zit in het verhaal G.°es en Veere leenden enkel de wijzers van de klok niet om de rentewinst Tsychiatrie zonder separeren is niet realistisch' 'Zeeland niet aan handje Bos' Uitstraling PZC Donja Odijk bron: College Bouw Ziekenhuisvooreieningen Eén keer in zijn jaren bij Emergis heeft psychiater Bart Michielse een vrouw in de separatiekamer onder camera toezicht gesteld. „Toen is een team lid voor apparatuur naar de Micro Elektro gestuurd." De kliniek in Goes heeft geen camera's in huis. Michielse is als eerste geneeskundi ge sinds het vertrek van direc teur-geneesheer Marcel van der Geld dit voorjaar degene die toe stemming moet geven voor elke se paratie die een behandelaar nodig acht. Hoe vaak en hoe lang patiën ten van Emergis in een gesloten af zonderingskamer verblijven weet hij niet. De databank van Emergis steekt niet zo in elkaar dat alle ge gevens die er in gaan ook naar the ma opvraagbaar zijn. Maar het moet minder. Eén op de drie sepa raties moet voorkomen worden door een andere aanpak van ex treem gedrag. Hoe, daar denken cliënten en medewerkers over na in de werkgroep Drang en Dwang. De dode patiënt, onlangs, in de iso latiekamer van een Amsterdamse kliniek deed de medewerkers meer dan de patiënten, merkte de psychiater. „'Amsterdam' versterkt de ambitie. Maar er is geen snelle oplossing. En het is niet realistisch te denken dat we zonder separeer kunnen. Andere inperkingen - Drang en Dwang vastbinden, medicatie - zijn even zeer mensonterend." Het toezicht wordt scherper. Elk uur, vaker in dien nodig, controleert een ver pleegkundige. Dagelijks ziet de psy chiatrisch arts de patiënt. Nu ook in het weekeinde, daar is Michielse blij mee. Psychiaters zijn schaars in Zeeland. Zowel extra veiligheid in de separeer als alternatieven Separatie in de psychiatrische klinieken kreeg begin deze maand her nieuwde aandacht toen aan het licht kwam dat een man in een Amster damse separatiecel door verslikken gestikt was. Het toezicht schoot te kort. De Tweede Kamer vraagt nu invoering van cameratoezicht. Emergis betreurde in 2005 een overlijden in separatie: een man, zonder bekend medisch dossier, werd in een crisissituatie opgenomen. Hij werd na een dag dood gevonden. Oorzaak bleek een*hersentumor. Emergis heeft geen cameratoezicht in de separatiekamers. Installatie werd tot dusver gezien als te duur en te indringend: voor de patiënt. De wet Bijzondere Opname Psychiatrische Ziekenhuizen regelt wan neer mensen onder dwang kunnen worden opgenomen en behandeld. In juni verruimde de Tweede Kamer de toepassing van dwangmiddelen. voor opsluiting vergen inzet van zorgverleners. Bijvoorbeeld: „Slik- problemen zijn makkelijk te ver mijden door toezicht tijdens de maaltijden in de separeerkamer. Dat geeft de verpleegkundige met een een kans op contact." Michiel se, opgeleid in België waar camera toezicht heel gewoon is, merkt bij Emergis veel weerstand tegen ca mera's. Het zou te invasief zijn en valse veiligheid bieden. „Monitors moeten worden bemand", beaamt Michielse. „Effectief toezicht op ge separeerde patiënten is moeilijk. Bij zes bezette separeerkamers lo pen continu twee mensen rond. Cameratoezicht lost dat niet op. Een team krijgt soms situaties af te handelen waarbij alle handen nodig zijn. Dan blijft er niet één naar een beeldscherm staren. Een patiënt is altijd het veiligst bij zijn zorgverlener. Wat we nu doen heeft pas over twee tot drie jaar het volle resultaat." Voorzitter Jaap Schoof van het Watersnoodmuseum in zijn nopjes met de cheque bij de prijs van de Week van de Geschiedenis, foto Dirk-Jan Gjeltema Gemeenten zien onderzoek Rijk zonder vrees tegemoet. GOES - Goes en Veere hebben niet gespeculeerd met geleend geld. De wethouders Sophie van 't Westein de en Wim van Tatenhove zien een onderzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken dan ook zonder vrees tegemoet. Staatssecre taris Ank Bijleveld wil weten of ge meenten en provincies geld heb ben geleend om dat tegen een ho gere rente op een andere bank te zetten. Dat is verboden. Omdat er een limiet is aan geld dat kort mag uitstaan, zag Goes zich gedwongen Nog maar kort geleden was Zeeland op museumgebied het landelijke