Klant richt zijn Zierikzeeënaar van 101 jaar kijkt regelmatig rond op internet Vedels en basgitaren I O N Stekende vader is vrij Harde aanpak hennepteelt INNOV AWARD T 22 Dinsdag 21 oktober 2008 PZC Hendrik Ringelberg blikt terug op bewogen en avontuurlijk leven. door Martijn de Koning zierikzee - „Dat wil ik nog wel even vertellen." Hendrik Ringel berg verlengt de terugblik op zijn al tot jaar durende leven steeds op nieuw. Overigens steeds gevolgd door een vragend: „Of word ik nu te langdradig?" Nee, niet bepaald. Luisteren naar het avontuurlijke en bewogen le ven van de Zierikzeeënaar is geen straf De gisteren 101 jaar geworden Rin gelberg werd in 1907 geboren in Sirjansland, als zoon van een schaapsherder. „Ik was ongeveer de middelste van elf kinderen. Mijn broer hoopt binnenkort 100 jaar te worden. En ik heb ook nog een zus van 97." Het leven van Ringelberg is onlos makelijk verbonden met het wa ter. „Op m'n veertiende ging ik aan de slag als schippersknecht. We vervoerden aardappelen op Amsterdam." Het was een heel avontuur voor de tiener. „Ik ging regelmatig op avontuur uit in de stad. Ik was daarvoor nog nooit van het eiland afgeweest. Ik keek mijn ogen uit." In de jaren dertig werd hij schip per en ging samen met zijn vrouw op de boot wonen. De oorlogsja ren waren roerig: Ringelberg wei gerde voor de Duitsers te werken, dook onder en keek de dood meer dere keren in de ogen. „Ik ontsnap te een keertje aan een razzia. De jongen met wie ik vluchtte, ging op een gegeven moment een ande re kant op. Hij werd even later doodgeschoten." Ook aan de Ramp heeft Ringel berg heldere herinneringen. „Ik heb toen drie jongens gered. Die hebben nog een poosje bij me thuis in Den Osse gewoond. Op Mystiek in Brogum door zeven vrouwen van Reincarnatus. ZIERIKZEE - Schalmeien, draailie ren, ruispijpjes en vedels, maar ook drums, basgitaren en synthesi zers klinken zaterdag in het Zierik- zeese poppodium Brogum. Gecom bineerd met de teksten in het La tijn en andere 'oude' talen zorgen de zeven dames van de groep Rein carnatus daarmee voor een mys tiek sfeertje. De vrouwen combine ren middeleeuwse met hedendaag se instrumenten en zang, wat een mix van klassiek, folk en pop ople vert. Concreet: rockversies van lief desliedjes uit de twaalfde eeuw. Reincarnatus maakt momenteel naam in Nederland en omringen de landen. De groep deed vorig jaar een succesvolle theatertoernee en begint nu aan een reeks bezoe ken aan clubs. De band bracht dit voorjaar haar eerste album uit: Me dia Vita. De avond in Brogum begint om 21.00 uur. Entree 7,50 euro. Q Meer info op www.brogum.nl en www.reincarnatus.com Drie bedrijven zijn genomineerd voor de Innovation Award van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland, die vrijdag wordt uitgereikt. De PZC portretteert deze drie in een korte serie. Vandaag: Interieur Paauwe. door Ton van den Nouweland Hendrik Ringelberg: „Voor nieuwsgierige mensen, zoals ik, is op internet zo veel te vinden." foto Dirk-Jan Gjeltema zolder, want de benedenverdie ping stond onder water." De gebeurtenissen uit die tijd spo ken nog vaak door het hoofd van Ringelberg. „Ik droom er 's nachts over. Ik moet u eerlijk zeggen: ei genlijk heb ik nooit rust." Na de Ramp bleef het water trek ken. Ringelberg ging opnieuw aan de slag als schipper en hielp bij het aanleggen van de Deltawerken. Na zijn pensioen zette hij zijn leven op papier, daarbij gebruik makend van... internet! „Daar kijk ik regel matig op. Wie nieuwsgierig is, zo als ik, kan er zoveel op vinden." irecteur-eigenaar Johan Paauwe: „Vorig jaar hebben we een ander bedrijf voorgedragen voor de Innovation Award. Hoe wel ik van origine niet zo ben, dacht ik: waarom nomineer ik me zelf niet? Voor jezelf is het heel ge woon wat je doet, terwijl het toch heel bijzonder is." Interieur Paauwe is genomineerd vanwege een nieuwe manier van klantbenadering. Door middel van een driedimensionaal tekenpro gramma laat het bedrijf de klant zien hoe zijn woning kan worden ingericht. Nadat er foto's van de betreffende ruimte zijn gemaakt, zet Paauwe er met behulp van het programma 'Navigram Planner' een zithoek, kast of bed in. Ook vloeren, gordijnen en verlichting zijn in de virtuele woning te plaat sen. Marketing-manager Steven Marteijn: „Zelfs als de klant al een keuken heeft gekozen, kunnen wij laten zien hoe die straks in huis staat." Met behulp van de compu termuis kan een wandeling wor den gemaakt door de nieuw inge richte woning. Paauwe heeft drie binnenhuisarchitecten in dienst. Op verzoek van de klant stapt zo'n deskundige in een busje en bezoekt de klant. „De basisgedach te is niet nieuw. In de bouw wordt er al langer mee gewerkt, maar voor ons is het wel innovatief," zegt Paauwe „En dat we het bij de consument brengen ook," vult Marteijn aan. „Er zijn drie