Ernst-Paul Hasselbach verongelukt Rijpe Haider gold als echt alternatief Akkoord Zimbabwe op springen Verhuisbericht PZC Maandag 13 oktober 2008 9 Hasselbach Televisiepresentator Hasselbach is bij een ongeluk omgekomen. OSLO - RTL-presentator Ernst-Paul Hasselbach (42) is zaterdagoch tend bij een auto-ongeluk in Noor wegen omgekomen. Hasselbach was daar voor de opnames van Mugabe besluit dat zijn partij alle belangrijke ministers levert. HARARE - De Zimbabwaanse oppo sitieleider Morgan Tsvangirai heeft gisteren gedreigd het akkoord met het regime over machtsdeling op te zeggen. Het was zijn reactie op manoeuvres van president Robert Mugabe. Die besloot zaterdag dat zijn eigen partij, Zanu-PF, de lei ding krijgt over de belangrijkste ministeries in een regering van 'na tionale eenheid'. Het gaat dan on der meer om Binnenlandse Zaken, Defensie en Financiën, zei een woordvoerder van de partij. Hierdoor blijft Mugabe de contro le houden over het leger, de politie en andere veiligheidsdiensten. Ook blijft hij de baas over de finan ciën van het land dat dankzij Mu gabe's politiek economisch aan de grond zit. Oppositiepartij MDC sprak zater dag van 'een overval'. „Dit is een eenzijdige en beledigende beslis sing. Dit is absolute nonsens", zei de woordvoerder van de MDC. Mugabe en oppositieleider Mor gan Tsvangirai besloten vorige week nog de Zuid-Afrikaanse ex-president Thabo Mbeki weer als bemiddelaar in te zetten, om dat de partijen het niet eens kon den worden over de machtsdeling. Tot nu toe is alleen afgesproken dat Mugabe president blijft en het kabinet mag leiden. Tsvangirai dient dan als premier en leidt de ministerraad. Mbeki komt vandaag aan in Harare. Zimbabwe krijgt vandaag weer een nieuw bankbiljet. Het wordt er een van 50.000 Zimbabwaanse dollar. Het zal bij uitgifte ongeveer drie euro waard zijn. Zimbabwe heeft een inflatie van ruim 230 mil joen procent. een nieuw seizoen van het pro gramma 71 Graden Noord. Leentje Custers, een 26-jarige Belgische productieassistente, die ook in de auto zat, overleed eveneens. Het ongeluk gebeurde bij Lom in midden-Noorwegen. De auto werd ondersteboven aangetroffen in een rivier. De politie gaat ervan uit dat de auto uit de bocht is ge vlogen en naar beneden het rivier tje is ingestort. De opnames van 71 Graden Noord waren in afgelegen gebied. De weg daar is ongeasfal- teerd en bochtig. Het was de Noor se producent Rune Biseth die Has selbach en zijn collega vond. „Toen ze op het afgesproken tijd stip niet kwamen opdagen, zijn we gaan kijken of ze misschien motorpech hadden. Het eerder opgenomen program ma Expeditie Robinson dat Hassel bach ook presenteerde, is gisteren op verzoek van de familie gewoon uitgezonden. Hasselbach had een relatie met de dochter van Va- ra-presentator Paul Witteman. Hij laat een dochtertje bij haar achter, en twee zonen uit een eerdere rela- Oostenrijkers roemen verongelukte rechtse politicus. door Carel Goseiing DEN HAAG - Jörg Haider (58) stond voor- zijn grote politieke come back. De rechtse politicus haalde bij de Oostenrijkse parlementsver kiezing, twee weken geleden, 10,7 procent van de stemmen. Hij zou met 21 vertegenwoordigers van zijn Bündnis Zukunft Österreich (BZÖ), in het parlement komen. Zaterdagochtend vroeg kwam hij bij een verkeersongeluk in de buurt van Klagenfiirt echter om het leven. „Voor ons is de wereld ten onder gegaan", reageerde BZÖ-secretaris Stefan Petzner (27, tevens de be oogde opvolger van Haider. „De zon is van de hemel gevallen." De altijd lachende, sportieve en charismatische Haider werd buiten zijn land verketterd vanwege zijn pleidooien tegen 'criminele' vreem delingen en asielzoekers die Oos tenrijk 'onveilig' maakten en waar voor hij de grens wilde sluiten. In de door hem bestuurde provin cie Karinthië liet gouverneur Hai der voor hen zelfs een speciale 'in richting' openen waar ze werden vastgezet; op een op 1200 meter hoogte gelegen bergweide. Haiders opmerking - zo'n vijftien jaar geleden - dat Hitier een fat soenlijk arbeidsmarktbeleid voer de, viel niet in goede aarde; net zo min als zijn lof voor de Waffen SS. In 1976 stapte Haider de politiek in als secretaris van de nationaal-libe- rale FPÖ in de provincie Ka rinthië. Zijn ster rees snel in de partij. In 2000 vormde hij met de christen-democratische OVP een nationale regering tot grote woede van de EU, die Oostenrijk daar voor met sancties strafte. Ruzie binnen de partij leidde tot de val van de regering. In 2005 stapte Haider uit de partij en richt te de BZÖ op. In 2006 wist de par tij bij nationale verkiezingen net de kiesdrempel te halen. Met een handjevol parlementa riërs kon de BZÓ echter geen vuist maken. Na de stembusgang van twee weken geleden moest dat an ders worden. Haider had zijn toon de laatste ja ren gematigd. Samen met de FPÖ wilde hij een rechts alternatief pro beren te vormen voor de 'grote coalitie' van sociaal- en chris- ten-democraten.In reacties op Hai ders dood roemden Oostenrijkers, ook zij die niet op de BZÖ stem den, gisteren zijn inzet voor de ge wone man. Haider wilde meer kin derbijslag, een vergoeding voor stij gende brandstofprijzen en een compensatie voor prijsstijgingen van levensmiddelen. Rijken die hun vermogen zagen toenemen moesten daarover extra belasting gaan betalen. Lof was er voor zijn engagement en zijn streven Oostenrijk te veran deren. In veel reacties werd er op gewezen dat Haider de laatste ja ren rijper en wijzer "^vas geworden, waardoor hij een echt alternatief had kunnen zijn voor de, volgens veel Oostenrijkers ingeslapen, poli tieke gevestigde orde. De hulpdiensten konden niets meer uitrichten. foto Hans Erik Kjosbakken/ANP Telefoon: 0118-43 4010 E-mail: redactie@pzc.nl verhuist het PZC hoofdkantoor van Goes naar Middelburg. Nieuw kantooradres: Park Veldzigt 35 4336 DR Middelburg Telefoon: 0118-434000 Telefoon: 0118-43 4070 E-mail: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Nieuw postadres: Postbus 91 4330 AB Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 9