Borsele redt basisschool mSÈËÈËÈÊËÊSiÊÊÊ%i sa GA NAAR SPECSAVERS EN MAAK OPTIMAAL GEBRUIK VAN UW BELASTINGVOORDÜ,! Lagere straf voor stalking Moeder zet zich in voor thuisbevallen op Schouwen-Duiveland bin nsn uit a.s. zaterdag genieten van kookdemonstraties met Miele stoomovens bij Vorm keuken bad in Binnenuit www.binnenuit.nl Geluk bij een ongeluk mm B «ISIS I CI II UI PZC Woensdag 22 oktober 2008 25 Baarland houdt eigen onderwij svoorziening dankzij noodgreep. door Harmem van der Werf BAARLAND - Om de enige basis school in Baarland te behouden heeft de gemeente Borsele een noodgreep moeten toepassen. Bor sele neemt de bekostiging van het schoolgebouw met ingang van het schooljaar 2009-2010 van de rijks overheid over, omdat Den Haag er geen geld meer voor zou betalen vanaf 1 augustus 2009. Voor Borsele kwam dit als een on aangename verrassing. De gemeen te ging er tot voor kort vanuit dat elke basisschool nog drie jaar door Den Haag wordt bekostigd als die te weinig leerlingen telt. Pas als er na drie jaar nog te weinig kinde ren zijn, zou de school dicht moe ten. De opheffingsnorm voor Bor- selse scholen ligt op 23 leerlingen. De basisschool in Baarland, De Be renburcht, telde er 1 oktober twin tig, tegen 28 op 1 oktober 2007. Die scherpe daling was niet voor zien, al heeft dit jaar een grote groep 8 de school verlaten. Dat De Berenburcht nog maar twintig kinderen had, leidde eerst niet tot onrust. Tot uit speurwerk in wetgeving bleek dat de drie ja ren-regeling wel opgaat voor een basisschool die een nevenvestiging is, zoals die in Ellewoutsdijk, maar niet voor een zelfstandige school als die in Baarland. Wethouder Jan Zandee (SGP/CU, onderwijs) heeft daarop overleg ge voerd met fractievoorzitters in de Borselse raad. Zij hebben met een dure oplossing ingestemd. De Be renburcht kon namelijk niet meer worden omgezet in een door Den Haag volledig te financieren neven vestiging. De school was alleen te redden als dependance. Den Haag geeft dan slechts een leerlingver- goeding, andere kosten zijn voor de gemeente. Dat gaat op jaarbasis om ruim 100.000 euro. Borsele behandelt De Berenburcht wel als nevenvestiging. De school moet over drie jaar op minimaal 23 leerlingen zitten. Zandee: „Lukt dat niet, dan zullen we ons bera den." In 2009-2010 is een lichte groei voorzien. Het leerlingaantal bij De Berenburcht is snel gezakt. In 2002 waren er nog 46 kinderen. PW Borsele neemt de huisvestings- kosten van de school In Baarland over met ingang van 1 augustus 2009, omdat de rijksoverheid die niet meer zou betalen. THOLEN - Een Thoolse boer moet gistermiddag een engeltje op zijn schou der hebben gehad, toen hij met zijn tractor in de sloot belandde aan de Veerweg bij Tholen-stad. Hij was daar aan het spuiten toen hij plots weg gleed en op zijn kop in de watergang terecht kwam. De man kon zelf uit zijn voertuig kruipen en was ongedeerd. Een kraanwagen heeft de tractor 's middags nog uit de sloot gehaald. foto Lourens Riemens door Frank de Klerk THOLEN - Een 40-jarige vrouw is dinsdag in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een voorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden wegens het blijven lastig vallen van haar ex-vriend op Tholen. De straf is aanzienlijk lager dan het eerdere vonnis van de recht bank in Middelburg. Deze had de uit Breda afkomstige vrouw veroor deeld tot 100 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevange nisstraf wegens mishandeling, stal king, diefstal, computerinbraak en vernieling. De vrouw zei tegen de rechter