Forcefeed koestert hoge verwachtingen Kunst ontspruit uit dialoog over geloof SikkeSt™nDaie Nieuw talent bij Grandpa Nick PZC Dinsdag21 oktober2008 29 Metalband presenteert nieuw album in De Spot in Middelburg. door Cijs Kamphuis VUSSINGEN - Het moet maar eens helemaal anders, zo dachten de bandleden van metalband Force feed een klein jaar geleden. Na twee cd's was de naam van hun groep wel redelijk bekend in de Nederlandse metalwereld maar van een echte doorbraak was geen sprake. Met een nieuw ambitieus album wil de formatie proberen die doorbraak nu wél te realiseren. „Al moet je geluk hebben met dat soort dingen", weet gitarist Mare Maquelin. „De contacten zijn er, maar die bieden nog geen garantie tot succes." Om de ambities te verwezenlijken belde hij producer Jochen Jacobs, om onder diens leiding de plaat op te nemen. In metalkringen wordt Jacobs gezien als één van de besten op dit gebied. De verbazing bij Maquelin was dan ook groot toen bleek dat zijn band al op het lijstje van Jacobs stond. „Als we nog even hadden gewacht, had hij zelf gebeld. Door die wederzijdse interesse was de samenwerking erg prettig, herinnert Maquelin zich. Jacobs was op den duur bijna overenthousiast. Het leek wel of hij stiekem in onze band wilde spelen", vertelt Maquelin. Jacobs hielp Forcefeed aan een pla Metalband Forcefeed met Mare Maquelin (tweede van rechts) treedt zaterdag op in De Spot in Middelburg. tencontract bij het Noord-Holland se Rusty Cage label, die de cd nu uitbrengt in de Benelux en Duits land. Daarnaast komt het titelloze album in Groot Brittannië uit op het Engelse Glasstone label, dat de band ontdekte via internetsite myspace. Een bijzondere situatie omdat een band normaal één pla tenmaatschappij heeft die alles re gelt. „Rusty Cage liet weten dat ze op het moment weinig doen in England. Glasstone kwam dan ook op het juiste moment. Onze iflu- ziek is zeker geschikt voor de markt daar." Uitleggen welke genre muziek zijn band maakt vindt de gitarist lastig. „Noem het maar bulldozermetal. Dat gaf een recensent ooit als bena ming en eigenlijk zijn we het daar wel me eens." Wie naar de muziek van Forcefeed luistert, kan zich bij die benaming wel een voorstelling maken. De metal van het vijftal rolt voort als een wals over een bouwplaats. Toch. kennen de nummers, naast de vele zware stukken, ook opval lende melodische passages en meerstemmige zanglijnen. Maque lin is er trots op. Volgens hem hoor je daarin goed de hand van Jacobs terug. Vanwege zijn werk als program meur van podium De Piek in Vlis- singen woont Maquelin ook in de Scheldestad. Tweede gitarist Ray mond Lissenburg woont in Mid delburg, terwijl Forcefeed vanuit 'Lastig om ons genre uit te leggen. Noem het maar bulldozermetal' Tilburg opereert. Dat is gekomen, legt Maquelin uit, vanwege de stu dies die de twee daar deden. Bas sist Yoeri van Helvort is als enige een echte Brabander. Drummer Bart Beekman woont dan al wel ja ren in Amsterdam maar hij is Zeeuw van geboorte. Zo ook zan ger Lennard Barense, die nog wel in 'thuisstad' Tilburg woont. Het optreden in De Spot zaterdag is toch ook een thuiswedstrijd. Net als de cd-presentatie afgelopen vrij dag in popcentrum 013 in Tilburg. Forcefeed en Magnacult, zat. 25 okt., Middelburg, De Spot, 21 uur. 'Geloven in...' reist met kunst en dialoog in bliksemvaart rond. door Ali Pankow veere - De dialoog is nauwelijks ge voerd of de kunstwerken en banie ren zijn alweer ingepakt en op weg naar elders in Zeeland. Van Middelburg naar Veere, van Veere naar Vlissingen, vervolgens naar Zierikzee en tot het eind van dit jaar steeds weer verder. De mani festatie Geloven in...., onderdeel van het project Nieuw Zout, reist in bliksemvaart door de provincie. Tien Zeeuwse kunstenaars werden uitgenodigd werk te leveren voor de expositie van Geloven inElk kunstwerk is geïnspireerd op het gesprek dat elke kunstenaar voerde met een representant van een spe cifiek geloof of levensovertuiging. Projectleider Nico Out van Scoop stelde de duo's samen. Zo koppelde hij bijvoorbeeld beel dend kunstenaar Reynier