straks weer op straat Kredietcrisis treft ook zorgsector Jongetje (5) slachtoffer zedenzaak Soesterberg WH BMI? i Zeelui die naar Somalië gaan krijgen toeslag w o^VWü! is jouw - Heb jij het ideale gewicht voor jouw lengte? PZC Dinsdag 21 oktober 2008 5 Kwart schreef al rode cijfers; geldproblemen nemen nu toe. DEN HAAG - Veel ziekenhuizen, in stellingen voor geestelijke gezond heidszorg en verzorgingshuizen dreigen door de kredietcrisis in moeilijkheden te komen. De crisis versterkt de problemen die veel in stellingen al hadden. Ruim een kwart zat in 2007 al in de rode cij fers. Dat blijkt uit een onderzoek van accountant Bert Hilverda van ErnstSc Young. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Ziekenhuizen (NVZ) en de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) is er geen reden tot paniek en verkeren nog geen instellingen in acute financiële nood. „Boven dien heeft het systeem veiligheids kleppen, zoals een onderling waar borgfonds", zegt een woordvoer ster van de NVZ. „We houden het nauwgezet in de gaten", zegt een collega van de NZa. Vooral instellingen voor geestelijke gezondheidszorg (GGZ) zitten in de problemen, omdat die sinds 1 ja nuari werken met een nieuw fi nancieringssysteem. Daardoor kun nen ze geen maandelijkse voor schotten meer krijgen van de zorg verzekeraars. Behandelingen wor den pas vergoed nadat die zijn af gerond. En aangezien behandelin gen in de GGZ meestal vrij lang duren, moeten instellingen vaak een half jaar tot een jaar wachten voordat ze hun geld krijgen. Hilver da: „Ze moeten de behandeling nu dus zelf financieren." Bovendien zijn de regels voor de fi nanciering van de huisvesting zijn gewijzigd. De kapitaallasten voor eigen vastgoed worden sinds 1 ja nuari ook niet meer via het budget vergoed, maar moeten via behan delingen worden terugverdiend. Tot voor kort dekten zorginstellin gen een deel van hun financiële be hoeften met kortlopende kredie ten, die relatief goedkoop waren. Veel instellingen komen volgens Hilverda nu in de problemen om dat de markt voor dat soort kredie ten door de kredietcrisis vrijwel is opgedroogd. ROTTERDAM - Nederlandse reders en de werknemersorganisaties heb ben afspraken gemaakt over sche pen en hun bemanning die door de Golf van Aden tussen Somalië en lemen moeten varen. Zo is on der andere overeengekomen dat de zeelieden aan boord van deze schepen voortaan een soort geva- rengeld krijgen. „Ongeacht hun na tionaliteit" krijgen de zeelieden een extra betaling. Dat maakten de redersvereniging KNVR en werk nemersorganisatie Nautilus giste ren bekend. Schepen in de Golf van Aden worden regelmatig aan gevallen door piraten. Verder hebben de partijen afge sproken voortaan gezamenlijk te zullen lobbyen bij de overheid. Ze probeerden al eerder om voor de koopvaardijschepen bescherming te krijgen door marineschepen. Tot op heden is dat niet gelukt. „Terwijl er wel acute dreiging is", aldus een woordvoerder. Voor tweede keer kind misbruikt in Luchtvaartmuseum. UTRECHT - Een jongetje van vijf jaar is zondag het slachtoffer ge worden van een zedendelict in het Militair Luchtvaartmuseum in Soesterberg. Dat maakte een woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee gisteren bekend. Het museum sloot de deuren na dat er een ernstig zedenmisdrijf was gepleegd op een van de toilet ten van het museum. Tussen de 2.000 en 2.500 bezoekers van een modelbouwmanifestatie mochten de attractie pas weer verlaten na dat hun gegevens waren geno teerd. Het is niet de eerste keer dat