dat zij het slachtoffer was geworden van een reeks valse aangiften van haar ex-vriend, ondersteund door leugenachtige verklaringen uit zijn bekendenkring. De vrouw gaf ech ter toe dat zij haar ex-vriend in ok tober twee jaar geleden met een spuitbus deodorant in het gezicht had gespoten. Dezelfde maand kreeg de man honderd beledigen de SMS-berichten gevolgd door een diefstal in zijn woning en een steen door zijn ruit. Tegen de vrouw was twee weken geleden door de hofaanklager een werk straf van honderd uur en een voor waardelijke gevangenisstraf van vier weken geëist. Vraag naar de Beste Deal bij Specsavers. Wij leggen uit hoe u ervoor kunt zorgen dat u profiteert van een mogelijk belasting voordeel. Hoe groot uw voordeel precies is, is sterk afhankelijk van uw persoonlijke financiële situatie. Uw voordeel kan oplopen tot honderden euro's! Specsavers Middelburg Lange Delft 17 (tegenover Blokker) 0118 642 260 GA TOCH METEEN NAAR SPECSAVERS v.specsavers.r Kraamvrouwen in Veere moeten daarentegen in Goes bevallen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vrouwen op Schou wen-Duiveland die thuis willen be vallen en aan een aantal criteria voldoen, kunnen voortaan reke nen op de steun van de Schou- wen-Duivelandse verloskundige praktijk Lena. Monica van der Pluijm uit Zierikzee heeft met de thuisgeboorte van haar jongste zoon Merijn, begin oktober, de toon gezet. Het is haar missie om thuisbevallen in Zierikzee weer op de kaart te zetten. Voor vrouwen uit dorpen die ver der dan dertig minuten rijden van het Zierikzeese ziekenhuis wonen, moet een speciale kraamkamer (voor het zogenaamd verplaatst thuisbevallen) in het ziekenhuis worden ingericht, vindt Van der Pluijm. Bevallen op Schouwen- Duiveland is al een paar jaar niet meer mogelijk. Vrouwen moeten naar Goes. „Dat er vrouwen zijn die liever in een ziekenhuis bevallen: prima", zegt Van der Pluijm. „Maar het zie kenhuis doet alsof het thuis niet mag. Wie zegt dat? Ik wil niet als een mak schaap doen wat de hoge pieten zeggen. Ze praten je te mak kelijk angst aan." Van der Pluijm zette haar eerstge borene in Rotterdam thuis op de wereld. Na haar verhuizing naar Zierikzee hoorde ze tot haar ont zetting dat thuisbevallen hier geen optie is. Eenmaal zwanger zocht en vond ze steun bij de twee ver loskundigen van de Schouwen- Duivelandse praktijk Lena die zich ook al langer sterk maken voor de mogelijkheid van verplaatst thuis bevallen in een speciale kraamka mer in Zierikzee. Verloskundigen Sanne Meerdink en Lous ten Rouwelaar besloten Van der Pluijm bij te staan. Uit er varing en na een enquête weten zij dat meer vrouwen de wens koesteren thuis te baren. Zij heb ben daarom besloten thuisbevallin gen te ondersteunen, mits het niet om eerste kinderen gaat en er bij de eerstgeborene geen sprake is ge weest van complicaties met grote kans op herhaling. Wat op Schouwen-Duiveland wel licht mogelijk wordt, moeten vrou wen in de gemeente Veere vanaf 2009 ontberen. Zij kunnen straks niet meer thuisbevallen. Vlissingse vrouwenartsen gaan enkel nog be vallingen begeleiden in het Goese ziekenhuis, waar ook alle pasgebo renen worden opgenomen als dat nodig is. Veerse vrouwen die geen gynaecoloog nodig hebben, moe ten naar verloskamers in het zie kenhuis Walcheren. Verloskundi gen uit Vlissingen en Middelburg begeleiden hen daar. Verloskundigepraktijk Lena steunt vrouwen die thuis willen bevallen. Jonge moeder Monica van der Pluijm heeft van thuisbe vallen haar missie gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49