Terneuzen wil Ciooo Axel kopen School werd door de 'College verkijkt zich' Vrienden kliniek Hulst mm Russisch ALTIJ» 40% TOT «0% KORTING 22 Dinsdag 21 oktober 2008 PZC Z Appartementencomplex wordt blikvanger langs invalsweg van Axel. door Eugène Versrtraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu zen wil het terrein van de voorma lige Ciooo-supermarkt in Axel ko pen en een gedeelte van het er op aansluitende zogenoemde Gat van Axel. Dat is het braakliggende open terrein tussen de Zeestraat en de Nassaustraat. Het gebied heeft een hogé cultuur historische waarde. Het is de enige plaats waar de historische omwal ling van de voormalige vestingstad Axel duidelijk in het landschap is terug te vinden. Als het de gemeente lukt de Ciooo en het perceel aan te kopen ontstaat er een groot aaneengeslo ten terrein. Dit gebied kan dan bij voorbeeld parkachtig worden inge richt, schrijven burgemeester en wethouders in de tweede Bestuurs- rapportage 2008 aan de gemeente raad. Met de architect van de be trokken grondeigenaar voert de ge meente momenteel gesprekken over de invulling van het terrein van de garage naast zijn woning. De architect onderzoekt de moge lijkheid om daar appartementen te bouwen. Uitgangspunt is dat be bouwing een mogelijke toekomsti ge doorgang naar de wallen niet mag verhinderen. De gemeente wil de Ciooo-super- markt slopen. De huidige bebou wing is geen visitekaartje voor Axel, terwijl het wel langs de be langrijkste toegangsweg ligt. „We willen dat gebiedje tussen restau rant Het Wapen van Axel en de overige bebouwing dan ook met iets fraais gaan invullen", zegt wet houder Co van Schaik. „Zelf denk ik aan een klein fraai vormgegeven appartementencomplex als blik vanger voor mensen die aan die zij de Axel binnen komen." De invulling van de locatie van de nabijgelegen voormalige drukkerij Vink laat nog even op zich wach ten. Projectontwikkelaar Iris Vast goed Ontwikkeling heeft daarvoor in juni een plan voor 42 koop- en huurappartementen ingediend. B en W zijn daarmee in hoofdlijnen akkoord. Aan de zijde van de Nas saustraat voorziet het plan deels in meer bouwlagen dan het bestem mingsplan toe laat. Daardoor sluit het plan niet goed aan op het naastgelegen karakteristieke pand van Antheunis. Op dat punt moet de projectontwikkelaar het plan dan ook aanpassen. De presentatie van het plan trok al vast ruim honderd belangstellen den. De projectontwikkelaar wil na de bouwvak 2009 beginnen. De gemeente wil de voormalige OOOO-supermarkt en het aan grenzende Gat van Axel kopen en wil er een fraaie, als het kan groene, invulling aan geven. WD wijst Terneuzen op mislopen geld door nieuwe verdeelsleutel. door Raymond de Frei TERNEUZEN - De fractie van de WD denkt dat de gemeente Ter- neuzen zich behoorlijk verkijkt op de nieuwe verdeelsleutel voor de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning (WMO). Het college van burgemeester en wethouders antwoordde de libera len eerder dat er geen financiële moeilijkheden waren te verwach ten. Zo is op de tak huishoudelijke verzorging een overschot van ruim een miljoen euro beraamd. Toch heeft de WD bedenkingen. Tijdens een korte vakantie in Sint Petersburg vond onze Middelbur ger het een sport om met een goed koop Russisch-Engels woorden boekje te ontcijferen wat er op het televisiejournaal gezegd werd. Eco nomische crisis - niet zo'n moeilij ke -beren die de winterslaap niet konden vatten, Duitsland-Rusland 2-1. Maar wat was er aan de hand Anderhalve eeuw protestants-christelijk onderwijs Kanaalzone. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In een gebouwtje aan de Lange Kerkstraat in Terneuzen begint meester Mulder op 13 sep tember 1858 met 17 leerlingen een christelijke school. Het besluit van de kerkenraad van de Gereformeer de Kerk is ingegeven door onvrede met het bestaande openbare on derwijs dat een te neutraal karak ter heeft. Kinderen moeten ook in- het onderwijs worden opgevoed vanuit een christelijke levensbe schouwing, is het idee. Als in 1857 een onderwijswet het stichten van een vrije school mogelijk maakt, kan die wens in vervulling gaan. Nu, 150 jaar later, zijn er negen scholen aangesloten bij de Scholen- groep ProBaz (Protestantse Basis scholen Zeeuws-Vlaanderen), met samen zo'n 140 personeelsleden en 1600 leerlingen. De belangrijkste feiten uit ander halve eeuw protestants-christelijk onderwijs in de Kanaalzone zijn opgetekend in een speciale uitgave van de nieuwsbrief van de Heem kundige Vereniging Terneuzen. Oud-directeur Piet Risseeuw van de Prins-Willem van Oranjeschool spitte de archieven door en Kees Toorenaar van de school in Reu- zenhoek smeedde de informatie tot een leesbaar verhaal. 