Gezocht: stuk land om 'Prestigespeeltjes levensgevaarlijk' Trui De krant 5 weken voor 15 euro! PZC 2 Dinsdag 21 oktober 2008 PZC MARLEEN BLOMMAERT Een trui": zei Wouter Bos. "Je moet het vergelijken met een trui. Als het guur is buiten heb je een trui nodig." Lo gisch, erg eenvoudig en geen speld tussen te krijgen. Een trui van 10.000.000.000 euro voor ING. Prachtig beeld een trui van 10 miljard. Gesponnen van gouddraad en bezet met smaragd, diamant en robijnen. Maar ergens blijft het kriebelen achter in mijn hoofd. Waar komt dat geld van al die reddings acties nou opeens vandaan. Vond mevrouw Bos het misschien toen ze de truien van Wouter aan het opruimen was? „Kijk nou eens, wat ik hier vind"? Of is er ergens een kluis bij de Ne- derlandsche Bank ontdekt waar nog wat diamantjes in lagen? Hoe kan het, dat er geen geld is om de problemen in de zorg, het onderwijs, het milieu, het klimaat op te lossen en er nu op eens uit allerlei zakken miljar den vallen? Noem mij een Zeeuw, maar ik heb het akelige gevoel dat die rekening opeens ergens terecht gaat komen. De beurzen hebben Wouter beloond met een stijging van het ING-aandeel. Balkenende noemde de bewegingen op de beur zen psychologie. Psychiatrie lijkt me een betere kwalificatie: massapsychose, angstneurose, paranoïde wanen. Af en toe moet de zaak worden platgespoten met kapitaalinjecties of wordt de handel stilgelegd. Wouter in de vaderrol. Zijn onwillige zonen, de bankiers, ont trokken zich jarenlang aan zijn gezag. „Kom jongen, hier heb je een lekkere warme trui en zorg dat je geen kou vat. En oh ja, je zakgeld wordt gekort. Verder heb ik hier twee gouvernan tes die er vanaf nu altijd bij zijn" Terwijl vader streng kijkt zit ten de zonen stil en wachten tot de ergste storm is overge waaid. Een pa met geld is nooit weg, zie je ze denken. (In de PZC van gisteren is per abuis een eerder verschenen column van Wim Hofman geplaatst.) Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Hoe kan het dat er geen geld is voor de problemen in de zorg? COLOFON WÊÊÈSSÊMMÊÊ mm Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80,4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties Kleintjes 0900-5628 722 0900-6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.ni/lezersservice of bel: 0800 - 0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Den Haag staat vandaag in het teken van Zeeland. Ed Nijpels presenteert alternatieven voor het onder water zetten van de Hertogin Hedwigepolder. Wat moet worden ontpolderd en waarom? door Jeffrey Kutterink Land prijsgeven aan de zee waartegen Zeeuwen eeu wen lang hebben gevoch ten is een emotionele spa gaat. Toch moet er iets gebeuren. Want de natuur in de Westerschel- de moet worden hersteld. Door de aanleg en versterking van zeewe ringen, het opspuiten van haven en industriegebieden, inpolderin gen en twee keer verdiepen van de zee-arm, is de natuur achteruit ge hold. Om de Westerschelde weer gezond te maken moet voor 2030 nog 3000 hectare extra getijdena- tuur worden aangelegd, becijferen wetenschappers. De regering kiest voor een minima le variant om te voldoen aan de Europese Vogel- en Habitatrichtlij nen. Voor 2010 komt er 600 hecta re extra getijdenatuur. Over even tueel méér natuur wordt in 2014 verdergepraat. Om te begrijpen wat vandaag ge beurt, is een uitstapje nodig naar 2005. Nederland en Vlaanderen te kenen dan in Middelburg de Schel- deverdragen. Een set afspraken over veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijkheid. Vlaanderen krijgt de vurig gewenste derde ver dieping van de Westerschelde, zo dat grotere schepen naar Antwerp se haven kunnen varen. In ruil daarvoor krijgt Zeeland 200 mil joen euro voor natuur en 100 mil joen voor wegen (onder andere verdubbeling Sloeweg). De natuur rond de Westerschelde krijgt een fikse opknapbeurt. In totaal gaat het om 600 hectare. De helft daarvan - de Hedwigepol der en uitbreiding van 't Zwin - is al aangewezen in de Scheldeverdra- gen. De provincie gaat op zoek naar de rest. Als ze in maart 2006 vijf polders in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland aanwijst, heeft ze de poppen aan het dan sen. Boeren komen fel in verzet. Zeeland stelt de commissie Maljers in die op zoek gaat naar alternatie ven. Voor de polders die de provin cie heeft aangewezen, worden die gevonden. Voor de Hedwigepol der en 't Zwin vindt de commissie Natuurherstel Westerschelde ze niet binnen de Westerschelde. Het maatschappelijk verzet tegen gedwongen ontpolderen is groot. Ook de Tweede Kamer is tegen. Maar het Kabinet wil niet met Vlaanderen praten over het aanpas sen van de Scheldeverdragen. Om het nog lastiger te maken, dreigt de Europese Commissie in december 2007 met strafmaatrege len als Nederland niet ontpoldert. Na een urenlang debat, keurt de Tweede Kamer de verdragen eind vorig jaar goed. Het kabinet zegt toe dat niet gedwongen wordt ont eigend. Om uit de impasse te komen, geeft minister Verburg (CDA, Landbouw) WD-politicus Ed Nijpels de opdracht om te zoeken Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb dë laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening i'l u nadere informatie Terneuzense partij wil verbod op mp3-spelers en i-pods in verkeer. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Jongeren vinden het volgens hem vaak 'cool' en 'vet' om met een i-pod of mp3-speler op een scooter of fiets te rijden, maar liet Terneuzense ge meenteraadslid Giel van Boom (TOP/Gemeentebelangen) wil daar graag nog iets aan toevoegen: 'Ten strengste verboden'. Van Boom vindt dat dit soort 'pres tigespeeltjes' de verkeersveiligheid in gevaar brengen. Hij wil daarom dat de gemeente Terneuzen een pi- lotproject instelt. Overtreders zou den moeten meelopen met gastles sen van Veilig Verkeer Nederland of zich moeten inzetten voor pre ventiebureau 4 You. Van Boom ergert zich groen en geel aan het omgevingsgeluid dat de muziekspelers produceren („Dit is vaak vergelijkbaar met een startend verkeersvliegtuig"). Hij vindt het zelfs misdadig. „Deze mensen worden niet alleen met enorme kosten opgezadeld voor hoortoestellen, ze brengen ook de andere verkeersdeelnemers in ge vaar. Harde muziek zorgt ervoor dat ze waarschuwingssignalen van politie, ambulance en brandweer niet horen. We moeten onze kin deren tegen zichzelf beschermen. Of vinden wij de klandizie van de audio- en hoortoestellenindustrie belangrijker?", aldus Van Boom. Als het project in Terneuzen slaagt, moet het volgens Van Boom landelijk worden opgepakt. Ed Nijpels, voorzitter van Commissie Natuurherstel Westerschelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2