Zeeland Inwoners Sluis dubbel de dupe van chaos op gemeentehuis Vragen over weg Absdale Videotheek in Middelburg weer overvallen Automobiliste raakt rijbewijs kwijt in Sluis "Zeeland is nu veilig" Z PZC Dinsdag 21 oktober 2008 I 25 CDA-fractie Hulst wil duidelijkheid over aanleg parallelweg. door Harold de Puysseieijr HULST - De CDA-fractie in de ge meenteraad van Hulst wil van het college van burgemeester en wet houders opheldering over de aan leg van de noordelijke parallelweg met rotonde tussen Hulst en Absdale. Vier jaar geleden is door de provin cie al eens een informatieavond voor bewoners van de buurtschap gehouden, maar nog steeds is er geen duidelijkheid over de aanleg van de weg. De ventweg tussen de Parallelweg West bij Hulst en de Riet- en Wulfsdijk bij Absdale is de ontbre kende schakel in verkeersveilig- heidsproject De Ruit. De CDA-fractie wil van het college weten wanneer de provincie de plannen voor de planologische in passing van de weg heeft inge diend bij de gemeente. Ook vra gen de christendemocraten of er de afgelopen maanden nog over leg met de provincie heeft plaatsge vonden om de voortgang van het project te bespreken. Het Hulster CDA beschouwt de pa rallelweg als een belangrijk instru ment om de verkeersveiligheid te vergroten. Die veiligheid is volgens fractievoorzitter Denis Steijaert nu in het geding omdat het zo lang duurt voor er in de voorbereiding concrete stappen worden gezet om de aanleg van de weg mogelijk te maken. MIDDELBURG - Voor de tweede keer in ruim een jaar tijd is de vi deotheek in winkelcentrum Dau- wendaele in Middelburg overval len. De eerste keer was eind augus tus 2007; de tweede keer afgelopen zondagavond. De overval gebeur de om tien voor negen, vlak voor sluitingstijd. In de winkel was al leen een 19-jarige medewerkster aanwezig. De overvaller ging er met een onbekend bedrag van door. De dader van de overval vo rig jaar is nooit aangehouden. SLUIS - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag het rijbe wijs ingevorderd van een 45-jarige automobiliste uit de gemeente Sluis. Agenten kregen het rijgedrag van de vrouw in de gaten in de Nieuwstraat, waarna ze op de Heil- leweg een stoptekenkreeg. Een ademanalyse op het politiebureau wees uit dat ze ruim 3,5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Ze moest daarom haar rijbewijs moest inleveren. Gebrek aan openheid laadt verdenking van roddel en achterklap op Sluise gemeentebestuurders. Burgemeester en wethouders van Sluis weigeren elk com mentaar op het niet promo veren van waarnemend secretaris )an Schaalje. De benoeming van een gemeentesecretaris is een 'in terne zaak' waarover geen verant woording aan de buitenwereld hoeft, sterker, kan worden afge legd. Met personeelszaken van het gemeentelijk bedrijf hebben bur gers - ook al uit oogpunt van priva cy - niets te maken. In de meeste gevallen ligt geen in woner daar wakker van. Maar op het gemeentehuis in Oostburg ligt de 'interne zaak' toch net even an ders. Niet alleen omdat de gemeen tesecretaris het gezicht van het ambtelijk apparaat is, maar ook omdat Sluis al jaren worstelt met een reorganisatie. Dit voorjaar ging eindelijk de kogel door de kerk. Sluis krimpt het ambtelijk bolwerk in met twintig tot dertig arbeidsplaatsen; schuift met - al dan niet bijgeschoolde - medewer kers tot iedereen op de juiste, de ANALYSE door René Hoonhorst gemeenschap het meest tot nut zijnde, plek zit en doet zelden of nooit meer een beroep op externe deskundigen. De na de herindeling aangestelde gemeentesecretaris Theo Reijns zit al twee jaar ziek thuis en daarom begon Schaalje als waarnemend se cretaris aan de ingrijpende perso neelsorganisatie. Tot tevredenheid van de meeste medewerkers. Die waren het misschien niet altijd met hem eens, maar waarderen zijn eerlijkheid en deskundigheid. Ook het publiek