Jodiumpillen België halfjaar over datum Burgemeesters geven gastlessen tijdens de Dag van Respect Gemeenten betalen noodopvang asielzoekers zolang het nodig is ZES VRAGEN OVER 30 Woensdag 22 oktober 2008 PZC Het RIVM zet de Zeeuwse aanpak om al bij kinderen van anderhalfjaar opvoed- en ont wikkelingsproblemen te vinden landelijk in de schijnwerpers. De initiatiefnemer vertelt. Naam: Ingrid Staal Leeftijd: 42 jaar Woonplaats: Sluis Beroep: stafverpleegkundige GGD Zeeland, wetenschapper jeugdgezondheidszorg door Claudia Sondervan Het RIVM heeft het 'achttien-maanden huisbezoek' van GGD-Zeeland en thuiszorgorganisaties Allévo en Zorgstroom genomineerd voor de innovatie prijs in de jeugdgezondheidszorg. Vertel eens over het huisbezoek? „We zijn in 2002 begonnen om een deel van de peuters van achttien maanden oud in hun thuissituatie te bezoeken. De overige peuters wer den op het consultatiebureau gezien. Het idee was dat de verpleegkundi ge beter zicht zou krijgen op de omgang van de ouders met het kind en de vorderingen die het kind maakt en met de ouders in gesprek kon." Wat was de aanleiding? „We willen zo vroeg mogelijk zien of een kind of een gezinssituatie re den tot zorg geeft en wat er aan hulp welkom is. We willen geen tweede Savanna, het driejarig meisje dat in 2004 door haar ouders werd omge bracht." De methode heeft toch al getoond effectief te zijn? In 2004 werd bekend dat er zestien procent meer mogelijke opvoedproblemen opgemerkt werden dan bij de reguliere consultatiebureaucontrole. „Dat wekte veel belangstelling in het land. Daarom is er met het Julius Centrum van het Utrechts Medisch Centrum een wetenschappelijk on derzoek gestart om te bewijzen dat de methode werkt. Dat onderzoek loopt nu." Hoe gaat dat in zijn werk? „Eerst hebben we de vragenlijsten voor de huis- en consultatiebureau be zoeken een vast systeem gegeven, zodat de gegevens vergelijkbaar zijn. We hebben tot nu toe gegevens verzameld: in Zeeland van de huisbezoe ken en consultatiegesprekken rond de achttiende levensmaand die ge daan zijn van december 2006 tot en met februari 2008, en in de controle regio's Zoetermeer, Zuid-Hollandse Eilanden en Mark-Maasmond sinds mei 2007 tot in de herfstvakantie met enkel consultatiebureaubezoeken. Nu begint de analyse. Van de Zeeuwse kinderen vergaren we op driejari ge leeftijd weer gegevens." Wanneer is er een eindresultaat van dat wetenschappelijk onderzoek en wordt de Zeeuwse aanpak 'bewezen effectief? „De analyse moet zorgvuldig, dat kost tijd. Dit is voor mij promotie-on derzoek met professor G. Schrijvers van het UMC en professor Jo Her manns van de Universiteit van Amsterdam als promotoren. Daar hoort een wetenschappelijke publicatie bij. Eind 2009 is mijn deadline." Hoe hoor je of het Zeeuwse project de vernieuwingsprijs ook gewonnen heeft? t „Op donderdag 13 november moet ik een presentatie geven op het jeugd- gezondheidszorgcongres in Ede. De prijs is een kunstwerk, dat weet ik, maar of er een geldprijs bij hoort, en zo ja hoeveel, dat weet ik niet. Het RIVM weet wie er winnen zal. Ik nog niet, helaas. Het blijft geheim tot na de presentaties." Respectvolle houding jegens elkaar en de aarde staat centraal. door Joeri Wisse GOES - Een ruime delegatie van Zeeuwse politieke bestuurders staat donderdag 13 november voor de klas. Met leerlingen uit groep zeven en acht van 22 scholen pra ten ze dan over respect. Burgemeester Jan Huisman van Reimerswaal doet voor de tweede keer mee aan de landelijke dag, in 2006 in het leven geroepen door rabbijn Awraham Soetendorp en ir. Jack van Praag. Volgens Huis man is het 'de ideale manier om in contact te komen met leerlin gen'. „Ik vind het heerlijk om met kinderen de discussie aan te gaan Ook pillenvoorraad in Hulst is al geruime tijd aan vervanging toe. door Wout Bareman DOEL - Gemeenten rond de kern centraleparken in Doel en Tihange in België maken zich zorgen over de uitgestelde levering van nieuwe jodiumpillen. De oude voorraad pillen is al sinds afgelopen voor jaar 'over de datum', maar door de regeringscrisis is de bestelling van een nieuwe partij vertraagd. Tal van gemeenten hebben daarover bij het ministerie van Binnenland se Zaken hun misnoegen uitge sproken. De oude pillen dateren van 1999 en 2000. Het was de bedoeling dat ze werden verspreid via de apothe ken, maar nauwelijks de helft van de bevolking in de 'gevarenzones' haalde een setje pillen op. Bij een nucleaire ramp zorgen de pillen er voor dat de schildklier geen radio actief jodium opneemt. Afgelopen voorjaar kondigde minister Patrick Dewael van Binnenlandse Zaken een grootscheepse campagne aan om de