er een kind is misbruikt in het Lucht vaartmuseum in Soesterberg. In april dit jaar is een 46-jarige man uit Zeist veroordeeld tot twee jaar 1 gevangenisstraf, waarvan negen maanden Voorwaardelijk. De man maakte in juli 2007 pornografische opnames van zijn 4-jarige nichtje toen ze naar de wc ging in het mu seum. Directeur Jan Janssen van het Luchtvaartmuseum zegt dat de twee zedendelicten niet vergelijk baar zijn. „Dit kan natuurlijk over al gebeuren. Het is een maatschap pelijk probleem." Janssen zegt dat het museum les sen trekt uit het incident van zon dag door te kijken hoe de beveili ging van de bezoekers kan worden verbeterd. „We hebben in het hele museum en op het terrein came ra's hangen", zegt directeur Jans sen. Camera's zullen overigens niet op de toiletten in het mu seum worden opgehangen, omdat dat 'niet gebruikelijk' is. Mogelijk gaan de vrijwilligers van het museum een extra oogje in het zeil houden bij de toiletten. WatisBMi? Met de BMI (body mass index) wordt geanalyseerd of je een te laag, te hoog of gezond gewicht hebt. Deze methode wordt gebruikt door artsen en voedingsexperts. BMI index 29.9 obesitas 25.0 - 29.9 overgewicht 18.5 - 24.9 gezond <18.5 ondergewicht Tg Sms BMI GEWICHT in kilo's jouw LENGTE in cm naar 4345 Bijvoorbeeld: BMI 75 170 en ontvang jouw BMI score. Eenmalige kosten voor het gebruik van deze dienst zijn €1,50 per ontvangen bericht de standaard kosten voor het versturen van een SMS. foto GPD gezinnen met kleine kinderen op straat. De reden dat wij ooit met de opvang zijn begonnen is juist dat wij niet willen dat zulke kwets bare mensen op straat ronddolen", zegt de Groningse wethouder Peter Verschuren. Ook Utrecht zet de opvang voort zolang mensen op straat worden gezet. In de provincie Zeeland zitten vijf tien tot twintig gezinnen in de noodopvang, weet Gommert Bur ger van stichting Inlia. „Albayrak wil dat de noodopvangen eind 2009 dicht zijn. Maar ik vraag me af of er voor de gezinnen die nu nog in de opvang zitten, er dan een oplossing is." Mocht dat toch het geval zijn, dan vindt ook Bur ger dat Inlia in principe overbodig is geworden. Morgen in de PZC meer over de situatie in Zeeland. In zestig procent van de gevallen gaat het om asielzoekers die op me dische gronden willen blijven. „Het gaat hier wel om mensen die hier legaal zijn. Ze zijn ziek, en wel zodanig dat ze niet zomaar worden afgewezen. Die laat je toch niet op straat lopen?", zegt John van Tilborg, die het woord voert namens ongeveer honderd ge meenten die veel asielzoekers op vangen. Uit onderzoek van de stichting LOS onder ruim negentig noodop- vanglocaties bleek dat veertig ge meenten ondanks de afspraken met Albayrak ermee willen door gaan. „Ik zet geen zieke mensen of Wie mag in de opvang? s* Gemeentelijke noodopvang is bestemd voor drie categorieën: - vluchtelingen die legaal in Nederland verblijven maar geen recht meer hebben op rijksvoorzienmgen, zoals mensen die op medische gronden een verblijfsvergunning aanvragen. - uitgeprocedeerden die aantoonbaar alles hebben gedaan om het land binnen de gestelde 28 dagen te verlaten maar bij wie dit niet lukt. - vluchtelingen die op humanitaire gronden niet van zorg verstoken kun nen blijven zoals ernstig zieken of hoogzwangere vrouwen. t- Voor alle vluchtelingen geldt dat er sprake moet zijn van een tijdelijke si tuatie. Ze moeten alsnog een vergunning kunnen krijgen of binnen rede lijke tijd alsnog het land kunnen verlaten. op straat te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5