Hedwige vol water ïs 'Dit is echt einde verhaal' Het blijft niet bij die 600 hectare Hey Joe PZC 2 I Woensdag 22 oktober 2008 PZC Met zijn Yes, we can! verwijst Barack Obama constant naar Bob the Builder (Bob de Bouwer). Dus kwam John McCain vorige week ineens met Joe the Plum ber op de proppen. Vrij vertaald: Jan de Loodgieter. Stukken beter natuurlijk dan de Joe Sixpack waarmee zijn running mate Sarah Palin eerder schermde. Dat lijkt me een luiaard met een kegel, terwijl Joe the Plumber het beeld oproept van de hard werkende Amerikaan die zijn mouwen opstroopt. Politici zijn dol op de gewone man. Je hebt ze dan ook in elk land. Mark Rutte spreekt graag over de Hard Werkende Neder lander. Geert Wilders noemde hem tijdens de algemene be schouwingen zelfs bij zijn voor naam: Henk. En Henk is ge trouwd met Ingrid. Dat klopt na tuurlijk niet. In Nederland heet hij Jan. Zijn achternaam zou Jan sen zijn, ware het niet dat we in 1968 een Tourwinnaar met die naarn hadden. Dat is niet echt doorsnee. Een optie zou zijn de voornaam te veranderen, bijvoorbeeld in Peter, maar Jan bekt toch het lekkerst. Dus hebben wij het over Jan Modaal, Jan Splinter, Jan Boezeroen, Jan-met-de-pet of Jan Rap. In Duitsland heet hij Otto Normalverbraucher, in Frankrijk monsieur Toutlemonde. Polen heeft Jan Kowalski en de Arabi sche zwevende kiezer luistert naar de naam Fulan al Fulani. En in Amerika is het dus Joe. Average Joe, Joe Public, Joe Citi zen, Joe Normal, Joe Random, Joe Taxpayer. Kenmerk van al deze mannen is dat ze geen gezicht hebben. Ze zijn de zwijgende meerderheid. Maar McCain voerde ie mand van vlees en bloed op. Met als gevolg dat de media zich op hem stortten. Wat bleek? Hij heette geen Joe maar Samuel, hij was geen loodgieter en hij had zijn belasting niet betaald. In goed Nederlands was Joe the Plumber dus flink de....pineut. Jan-met-de-korte-achternaam, zeg maar. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Politici zijn dol op de gewone man. Je hebt ze dan ook in elk land COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl' Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Statiortspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 01 13-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenemieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pze.nl/lezersservice ofbeS: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.vt.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden ©'Oitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegenér legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl t» Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) -Stuur de bon naaf: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GGES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mét persoonsgegevens In het roloion treft u i Het onder water zetten van de Hertogin Hedwigepolder is verreweg de beste oplossing om de natuur in de Westerschelde te herstellen. Dat adviseert de Commissie Natuurherstel Westerschelde aan minister Gerda Verburg (CDA, Landbouw), door Jeffrey Kutterink Voorzitter Ed Nijpels pre senteerde het rapport 'Wennen aan de Wester schelde' gisterochtend in Den Haag. Verburg zei in een eer ste reactie 'gevoelig te zijn voor het advies'. Ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder draagt het meest bij aan de zoet/zout-getijdenatuur, is snel te realiseren en kost de Ne derlandse overheid niets, conclu deert de commissie. Verder valt de ze ontpoldering binnen het ver drag met Vlaanderen, gaat de min ste landbouwgrond verloren en hoeft slechts één eigenaar te wor den onteigend. De commissie verzamelde 78 sug gesties als alternatief, waaronder vijftig van Zeeuwse burgers, bedrij ven en organisaties. Uiteindelijk zijn 63 suggesties bestudeerd. En kele daarvan bevonden zich bui ten de Westerschelde, zoals maat regelen in het Grevelingenmeer, de Eems-Dollard en dé Ooster- schelde. De commissie heeft vijf'kansrijke alternatieven' gevonden, maar wijst ze allemaal af Ze zijn inge wikkelder te realiseren en er moet meer grond voor worden ontei gend. Ook kosten ze de Nederland se overheid tussen de 120 en 270 miljoen euro. Nijpels: „Het ontpol- deren van de Hedwigepolder wordt volledig door de Vlaamse overheid betaald, zoals in de Schel- de-verdragen is vastgelegd." Het 'afgraven' van het land van Saeftinge vindt Nijpels geen reëel alternatief. „Je vervangt oud schor voor jong schor. En na vijftien jaar moet de ingreep worden herhaald, dus is het ook geen duurzame op lossing." Nijpels doet in zijn advies een klemmend beroep op de provincie om de onderlinge verhoudingen in Zeeland te verbeteren. De minis ter moet op haar beurt desnoods gebruikmaken van de mogelijk heid om de poldergrond te ontei genen. Een deel van het geld dat wordt bespaard door de keuze voor de Hedwigepolder moet wor den ondergebracht