Binnenland 'Camerman dood door vuur Russen' Van der Hoeven: tikkeltje te ambitieus Rapport Hofmans-affaire openbaar Voor Marlies 'Stembureaus sluiten uur eerder' Mogelijk tbs in zaak Staphorst DE MAAT GENOMEN 6 I Dinsdag 21 oktober 2008 pzc Nederlands onderzoek bevestigt vermoeden dood Stan Storimans. DEN HAAG - De Nederlandse came raman Stan Storimans die op 12 au gustus in de Georgische stad Gori om het leven kwam, was het slachtoffer van Russische cluster munitie. Dat blijkt uit het onder zoek dat is uitgevoerd in opdracht van minister Verhagen (Buiten landse Zaken). Verhagen vindt de uitkomst ern stig. „Het mag niet gebeuren dat clustermunitie op deze manier wordt ingezet. Er waren geen mili taire troepen meer in Gori aanwe zig en er zijn onschuldige burgers gedood", zei hij gisteren. De minister heeft dat gisteren ook aan de Russische autoriteiten dui delijk gemaakt. Verhagen wil donderdag tijdens de vergadering van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) aandringen op een politieke verklaring waarin de lidstaten en Rusland en Georgië beloven dat clusterwapens niet meer in dit soort situaties worden ingezet. Eerder bracht de mensenrechten- Cameraman Stan Storimans is in Georgië gedood door Russische clustermunitie. Minister Verha gen heeft zijn verontwaardiging aan Rusland overgebracht. organisatie Human Rights Watch op basis van eigen onderzoek naar buiten dat Storimans was getrof fen door Russische clustermunitie. Toen ontkenden de Russische au toriteiten dit. Stan Storimans werd dodelijk ge troffen door een explosief toen hij op 12 augustus voor RTL Nieuws in de stad Gori verslag deed van de vijandelijkheden tussen Rus land en Georgië. Een Israëlische journalist werd zwaar gewond afgevoerd. Vijf an deren liepen lichtere verwondin gen op, onder wie Storimans' RTL-collega Jeroen Akkermans. Verhagen stelde zijn eigen onder zoek in, toen informatieverzoeken aan de Georgische en Russische au toriteiten onvoldoende resultaat opleverden. Het onderzoeksteam stond onder leiding van de Nederlandse oud-ambassadeur Jacobovits de Szeged en voormalig commandant van de Koninklijke Marechaussee Minze Beuving. Zij spraken onder meer met ooggetuigen, internatio nale organisaties, militaire experts en de Georgische en Russische au toriteiten. Ook is gebruik gemaakt van technisch en forensisch materi aal en beeldmateriaal van de me dia. Verhagen heeft de nabestaanden van Storimans en de hoofdredac tie van RTL Nieuws persoonlijk van de uitkomst van het onder zoek op de hoogte gebracht. den haag - Stembureaus moeten 's avonds een uur eerder dicht, vindt staatssecretaris Bijleveld (Binnenlandse Zaken). Omdat de stemcomputers wijken voor het ro de potlood, is meer tijd nodig om stemmen te tellen. Bijleveld wil dat de bureaus om 20 uur sluiten. Het kabinet besluit vrijdag over dit voorstel. -- DEN HAAG - Het rapport van de commissie-Beel over de Greet Hof mans-affaire komt op 11 november in de openbaarheid. Het rapport vormt volgens uitgeverij Balans een bijlage bij het boek Juliana 8c Bernhard van de bekende histori cus Cees Fasseur, dat die dag ver schijnt. Dat betekent dus dat er na meer dan een halve eeuw opening van zaken wordt gegeven over de geruchtmakende affaire. Cees Fasseur, die al een tweedelige biografie van koningin Wilhelmi- na schreef, kreeg van koningin Bea trix toestemming om relevante do cumenten in het Koninklijk Huis archief in te zien over de eerste twintig jaar van het huwelijk van koningin Juliana en prins Bern hard. Het conflict naar aanleiding van de komst aan het hof van de ge bedsgenezeres Greet Hofmans liep in de jaren 1949-1956 hoog op en bracht bovendien het huwelijk van koningin en prins aan het wankelen. De commissie-Beel deed onder zoek naar de problemen. De com missie bestond uit oud-ministers Beel en Gerbrandy, en de voor laatste gouverneur-generaal van Nederlands-Indië, jonkheer Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Het boek van Fasseur bevat ook een reconstructie over het huwe lijksleven van Juliana en Bernhard in de voorafgaande periode. Die is gemaakt aan de hand van persoon lijke brieven en aantekeningen van het paar. LEUSDEN - Een vrouw tekent het codoleanceregister dat de gemeente Leusden heeft geopend voor Marlies van der Kouwe. Volgens een woordvoerder van de gemeen te heeft de zaak de bevolking van Leusden de