dat commissiever gaderingen bezoekt, viel de grote kennis van zaken van de waarne mer op. Als dagelijks bestuurders het antwoord op de stand van (procedurele) zaken even schuldig moesten blijven, onthulde Schaal je het naadje van de kous. Voor één wethouder, wat de burge meester er van vindt houdt hij angstvallig verborgen, én de meer derheid van de raad is die kennis en de steun van de ambtenaren niet genoeg om Schaalje tot ge meentesecretaris te benoemen. De bestuurders kunnen daar een vali de reden voor hebben. Maar het zou verhelderend zijn als politici daar in openbaarheid kond van de den. Want als de afwijzing van Schaalje, die nooit politiek kleur heeft bekend, alleen op politieke of persoonlijke gronden rust, is dat wel erg kortzichtig. De waarne mend secretaris is tenslotte 58 en zou - in overleg - na de reorganisa tie plaats kunnen maken voor een nieuwe secretaris. Het armlastige Sluis moet nu waar schijnlijk weer een beroep doen op dure externe 'troubleshooters' voor het op nieuwe leest schoeien van de organisatie. Die taak wordt nog moeilijker, omdat de onrust en kwaadheid onder de medewer kers, die uit angst voor strafmaatre gelen niets in de openbaarheid durven zeggen, alleen toeneemt. De inwoners zijn dubbel gedu peerd. Gedemotiveerde medewer kers geven hen niet de service waar ze recht op hebben. En het aantrekken van nieuw, al dan niet tijdelijk, personeel moet wel wor den betaald. Het zou de Sluise be stuurders dus sieren als ze verant woording afleggen over waarom het zo ver moest komen. Dat komt de 'transparantie', waar elke politi cus tegenwoordig de mond vol van heeft, in elk geval ten goede. Verteller en gospelkoor in Lutherse kerk GROEDE - Het Vlaemsch Erfgoed haalt zondag 2 november het gos pelkoor Goed Nieuws uit Nieuw- land naar Groede. In de Lutherse kerk zingt het koor vanaf 14 uur swingende gospels. Rasverteller Herman Bakker uit Aardenburg zorgt voor afwisseling tijdens de muziekmiddag door spannende en ludieke verhalen uit, onder meer, de streekhistorie op te dissen. Lions Club Zostera houdt boekenmarkt TERNEUZEN - Lions Club Zostera houdt vrijdag 7 en zaterdag 8 no vember een boeken- en platen- markt in de Grote Kerk in Terneu- zen. De opbrengst gaat naar speel tuin Oranjekwartier en de Stich ting Speelneus. Stichting Mali is aanwezig met een informatiestand en Stichting Zeeuwse Gronden houdt een expositie. De markt is op vrijdag van een tot acht uur, op zaterdag van tien tot vier uur. EHBO Hoek zamelt geld in met bingo HOEK - De EHBO-vereniging in Hoek doet morgenavond met een bingo een poging om de clubkas bij te vullen. De opbrengst wordt gebruikt om de vereniging in stand te houden. Leden en niet-leden zijn vanaf 19.45 uur welkom in dorpshuis De Hoekse Rakkers aan het Molen plein. De bingoballetjesdraaier wordt in vijf rondes rondgeslin gerd. Deelnemers dragen met hun inleg niet alleen bij aan het wel zijn van de EHBO-club, maar ma ken ook kans op prijzen. Laboratoria nemen even geen bloed af TERNEUZEN - De vestigingen van het Klinisch Chemisch Laborato rium van zorgorganisatie ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen schakelen vandaag over op een nieuw computersysteem. Als ge volg daarvan is er in de middag geen computer beschikbaar op de laboratoria. Daardoor wordt de bloedafname beperkt. Er kan al leen in spoedgevallen bloed wor den afgenomen. Info-avond over ziekte en verzekeringen TERNEUZEN - Het Steunpunt Ter- neuzen houdt maandag 27 oktober in samenwerking met welzijnsor ganisatie Aan Z een thema-avond over 'ziek zijn en verzekeringen'. Joyce Witte en Johan Morcus van Witte Boussen-verzekeringen hou den in verzorgingscentrum Ter Schorre in Terneuzen vanaf 19.30 uur een presentatie over het beleid van verzekeraars bij het afsluiten van een verzekering met iemand met (aanhoudende) gezondheids