belang rijke beslismomenten voor onze Interieur Paauwe Gevestigd in Zonnemaire Sinds: 1955 - Werknemers: 25 - Jaaromzetcirca zes miljoen potentiële klanten. Nieuwbouw, verbouw of verhuizing. Op die mo menten moeten wij erbij zijn. En dat doet Paauwe. Als projectont wikkelaars of makelaars hun bouw projecten aan geïnteresseerden to nen, is Paauwe daarbij vaak aanwe zig. Paauwe: „Onze nieuwe dienst levert winst op voor alle partijen. De klant ziet welke inrichtingsmo gelijkheden hij heeft, de project ontwikkelaar heeft een fraai instru ment om zijn woning te tonen en wij maken op een vroeg moment kennis met de klant." Belangstellenden kunnen op de si te van Paauwe ook zelf aan de slag met een vereenvoudigde versie van Navigram Planner. Marteijn: „Als die persoon zijn e-mailadres kenbaar maakt, stuur ik hem een mailtje met de vraag of het hem is gelukt en of ik kan helpen. Kijk, dan wordt het leuk. Het gaat toch om de klik die je samen hebt." Iedereen bij Paauwe kan werken met het programma dat dagelijks wordt gebruikt. Paauwe: „En we le ren voortdurend bij. Sinds kort "kunnen we ook de lichtval in het interieur laten zien." Marteijn: „Techniek is leuk, maar het belang rijkste blijft toch de vraag of de klant er wat aan heeft." Rechtbank begrijpt gebruik van mes in emotionele bui wel. dóór Emile Calon MIDDELBURG - Een 59-jarige Vlissin- ger verliet gisteren als vrij man de Middelburgse rechtbank. Hij moet niet een halfjaar de cel in, zoals de officier van justitie twee weken te rug nog eiste omdat hij zijn stief zoon gestoken had met een groot keukenmes. Volgens de rechtbank was er in dit bijzonder geval spra ke van noodweer. De Vlissinger had wel een strafbaar feit ge pleegd. Maar omdat hij in paniek handelde werd hem dat niet aange rekend. Volgens de drie rechters* was het begrijpelijk dat hij in een emotionele bui was. De man kreeg op 27 november 2007 in zijn huis onenigheid met zijn stiefzoon omdat die niet wil de werken. De stiefzoon sloeg en stak hem eerst met een stanley- mes. Daarop rende de man naar de keuken om zich te verdedigen met een keukenmes. De zoon ging naar buiten en vernielde daar de banden van de twee auto's van zijn ouders. Buiten ging het hand gemeen verder, waarbij de vader zijn stiefzoon tegen de grond werk te en een paar keer licht stak. Instanties slaan de handen ineen op Goeree- Overflakkee. door Piet Kieemans MIDDELHARNIS - Het is menens: wie op Goereee-Overflakkee be trapt wordt op het bedrijfsmatig te len van hennep in zijn woning wordt dat huurhuis uitgezet, krijgt een forse boete aan de broek en zo wel apparatuur als hennepplanten worden in beslag genomen én ver nietigd. Gemeenten, woningbouwvereni gingen en de politie hebben de handen ineen geslagen. Dat is be langrijk volgens burgemeester G. Hommes van Middelharnis. Hen nepteelt in achterkamertjes en op zolders is ongewenst en vooral ge vaarlijk. Dat vindt ook woordvoer der van district De Eilanden van politie Rotterdam-Rijnmond R. Groeneveld. Het geeft overlast, ge nereert criminaliteit en zorgt voor brandgevaar. „En dat moeten we hier gewoon niet hebben", aldus een resolute Hommes. Daarom hebben de vier gemeen ten op het Zuid-Hollandse eiland gekozen voor de eerder omschre ven drastische aanpak, waarbij een duidigheid en gezamenlijkheid vol gens Hommes en. Groeneveld de sleutelwoorden zijn. Groeneveld: „Hennepteelt in woonhuizen is ge vaarlijk voor goederen en levens. Daarom is het zo belangrijk dat we in gezamenlijkheid optrekken om dat gevaar te bestrijden." Een hek senjacht staat niet op het program ma, verzekert Groeneveld. Maar wel opperste waakzaamheid en alertheid, waarbij men graag ge bruik maakt van tips van burgers. En de beschikking heeft over mo derne middelen om hennepkweke rijen op te sporen. Buitensporig energieverbruik is een - prima meetbare - indicatie en met be hulp van speciale camera's kan de politie ook zien of er in een huis ruimten zijn waar het veel war mer is dan normaal. De buurt- agent is, stelt Groeneveld, een luis- terend oor. En voor wie wat huive rig staat tegenover het doen van aangifte, is er de mogelijkheid dat anoniem te doen via Meld Mis daad Anoniem. Exacte cijfers over de omvang van de hennepteelt heeft Groeneveld niet voorhanden. Hij houdt het op de omschrijving dat men - naast il legale kwekerijen in schuren en loodsen - met enige regelmaat wordt geconfronteerd metteelt in woonhuizen. Op Schouwen-Dui veland wordt al enige tijd gewerkt met een vergelijkbare aanpak. De afgelopen 12 maanden kwam de politie daar elf keer in actie om een hennepkwekerij op te rollen. pW Goeree-Overflakkee pakt hen- nepteelt in woonhuizen voortaan harder aan en wel met forse boe- tes, huisuitzetting en vernieti- 1 ging van planten en apparatuur. JÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 50