Ruimte voor innovatie aan de kust Sonja's Je lekker uitleven en contacten leggen op scoutingweekeinde in Terneuzen 65 plusser Vier autorijders onder invloed Felle brand ZPZC Maandag 13 oktober 2008 13 Zandmotor is kansrijk idee voor verbreding strand Nieuwvliet. door Frank van Cooten TERNEUZEN - De versterking van de Zeeuws-Vlaamse kust kan ook prima dienst doen als laborato rium voor innovatie. Een van de concrete kansrijke idee ën is een zandmotor bij het kruis- hoofd op het strand van het deel gebied Nieuwvliet/Groede. „Het concept van de zandmotor is heel simpel. Bij het kruishoofd wordt in het water een hoop zand van tussen de 200.000 en 500.000 kuub gelegd. Deze zandhoop is de aandrijving voor het gebied", zegt beleidsontwikkelaar Randolf Mal- jaars van Waterschap Zeeuws- Vlaanderen. „Door de wind en eb en vloedbe weging wordt het zand over het strandvak in oostelijke richting ver spreid. Heel simpel, maar doelma tig. Je beweegt mee met de zee. We maken gebruik van het morfo logisch systeem. Wind, water en zand." De verbetering van de veiligheid van de kust blijft voor het water schap prioriteit houden. „Maar de aanpak van de zwakke schakels is De kustversterking wordt aange grepen voor het bedenken van in novatieve oplossingen. Die wor den bedacht binnen het Kennis- Netwerk-DeltaWater. meer dan alleen zand opspuiten. Het biedt ook ruimte voor innova tieve projecten", zegt Maljaars. De omvangrijke kustversterking begint volgend jaar bij Nieuwvliet en Groede. Maljaars beschouwt de zandmotor ook als aanjager voor andere inno vatieve ontwikkelingen. „Er zijn nog meer innovaties die we willen inpluggen in het plan." Die worden bedacht binnen het KennisNetwerk-DeltaWater waar Waterschap Zeeuws-Vlaanderen deel van uitmaakt. Dit netwerk stroomlijnt ideeën en ondersteunt ze in de toepassing. Kennisinstitu ten, overheden en ondernemin gen bundelen hun krachten om de innovatieve positie van Zeeland op het gebied van water verder uit te bouwen. Het gaat onder meer om kustverdediging, waterbeheer en zoete en zoute landbouw. „We willen het innovatieve karakter van Zeeland promoten', zegt Mal jaars. De zandhoop kan volgens Mal jaars vooral in het eerste seizoen ook een toeristische topattractie zijn. En een dergelijk project is ook goed om de kustversterking meer onder de aandacht te breng en." Een zandmotor wordt als pilot on derzocht op het strand van Delf land in Zuid-Holland. Ook voor de ingang van de stormvloedke ring in de Oosterschelde bestaan concrete plannen voor een zand motor. Scouts varen met hun zelfgebouwd vlot langs de fonteinen op de Hofvijver. foto Peter Nicolai Meer dan honderd scouts bivakkeren op terrein St. Hubertus. door Cino van den Broecke TERNEUZEN - Vlot varen, koken, zwemmen, barbecueën, kamp vuur maken en vooral elkaar ont moeten. Het waren de ingrediën ten van een geslaagde Sub Regio Activiteit (SuReAc) die dit week end op en op het terrein van Scou ting St. Hubertus plaatsvond. Acht van de elf actieve scouting groepen in heel Zeeuws-Vlaande ren waren naar de Zuiderparklaan in Terneuzen gekomen om er hun tenten op te slaan. Met als thema 'Nomen Nescio', Latijn voor 'De naam weet ik niet', konden de jon gens en meisjes van 11 tot en met 14 jaar zichzelf lekker uitleven en met elkaar in contact komen. „Als je ziet, dat er toch meer dan honderd mensen bijeen komen, dan zijn we daar best trots op. In andere delen van Zeeland krijgen ze een dergelijk weekend niet eens goed op de rails. Hier in Zeeuws-Vlaanderen dus wel en dat is mooi", aldus Christian Aude- naerd, lid Team Spel en Program ma van Regio Zeeland. Samen met nog twee anderen was hij verant woordelijk voor de invulling van het weekend, dat met een zwem- avond bij Scheldorado door de scouts als 'vet gaaf betiteld), een zaterdag vol ticketactiviteiten zoals vlot varen, bouwen, koken en een gezamenlijke barbecue. „Het is leuk en vooral erg gezellig. Je doet allerlei spelletjes en ontmoet scouts, die je anders bijna nooit te genkomt. Wel heel leuk dus", zegt de 11 jarige Tristan van Es, lid van St Hubertus. Met een actief handelsspel kwam gistermiddag op energieke wijze een eind aan het evenement. Catering Sl Service Sas van Gent Woensdag 15 oktober Kennismakingsmiddag Van Sonja haar team voor de Ook voor alleenstaande chronisch zieke gehandicapten van alle leeftijden in Sas van Gent. Bij Eetcafé 't Stremijn. Gentsestraat 9. Doorlopend tussen 14.00 en 17.00 uur. De koffie staat klaar U bent van harte welkom! HULST - Vier rijbewijzen werden in de nacht van zaterdag op zon dag in Zeeuws-Vlaanderen ingeno men, omdat de bestuurders teveel hadden gedronken. Een 48-jarige man uit Hulst werd betrapt in Graauw. Een 24-jarige automobi list uit Hulst was in Kloosterzan- de, onder invloed van alcohol, in de voortuin van een woning gere den. Een 20-jarige automobilist uit Terneuzen reed onder invloed van •alcohol in zijn woonplaats. In Hulst werd een 20-jarige automo bilist uit Hulst betrapt. tweede keer: „Vorig jaar was ik aan de beurt en nu mijn vrouw. Het is wel anders geregeld. Vorig jaar zaten de scholen bij elkaar, nu zit iedereen overal." De verloren scholen waren de huishoudscholen uit Schoondijke en IJzendijke en de LTS uit Oostburg. Ze zijn opgegaan in het huidige Zwin College. „We hebben verder geen programma," zegt Bea Keijmel van de orga nisatiecommissie. „ledereen komt hier voor de gezellig heid, krijgt koffie met een bolus en een warme maal tijd. Naar een spreker luisteren ze toch niet. Dat bleek vorige jaar. Er wordt heel wat afgekletst op deze dag." SLUIS - Een woning in de Ridder straat in Sluis is gisteren door een felle brand compleet uitgebrand. De woning maakt deel uit van een rijtje van vier. De overige drie wo ningen liepen rook- en waterscha de op. Twee personen kregen ademhalingsproblemen als gevolg van de rook. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. door Wilma Valk IJZENDIJKE - Waren er bij de reünie 1945-1970 van de huishoud- en technische scholen uit de gemeente Sluis vorig jaar nog zeshonderd deelnemers, zaterdag waren er maar ruim tweehonderd. