Iontach verovert het folkcircuit Landschap bezien door een romantische blik Schubert hedendaags benaderd pzc Woensdag 22 oktober 2008 29 Iers trio bestaande uit multi-instrumentalisten treedt op in Vlissingen. door Marius Roeting vlissingen - Iontach is het Ierse woord voor wonderschoon, maar ook voor vreemd. Gelukkig refere ren reacties van publiek en pers aan de eerste betekenis. Hoe mooi de Ierse muziek van het trio Ion tach klinkt, valt zondagmiddag te beluisteren in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Iontach bestaat uit drie multi-in- strumentalisten. Bekendste groeps- lid is de uit Dundalk in Noord-Ier- land afkomstige Siobhan Kennedy. Zij speelde onder meer in de for matie Siamsa en maakte deel uit van de legendarische folkgroep La Lugh aan de zijde van Ge.rry O'Connor en Eithne Ni Ualla- chain. Angelika Berns woonde ja ren in Engeland en kwam daar in aanraking met Ierse emigranten en muzikanten, met wie ze het folkcircuit doorkruiste, lens Kommnick is een gerespec teerd gitarist met een klassieke stu die als achtergrond. Toch is hij vooral bekend om zijn ongeëve naarde en complexe Celtic Jin- gerstyle en een ware autoriteit op dit gebied. Als gerespecteerd stu diomuzikant leverde hij op meer dan veertig albums een bijdrage. Het instrumentarium waarvan het drietal zich bedient, is indrukwek kend: fluit, whistles, fiddle, concer tina, bodhran, piano, gitaar, bou- zouki, cello, uilleann pipes. Daar mee brengen ze verfijnde lyrische melodieën, maar ook levendige en krachtige danstunes. Karakteris tiek is de meervoudige harmoni sche zang in de zowel Engelstalige als in het Gaelic gezongen ballads. Kort na de oprichting in 2003 volg de een eerste cd: The half gate. Af gelopen jaar verscheen de opvol ger Jiggin' it. Het specialistische muziektijdschrift The Irish Music 'Iontach zorgt voor veel afwisseling in de klankkleur van de melodieën' Magazine noemde het 'een zeer speciaal album, indrukwekkend'. Het Amerikaanse equivalent Dirty Linen schreef: 'Er is zeer veel afwis seling in de klankkleur van de me lodieën en het staat bol van de uit gekiende harmonieën'. Naast twee studioalbums timmert Iontach ook in het live-circuit be hoorlijk aan de weg. 'Pakkend, meeslepend en virtuoos. De wijze waarop diverse muzikale thema's in elkaar geweven en ontwikkeld worden, getuigt van grote klasse. Daarbij presenteert Iontach haar programma op een luchtige, char mante manier met humoristische introducties en opmerkingen die hout snijden': staat in een van de recensies. Met een programma van afwisse lend instrumentale dansen en ge zongen liederen staat Iontach zon dag in het Arsenaaltheater. Vlissin gen heeft de première op de Ne derlandse podia van een formatie die in het internationale folkcir cuit op doorbreken staat. lontach, zondag 26 oktober om 15.00 uur, Arsenaaltheater, Vlissingen. door Ali Pankow zierikzee - „Het is typisch Roman tiek. Daar wilden we een heden daags antwoord op geven", zegt musicus en zanger Kees van Bochove over het Schubertproject dat hij vrijdagavond samen met pianist Wouter Harbers presen teert in de Nieuwe Kerk in Zierik- zee. Beelden en muziek gaan daar in een confrontatie met elkaar aan. Centraal in het project staat Schwa- nengesang, de overkoepelende titel van een origineel dertien liederen tellende cyclus van Franz Peter Schubert. Het hedendaagse ant woord komt van kunstenaar Jan den Ouden. Hij maakte fotobeel den bij de muzikale gedichten op basis waarvan Schubert de compo sities maakte. Tijdens het uitvoeren van de Schwanengesang worden de foto beelden geprojecteerd. Op die ma nier gaan pianist en bariton een dialoog aan met de