De lange arm van ex-KGB ers Rechtszaak over Spaanse crash PZC Vrijdag 17 oktober 2008 9 Slachtoffers van (vermoedelijk) oud-KGB'ers (met de klok mee): Karina Moskalenko, Anna Politkovskaja (overleden), Viktor Joesjtsjenko (voor en na de vergiftiging) en Aleksandr Litvinenko (overleden). foto's GPD De Russische advocate Karina Moskalenko werd vorige week onwel door kwik dat in haar auto was verstopt. Ex-KCB'ers hebben haar mogelijk uit de weg willen ruimen. Het Kremlin kijkt slechts toe. door Carel Goseling en Joost Bosman Roman Tsepov stond bekend als 'de grijze generaal', ook wel de 'veiligheidsoligarch' ge noemd. In Sint Peters burg gebeurde niets zonder dat hij erbij betrokken was. Op 24 septem ber 2004 overleed Tsepov. Autop sie op het lijk van de voormalige functionaris van inlichtingen dienst KGB wees uit dat hij was overleden aan te veel radioactieve straling in zijn lichaam. Het geval-Tsepov kreeg in het Wes ten weinig aandacht. Net als een soortgelijk sterfgeval op 3 juli 2003. Toen overleed de onderzoeksjour nalist Joeri Sjtsjekotsjichin. Hij had zich onder meer verdiept in de ge organiseerde misdaad in Rusland. Ook hij overleed aan een overdo sis radioactieve straling in zijn lichaam. De oligarch en de journalist wis ten kennelijk te veel. De moorden zijn nooit opgelost. Veel internationale aandacht trok wel de zaak-Aleksandr Litvinenko. De Rus met Brits paspoort over leed op 23 november 2006 in Lon den nadat hij was vergiftigd met ra dioactief polonium. Litvinenko was een ex-KGB-agent, die in 2000 uit Rusland vluchtte. De Britse au toriteiten stelden Andrej Loegovoj en Dmitri Kovtoen verantwoorde lijk voor de dood van Litvinenko. De Russische overheid weigerde hen aan Groot-Brittannië uit te le veren, maar bood wel aan de twee in Moskou te berechten. Daar is het nooit van gekomen. Afgelopen woensdag begon in Moskou wel het proces inzake de moord op de kritische journaliste MADRID - Drie technici van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Spanair zijn door een rechter opge roepen voor een verhoor over de ramp van 20 augustus op de lucht haven Barajas in Madrid. Het gaat om twee monteurs en het hoofd van de onderhoudsafdeling. De rechter onderzoekt of er straf bare feiten zijn gepleegd zei een woordvoerder gisteren. Een vliegtuig van Spanair veronge lukte tijdens het opstijgen voor een vlucht naar de Canarische Ei landen. Bij de ramp kwamen 154 van de 172 inzittenden om het le ven. Onderzoek wees uit dat de vleugel kleppen, die de draagkracht bij la ge snelheid moeten vergroten, niet uitgeschoven waren.Een alarmsig naal dat hiervoor had moeten waarschuwen werkte niet. Eerder brak de piloot een startpoging af omdat een temperatuurvoeler in de luchtinlaat buiten de cockpit het niet deed. Anna Politovskaja. Zij werd op 7 oktober 2006 in de hal van haar flatgebouw doodgeschoten. De moordenaar - aangeduid als Roes- tam Machmoedov - staat niet te recht. Hij is gevlucht naar het bui tenland en onvindbaar. Zijn twee broers en een ex-KGB-kolonel moeten zich wel verantwoorden. De KGB'er zou de Machmoedovs het adres van Politovskaja gegeven hebben, alsmede gegevens over haar dagelijkse doen en laten. De rechtszaak tegen het trio vindt achter gesloten deuren plaats. Kriti- ci spreken van een showproces om de internationale gemeenschap te vreden te stellen. De echte dader, diens opdrachtgevers en het mo tief voor de daad blijven immers onbekend. Karina Moskalenko wilde als advo cate voor de familie-Politovskaja ook gaan betogen voor de rechter. Zij wilde daarvoor vanuit het Fran se Straatsburg - waar ze bij het Eu ropese Hof voor de Rechten van de Mens zaken tegen Rusland doet - naar Moskou reizen. De Russische hoofdstad bereikte Moskalenko nooit, ze belandde in een ziekenhuisbed in Frankrijk. In haar auto ontdekte ze grote hoe veelheden zwaar giftige kwikbolle tjes, nadat ze zich kort daarvoor al slecht was gaan voelen: hoofdpijn, duizeligheid, misselijkheid. Het vermoeden bestaat van een kwik vergiftiging. De Franse politie on derzoekt de zaak. Martin Sixsmith, een Britse schrij ver die vorig jaar het boek 'De Lit vinenko akte' uitbracht, beschrijft een bezoek aan Moskou waar hij met een ex-KGB'er 'Kamer twaalf bezocht in een buitenwijk van de stad. De faciliteit, een van buiten af onherkenbaar laboratorium, hield zich bezig met de ontwikke ling van niet te detecteren gif. Hier werden niet alleen de zaak-Litvi- nenko voorbereid, maar ook het geval-Tsepov. Het laboratorium was ook betrok ken bij de vergiftiging van de pro-westerse Viktor Joesjtsjenko in september 2004, die het in de strijd om het presidentschap van Oekraïne opnam tegen de pro-Rus sische Viktor Janoekovitsj, zo kreeg Sixsmith te horen. Joesjtsjen ko overleefde de gifaanslag. De KGB bestaat sinds het uiteen vallen van de Sovjet-Unie in 1991 niet meer. Tienduizenden ex-agen ten vónden emplooi bij de FSB, de Federale Veiligheidsdienst, die in 1995 de KGB opvolgde, of besloten al dan niet gezamenlijk, hun ken nis en vaardigheden te gelde te ma ken. Ook met duistere zaakjes, zo als de diverse gifacties. Opvallend is dat vrijwel alle (gif)aanslagen werden gepleegd op tegenstanders van het Kremlin, en met name die van ex-president Poetin. Toeval? Betrokkenheid van de Russische regering is moeilijk te bewijzen, zeker doordat de structuren van de voormalige KGB, de FSB en het landsbestuur nogal eens gecompliceerd met el kaar zijn verweven. Het wegvallen van de lastpakken zal het Kremlin in ieder geval niet berouwen. Presi dent Medvedev maakte zich tij dens zijn verkiezingscampagne nog sterk voor democratie en men senrechten in Rusland. Maar nu hij een halfjaar het hoogste ambt bekleedt, blijkt dat er in Rusland nog niets is veranderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9