Antwerpen blaast de Scheldekaaien nieuw Buitengebied Da's wat anders ee 34 Dinsdag 21 oktober 2008 PZC Het had maar weinig ge scheeld of op de Antwerp se Scheldekaaien hadden palmbomen en bougain villea's gestaan. Dat was immers de suggestie van een van de aanne mers die in de markt waren voor het rechttrekken van de Antwerp se kaaimuren in 1870. Het gemeen tebestuur van Antwerpen was niet van dat idee gediend. Niet omdat de palmen en bougainvillea niet zouden gedijen in het Vlaamse kli maat. Maar omdat de bomen wel eens in de weg zouden kunnen staan voor de kranen die op de kaaien de schepen moeten lossen. De toenmalige gemeenteraad liet de aannemer voorts weten niet ge diend te zijn van dergelijke 'plezan- terieën'. Dit verhaal staat op een informa tiezuil die onlangs opgericht is aan de Scheldekaai, In totaal 10 van dergelijke zuilen staan er, elk met een eigen thema. Antwerpen moet namelijk op nieuw gaan nadenken over hoe de Scheldekaaien er uit zouden moe ten zien. In 2010 begint de meta morfose van het gebied dat een lengte heeft van ongeveer vijf kilo meter en loopt van de waterkant tot de boulevard die nu dienst doet als verkeersader parallel aan de kaaien. Pakweg 100 meter breed. Er staat nog niets vast, maar het' uitgangspunt is toch wel dat dit ge bied vooral een publieke ruimte moet worden. Niet toevallig valt de herinrichting van de strook langs de Scheldekaaien samen met een ander project op die plaats. Dat is de beveiliging van Antwer pen tegen al te hoog Scheldewater. De muurtjes die nu gesloten wor den bij extreem hoog water, bevei ligen de stad slechts tegen een wa De Scheldekaaien in Antwerpen moeten verhoogd worden om extreem hoog water uit het centrum van de stad te houden. Een mooie gelegenheid om het v hele gebied een opknapbeurt te geven. tekst en foto's René Schrier Koning Albert I bij het cruiseschip Queen Elisabeth in 1928 aan de Schelde- kade. foto stadsarchief Antwerpen De Scheldekaaien in Antwerpen moeten een publieke functie krijgen. terstand van 8,35 meter. En dat moet 9,25 meter worden. De muur tjes zijn in 1970 aangelegd als wa terkeringsmuur. Hoe de stad dat in het vat moet gaan gieten wordt de komende maanden bedacht. Daartoe wordt in maart volgend jaar een sympo sium gehouden. Om de discussie over de Schelde kaaien goed op gang te brengen wil het stadsbestuur de kaaien weer onder de aandacht brengen van de Antwerpenaren en de be zoekers van de stad. Met dat doel is het afgelopen weekeinde het pro ject Kant en Wal begonnen. Dat bestaat uit verschillende onderde len. Om te beginnen is er een on geveer 5 kilometer lange wandel route uitgezet. Iedere zondag dit jaar, tot en met 14 december, ver trekt vanaf de Kattendijksluis om 14.00 uur de begeleide wandeling. Maar mensen kunnen de tocht van ongeveer twee uur natuurlijk ook op eigen gelegenheid maken. De wandelgids met plattegrond is te koop in de Stadswinkel aan de Grote Markt en bij Antwerpen Averechts aan het De Coninck- plein. Op de kademuur is op de 'blauwe steen' een tijdlijn uitgezet met daarop markante gebeurtenis sen uit de bewogen geschiedenis van de stad Antwerpen. Op de rou te worden op de eerder genoemde zuilen 10 verhalen verteld over evenzoveel thema's. Want door de jaren heen is er heel wat gebeurd op de kaaimuren. Antwerpenaren gingen er heen om te werken, te handelen, te feesten, te vrijen, te vechten, te vertrekken, te dromen of gewoon langs het water te wan delen. De wandelgids