'De Mulderse schoole', zoals de school in de volksmond wordt ge noemd, moet het doen zonder sub sidies. De dubbeltjes worden letter lijk bijeen geschraapt bij de ouders. Er is een schoolcommissie die het dagelijkse bestuurswerk doet, maar de kerkenraad is de baas. Dat leidt in 1886 tot een cri sis. Het gevolg is dat de kerkenraad minder bemoeienis krijgt, maar wel eindverantwoordelijk blijft voor de financiën. De school groeit uit zijn jasje en in ,.1898 wordt een nieuwe school geopend aan de Jozinastraat. Inmiddels is meester Koelmans schoolhoofd ge worden en wordt de school losge koppeld van de kerk. „Aan het begin van de twintigste 'Goed onderwijs en behoud van onze identiteit blijft onze uitdaging' eeuw komt er een nieuwe stro ming in het onderwijs vanuit de hervormde kerk", zegt Toorenaar. „Dat leidt in Terneuzen in 1924 tot de oprichting van een school voor Christelijk volksonderwijs aan de Schoolweg." Er ontstaat een rivali teit, waarbij soms geprobeerd wordt elkaar leerlingen af te van gen. Dat duurt tot de jaren tachtig. De aanjager om toenadering te zoeken is de Wet op het Basison derwijs. Die bepaalt dat elke lagere schooi gekoppeld moet zijn aan een kleuterschool. Maar er zijn her vormde en gereformeerde lagere scholen. Met wie moeten de chris telijke kleuterscholen samengaan? Het zou gemakkelijker zijn als er. één christelijke vereniging ont stond. Die gedachtegang leidt in het hele land tot fusies. Ook in Ter neuzen, waar in 1981 de Vereni ging voor Protestans Christelijk Onderwijs ontstaat. De vereniging beheert dan zes lagere scholen en zes kleuterscholen. Als gevolg van de wet Toerusting en Bereikbaarheid, die bepaalt dat een school een minimumaantal leerlingen moet hebben, komt er in de jaren negentig een fusiegolf op gang. De scholen uit Hoek en Sluiskil sluiten aan en later ook uit Axel, Zaamslag en Reuzenhoek. De scholen die nu onder de vlag van ProBaz functioneren, zijn de Prins Willem van Oranjeschool, de Stelle, de Oude Vaart, de Hille, de Warande, de Torenberg, Reu zenhoek, 't Kompas en de Oranje Nassauschool. „Alle scholen zijn nieuwbouw of zijn recent ver bouwd", zegt voorzitter Han van Opdorp. „We zijn klaar voor het onderwijs van de toekomst, maar we vergeten ook onze christelijke basis niet. Dat is de uitdaging. Zon der dat je met de dominee op pad bent de protestants-christelijke cul tuur uitdragen. Goed onderwijs ge ven, maar ook vasthouden aan on ze identiteit. Dat betekent niet dat we alleen onderwijs geven aan kin deren van protestants-christelijke huize. We hebben een open aanna mebeleid. Maar we wijzen ouders er wel op dat we een protes tants-christelijke school zijn. We doen aan vieringen, we lezen bij belverhalen. Als je dat respecteert, ben je bij ons welkom." „Onderzoeker Goudriaan van bu reau Ape heeft aan het licht ge bracht dat een groot aantal ge meenten (waaronder Terneuzen) nadelig wordt geconfronteerd met de herverdeelsleutel, omdat het re latief veel inwoners met chroni sche aandoeningen en ouderen met lage inkomens heeft. Daar wordt in de nieuwe verdeelsleutel geen rekening mee gehouden", be togen WD'ers Eric Beumer en Jan van Harmeien. Voor Terneuzen kan dit negatieve effect oplopen tot 266.000 euro (zes euro per inwoner), zo bereken den de twee. Zij dringen er dan ook op aan zo snel mogelijk als nog alles op alles te zetten om dit bedrag binnen te slepen. Meester Koelmans met zijn leerlingen omstreeks 1900. Tip? redactie@pzc.nl met dat vliegtuig op de luchthaven van Sint Petersburg. 'Poging' was het eerste en 'vlieg tuig' het derde woord. Poging vliegtuig? Aanduwen, opblazen, kapen? Hij zal het nooit weten, maar hij weet nu wel waarom het woorden boek een koopje was. Bladzijde y6 tot 92 ontbraken... Nieuwe stichting zoekt sponsors om patiënten extraatje te geven. door Harold de Puysseleijr HULST - Een nieuwe stichting 'Vrienden Kliniek Hulst' gaat geld inzamelen voor Zorgsaam Kliniek Hulst. Deze gecombineerde huis artsenkliniek en low cure afdeling van het ziekenhuis is gevestigd op het terrein van de Blaauwe Hoeve in Hulst. In de huisartsenkliniek worden mensen voor een kort verblijf op genomen door de huisartsen van Pallion. De afdeling low-cure telt zestien bedden voor mensen die medisch-specialistisch zijn uitbe- handeld, maar nog enige tijd extra ziekenhuiszorg nodig hebben. Bij de opzet van de voorziening was al duidelijk dat de financie ring ervan problematisch zou wor den. Toch is voor de oprichting van de kliniek gekozen omdat die in een behoefte voorziet. De prak tijk heeft dat inmiddels ook aange toond. De krappe financiering biedt ech ter structureel weinig tot geen mo gelijkheden voor extra voorzienin gen in de kliniek die de patiënten zorg ten goede komen. Doel van de stichting 'Vrienden Kliniek Hulst' is om door sponsor gelden zoveel mogelijk extra zaken te bekostigen die het verblijf van de patiënt aangenamer maken. De ondertekening van de oprich tingsakte van de stichting is mor gen (woensdag 22 oktober) in Hulst. Openingstijden okt./nov. Dinsdag 11.00 - 17.00 uur Vrijdag 11.00 - 17.00 uur Zaterdag 11.00 - 17.00 uur Merkschoenen Outlet Depot 12 Korte Vorststraat 12 Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62