Reorganisatie ADZ trager O Nieuwe plek voor Heracles Geen MRSA meer in ziekenhuis Stekende vader Videotheek Middelburg weer overvallen hoeft niet naar de gevangenis Terneuzense bioscoop gaat weer open BPZC Dinsdag 21 oktober 2008 25 MIDDELBURG - Heracles heeft een nieuwe toekomst Woongoed aangekocht pand. Het standbeeld van de voor zich. Het achttiende-eeuwse witmarmeren stand- Griekse halfgod Heracles is gisteren op zijn nieuwe plek beeld kwam in 2006 in handen kwam van Woongoed gezet, in de tuin van Sociëteit De Vergenoeging aan de Middelburg. Het stond in de binnentuin van een door Gortstraat in Middelburg. foto Lex de Meester Vakbonden eisen meer duidelijkheid over gevol gen voor personeel door Maurits Sep vlissingen - De reorganisatie van ADZ in Vlissingen dreigt vertra ging op te lopen doordat de vak bonden het sociaal statuut hebben afgewezen. Omdat zij meer infor matie eisen over de gevolgen voor het personeel, wordt het lastig de streefdatum van t januari 2009 te halen. „Het wordt er in ieder geval niet makkelijker op", erkent directeur Pim de Pagter van ADZ. „Maar 1 ja nuari is wel een wensbare datum, dus we zullen de gevraagde infor matie snel leveren. Dat kan ook, al leen valt het niet mee snel een nieuw gesprek te hebben. De eer ste afspraak is op 25 november." De tijd tot 1 januari wordt daar mee erg kort. „Het ligt niet aan ons als we dat niet halen", reageert Huub Verbeek van CNV Publieke Zaak. „Wij zijn vrij laat betrokken bij de reorganisatie. We hebben pas in september de eerste uitnodi ging gekregen om te komen pra ten." Ook AbvaKabo FNV laat zich niet leiden door die datum, stelt vakbondsbestuurder Jan van Rij- door Carla van de Merbel middelburg - Voor de tweede keer in ruim een jaar tijd is de vi deotheek in winkelcentrum Dau- wendaele in Middelburg overval len. De eerste keer was eind augus tus 2007; de tweede keer afgelopen zondagavond. De nu 19-jarige me dewerkster was er beide keren bij. Reden voor haar om per direct te stoppen met haar werk in de vide otheek, zegt eigenaar Marjan Fleur- baay. Bij de overval vorig jaar was Fleur- baay er zelf ook bij. Ze is al 22 jaar eigenaar van videotheken (ook in Vlissingen en Goes) en heeft, be halve met die in Dauwendaele, nooit overvallen op haar zaken meegemaakt. T\vee jaar geleden be gon ze videotheek Movie Max in het winkelcentrum; twee keer is deze nu overvallen. Volgens Fleurbaay heeft het alle maal te maken met de jongeren die altijd in het centrum rondhan gen. „We hebben daarom ook al onze sluitingstijd vervroegd van tien uur naar negen uur 's avonds." De overval gebeurde zondagavond om tien voor negen, vlak voor slui tingstijd. In de winkel was op dat moment alleen de 19-jarige mede werkster aanwezig. De man stond ineens voor de balie, vertelt Fleur baay. „Hij vroeg om geld en tikte met een mes op de kassa. Hij zei het niet hard, het ging eigenlijk vrij rustig. De medewerkster heeft geld gegeven en de man is toen snel weggegaan." De dader van de overval vorig jaar op de videotheek in Dauwendaele is nooit aangehouden. singen. „Zorgvuldigheid gaat bo ven snelheid." Die willen exact weten welke ge volgen de reorganisatie heeft voor de pakweg driehonderd medewer kers van ADZ. De directie heeft al tijd beloofd dat niemand ontsla gen zal worden als ADZ na 1 janua ri ophoudt als zelfstandig bedrijf en bij Lété wordt ondergebracht. Een deel van het personeel kan bij ADZ blijven werken. Mensen die er nu gedetacheerd zijn via de an dere werkvoorzieningen Lété, Betho en Dethon, keren terug bij die bedrijven. Dat kan betekenen dat ze ander werk moeten gaan doen. „Maar hoe moet die nieuwe organisatie eruit gaan zien? In welk tijdsbestek moet dat klaar zijn? En wat betekent dat voor de mensen?", vraagt Verbeek zich af. De Pagter snapt dat deze vragen le ven. „Het vervelende vind ik wel dat het personeel nu langer in on zekerheid blijft over wat er wan neer gaat gebeuren." Tegelijkertijd voelt hij de druk van Lété, Betho en Dethon. De vakbonden hebben het so- ciaal statuut voor de reorganisa tie bij ADZ afgewezen. Daardoor komt de beoogde datum van 1 ja nuari 2009 in gevaar. vlissingen - In Ziekenhuis Wal cheren zijn geen nieuwe besmet tingen met de ziekenhuisbacterie MRSA meer ontdekt. Het zieken huis heeft de beperkende maatre gelen daarom opgeheven. Vorige week werd bij een patiënt de MR- SA-bacterie ontdekt. middelburg - Een 59-jarige Vlissin- ger krijgt van de rechter in Middel burg geen celstraf voor het steken van zijn stiefzoon met een keuken mes. De officier had een half jaar celstraf geëist. Volgens de rechtbank was er spra ke van noodweer. De Vlissinger had wel een strafbaar feit ge pleegd, maar