Geschiedenis landhofje 'Ciooo Goes lijkt nu een OostblokwinkeF UijffdS Weer gsm-problemen in Hansweert 2 2 Woensdag 22 oktober 2008 PZC B C1000 aan het Molenplein in Goes is vandaag voor het laatst open. Koopjes jagers die hun slag nog willen slaan, moeten snel zijn. foto Willem Mieras Supermarkt aan het Molenplein is vandaag voor het laatst geopend. door Koen van Bommel Goes - Leeg, leger, leegst. Het Ciooo-filiaal aan het Molenplein in Goes is vandaag voor het laatst open. Er ligt niet veel meer in de schappen. De laatste producten uit het assor timent worden met korting ver kocht. Gisteren was dat dertig pro cent korting, vandaag vijftig pro cent. Maar wie daar van wil genie ten, moet vroeg opstaan. Een per soneelslid: „Ik verwacht dat op de laatste dag alles om een uur of elf uitverkocht is. Dan gooien we de tent dicht." Fruit, brood, vlees, vis en andere verse producten zijn niet meer te krijgen. De afdelingen zijn met lintjes afgezet. Wat er nog wel ligt, is lukraak in de schappen gelegd. „Het lijkt nu wel een Oostblokwin- kel", zegt het personeelslid. „Ja, de laatste loodjes hé. Het is nu wel drukker dan normaal trouwens." Er lopen zo'n dertig mensen rond in de winkel. Sommigen hebben hun kar tot de nok toe volgeladen, anderen lopen rond met een be scheiden mandje met een paar arti kelen. Tot die laatste categorie behoort Anita Pleijte. „Ik kon niet alles vin den dat ik nodig had. Eigenlijk wil de ik nog frituurvet en maandver band hebben, maar dat hadden ze niet." Ze komt wel vaker in de Ciooo. „Maar vandaag toch wel speciaal voor de korting hoor." Amanda Malone heeft wel haar karretje volgestouwd. „Maar niet per se vanwege die korting hoor, de voorraadkast was gewoon leeg. Ik heb wel wat duurdere biertjes gekocht omdat die nu goedkoper zijn. Ik zocht eigenlijk ook soja- melk en diepvriespizza's, maar die zijn nergens te bekennen." Filiaalmanager Henk Blom vindt het erg jammer dat de winkel sluit. „Ik heb 26 jkar bij Schuitema (het bedrijf achter C1000, red.) ge werkt. Ik ga toevallig ook net met de VUT. Toch jammer om op zo'n manier je carrière af te sluiten. Ik ben m'n hele leven bezig geweest met winkels opbouwen, nu aan het einde van m'n loopbaan moet ik er een afbreken." Heeft hij zelf nog wat koopjes we ten te bemachtigen? „Ja, een pak luiers!", zegt hij met een brede glimlach. „Voor de kleinkinderen. Ik ben al een opa hé." Bij de uitgang laadt Anita Pleijte haar net gekochte spullen in haar fietstassen. Was ze veel goedkoper uit? „Nou, even kijken hoor. Nor maal had dit 15 euro gekost en nu was het 11. Vier euro in totaal dus. Toch mooi meegenomen!" Begin november opent Aldi een vestiging in het Goese pand. C1000 Goes sluit vandaag zijn deuren. In het pand komt nu een Aldi winkel. Gisteren en vandaag worden de laatste producten met korting verkocht. Goesenaar Jacob Boer kocht perceel 'omdat het een mooi plekje is'. door Lilian Dominicus WEMELDINGE - Eén hectare groot is Jacob Boers paradijsje in Wemel- dinge. In 1978 kocht de Goesenaar het perceel met laagstamfruitbo men achter de monumentale Ne derlands Hervormde Kerk. „Eigen lijk gewoon omdat ik het een mooi plekje vind. Kijk maar. Hij wijst, lopend over het kronkelen de voet-/fietspad, richting de zes honderd jaar oude kerk. „Dit is de oorspronkelijke Kerkweg. Daar is al die tijd niets aan veranderd." In de volksmond wordt het gebied de 'tuin van Wemeldinge' ge noemd; een oud stukje Zeeland. Zo gaat de oorsprong van de Maar tenskerk terug tot ver voor de re formatie. Archeologische onder zoeken geven aan dat op deze plek al bewoning moet zijn geweest in de elfde of twaalfde eeuw. Ook het perceel van Boer werd in vroeger tijden bewoond: 't huyseken ach ter de kerk of het landhofje, zo wordt het in de overlopers of trans- portregisters genoemd. In 1956 werd het afgebroken. „Tot die tijd hebben er twee gezinnen in ge woond", weet de Goesenaar. Boer wil 'het klompenkotje' aan de Kerkweg 4 herbouwen met oor spronkelijke materialen als ijs- selsteentjes en Zeeuwse moppen. Het is inmiddels een project van lange adem geworden. „Ik ben er al twaalf jaar mee bezig", zegt Boer. „Waarom? Dat is een hele goede vraag die niet zo makkelijk te beantwoorden valt. Het is net zo'n vraag als: 'leg eens uit wie je bent?' Wemeldinge heeft me altijd aan het hart gelegen. Vroeger kwam ik hier ook al. Dan fietste ik van Goes naar de haven. Het was in de tijd van de parlevinkers. Het unieke van Wemeldinge is dat de kerk buiten het dorp staat. Het is geen ringdorp, zoals Dreischor. De huizen werden langs de dijk ge bouwd; zo is de Dorpsstraat ont staan." Nog altijd komt hij er graag. De boomgaard is in