omwonenden van kerncen trales en de nucleaire zone in Mol, waar het Studiecentrum voor Kernenergie is gevestigd, te over tuigen van nut en noodzaak van het gebruik van de jodiumpil. De campagne zou aansluiten bij de vervanging van de oude voorraad. Maar dat is tot nu toe dus niet ge beurd. Uit wetenschappelijke tests is in middels gebleken dat de pillen wel iswaar over de datum zijn, maar dat zij nog tot minstens juli 2009 kunnen worden gebruikt. Op de nieuwe setjes tabletten, die vermoedelijk volgend voorjaar pas IJJ In België is de levering van nieu- we jodiumpillen vertraagd. De pil len zorgen ervoor dat de schild klier geen radioactief jodium op neemt bij een nucleaire ramp. worden verspreid, wordt geen ui terste houdbaarheidsdatum meer vermeld, maar alleen nog de da tum van fabricage. Ook in Hulst is de pillenvoorraad al geruime tijd over de datum. Het gaat om in totaal 120.000 pillen. Voorlichter Micaëla van Bunder: „In geval van nood kunnen we een nieuwe voorraad ophalen bij het centrale depot van het ministe rie van Volksgezondheid. Dat vergt een uur of twee. Wanneer we een nieuwe voorraad krijgen? Daarvoor is het wachten waar schijnlijk op een nieuw distributie plan." In Borsele is de pillenvoorraad vol gens voorlichter Philip de Vree nog bruikbaar tot 2017. Ze worden, in geval van nood, via de gemeen te verspreid. Daarvoor wordt de brandweer ingezet, die ze ook dis tribueert in onder meer Sluis en Terneuzen. Het plan om ze, net als in België, via de apotheek te ver spreiden, stuit op weerstand. Onder-Dak en Inlia Zeeland hopen zich in 2009 op te heffen. door Joeri Wisse GOES - Zeeuwse gemeenten beta len noodopvang voor asielzoekers zolang het nodig is, ook als de ge zinnen pas na 1 januari 2009 te ho ren krijgen of ze in Nederland mo gen blijven. Staatssecretaris Albay- rak heeft met de Nederlandse Vere niging van Gemeenten afgespro ken dat de gemeenten in 2009 stoppen met het betalen van de opvang. Stichting Onder-Dak, die in Zeeland zorgt voor alle opvang- locaties, heft zich 1 januari op. Dat betekent echter niet dat de ge zinnen dan op straat komen te staan, benadrukt directeur Gom- mert Burger. Onder-Dak komt voort uit Inlia Zeeland, waar Bur ger eveneens directeur van is. De ze stichting neemt de zorg van de opvang over voor de gezinnen die na 1 januari nog geen uitsluitsel over hun status hebben gekregen. Wethouder De Vries van Middel burg verwacht dat de twee asiel zoekersgezinnen in zijn gemeente nog dit jaar duidelijkheid hebben. Dat verwacht ook wethouder Hou tekamer van Schouwen-Duive- land. „Wij hebben nog één gezin dat in afwachting is van een uit spraak van de Hoge Raad." Die zal 'nog deze maand' bepalen of het mogelijk is om tegen de par donregeling van vorig jaar in be roep te gaan. Burger: „Sommige mensen zijn buiten de pardonrege ling gevallen, omdat ze bijvoor beeld voor een medische behande ling in Duitsland zijn geweest of ja ren geleden veroordeeld zijn voor een delict.- Die moeten volgens ons ook in aanmerking komen voor de pardonregeling." De andere gezinnen in de noodop vang zijn na 2001 in Nederland ge komen en komen dus helemaal niet in aanmerking voor de par donregeling. Burger verwacht dat deze mensen in de loop van 2009 uitsluitsel krijgen. Vervolgens ziet hij voor Inlia Zeeland nog de taak om ze te begeleiden in het integre ren in de maatschappij, of het te rugkeren naar eigen land. „In dat geval houden we de rol van de overheid sterk in de gaten." Sinds 1993 heeft Inlia Zeeland 900 zaken van asielzoekers en vluchte lingen behartigd. Na de pardonre geling hebben duizenden cliënten via hulp van de organisaties ver blijfsvergunningen gekregen. Nu zijn in totaal nog 15 huishoudens (44 personen) in de noodopvang. „Elke week komt er een resultaatje bij. Woensdag krijgen acht men sen als het goed is weer een ver- blijfspas, die geldig is tot 2013." over hoe zij denken over respect. Ik kan het iedereen aanraden, want het zet je zelf ook aan het denken." Na zijn ervaringen vorig jaar heeft de Reimerswaalse burge meester de organisatie gevraagd extra rekening te houden met re formatorische scholen. „In het les pakket was daar niet over nage dacht. Dat is jammer, want ik vind het belangrijk om ook die scholen erbij te betrekken. In mijn gemeen te hebben ze een wezenlijk aan deel in het onderwijs." De burgemeesters van Middel burg, Veere en Vlissingen geven in hun gemeenten ook gastlessen over respect. Hofleveranciers aan de dag zijn de gemeente Sluis en de provincie Zeeland. Zij maken vrijwel al hun bestuurders vrij voor een uurtje les over respect.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32