient. Daarmee geven we de rij ders een leans om risico te nemen. Wie het op het laatste moment wil laten aankomen, mag dat doen." Voor uitzonderlijke sporters, zoals Sven Kramer, is er zelfs de moge lijkheid al ruim van te voren een plek vrij te houden in de ploeg. „Dan denken we vooral aan de lan ge afstanden, waar we schaatsers hebben die er met kop en schou ders bovenuit steken. Die kunnen zich de rust permitteren. Ik zie op de 1000 en 1500 meter niemand een gat van seconden slaan." De Vegt praat met overduidelijk en thousiasme over het voorolym- pisch seizoen. „Voor de liefhebber valt er veel te zien. Schaatsers zul len nu nog proberen kleine dinge tjes te veranderen aan materiaal, Bondscoach Wopke de Vegt wil af van het 'kapotselecteren'. In de aanloop naar de Winterspelen van Vancouver kunnen de schaat sers hun eigen weg kiezen. techniek en training. En hoewel er nog flink doorgetraind wordt, zul len steeds meer schaatsers hun pu re snelheid gaan testen. Ik denk dat we een paar hele snelle wed strijden krijgen, met mooie con frontaties." De concurrentie voor de Nederlan ders zal toenemen, weet De Vegt. „Schaatsers gaan keuzes maken. De Canadezen zijn al verschrikke lijk gefocust op de Spelen. Er zijn een paar schaatsers die nog twijfe len over hun specialisatie, die zul len zich in de loop van dit seizoen op één afstand gaan richten." Het maken van keuzes, zoals bij voorbeeld Anni Friesinger heeft ge daan door uitsluitend voor de sprint te kiezen, gaat de Nederlan ders nog niet zo makkelijk af. „Voor haar heeft het goed uitge pakt, inderdaad. Maar ik snap dat het moeilijk is. Dankzij onze all roundtraditie hebben wij schaat sers die op drie of vier afstanden een medaille kunnen winnen. Nie mand wil zich nu al beperken." Toch schuilt er in die veelzijdig heid een gevaar, weet de bonds coach. 'We' moeten de neiging tot arrogantie vanwege het grote arse naal topschaatsers de kop indruk ken. „Ja, wij hebben op veel afstan den meerdere medaillekandidaten, terwijl andere landen er misschien maar één hebben. Maar er is op el ke afstand ook maar één gouden medaille te vergeven." Om de smaak van de Spelen vast te pakken te krijgen, wordt het WK afstanden in maart verreden in de gloednieuwe olympische hal van Richmond, een voorstad van Vancouver. Wat De Vegt betreft, is dat de eni ge keer dat de Nederlanders de ko mende maanden schaatsen op het olympisch ijs. „Misschien komt er volgend jaar december nog een World Cup, hoewel dat geloof ik lastig lag met de televisierechten. Maar verder hoeven we nu niet permanent in Vancouver te bivak keren." Dat de Canadezen dat wel doen, snapt de Vegt. De baan in Vancou ver ligt bijna in zee en daar hebben de Nederlanders meer ervaring mee dan de Canadezen. „Zij moe ten wennen aan de nieuwe om standigheden en af van hun liefde voor de snelle hooglandbaan in Calgary." Ploegenoverzicht TVM: Sven Kramer, Beorn Nijenhuis, Wouter Olde Heu vel, Jan Smeekens, Carl Verhei- jen, Erben Wennemars, Paulien van Deutekom, Renate Groene- wold, Marrit Leenstra, Ireen Wüst. DSB: Stefan Groothuis Simon Kuipers, Mark Tuitert, Sjoerd de Vries, Margot Boer, Annette Gerritsen, Laurine van Riessen, Marianne Timmer. VPZ: Remco Olde Heuvel, Ben Jongejan, Michael Kaatee Tom Prinsen, Tim Salomons, Huub van der Wart, Wieteke Cramer, Sophie Nijman, Thijsje Oene- ma, Diane Valkenburg, Jorien Voorhuis. APPM; Lars Elgersma, Rhian Ket, Jacques de Koning, Boris Kusmirak, Yuri Solinger. HOFMEIER: Jan Bos, Pim Schip per, Jurre Trouw, Gretha Smit, Marja Vis. KNSB OPLEIDINGSTEAM: Jan Blokhuijsen, Jesper Hospes, Tim Roelofsen, Tom Schuit, Ber den de Vries, Natasja Bruintjes, Ingeborg Kroon. EENLINGEN: Bob de Jong, Brigt Rykkje, Moniek Kleins man. WERKENDAM - Rebekka Kadijk (29) stopt per direct met beachvolley- bal. Na twaalf jaar actief te zijn ge weest op het hoogste niveau is ze toe aan een nieuwe uitdaging. „Het is mooi geweest", vindt Ka dijk. „Ik heb een hele mooie perio de gehad." Kadijk begon haar loopbaan aan de zijde van haar zus Debora. Daar na ging ze verder met Marrit Leenstra en de laatste periode met Merel Mooren. Met alle drie haar partners plaatste ze zich voor de Olympische Spelen. Daarnaast won ze vier keer zilver bij de Euro pese kampioenschappen en werd negen maal Nederlands kam pioen. Aan het begin van het seizoen kampte Kadijk met een heup blessure. Tijdens haar herstel proef de ze al even aan het leven zonder beachvolleybal. Dat beviel wel. „Het kostte me toen al heel veel energie om terug te komen. Om dat ik toch met Merel naar Peking wilde, lukte het om terug te vech ten. Maar nu heb ik geen prikkel meer. Het was een leuke tijd met Merel maar het is nu beter om te stoppen." Atleet breekt met zijn trainer Grete Koens en kiest voor eigen aanpak. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Atleet Bram Som gooit na een verloren jaar het roer radi caal om. De Arnhemmer heeft ge broken met coach Grete Koens. De Europees kampioen op de 800 me ter wordt zijn eigen trainer en laat zich bijstaan door looptrainer Ru ben Jongkind en mental coach Marco Hoogerland. Som (28) train de -precies een jaar met Koens. Daarvoor was hij gedurende twaalf jaar pupil bij Honoré Hoedt. Deze coach op de middel lange afstand bracht Som in augus tus 2006 in Göteborg tot de Euro pese titel. Na 2006 begon voor de Arnhemmer het grote kwakkelen. Hij moest zich aan de achillespe zen laten opereren. Toen hij op de weg terug was en zich leek te gaan kwalificeren voor de Olympische Spelen, kreeg hij last van een knie pees. „De afgelopen vijfjaar ben ik vier jaar geblesseerd geweest. Als ik na dat jaar de balans opmaak, dan moet ik tot de conclusie ko men dat het een verloren jaar is ge weest." De afgelopen weken blikte Som te rug. „De tijd van de excuses is wat mij betreft voorbij. Ik geloof niet dat ik slachtoffer ben van alleen maar pech. Misschien heb ik de af gelopen jaren te hard getraind. Het is nu tijd om mijn eigen kop te vol gen." Wopke de Vegt: „Het schaatsen is volwassen geworden, er wordt niet meer als eenheidsworst getraind. foto Emiel Muijderman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 61