toch de beste oplossing KuiikFitX 251 De doodsteek voor de hertogin Ontpolderen «2» GS schrappen Braakman i/;/ulda (öniinenfal KORTINGEN TOT fOMEft- lH PIJ4 BflNOfn PZC Woensdag 22 oktober 2008 3 Hertogin Hedwigepolder Mestersc,fie Verdronken land van Saeftinghe Hertogin Hedwigepolder Emmadorp rrosperdorp BELGIË Nieuw- Namen- Kield recht door Sheila van Doorsselaer NIEUW-NAMEN - De Hertogin Hedwigepolder; het meest oostelij ke stukje Zeeuws-Vlaanderen is een plekje waar je niet komt als je er niet zijn moet, maar steeds te rugkomt als je er een keer bent ge weest. Wie nieuwsgierig is, moet haast maken, want straks bestaat de polder misschien niet meer. Rijen keurig geploegde hompen vette klei, met hoge populieren omzoomde dreven, weitjes met ja gersbosjes en achter de door scha pen bevolkte dijk, de Westerschel- de. Het uitzicht is weids, maar wordt verstoord door de aanblik aan de Vlaamse kant van de polder waar al voorbereidingen voor ont- poldering zijn getroffen. Aan de zoute kant van de dijk is te zien wat dat voor gevolgen kan hebben voor de Hedwigepolder: er staat riet, alleen maar onbegaan baar riet. Het werpt een ander licht op de gedenkplaat op de dijk. 'Ter herinnering aan het gereedko men van 29 km dijkverzwaring na de watersnood van 1953.' Vond de politiek het in 1988 wenselijk de be scherming van de Hedwigepolder te gedenken met een mooie ge denkplaat, tien jaar later staan de zaken er opeens heel anders voor. Op de dijk hebben zich dinsdag te genstanders van de ontpoldering verzameld. Een paar pachters, de leden van het actiecomité Red on ze Polders, maar vooral veel pers. Het advies van de commissie Nijp- els is de betrokkenen rauw op het dak gevallen. Teleurgesteld zijn ze, maar niet verslagen. „Er wordt niet ontpolderd. Het kan niet zo zijn dat de politiek opeens 180 graden van mening verandert", zegt pach ter Ewald Baecke. Hij is ervan over tuigd dat over 20 jaar nog steeds ge fietst kan worden in de Hedwige polder. „Wij zijn geen optimisten, wij zijn realisten." COMMENTAAR Land onder water. Voor veel Zeeuwen is dat net zo erg als vloeken in de kerk. Zij zullen er dus grote moeite mee hebben als de dijken rond de Hedwigepolder op de rand van België en Zeeuws-Vlaanderen worden doorgestoken. Maar het zal toch gebeuren. Want sinds gisteren staat de uitkomst van het politieke spel rond de ontpoldering praktisch vast. Breed en zorgvuldig onderzoek van 63 alternatieven heeft niets opgeleverd. Het Nederlandse parlement deed jaren over de bevestiging van de afspraken met België over de verdieping van de Westerschelde en de bijbehorende ontpoldering. Het lukte pas nadat minister Gerda Verburg een laatste zoekslag had beloofd. Daarmee is ruimschoots voldaan aan de bestuurlijke zorgvuldigheid die bij dit soort gevoelige dossiers hoort. Misschien wel iets té ruimschoots. Want vooral die laatste opdracht aan de commissie-Nijpels heeft nogal wat hoop gewekt dat gedwongen ontpoldering te vermijden is. Die hoop blijkt vals. Het is nu. hoog tijd om verder te gaan. Een nieuwe discussie heeft geen enkele zin. Want achter alle emotie blijft de zaak helder: de veiligheid is niet in het geding en afspraak is afspraak. Dus de spade moet nu snel de grond in. MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur ziet af van natuurher- stel in de Braakman-Noord. „Te duur en te veel weerstand", ver klaart gedeputeerde Frans Hame link. En ook niet nodig. Waterdu- nen, Perkpolder en enkele buiten dijkse herstelprojecten, die in het zogenaamde spoorboekje zijn ver kend, bieden voldoende soelaas. Hamelink: „Het gaat als je de na tuurwaarden weegt om 500 hecta re. Dat is precies wat we nodig heb ben." De Hedwigepolder vanuit de lucht gezien. Inzet: Protestbord. foto's Camile Schelstraete Arrowspeed GOOD,-YEAR mi 1-1 t amUGESTOHE Kwik-Fit monteert uitsluitend originele merkbanden met E-keurmerk. Prijzen zijn geldig van di. 21-10 t/m za. 1-11 2008. Bandenprijzen incl. montage, garantie en btw, excl. balanceren, ventielen en verwijderingsbijdrage. Niet i.c.m. andere aanbiedingen, m.u.v. Nationale Autobon. i Kijk voor alle aanbiedingen en adressen op: www.kwik-fit.nl of bel 0900-8698 (B)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3