is een fraai uitge voerd boekje, waarin bijvoorbeeld goed te zien is dat het water vroe ger veel dieper de stad in kwam. V door Rinus Willemsen Hij zegt: „Kiek.wa dochte hie dao van?" En mee een glunderend gezicht stapt ie de keuken in. In z'n ene 'and de deurklienke nog en in d'n an deren 'n immer mee daorop een grööte krop an- dievie. „Da's nog 's wad anders ee?" zegt ie ter wijl z'n ogen naor den immer draoien. Het is maondagaovund. Zö tussen licht en doen- ker. D'n aanrecht is opgeruumd en rustig zit 'k nog even in de ktante te kieken. Da doen 'k mêêstentieds. 's Morgens even vlug te ruugsten de krante deukieken om toch maor 'n bitje bie te tied te zien en dan 's aovonds nog 's even. 'n Paor stikjes lezen en mêêstal kiek 'k dan ook nog even nao 't weerbericht. Noe za je zeggen: „Daor ei je dan toch weinig an." Da's waor, want de zonne is dan al bienao on der, mao toch ee. Om te kieken of de voorspel- lieng uutgekommen is. )ao 't is eigenlijk géén voorspeilieng, 't is een weersverwachtieng. En ze zitten d'r nogal 's 'n kêê naost, 'óór, die mannen van 't weer. Mao jao, 't is ook nii zö makkelijk. Wan zeg noe zeg zelf: Niks is zö veranderlijk as 't weer. Binst an 'k dan nog wat in de krante zit te kie ken, wöór t'r op 't raom getikt. An 'k nao buut- en kieken, zien 'k allêêne 'n 'and en 'n brokke van z'n veste. 'Jouwww", roep ik binst an 'k opstaon om nao de deure te gaon. Maor 't is nie mêêr nódig om de deure open te doen. 'n Gróten 'and pakt nao de deurkrukke en dan stapt ie binnen. 'Arrie, die schuin achter weunt. D'n immer mee d'n krap pe andieve zwaoit ie sierlijk deu de lucht. 'k Las in de krante dad al joen slao was opge vreten deu de slekken. 'k Zeggen tegen de vrou we: 'Dan zan 'k Rinus 's uut de prutsen 'elpen'." En as 'n kóópman op de Markt die z'n spulletjes staot te verkóópen, pakt ie de krop andievie uut d'n immer en 'oudt 'm voo m'n neuze. Zó van: Da's nog 's wat anders ee dan die afgevreten sta ketsels uut joen 'of? Noe moen 'k éérlijk zeggen: zö'n krop andievie die zie je nie ielken dag. Mee 'n deusnee van twéé etensborren. En zonder 'n antwoord af te wachten steekt ie z'n 'and nog 's in da geel immertje en 'aolt 'r een róóie kööle uut. „Die mag t'r ook ziin, 'Arrie," zeg 'k. Op d'n bom van den immer zien 'k 'n plamuur- mesje liggen. Ohn, dienk 'k bie m'n eigen, dien 'Arrie gebruukt 'n plamuurmesje om z'n andie vie en z'n kóólen af te steken. Da 's nog nie zó gek. Ik doen dat altied mee zó'n lang, ou bróódmes. Da's nii allêêne on'andig, maor ook nog gevaorlijk. Allij as 't dan nog schérp is, teminsten. Mao dat ouwe bróódmes dat in m'n schuurtje ligt... Dao kan je wel op je blóóte kont op nao Kaoprikke riejen. fao da zeien vroeger bie ons de ouwe mensen. Da's maor 'n uutstuuksel natuurlijk. En zó 'aon ze d'r nog wè mêêr. Trevreejen over z'n goeien oest laot ie de róóie kóóle in z'n immertje rollen. De krante ligt nog op taofel. Dao kan 'k schóóne die krop andievie in doen, dienk 'k. „Saluu ee," zegt ie. „En eet 'm mao mee smaoke op." Rap stekkert ie 't straotje af, nao z'n fiets. „Da je bedankt bin, dat weet je ee," roep ik 'm nao, binst at tie op z'n fiets spriengt. „Jao, 't is wel goed ee," 'óór 'k um nog roepen. Dan draoi tie achter m'n schuurtje weg, de brandgangk in. An 'k den krop andievie even laoter oppakken om in de krante te draoien, rolt 'r iets uut. '.n Slekke zeker, dienk 'k. 'k Zan 't licht 's andoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36