afgelo pen weken sterk beziggehouden. „We willen mensen plek en gelegenheid bieden hun medeleven te betui gen." Het register is gisteren geopend. Belangstellenden hebben de hele week de gelegenheid het te tekenen in het gemeentehuis. Afgelopen vrijdag werd het lichaam van de Leusdense gevonden op Bonaire. De politie heeft gisteren op het eiland een nieuwe verdachte aan gehouden. Ook deed de politie gisteren huiszoeking in twee panden Drie verdachten zitten nu nog vast in de verdwijningszaak. foto Rick Nederstigt/ANP zwolle - De 29-jarige vrouw uit Staphorst die ervan wordt ver dacht in juli haar driejarig dochter tje te hebben opgehangen, krijgt mogelijk tbs. Dit maakte haar advo caat bekend. Raadsman Jacques Hovius zal de rechtbank vragen de zaak, die vandaag dient, achter ge sloten deuren te behandelen. Hij zei dit in een interview in het Re formatorisch Dagblad. Het Openbaar Ministerie legt de vrouw moord ten laste en twee keer poging tot moord. De strop pen voor twee van haar drie ande re kinderen zouden al aan de trap hebben gehangen. Deskundigen stellen dat de moeder verminderd toerekeningsvatbaar was en advise ren tbs op te leggen. Toen een elfja rig neefje bij toeval aanbelde, leek de vrouw tot bezinning te komen en vroeg de jongen hulp te halen. Die kwam te laat voor het dochter tje. Na het drama werd bekend dat de vrouw worstelde met de opvoe ding van haar kinderen. Minister Maria van der Hoe ven moet morgen de begro ting van Economische Zaken in de Tweede Kamer verdedi gen. Hoe brengt ze het er van af? door Dick Hofland Charisma: Charmant, vrien delijk en niet van de wijs te brengen. Politica in hart en nieren, maar zelfs volgens diverse CDA'ers een tikkeltje te ambitieus. Daarom zou ze destijds ook niet opvolger zijn geworden van En- neüs Heerma als partijleider. Dat werd Jan Peter Balkenende en die komt niet van haar af, want ze zat in al zijn vier kabinetten. Het liefst was ze op Onderwijs gebleven, waar ze vijfjaar heeft gewerkt, maar de PvdA eiste die post op. De CDA-top wilde Van der Hoe- Minister van Economische y Zaken RAPPORTCIJFER ven hoe dan ook in het kabinet, omdat ze haar onmisbaar achten voor de katholieke achterban in het zuiden. Bij elke verkiezing krijgt ze uit die hoek een groot aantal voorkeurstemmen. Van der Hoeven kreeg Economische Za ken, waar haar uitstraling goed van pas komt. Ze is allesbehalve bang en daardoor kan ze een ge brek aan daadkracht (zie hieron der) aardig verbloemen. Daadkracht: Maria van der Hoe ven past op de winkel. Ze maakt geen brokken, is niet omstreden, maar er gebeurt weinig. Onderne mers verwijten haar zelfs een to taal gebrek aan daadkracht. Dat is begrijpelijk, want de regeldruk en administratieve lasten voor onder nemers zijn nog altijd niet afgeno men en dat was wel beloofd. De Tweede Kamer heeft zware kri tiek op de raamovereenkomst die ze sloot met Brazilië over bio brandstoffen. Volgens de Kamerle den voldoet die afspraak niet aan de criteria voor de productie van grondstoffen. Haar energienota 2008 staat vol met voor de hand liggende doel stellingen, zoals het streven naar schone en zekere energie, thema's die Balkenende eerder ook al had omarmd. Politiek gevoel: Ze kent het 'spel' en alle trucs tot in de finesses. Ze is nooit te beroerd het nog een keer uit te leggen en doet dat bijna altijd met een glimlach. Kent haar sterke en zwakke punten en houdt zich op haar huidige departement dan ook niet voor niets rustig. Col lega-minister Jacqueline Cramer van Milieu wist te bereiken dat er deze kabinetsperiode geen kern centrales in Nederland bijkomen. Van der Hoeven is daar zeer teleur gesteld over, want zij wilde uitbrei ding nadrukkelijk op de agenda. Maar ze slikte haar nederlaag: „Het is zoals het is." En ze toonde zich een raspolitica door er met een aan toe te voegen dat het den ken niet stil staat. In 2011 zit het er op en dan eindigt toevallig ook de ambtstermijn van de Limburgse gouverneur Léon Frissen. Na haar eerdere zeventien jaar in de gemeenteraad van Maastricht is dat een mooi eindstation voor Van der Hoeven: gouvernante van Lim- burg. Blunders: Begin deze maand zei Van der Hoeven er 'geen fluit' van te snappen waarom de aandelen koersen al dagenlang kelderden. Dat is geen opmerking van ie mand die geacht wordt dicht op de materie te zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6