omdat hij in paniek handelde, werd hem dat niet aan gerekend. Volgens de rechters was het begrijpelijk dat hij in een emo tionele bui was. De man had in zijn huis onenigheid met zijn stief zoon omdat die niet wilde wer ken. De stiefzoon sloeg en stak de man met een stanleymes. Daarop rende de man naar de keuken om zich te verdedigen met een keuken mes. De zoon ging naar buiten en vernielde de banden van de auto's van zijn ouders. Buiten ging het handgemeen verder. Vader werkte zijn stiefzoon tegen de grond en stak hem twee keer licht. terneuzen - De bioscoop aan het Arsenaalplein in Terneuzen gaat donderdagavond weer open. De heropening wordt verricht door burgemeester Jan Lonink, die ook de nieuwe naam zal onthullen. De bioscoop, die de afgelopen we ken wat werd verbouwd, wordt geëxploiteerd door drie Zeeuws- Vlaamse ondernemers: Dick de Graaf, Max Heemskerk en Dennis de Bel. De bedenker van de nieu we naam wordt direct na de hero pening gehuldigd. Maandag 27 ok tober staat de eerste filmavond van de Zeeuws-Vlaamse filmclub op het programma. De club, met 800 leden, vertoont voortaan drie keer per week films. [GroenLinks] Provinciale Staten Provincie Zeeland De stormvloedkering is gesloten. De Deltawerken zijn voltooid. Zeeland is veilig. Met deze histori sche woorden opende koningin Beatrix in 1986 de Oosterscheldekering. Nu, veertig jaar later, con cludeert de Deltacommissie 2008 dat de werken niet meer voldoen aan de huidige norm. De com missie doet een aantal aanbevelingen en is van mening dat de urgentie voor uitvoering van het advies groot is. Maar is haast wel écht geboden of moeten we juist de tijd nemen en zoeken naar duurzamer oplossingen? Gabrielle van Dinteren (GroenLinks) en Joos Roelant (SGP) geven ant woord op de vraag: Zeeland snel of duurzaam vei lig? Gabrielle van Dinteren (GroenLinks) "Zeeland is nu veilig. Maar als we die veiligheid willen verduurzamen, moeten we hard aan het werk. Met de huidige aanpak van de zwakke schakels in de kust - onder andere de dijkver sterking bij Westkapelle en het project Water- dunen in Zeeuws-Vlaanderen - kan Zeeland wel tegen een stootje. Voor GroenLinks staat duur zaamheid voorop. Duurzaam op het gebied van mensen, ecologie en economie. Vaak merken we dat 'ecologisch' daarbij als eerste afvalt. Een grote winst in het verhaal vind ik daarom de stra- tegie van de commissie om mee te bewegen met natuurlijke processen. Dus meer ruimte geven aan het water. Maar als je bijvoorbeeld de Westerschelde bekijkt, valt op dat de adviezen niet verder gaan dan het traditionele ophogen van de dijken. Dat is niet ecologisch, want dijken ophogen levert alleen een badkuip van polders op. Terwijl er toch innovatievere oplossingen zijn. Een heel goed voorbeeld van hoe je kunt meebe wegen met het water is het kustversterkingsplan Waterdunen. Daar krijgt de zee de gelegenheid een stukje het achterland in te stromen waardoor een prachtige strook natuur ontstaat, waar de economie zijn voordeel mee doet en dus ook de leefbaarheid. De commissie Veerman durft ver gaande voorspellingen te doen in het rapport. Ook het probleem van de zandhonger in de Oosterschelde is vastgelegd. Daar ben ik blij Goos Roeland (SGP) "Wat mij betreft ligt het accent op snelheid. Volgens het rapport van de Deltacommissie vol doet een aantal dijken in Zeeland niet aan de wet telijke veiligheidsnorm. Voor die onderdelen speelt snelheid een grotere rol dan duurzaam heid. Daar moet uiteraard wel aandacht voor zijn, maar op dit moment is daar geen tijd voor. 'Een mensenleven is overal evenveel waard', schrijft Veerman in het rapport. Daar ben ik het hart grondig mee eens, veiligheid staat wat mij betreft voorop. Wat duurzaamheid betreft; ik mis in de aanbevelingen ruimte voor nieuwe en creatieve oplossingen. Het blijft vooral bij wat we al ken nen. Ik ben natuurlijk geen deskundige, maar ik weet niet of je met zandsuppleties en dijken ophogen gewoon kan doorgaan. Dat zou moeten worden onderzocht. We hebben tot 2050 de tijd om dat te doen. Uit het verleden weten we dat niet alle oplossingen duurzaam zijn. Als gevolg van de Deltawerken zit er blauwalg in het Krammer- Volkerak en zandhonger in de Oosterschelde. De aanbeveling om ruimte te geven aan het water in het Schelde-estuarium, dus verbreding van kustzones daar kan ik het alleen maar mee eens zijn als landbouwgronden worden gespaard. Het gevaar dat verzilting van gronden ontstaat als het zeewater zijn gang kan gaan, is absoluut onge wenst. Voor de SGP is dat een belangrijk punt. We willen in de toekomst voor ons voedsel niet afhankelijk zijn van het buitenland." Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 79