sufferdje. Het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen en het Zeeuws Museum in Middelburg hebben daar verandering in gebracht. De recente promotie van directeur Valentijn Byvanck - van Zeeuws Museum naar Nationaal Historisch Museum - onderstreept dat. Hij heeft het provinciale museum op de kaart gezet met een moderne aanpak van verhalen vertellen. Zaterdag kreeg het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk de prijs van de Week van de Nederlandse Geschiedenis 2008. Instituten als het Haagse Museon en het Rotterdamse Gemeentearchief werden afgetroefd. Het winnende project is kenmerkend voor de manier waarop in Ouwerkerk de gebeurtenissen van en na 1953 levend worden gehouden voor oud én jong. In dit geval door gesprekken tussen grootouders en kleinkinderen. Het is niet het enige voorbeeld van vernieuwing waardoor het Watersnoodmuseum zich kan meten met het Zeeuws Museum. Toch krijgt de Ouwerkerkse instelling geen structurele subsidie van de provincie, al heeft die recent wel flink in de buidel getast voor de uitbreiding tot nationaal monument. Het door vrijwilligers gedragen Watersnoodmuseum heeft*er zelfs niet om gevraagd. Desondanks zou het provinciebestuur, dat binnenkort een nieuwe kunstnota presenteert, de portemonnee kunnen trekken voor dit museum, dat steeds meer landelijke uitstraling krijgt. tot een lange lening van geld voor grondaankopen. Toen dat na enke le maanden werd terugbetaald, moest dat bij een bank worden weggezet. „We hebben juist gehan deld conform de rijksregels", aldus Van 't Westeinde. Met precies het zelfde argument geeft ook Van Ta tenhove aan dat in Veere een op zetje tot rentewinst 'niet aan de or de' was. Het geld dat de provincie had uitstaan bij de bank Lehman Brothers was niet geleend. Wl Staatssecretaris Bijleveld onder- zoekt of gemeenten geld hebben geleend om bij een andere bank meer rente te vangen. Niet aan de orde, zeggen Goes en Veere. MIDDELBURG - De Statenfractie van de WD vindt dat de provincie niet 'aan het handje' moet lopen van minister Wouter Bos (PvdA, Financiën). Dat laat fractievoorzit ter Kees Bierens weten in reactie op uitspraken van gedeputeerde Toine Poppelaars (CDA, Financi ën) en de partij voor Zeeland. Die hebben geopperd dat Zeeland pro vinciale gelden zou moeten onder brengen bij het ministerie van Fi nanciën. Dat deden ze naar aanlei ding van het nieuws dat Zeeland vijf miljoen euro heeft uitstaan bij de noodlijdende Amerikaanse bank Lehman Brothers. De WD is tegenstander van het inperken van bevoegdheden van provincies en gemeenten. Volgens Bierens moet Zeeland zich niet 'onder curatele laten stellen' door het Rijk als het gaat om het uitzet ten van gelden. Wel vindt de Sta tenfractie van de WD dat de spel regels voor het op de bank zetten van gemeenschapsgeld moeten worden aangescherpt. Ook zou vol gens de liberalen de rol van de Ne derlandse Bank in deze kwestie moeten worden onderzocht. Brandmelder Uitzicht van binnen naar buiten, en niet omgekeerd. Per inrichting is er ten minste één kamer vrij van voorzieningen. Minimaal vloeroppervlak 12m2. PZC Maandag 20 oktober 2008 3 COMMENTAAR Separeerkamer In een separeerkamer staat de veiligheid van patiënt en personeel voorop. Er mogen daarom geen scherpe of uitstekende voorwerpen in de kamer zijn waaraan de patiënt zich kan bezeren of waarmee personeel bedreigd kan worden. De kleding is aangepast aan de toestand van de patiënt: van bewegings- beperkende'buis' of hemd bij groot risico op letsel of zelfmoord, tot volledige kleding. De afzondering kan gecombineerd worden met 'medicamenteuze separatie', toediening van rustgevende anti-psychotische geneesmiddelen. J j Luchtbehande lingsinstallatie Camerabewaking In of vanuit de kamer is een klok zichtbaar. Plafondhoogte minimaal 3.50 m zodat voorzieningen in plafond onbereikbaar zijn. In enkele gevallen is er een roestvrijstalen toilet aanwezig. Anders is er een Bed aan de vloer bevestigd. /^aparte toilet en douche ruimte. Intercom en uitluistermogelijkheid voor personeel. Naar buiten draaiende deur. In.hoek van de kamer geplaatst zodat de gehele kamer door personeel te overzien is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3