in een Wester- scheldefonds. Het advies is om 25 miljoen euro in het fonds te stor ten om de economische structuur in Zeeland te versterken, waaron der de landbouw. Minister Verburg vindt dat 'het rapport er mag zijn'. „Ik heb ge voel en begrip voor de emoties die ontpoldering oproept. Met die gevoelens ga ik respectvol om. Daarom heb ik ingestemd met het instellen van deze commissie en heb ik bij Vlaanderen tijd afge dwongen. Dat was niet gemakke lijk" Verburg wil binnen een paar we ken een voorstel doen aan het ka binet. „We moeten helder zijn over onze verantwoordelijkheid voor de natuur. Dat het een ge vecht in de Tweede en Eerste Ka mer op levert is duidelijk. Maar po litiek is niet voor bange mensen." De eerste reacties in de Tweede Kamer zijn terughoudend. Pv- dA-Kamerlid en Zeeuw Luuk Blom schaart zich achter het ad vies. CDA'er en eveneens Zeeuw Ad Koppejan is teleurgesteld. Hij wil het rapport eerst grondig be studeren alvorens te reageren. De Christenunie is eveneens teleurge steld. „Maar we moeten elkaar niet in een wurggreep houden. We hebben alternatieven gevraagd en ons lot verbonden aan de commis sie Nijpels. Als er dan geen alterna tiefis, moet je met elkaar ook snel de knoop kunnen doorhakken." door Jeffrey Kutterink Een glashelder advies. Geen woord Spaans. Er zijn alter natieven, maar er is slechts één reële oplossing. „De politiek moet nu kiezen." Commissievoorzitter Ed Nijpels zit vastberaden aan tafel in pers centrum Nieuwspoort. „Ik begrijp het adagium dat Zeeuwen geen land aan het water willen terugge ven. Aan ons is gevraagd alternatie ven te zoeken. Iedereen die dat wil kon suggesties aandragen. Daar voor hebben we in de PZC gead verteerd. Ook hebben we alle va rianten waar de commissie Maljers eerder al naar heeft gekeken, op nieuw tegen het licht gehouden. Alle suggesties hebben we serieus beoordeeld. Vijf ervan zijn kans rijk. Maar daar kleven meer nade len aan dan aan het ontpolderen Ed Nijpels van de Hedwigepolder. Het is nu aan de politiek wat te doen." Mag emotie geld kosten? „Dat is een politieke keuze. Daar ga ik niet over. Er zijn alternatie ven. Let wel: die kosten niet alleen meer geld. Er moet ook veel meer grond voor worden onteigend dan bij de Hedwigepolder." Niet praten, maar poetsen? „Zeeland snakt naar een beslis sing. Het praten heeft lang genoeg geduurd. De impasse moet door broken. Meer alternatieven en mo gelijkheden zijn er niet. Voor de kerst moeten de Tweede en Eerste Kamer een besluit kunnen ne men. Wie tegen gedwongen ontei gening is, is tegen ontpoldering. Dat kan, maar zeg dat dan gewoon en draai er niet omheen." Dit is toch nog maar het begin? „Wie denkt dat het bij die twee keer 300 hectare blijft, komt bedro gen uit. Er is veel meer nodig om de Westerschelde echt gezond te maken." door Ben Jansen Tegenstanders van ontpolde ring in Zeeland zijn diep te leurgesteld in het rapport dat de commissie Natuurherstel Westerschelde heeft gepresen teerd. Ze beschuldigen Nijpels en de zijnen ervan dat ze hebben toe geschreven naar de ontpoldering van de Hertogin Hedwigepolder. Peter de Koeijer van de boerenor- ganisatie ZLTO: „De argumenten die pleiten voor de opoffering van de Hedwigepolder zijn dun: Vlaan deren draagt de kosten en er hoeft geen verdrag te worden aangepast. Aan de andere kant zijn mogelijk heden die het Volkerak-Zoom meer, de Grevelingen en het Land van Saeftinghe bieden wel erg makkelijk opzij geschoven." Nijpels c.s. heeft Magda de Feijter van het comité Red Onze Polders niet overtuigd. „We hadden goede hoop dat de commissie alternatie ven zou aanbevelen. De conclusie dat ontpoldering van de Hedwige toch de beste optie is, valt ons zwaar tegen. We zullen actie moe ten blijven voeren." Johan Robesin van de Partij voor Zeeland, die zich sterk als tegen stander van ontpoldering profi leert, had ook gehoopt dat Nijpels met een vondst uit de bus zou ko men. „Als je dit leest, kun je alleen maar concluderen: Hedwigepol der, dit is echt einde verhaal." Dat is ook de verwachting van Izalc Vogelaar van de WD in de Zeeuwse Staten. „We hebben hier als provincie geen zeggenschap meer over." Cees van Beveren (CDA) stelt vast dat de bal nu bij het parlement ligt. Hij vindt dat snel een einde aan de onduidelijk heid moet komen. De commis- sie-Nijpels heeft aanbevolen de verstoorde verhoudingen in Zee land met spoed te herstellen. Van Beveren: „Dat is nog een klus." Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur) reageert zuinig. Hij vindt het jammer dat Nijpels niet met echte alternatieven is geko men. Hamelink: „We willen de on derbouwing van de keus voor de Hedwigepolder goed nalopen." Gijs van Zonneveld van de Zeeuw se Milieu Federatie is al overtuigd. Hij vind het onderzoek van de commissie compleet, helder en de gelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2