te zien genieten van de koeien Zorg is écht iets extra's voor boer Opbrengst tarwe dit jaar super POLDERDIJK België houdt benzine duur Miljardeninjecties voor twee Zwitserse banken PZC Vrijdag 17 oktober 2008 3 7 Ouderen op zorgboerderij Landleven bij Kortgene. foto Ronald den Dekker Aantal zorgboerderijen groeit: alleen Zeeland blijft achter. door Nadia Berkelder GOES - Het aantal zorgboerderijen in Nederland is in tien jaar tijd ver tienvoudigd tot ruim duizend. In Gelderland staan er het meest: 167. Zeeland blijft wat achter bij de lan- j delijke ontwikkeling. In onze pro vincie zijn nu dertig zorgboerderij en. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Green Valley, een or ganisatie voor ondernemers op het platteland. Gemiddeld haalt een zorgboerde rij jaarlijks vijftigduizend euro aan omzet. De honderdvijftig grootste bedrijven hebben gemiddeld 150.000 euro omzet per jaar: de driehonderd kleinste bedrijven ha len een omzet van twaalfduizend euro. Het lijkt veel, vindt Green Valley, maar de organisatie wijst er op dat het totale bedrag dat zorg boerderijen omzetten relatief laag is, in verhouding met het geld dat jaarlijks aan zorg wordt besteed. „De vraag blijft groeien", stelt ook Jacques Roumen van de stichting Zorboerderijen Zeeland vast. „Er zijn nog genoeg kansen, er is nog geen verzadiging van de markt. In Zeeland gaat het eigenlijk hartstik ke goed. De ontwikkeling van het aantal zorgboerderijen loopt in de pas met het aantal mensen dat er gebruik van wil maken. Maar je zou kunnen zeggen, hoewel het een beetje flauw is, dat Zeeuwse boeren de kat uit de boom kijken." In Zeeland is nog behoefte aan zorgboerderijen op het gebied van jeugdzorg en ouderenzorg, vindt Roumen. „Dat laatste is nog een onontgonnen gebied. Vooral bo ven de Westerschelde is het aan bod voor thuiswonende ouderen nog te weinig ontwikkeld. En juist voor de robuustere Zeeuwen is een zorgboerderij aantrekkelijk." Voor verzorgingshuizen is het fi nancieel niet aantrekkelijk om ouderen naar dagbesteding buiten de deur te sturen, vertelt Rien Heij- boer van de Stichting voor Regio nale Zorgverlening (SVRZ). Voor al de hoge vervoerskosten zijn een probleem voor de instellingen. „In Zeeuws-Vlaanderen werken we wel met welkomboerderijen (bedrijven waar kleine groepjes mensen worden ontvangen, red.) als dagbesteding voor mensen die nog thuis wonen. Ook boven de Westerschelde voeren we gesprek ken voor deze vorm van zorg. Vooral mensen die zelf van het platteland komen, stellen daar prijs op. Op deze manier helpen Wl Het aantal zorgboerderijen blijft in Zeeland achter bij de landelij ke groei. Er is vooral nog behoef te aan boerderijen waar ouderen terecht kunnen. we mensen om langer zelfstandig te blijven wonen en we ontlasten de mantelzorg." Hoewel het economisch interes sant kan zijn om als boer in de zorg te stappen, is dat niet voor ie dereen weggelegd, waarschuwt Roumen. „Je moet het alleen doen als je het leuk vindt om je bedrijf open te stellen voor mensen met een zorgvraag. Als je denkt: ik wil er geld aan verdienen, dan moet je er niet aan beginnen. Het is alleen weggelegd voor mensen met pas sie; met mensen aan de gang gaan, daar moet je lol in hebben." Ook de financiële verwachtingen moeten niet al te hoog gespannen zijn, vindt Roumen. „Het is écht iets extra's. Als je met financiële problemen worstelt, heb je de kop niet vrij om aan zorg te denken. Doorgaans duurt het vier of vijf jaar voordat je,. de kosten eruit hebt. Als het slecht gaat, kun je be ter je bedrijf verkopen." Vooral het goede weer in mei en juni zorgt voor betere graanoogst. door Nadia Berkelder GOES - Zeeuwse boeren halen dit jaar meer tarwe, gerst, uien en con sumptieaardappelen van hun land dan vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren publiceerde. Toch kan uit die cijfers niet wor den geconcludeerd dat 2008 een goed jaar wordt, zegt Ko Franken van landbouwcoöperatie CZAV. „Het zit 'm er niet in dat het dit jaar zo goed was, maar dat het vo rig jaar zo slecht was." Toch is de opbrengst van met na me de wintertarwe met 9500 kilo (tegen 7700 vorig jaar) per hectare 'een topper', vindt Franken. Dat komt door het weer. „Een milde winter, op tijd een buitje en vol doende zon", zegt Franken. „Vorig jaar hadden we donkere maanden juni en juli. En juist in juni, als de tarwe in bloei staat, heb je zon no dig. Dit jaar was de zomer voor toeristen dan wel slecht, maar net vóór de vakantie was het wel mooi weer." Dat de boeren vanwege het slechte weer lang deden over de oogst is niet van invloed op de opbrengst. „Je zag die boeren wel modderen, maar de opbrengst ontwikkelt zich in de periode voor de oogst." Boeren zaaiden vorig najaar mas saal wintertarwe in, omdat de prij zen toen hoog waren. Op dit mo ment zijn de prijzen weer gezakt, zegt Franken. „Dus kiezen boeren voor volgend seizoen weer voor andere gewassen. Dat is best gun stig, ook voor het teeltplan van boeren." BRUSSEL - Veel Belgen zagen dit voorjaar handenwrijvend hoe hun overheid de accijnzen verlaagden toen de diesel en benzine steeds duurder werden. Maar helaas: nu krijgen ze de rekening alsnog ge presenteerd. Belgen profiteren nu maar voor de helft van de nu snel dalende olieprijs. De overheid pikt de helft van de prijsdaling in door de accijns te verhogen. De maatre gel volgt op een tegenovergestelde aanpak tijdens de snel stijgende olieprijzen in het voorjaar. Deze herfst gratis afstandsbediening bij uw elektrisch bedienbare rolluiken! ZURICH - De twee grootste banken van Zwitserland, UBS en Credit Suisse, krijgen voor miljarden aan nieuw kapitaal. UBS leunt daarbij op een steunoperatie van de Zwit serse overheid die een belang neemt in de bank. Credit Suisse liet weten via bestaande aandeel houders een kapitaalinjectie van zo'n 10 miljard frank (6,5 miljard euro) te hebben gerealiseerd. UBS kan rekenen op een injectie van 6 miljard Zwitserse frank (ruim 3,9 miljard euro) van de re gering in ruil voor waardepapie ren. Dat maakte UBS gisteroch tend bekend. Daarnaast krijgt de bank de mogelijkheid om riskante investeringen ter waarde van zo'n 60 miljard dollar (44,8 miljard eu ro) weg te strepen van zijn balans. Deze bezittingen komen in een speciaal fonds dat hiervoor in het leven wordt geroepen door de Zwitserse centrale bank. Hierdoor wordt de bankgigant behoed voor verdere afschrijvingen en verliezen als gevolg van deze investeringen, zo liet UBS weten. De maatregelen leiden ertoe dat de Zwitserse overheid een belang van zo'n 9 procent krijgt in de grootste bank van Zwitserland. Het Zwitserse parlement moet zich nog uitspreken over de plan nen. UBS zei verder dat de overheid zich niet zal bemoeien met het be stuur van de bank. Credit Suisse meldde gisteren in to taal zo'n 10 miljard Zwitserse frank (6,5 miljard euro) te hebben opgehaald door de uitgfite van nieuwe aandelen. Daarnaast maak te Credit Suisse bekend in het der de kwartaal te rekenen op een net toverlies van 1,3 miljard Zwitserse frank (850 miljoen euro). jf gevelverfraaiing ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN. ZONWERINGEN. ROLLUIKEN, DAKRAMEN. GARAGEDEUREN VLISSINGSESTRAAT 1 4371 RAKOUDEKERKE T0118 552010 F0118 552071 INFO@POLDERDIJKZONWERINGEN NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39