onder water te zetten Bruse chefkok vlaggendrager op internationale beurs in Turijn Hangjongeren m ISRijKDOM EEr^ANDIt? Kamervragen over oesters Wapen centraal bij rechtszaak van Vlissinger L PZC Dinsdag 21 oktober 2008 3 alternatief zoeken voor het er water zetten van de Herto- Hedwigepolder is de taak van :ommissie Nijpels. Die presen- t vandaag of en welke andere gelijkheden er binnen of buiten Protest bij de Hedwigepold< Hedwigepolder COMMENTAAR pzc Felix Binicewicz foto's Peter Nicolai en Wim Kooyman naar alternatieven voor de ontpol- dering van de Hedwigepolder. On der druk van de Eerste Kamer - ook tegen ontpoldering van de Hedwigepolder - geeft Verburg in juli 'carte blanche' aan Nijpels. Nu kan hij ook buiten de Westerschel- de op zoek.' Na die toezegging, keurt ook de Eerste Kamer de Scheldeverdragen goed. Ondertussen is Vlaanderen begonnen met de voorbereidingen van de ontpoldering van de Pro- sper- en een stukje Hedwigepol der. Maar de Vlamingen zijn be reid de verdragen aan te passen als er alternatieven voor het ontpolde- ren van de Hedwigepolder zijn. Of dat zo is, maakt Nijpels vanoch tend bekend. Herstel- en compensatie k Natuurherstel staat in de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Het is ver plicht om een gebied in 'goede staat van instandhouding' te brengen. Herstel in de Westerschelde is bepaald op 600 hectare, waarvan 300 hec tare door ontpoldering van de Hedwige en uitbreiding Zwin. Natuurcompensatie is verplicht als door werkzaamheden - verdieping, uit breiding bedrijvigheid - schade ontstaat aan een gebied. Die wordt door de derde verdieping van de Westerschelde niet verwacht. BRUINISSE - Eigenaar en chefkok Dick-Pieter Arkenbout van Brasse rie de Vluchthaven in Bruinisse is donderdag 23 oktober namens Nederland vlaggendrager op Terra Madre, de internationale slow- food-beurs in Turijn. Arkenbout is bestuurslid van Stich ting Promotie Oosterschelde- kreeft en sinds mei 2004 lid van het presidium van slow-food. Slow food is een organisatie die aandacht vraagt voor lekker, puur en eerlijk eten. De wereldwijde or ganisatie zet zich in voor voedsel productie waarbij rekening wordt gehouden met milieu, planten, die ren en onze eigen gezondheid. Op Dick-Pieter Arkenbout uit Bruinis se voert de Nederlandse delega tie aan op de slowfood-beurs in Turijn. De beurs vraagt aandacht voor lekker, puur en eerlijk eten. de beurs in Turijn zijn 1500 ver schillende producten uit de hele wereld vertegenwoordigd. Neder land is er met onder meer Zeeuw se kreeft, affineurs (zuiveraars) van rauwmelkse kaas, belegen boe ren Gouda presidium kaas, biolo gisch plantaardige groententelers, Friese eilandvissers, Groningse gei tenfokkers* kaasmakers. Arken bout is er met drie kilo zware Oos- terscheldekreeften. DEN HAAG - Het inlaten van zoet en voedselrijk water in de Ooster- schelde kan een bijdrage leveren aan het versterken van de natuur in de Oosterschelde. Dat vindt Tweede-Kamerlid Ad Koppejan (CDA). Hij heeft Kamer vragen gesteld aan staatssecretaris Huizinga (Verkeer en Waterstaat) en minister Verburg (Landbouw). Het inlaten van zoet water kan vol gens Koppejan ook de kweek van Zeeuwse oesters stimuleren. Kop pejan pleit voor een onderzoek. Verantwoording Rijk Verantwoording provincie Hedwige- en Prosperpolder Uitbreiding Zwin Braakman Noord Waterdunen Perkpolder G Geulverdieping Saeftinge De Zeeuwse hangjongeren beginnen mee te tellen. In negatieve zin welteverstaan. Het aantal mensen dat last van hen heeft, stijgt snel richting het landelijke gemiddelde. Het is nog geen ramp, en relatiefis Zeeland nog steeds een oase van sociale rust, maar deze ontwikkeling is toch bedenkelijk. Jongeren zoeken elkaar graag op. Staan er drie of vier bij elkaar, dan worden ze al snel met argwaan bekeken. Dat roepen ze zelf vaak op door de grenzen te verkennen van wat de omgeving accepteert. Die omstanders of omwonenden reageren doorgaans heftig. Een kleine provocatie wordt een bedreiging. Eén nacht herrie wordt permanente slapeloosheid. En als het dan eens écht ernstig misgaat, zijn voortaan alle hangjongeren criminelen. Zo gevaarlijk zijn de meeste groepen echter niet. Toch moeten ook de kleinste problemen meteen serieus worden aangepakt. Want het blijft lang niet altijd bij wat lawaai en rondhangen. Te vaak gaan hangjongeren zich vroeg of laat te buiten aan vandalisme en agressief gedrag. Zo'n groep jongeren met al hun collectieve bravoure is heel lastig te bespelen. Maar gelukkig zijn de kinderen apart meestal wel goed op hun gedrag aan te spreken. Dat moet dus ook in Zeeland vaker gebeuren. Te beginnen door hun ouders. Als die het niet willen of niet kunnen, zal de correctie van de omgeving moeten komen of uiteindelijk van de politie. Hoe dan ook, deze kinderen moet een duidelijke grens worden gesteld. ARNHEM - Een automatisch wapen is in de rechtszaal geen alledaags verschijnsel. Toch wilde zowel jus titie in Arnhem als de advocaat van een 26-jarige matroos uit Vlis- singen een uitgebreide demonstra tie over de werking daarvan. De Vlissinger staat terecht omdat hij aan boord van marineschip Zui derkruis voor de kust van het Kroa tische Split van een vrouwelijke collega zo'n wapen wilde pakken. Hij probeerde' het geweer, dat zij om haar rug had geslagen, weg te rukken. Daarbij verrichtte de man handelingen aan het wapen waar door er een schot afging. Twee an dere opvarenden raakten door de kogel lichtgewond. De verdachte ontkent het geweer met opzet schietklaar te hebben ge maakt. Bij de demonstratie voor de militaire rechtbank moest dui delijk worden of het wapen al dan niet per ongeluk kon afgaan. De rechtbank besloot de zaak aan te houd'en om tijdens de volgende zitting opnieuw een expert in vuurwapens op te laten draven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3