klachten. GESLAAGD fli Femke Verhulst uit Terneuzen is afgestudeerd aan de Universiteit van Amsterdam in de richting Me dia en Cultuur (afdeling Film en Visuele Cultuur). Zij behaalde in 2003 haar atheneum-diploma op het Zeldenrust Steelant College in Terneuzen. Provinciale Staten laat twee leden aan het woord Provinciale Staten Provincie Zeeland De stormvloedkering is gesloten. De Deltawerken zijn voltooid. Zeeland is veilig. Met deze histori sche woorden opende koningin Beatrix in 1986 de Oosterscheldekering. Nu, veertig jaar later, con cludeert de Deltacommissie 2008 dat de werken niet meer voldoen aan de huidige norm. De com missie doet een aantal aanbevelingen en is van mening dat de urgentie voor uitvoering van het advies groot is. Maar is haast wel écht geboden of moeten we juist de tijd nemen en zoeken naar duurzamer oplossingen? Gabrielle van Dinteren (GroenLinks) en Joos Roelant (SGP) geven ant woord op de vraag: Zeeland snel of duurzaam vei lig? Gabrielle van Dinteren (GroenLinks) "Zeeland is nu veilig. Maar als we die veiligheid willen verduurzamen, moeten we hard aan het werk. Met de huidige aanpak van de zwakke schakels in de kust - onder andere de dijkver sterking bij Westkapelle en het project Water- dunen in Zeeuws-Vlaanderen - kan Zeeland wel tegen een stootje. Voor GroenLinks staat duur zaamheid voorop. Duurzaam op het gebied van mensen, ecologie en economie. Vaak merken we dat 'ecologisch' daarbij als eerste afvalt. Een grote winst in het verhaal vind ik daarom de stra tegie van de commissie om mee te bewegen met natuurlijke processen. Dus meer ruimte geven aan het water. Maar als je bijvoorbeeld de Westerschelde bekijkt, valt op dat de adviezen niet verder gaan dan het traditionele ophogen van de dijken. Dat is niet ecologisch, want dijken ophogen levert alleen een badkuip van polders op. Terwijl er toch innovatievere oplossingen zijn. Een heel goed voorbeeld van hoe je kunt meebe wegen met het water is het kustversterkingsplan Waterdunen. Daar krijgt de zee de gelegenheid een stukje het achterland in te stromen waardoor een prachtige strook natuur ontstaat, waar de economie zijn voordeel mee doet en dus ook de leefbaarheid. De commissie Veerman durft ver gaande voorspellingen te doen in het rapport. Ook het probleem van de zandhonger in de Oosterschelde is vastgelegd. Daar ben ik blij mee." Goos Roeland (SGP) "Wat mij betreft ligt het accent op snelheid. Volgens het rapport van de Deltacommissie vol doet een aantal dijken in Zeeland niet aan de wet telijke veiligheidsnorm. Voor die onderdelen speelt snelheid een grotere rol dan duurzaam heid. Daar moet uiteraard wel aandacht voor zijn, maar op dit moment is daar geen tijd voor. 'Een mensenleven is overal evenveel waard', schrijft Veerman in het rapport. Daar ben ik het hart grondig mee eens, veiligheid staat3wat mij betreft voorop. Wat duurzaamheid betreft; ik mis in de aanbevelingen ruimte voor nieuwe en creatieve oplossingen. Het blijft vooral bij wat we al ken nen. Ik ben natuurlijk geen deskundige, maar ik weet niet of je met zandsuppleties en dijken ophogen gewoon kan doorgaan. Dat zou moeten worden onderzocht. We hebben tot 2050 de tijd om dat te doen. Uit het verleden weten we dat niet alle oplossingen duurzaam zijn. Als gevolg van de Deltawerken zit er blauwalg in het Krammer- Volkerak en zandhonger in de Oosterschelde. De aanbeveling om ruimte te geven aan het water in het Schelde-estuarium, dus verbreding van kustzones daar kan ik het alleen maar mee eens zijn als landbouwgronden worden gespaard. Het gevaar dat verzilting van gronden ontstaat als het zeewater zijn gang kan gaan, is absoluut onge wenst. Voor de SGP is dat een belangrijk punt. We willen in de toekomst voor ons voedsel niet afhankelijk zijn van het buitenland." Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65