Dumpen kinderen Dierenbescherming wil verbod duivenrace Gemeenten overtraden geen regels bij jacht op hoge rente Veel vraag naar nieuwe kentekenserie Hoger beroep in zaak van 'vlotdrama' 4 Woensdag 22 oktober 2008 PZC DEN HAAG - De Dutch Open voor duiven die op Werelddierendag werd gehouden, kostte ongeveer 1600 jonge duiven het leven, drie kwart van het aantal dat meedeed. Dat is niet diervriendelijk, vindt de Dierenbescherming die minister Verburg (Landbouw) daarom om een verbod vraagt op eenhoksra- ces. Bij dit soort wedstrijden belanden duizenden duiven van enkele we ken oud in een hok. Ze worden ge traind om ongeveer 400 kilometer te vliegen. Volgens de Dierenbe scherming bezwijkt gemiddeld 60 procent van de verzamelde dieren al voordat ze uitvliegen. Onderweg vallen de duiven die niet zelf naar voedsel hebben leren zoeken bovendien ten prooi aan haviken of ze verdwalen en verhon geren. De eenhoksrace is overge waaid uit landen als China en Amerika en werd in 1994 voor het eerst in Nederland gehouden. Volgens de dierenbescherming is alleen al het bijeenbrengen van zo veel vogels risicovol, door het ge vaar op ziektes. De Voedsel- en WarenAutoriteit (VWA) stelde in mei nog een ophokplicht in, om dat in het verzamelhok in Neder- horst den Berg twee besmettelijk virussen woedden. Naar schatting 700 tot 900 van de 2100 duiven stierven aan pseudo-vogelpest en circo, stelt de Dierenbescherming. Duivenhouders stellen dat 12 pro cent uitval normaal is. Het zit de dierenbeschermers ook dwars dat er flinke prijzen zijn te winnen. „Tegenover dit slagveld onder de jonge duiven staat een or dinair prijzencircus. Uit een omzet van 262.500 euro die de organisatie dit jaar opstreek, is 100.000 euro besteed aan prijzengeld." PETER Jaarlijks worden naar schatting tientallen allochtone kinderen 'gedumpt' in het - islamitische - vaderland van hun ouders. Voor de meesten is dat ëen traumatische ervaring. door Sandra Donker en Annemieke Kooper Een jaar of 12 was ze, net klaar met de basisschool. Samen met haar vader, moeder, drie broers en twee zussen ging Samira met va kantie naar Marokko. De reis ein digde voor haar in een nachtmer rie. Haar drie broers keerden na de zo- mer gewoon terug naar hun huis in Alkmaar, Samira en haar twee zussen bleven achter bij oma in Marokko. Vader vond het veiliger om zijn dochters in zijn vaderland te laten opgroeien, ver van de ver- Voorwaarden Kinderen die tussen hun vierde en negentiende jaar minstens tien jaar in Nederland hebben gewoond, hebbenb op een zelfstandige verblijfsvergun ning. Voorwaarde is wel dat zij een aanvraag indienen voordat zij 23 jaar zijn, en 'geen gevaar vormen voor de openbare or de', aldus de immigratiedienst IND. Als migrantenkinderen hier tussen de vijf en tien jaar zijn geweest, beslist de IND of zij mogen blijven. Dat hangt af van de mate waarin zij zijn ver nederlandst. Het risico of iemand in het bui tenland dreigt te worden uit gehuwelijkt, kan ook worden meegewogen. dorven invloeden van het Westen. Nooit kwamen de zussen meer te rug in Nederland. „Voor meisjes als Samira is de ge dwongen terugkeer traumatisch", .zegt cultureel antropologe Edien Bartels. „In het land van hun ouders kunnen ze hun draai niet vinden en vaak is de weg terug af gesloten." Bartels doet onderzoek onder tientallen kinderen die door hun vader werden achtergelaten in Marokko of die tegen hun zin met hun ouders remigreerden. „Kinderen die de basisschool in Nederland hebben doorlopen en weg moeten, hebben veel aanpas singsproblemen", vertelt Bartels. „Ze blijven zich een buitenstaan der voelen. Ze gaan soms wel naar een middelbare school, maar het systeem is anders." Kinderen die gedwongen naar het vaderland van hun ouders worden gestuurd spreken de taal niet goed, missen het buiten spelen, spelle tjes, zwemmen. In de gesprekken hebben ze het over schoolreisjes, Sinterklaas en