de loop der tijd veranderd in mini-privébos. Boer plantte er verscheidene bomen en hagen, maar sommige oude fruit bomen staan er nog steeds. Krui wagen en spa liggen ergens op het terrein, het kratje bier staat bij de buurman in de schuur. „Ik ben hier hele winters bezig geweest. Van alles heb ik er al uit gehaald: zwarte braam, himalayabraam. Voor mij is dit een plek om tot rust te komen." Dat het huisje na al die tijd nog niet herrezen is, zit in het feit dat het huidige bestemmingsplan be bouwing niet toelaat. Het perceel ligt precies langs de grens tussen de kom Wemeldinge en het bui tengebied. De Maartenskerk hoort nog bij de kom en is deel van het beschermde dorpsgezicht. Het landhofje, aan de andere kant van de Kerkweg, behoort tot het bui tengebied en daar mag niet zo maar gebouwd worden. Dat is niet altijd zo geweest. „Mo gelijk was het landhofje zelfs een van de oudste huizen van Zuid-Be- 'Mogelijk was het landhofje zelfs een van de oudste huizen van Zuid-Beveland' veland", vermoedt Boer. Een hele winter lang heeft hij gewroet in het archief van de gemeente Kapel- Ie. Daarbij heeft hij alle dossiers uitgespit over het landhofje, van de eerste tot en met de laatste be woner. „Al in het jaar 1579 staat het voormalige landhofje opgete kend in een schepenakte." De eerste bekende bewoner was Jo ris Jacopsz (tot en met 1579), de laatste A. Lindenbergh (1941-1956). In de jaren ertussen staan namen als Geertssz, Domissen, Leynsen, Foortsen, Jansen, Casuwele, Domi nicus, Rijd, De Bel, Wemeldinge, Geertsen en Dekker vermeld. Er zijn nog meer aanwijzingen dat het pand van zeer oude oorsprong is, zegt Boer. „Het heeft op een werfje gestaan, net zoals de er naast liggende kerk. De zee nam en gaf: Zeeland heeft altijd een strijd tegen het water gevoerd. In vroeger tijden werden woningen vaak op kunstmatige hoogtes ge bouwd." Ook werd bij de aanplant van een meidoornheg op het perceel waar het hofje heeft gestaan, scherven aardwerk gevonden. „De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland heeft die gedateerd vanaf circa 1450. Ge zien het feit dat de Indicatieve Kaart van Archeologische Waar den er vanuit gaat dat geen archeo logische resten te verwachten zijn van voor het jaar 1000 na Chris tus, is er sprake van permanente vestiging van zeer oude oorsprong. Rond 1100 was Zeeland een gebied van louter schapen, slikken en schorren. De Maartenskerk omstreeks 1950. De kersenboogerd en het schuurtje op de foto zijn verdwenen. wij heten u welkom op onze pf etage. i 26 oktoberf" Al onze bekende merken zijn dan groots aanwezig Zondagmiddag zijn wij geopend vanaf 13:00 Noordstraat 103,4531 GE Terneuzen Tel.: 0115 - 64 80 70, E-mail: info@juwelierwijffeis.nl www.juwelierwijffels.nl Orange-klanten na samengaan met T-Mobile onbereikbaar. door Luc Oggel HANSWEERT - Nadat eerder dit jaar Hansweertenaren met een KPN-mobieltje klaagden over slecht tot geen bereik, zijn nu de Orange-bellers in het dorp telefo nisch van de buitenwereld afgeslo ten. De problemen zijn volgens in woonster Hannie Schipper, één van de gedupeerden, ontstaan na dat vorige week maandagnacht het Orange-netwerk is 'overgezet' op dat van T-Mobile. Beide providers werken namelijk sinds kort samen als één bedrijf. Eén van de voorde len zou zijn dat Orange klanten nu over een beter en uitgebreider net werk kunnen beschikken. Daar heeft Schipper echter nog niets van gemerkt. Sterker, sinds de overschakeling kan ze naar ei gen zeggen helemaal niet meer bel len met haar Orange-mobieltje. „De bereikbaarheid zou beter moe ten worden met T-Mobile, maar daar klopt niks van. Het is een ramp, met Orange was er niets aan de hand, en had je overal be reik." Diverse telefoontjes (met haar vaste toestel) naar de provi der hebben nog weinig opgele verd. „Ik heb vanalles geprobeerd, niks helpt. Mijn telefoon is zelfs gereset. In december komt er een nieuwe mast is er gezegd, maar dat duurt nog twee maanden. Tot die tijd kun je dus niet moiel bellen. Ik heb dan een prepaid-telefoon, maar er zijn ook mensen die een abonnement hebben. Dat loopt wel gewoon door. Mijn overbuur man kan bijvoorbeeld alleen maar bellen als hij op de zeedijk staat." Woordvoerster Priscilla Tomasoa van T-Mobile laat weten dat 'zo weinig mogelijk overlast veroorza ken de doelstelling is'. „Het kan dat er dingen misgaan bij het over zetten van het netwerk. Zie het als wegwerkzaamheden waarbij om leidingen zijn ingesteld." Ze kon gisteren niet aangeven wat het pro bleem precies is. „Dat moet ik even uitzoeken, morgen weet ik meer." Ook in Kapelle hebben Orangeklanten problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 46