Lombardije wil daden zien van politici Heesters spant geding aan PZC Dinsdag 21 oktober 2008 9 Noord-Italië mort ondanks groeiende invloed van Lega Nord. door Eelco van der Linden ROME - Vorige week kon de Lega Nord voor de zoveelste keer de kur ken laten knallen van de flessen prosecco. In Veneto, de regio rond Venetië, was de partij in de peilin gen de 30 procent ruim gepasseerd en heeft nu een voorsprong van vier punten op regeringspartner Volk van de Vrijheid, de partij van Silvio Berlusconi. De magie van de laatste verkiezin gen, toen de Lega Nord zo verras send de grootste partij van Noord-Italië werd, is na een half jaar regeren niet verdwenen. De strategie van de Lega om vrijwel el ke dag met een voorstel te komen dat de aandacht trekt van alle me dia en de aanhang in het noorden geruststelt, werkt perfect. Tot nu toe ging het steeds om de thema's veiligheid en immigratie. Onbetwiste ster is minister van Binnenlandse Zaken Roberto Ma- roni, die decreten tekent waarmee illegale immigratie een delict wordt en Roma's het land kunnen worden uitgezet. 'Europa' en zelfs de Rooms-Katholieke Kerk verwij ten de regering racisme, maar de 'Milaan produceert tien procent van het bnp en krijgt er maar drie van terug' Lega dendert door. Iedereen staat nu weer versteld van het voorstel om afzonderlijke schoolklassen in te richten voor kinderen van nieu we immigranten. Alle ophef wordt doorgaans ge smoord via het ritueel dat men ver keerd is geïnterpreteerd en niet ra cistisch is, wat waarschijnlijk ook klopt. De Lega wil gezien worden als een actiepartij en niet de fout herhalen uit de vorige regeerperio de, toen men zich gedroeg als de schoothond van Berlusconi en daarvoor door de eigen aanhang werd afgestraft. De grote test blijft echter of de Le- BERLIJN - De Nederlandse acteur en zanger Johan Heesters (104), al sinds medio jaren dertig in Duits land actief, wil dat de rechter afre kent met de beschuldiging dat hij in 1941 heeft gezongen in concen tratiekamp Dachau. De zaak van 's werelds oudste ac tieve entertainer komt voor bij de rechtbank in Berlijn op 25 novem ber. Dat meldden gisteren Alfred Wagner en Volker Kühn van mu ziekuitgeverij Duo Phone Records. De theaterhistoricus Kühn maakt in een recent luisterhoek gewag van een optreden en beroept zich op getuigenverklaringen. Heesters heeft nooit ontkend dat hij, samen met het gezelschap waarmee hij toen in München op trad, op 'uitnodiging' van de kamp leiding in Dachau was. Dat hij er zong bestrijdt hij heftig. Hoewel het hele bezoek toen fotografisch is vastgelegd, kwam er nooit een foto boven water waarop hij zin gend staat afgebeeld. ga iets zal weten te doen aan de economische onvrede van het noorden, reden waarom Umberto Bossi tenslotte de partij negentien jaar geleden oprichtte. Er is ge schermd met afscheiding en oorlo gen tegen Roma Ladrona (de dief Rome), maar de resultaten op dit vlak zijn uiterst mager. In de vorige regeringsperiode liep een referendum over het geven van meer (financiële) macht aan de negentien regio's uit op een fias co. Nu is er het wetsvoorstel voor de invoer van 'fiscaal federalisme'. Volgens de Lega en minister van Fi nanciën Tremonti, steun en toever laat van Berlusconi, gaat het om een 'historische stap'. Het voorstel behelst dat elke lokale overheid de verantwoordelijkheid krijgt voor zowel de uitgaven als de belastingen, op voorwaarde dat de balans in evenwicht is. Er is aan een lange overgangsperiode ge dacht: vijf jaar. Terwijl analisten vrezen dat het plan onuitvoerbaar is, beschouwen veel noordelingen het als een 'Romeins compromis'. Het plan is inderdaad veel minder extreem dan wat de Lega aanvan kelijk wilde (So procent van alle belastinginkomsten blijft in de 'ei gen' regio). De belangrijkste be stuurders van de regio Lombardije en hoofdstad Milaan hekelden al de 'cadeaus aan het zuiden', zoals de 500 miljoen euro die Rome als hoofdstad elk jaar zal krijgen. Ook bestaat er onbegrip over de 150 miljoen die de Siciliaanse stad Ca tania net ontving om het gat in de gemeentelijke begroting te dich ten. Hetzelfde bedrag moet Milaan bezuinigen om haar begroting slui tend te krijgen. „Als dit fiscaal fede ralisme is, beginnen we slecht", zei gouverneur Formigoni van Lombardije. De doorgaans gematigde krant Corriere della Sera uit Milaan, deed er nog een schep bovenop in een keihard commentaar over de noord-zuid-verhoudingen. „Hoe leggen de regering en de Lega uit dat de staat 623 euro overmaakt aan elke Napolitaan en 91 aan elke Milanees? De krant zette de naak te feiten nog eens op een rij: „Mil aan alleen produceert tien procent van het bruto nationaal product, maar krijgt er drie van terug en moet het doen met een deplorabe le infrastructuur". Conclusie: „Vroeg of laat zullen de noorderlingen zich keren tegen de ze regering of wie er deel van uit maakt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9