Nijntje. „Ze zijn dui delijk in een Nederlandse mal ge goten en voelden zich daardoor niet op hun plek in Marokko." Sinds enige tijd bestaat er in de po litiek weer veel aandacht voor vrouwen die zonder paspoort door hun echtgenoot zijn ge dumpt in hun land van herkomst. Staatssecretaris Nebahat Albayrak (Justitie) geeft hen sneller het recht op een zelfstandige verblijfs vergunning, zodat ze makkelijker terug kunnen naar Nederland. Dat ook kinderen de dupe zijn, is een onderbelicht probleem. Hoe veel het er precies zijn, weet nie mand. Zo nu en dan duiken be richten op dat allochtone leerlin gen na de vakantie niet meer op school komen opdagen. Onlangs meldden leerplichtambtenaren in Amsterdam dat enkele tientallen Egyptische jongens 'zoek' waren. Soms worden kinderen terugge stuurd omdat ze hier op het ver keerde pad raken, of omdat ouders ze een strengere, islamitische op voeding willen geven. Anderen worden samen met hun moeder in Marokko of Turkije achtergela- .ZlE IK -)£_ HOC? fcENIS Binnenlandse Zaken geeft steun claims tegen IJslandse banken. DEN HAAG - De gemeenten (waar onder Goes en Veere) en provin cies (waaronder Zeeland) die mil joenen euro's kwijt dreigen te ra ken bij banken uit IJsland en de Verenigde Staten, hebben geen wetten en regels overtreden. Dat bleek gisteren tijdens overleg met staatssecretaris Bijleveld van Bin nenlandse Zaken. Bijleveld heeft met gemeenten, provincies en waterschappen afge sproken dat ze samen zullen op trekken met claims tegen banken uit IJsland en het land zelf. Daar naast zal de rijksoverheid de beno digde informatie verstrekken aan de lagere overheden, die werden aangetrokken door de hoge rentes in IJsland. Vijftien gemeenten, twee provin cies en een waterschap hebben sa men ruim 225 miljoen euro uit staan bij Lehman Brothers, Lands- banki Islands en Kaupthing HF In vestment Bank, die door de kre dietcrisis in de problemen kwa men. Banken die aanspraak maken op de garantieregeling van de over heid voor onderlinge leningen moeten zich houden aan regels voor goed ondernemingsbestuur voor bonussen en vertrekpremies. Dit blijkt uit voorwaarden die Fi nanciën gisteren bekend maakte. Met de voorwaarden haalt het ka binet de teugels bij banken verder aan. Eerder werd duidelijk dat het kabinet de beloningen matigt bij ABN Amro en Fortis Nederland, die door de kredietcrisis moesten worden genationaliseerd. De top van bankconcern ING moest afge lopen weekeinde afzien van bonus sen over 2008 in ruil voor een kapi taalinjectie van 10 miljard euro. De 'regels' voor de garantiestelling gaan vanaf morgen in. ten omdat de vader van hen af wil. Een groeiende groep, bestaat volgens PvdA-Kamerlid Khadija Arib uit meisjes die in het land van herkomst worden uitgehuwe lijkt. „Voor hen is op dit moment niks geregeld", zegt zij. De Stichting Steunpunt Remigran ten vermoedt dat zo tientallen, mogelijk meer dan honderd kinde ren per jaar tegen hun zin remigre ren. Alleen al in Marokko worden jaarlijks ongeveer tachtig vrouwen achtergelaten, soms met kinderen. „Het is een vergeten groep", zegt Joke Verkuijlen van het steunpunt. „Dat komt ook omdat er moeilijk ZOETERMEER - Sneller dan ver wacht is de RDW al door de kente kens uit de serie met beginletter G heen. Sinds 19 mei kent Nederland perso nenauto's met kentekens met drie lettercombinaties, na 57 jaar met tweelettercombinaties. De RDW heeft niet veel klachten gekregen over combinaties als GGZ en GGD. Verzoeken om een ander kenteken zijn niet gehonoreerd. EIBERGEN - Een 40-jarige man uit Eibergen die een werkstraf en drie maanden voorwaardelijk kreeg in de zaak van het zogenoemde 'vlot drama', gaat in hoger beroep. De man en zijn evenementenbedrijf worden verantwoordelijk gehou den voor het fatale incident met een vlot op de Berkel. Bij dat dra ma verdronken vorig jaar twee vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4