foto's. „Het fascinerende aan de liederen van Schubert is dat het muziek is van hoge kwaliteit, terwijl het toch toegankelijk en doorzichtig blijft", zegt Van Bochove. Volgens hem weet Schubert in zijn liede ren met enkele noten, in enkele minuten een geweldige sfeer neer te zetten. „En hij doet dat op ster ke teksten van dichters als Heine en Goethe. Door de combinatie met kunst hopen wij dat ook een breder publiek dan alleen muziek kenners in aanraking komt met de liederen van Schubert." Van beeld en muziek binnen het Schubertproject is ook een cd ge maakt. Daarop prijkt ook de beken de compositie Die Forelle. Dat is geen onderdeel van Schwanenge sang, maar wel één van de bekend ste voorbeelden van het werk van Schubert. „Veel van zijn melo dieën zijn eenvoudig en ongekun steld van karakter en doen sterk denken aan volksliederen." Het optreden in Zierikzee is onder deel van een tournee van vijf con certen door Nederland. Concert, vrijdag 24 oktober, Zierikzee, Nieuwe Kerk, 20.00 uur. Zomer op het water (links) en Avond op het water van Vincent Massee. Galerie/atelier Jan Eikenaar exposeert werk Vincent Massee. door Ali Pankow burgh-haamstede - Denkend aan Holland borrelen er bij beeldend kunstenaar Vincent Massee blijk baar romantische en vrolijke tafere len boven. Zijn schilderijen ade men het aangenaam verpozen langs borders en dreven. Bij Galerie/atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamstede is tot en met za terdag 8 november een wisselexpo sitie met werk van deze kunste naar ingericht. Zijn schilderijen zijn zowel op waarnemingen in het landschap als op verbeelding in het atelier ge baseerd. Hij doet zijn indrukken vaak op in de buitenlucht en ver taalt ze vervolgens in heldere vor men die hij met paletmes in dikke lagen op het doek schildert. Mas see werkt met olieverf en hij lijst zijn schilderijen zelf in. Dat doet hij op een voor hem kenmerkende manier. Dat wil zeggen in promi nente houten kaders, waarbij hij enige ruimte laat tussen doek en lijst. Lage weiden, hoge dijken, promi nente bomenrijen, weerspiegelend water in vaarten en plassen domi neren in zijn schilderijen. Massee visualiseert het Hollandse land schap, bezien door een optimisti sche en soms dromerige blik. Als of hij vaak de ogen half dicht knijpt om het beeld omfloerst door zijn wimpers binnen te ha len. Dat resulteert in surrea listische landschappen in grillige vormen en vaak opmerkelijke kleu rencombinaties. Mooie voorbeelden daarvan bie den zijn werken Zomer op het wa ter en Avond op het water. Vooral dat laatste doet denken aan die glo rieuze zonsondergangen waarbij de natuur het voorstellingsvermo gen overtreft. Ook met Rode Boom en Tweespel biedt Massee een boeiende interpretatie van die ver rassende uitbarstingen van de na tuur. Wat minder geslaagd blijkt een werk als Oeverboom, waarbij de maker met veel haast en wat minder oog voor verhouding lijkt te hebben gewerkt. Naast de grotere, schilderijen prijkt hier ook een serie met kleine, intie mere werken waarin landschappe lijke details worden uitgelicht. Van heel ander kaliber zijn Mas- see's afdrukken van zijn houtsne den. Hierin spelen mensen de hoofdrol, terwijl die in zijn schilde rijen juist ontbreken. Het grafisch werk biedt een impressie van vro lijke en melancholische ontmoetin gen in de kroeg. Stuk voor stuk zijn het taferelen waar een verhaal achter schuilt gaat. Expositie, t/m zat. 8 november, Burgh-Haamstede, Zuidstraat 16, Galerie/atelier Jan Eikenaar, vrij., zat., zon.: 13.00-17.00 uur. lontach, met (vlnr) Angelika Berns, Jens Kommnick en Siobhan Kennedy.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31