de Muynck aan de rooms-katholiek Evert Wagert, Kees de Valk aan Re ne Wesel (Baha'i-geloof) en Johan Klein aan voorzanger van de jood se gemeente Luc Smit. Out maakte in totaal tien koppels. Hun dialo gen resulteerden in verrassende kunstuitingen, die in vierkante, open kasten worden gepresen teerd. „Hoe krijg je een boom van vier meter in een kast van 1,22 bij 1,22 meter?", vroeg kunstenaar Denz de Kroon zich af Zijn dialoog met humanist Jan Veldhuijzen leverde verrassend veel raakvlakken op met zijn eigen levensovertuiging. „Ik heb daar nooit een label aan ge hangen, maar de standpunten van Bijdrage van Johan Klein, geïnspireerd door Joodse voorzanger Luc Smit. Jan bleken wel dicht bij mijn eigen opvattingen te liggen. Plotseling droomde ik over een boom. Als kunstenaar ben ik bovendien al langer met bomen bezig", vertelt De Kroon. Zijn inspiratie resulteer de in een stam waar slechts een deel van te zien is. Een symbool voor mensen die via hun denken en doen wegen hebben geopend, maar zelf vaak niet zien wat ze te weeg hebben gebracht. De Kroon creëerde een rolgordijn om zijn boom met sporen van de geschie denis in schors en vertakkingen fragmentarisch te presenteren. Achter elke van deze combinaties schuilt een boeiend verhaal, dat het verdient in breder verband te worden verteld. Dat gebeurt, elke week op een andere locatie in Zee land waar de expositie op dat mo ment is ingericht, tijdens openba re dialogen van de koppels onder leiding van Nico.Out. „Het is geen bekeringsproject maar het delen van een groot scala aan opvattingen over vragen als waar komen we vandaan, waar gaan we naar toe en-hoe gaan we ondertussen met elkaar om. Als kunst daar een bijdrage aan kan le veren, zonder dat de eigen waarde van kunst wordt aangetast, zijn we blij." Met deze inleiding opent Out het gesprek in de Grote Kerk in Vqere waarvoor beeldend kun stenaar Bianca Runge en Ditte de Muynck zijn aangeschoven. De Muynck houdt niet van stempel tjes, maar om haar toch enigszins te kunnen duiden, neemt ze ge noegen met de omschrijving 'ani- miste'. Het boeiend gesprek dat volgt, maakt veel duidelijk. Het religieus besef van De Muynck schuilt in haar overtuiging dat zij en alles wat leeft in de natuur 'Geen bekeringsproject, maar het delen van groot scala aan opvattingen' thuis hoort binnen de schepping. Dat het allemaal ergens toe leidt. „Dat geeft mij al vanaf heel jonge leeftijd een religieus gevoel." Run- ge biedt inzicht in haar verken ningstochten bij het maken van kunst en vertelt over de wisselwer king die de dialoog met De Muyn ck heeft opgeleverd. Het publiek luistert geconcentreerd en neemt spontaan deel aan het gesprek. Deze week is Geloven in.... te zien in Ter Reede in Vlissingen. Daar gaat morgenavond tussen 19.30 en 21.30 uur kunstenaar Kees de Valk in gesprek met Rene Wesel, aan hanger van het Baha'i-geloof, de jongste wereldreligie met als kern dat alle wereldreligies uit dezelfde bron komen. middelburg - Theaterproductie- huis Zeelandia start donderdag in Theater aan de Parade in Den Bosch een reprise opvoeringsreeks van De Dikke van Dale, het toneel stuk over de man achter het woor denboek van Heieen Verburg. De ze productie was vorig seizoen in Zeeland in te zien en maakt nu een landelijke toernee. Op woens dag 10 en donderdag 11 december is de productie nog te zien in Po dium 't Beest in Goes. middelburg - De Grandpa Nick Sessieband treedt zondagmiddag samen met jonge talenten op in ca fé 't Schuttershof in Middelburg. Tien leerlingen van de zangschool van Marjon van Iwaarden krijgen de kans met een zelf gekozen num mer met deze band voor een breed publiek hun kwaliteiten te laten horen. Concert, zon. 26 okt., Middelburg, 't Schuttershof, 17.00 uur. Bij beschikking van de kanton rechter te Middelburg d.d 2 oktober 2008 is, Guido Jae Pil van Damme, geboren op 30 april 1982 te Seoul, wonende Granaat 19, 4337 MK te Middelburg onder curatele gesteld met benoeming van C.P van Damme, wonende Claushof 13, 4461 SL te Goes tot curator

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 31