loopt niet in zeven sloten tegelijk' 'De meeste mensen proberen het in eerste instantie bij fatsoenlijke bureaus. Als die 'nee' zeggen, moetje er gewoon mee kappen' Marcel van Oostveen, voorzitter van de branchevereniging voor Nederlandse Modellen- en Castingbureaus PZC Vrijdag 17 oktober 2008 1 3 gens moeder Hilde 'lopendeband- fotografie'. „Maar het was toch wel leuk hoor", reageert Sam. Hilde is erg voorzichtig over een mogelijke loopbaan van haar dochter als mo del. „Ik zie het liefst dat ze gaat stude ren en werken. Het zou mooi zijn als ze af en toe een fotoshoot kan doen. Vooral omdat ze het zelf leuk vindt. En het levert gemakke lijk geld op. Maar als het echt een vlucht zou nemen dan zou ik er te genop zien dat ze zo veel van huis zou zijn. De winnares van deze wedstrijd bijvoorbeeld mag naar een wedstrijd in China. Ik moet er niet aan denken; Sam is pas 15! Als je dochter over de hele wereld gaat reizen, kun je heus niet altijd mee. Dan moet je haar al heel vroeg los laten. Dat geeft een heel dubbel ge voel. Want ik gun haar ook het ple zier, het avontuur. Ik zou het mis schien op die leeftijd ook mooi hebben gevonden." Voorlopig volgt ze de bewegingen van haar dochter in de modellen- wereld op de voet. Om haar te steunen maar ook uit waakzaam heid. „Het liefst ga ik overal mee naartoe." Dat deed ze ook toen Sam de eer ste testshoot voor haar bureau AFT Group moest doen. „Want ik wil niet dat er misbruik van haar wordt gemaakt. Het spookbeeld van een viezerik die je dochter hij gerig aanspoort 'meisje doe je rok je nog iets verder omhoog!' Ik moet er niet aan denken! Maar bij AFT is alles in orde, dat is een bu reau met een hele goede naam. En Sam heeft veel mensenkennis voor haar jonge leeftijd. Ze loopt niet in zeven sloten tegelijk en trapt niet overal in." Sam moet lachen maar geeft haar moeder wel gelijk. „Je moet uitzoe ken of mensen waar je mee in zee gaat wel te vertrouwen zijn. Inter net is daar heel geschikt voor. Even googelen en je weet of er meiden zijn met negatieve ervarin gen. Die bijvoorbeeld ergens veel geld voor moeten betalen en daar na niks meer horen. Die excessen zijn er maar er zijn ook veel goede bureaus." Jaren geleden zijn ze zelf ook eens de dupe geworden van een man die voor een paar tientjes foto- shoots deed in een Tilburgs hotel. Voor nog wat extra geld zou hij de foto's op een site op internet zet ten. Hilde: „Later bleek dat hij overal van dit soort nep-castings organi seerde waar je eigenlijk niks aan had. Zo verdiende hij heel veel geld. Die man is later op tv ook als oplichter ontmaskerd." „Als je kwade bedoelingen hebt, is het dankzij internet vrij makkelijk om naïeve meisjes te werven", ver volgt ze. „Veel meiden fantaseren over een droomstart in de model- lenwereld, aangespoord door pro gramma's als America's en Hol land's Next Top Model. Via internet hebben ook kwaadwillende be drijfjes een groot bereik. Juist hun doelgroep is veel online. En ouders hebben niet altijd zicht op wat hun kinderen doen op inter net. Zo kunnen meiden relatief eenvoudig met organisaties met verkeerde bedoelingen in aanra king komen. Sowieso is een deel van de modellenwereld denk ik in derdaad een beetje 'seks, drugs en rock-'n-roll'. Dan moet je vertrou wen hebben in het sterke karakter van je kind." Sam: „Als je makkelijk te manipu leren bent, moet je daar niet aan meedoen." Hilde kijkt haar liefdevol aan: „En dan helpt het ook als je een ver standige moeder hebt..." Poseer nooit naakt of topless Neem altijd iemand mee naar Stel altijd een contract op als je Gebruik je verstand! Als iets te voor amateur-fotografen en ga nooit uit de kleren voor de web een fotosessie, bijvoorbeeld je ouders of een vriend of vrien din. foto's van jezelf laat maken, maar laat je nooit dwingen om iets te ondertekenen. Op inter net zijn voorbeeldcontracten te vinden. mooi klinkt om waar te zijn, dan is het waarschijnlijk ook niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13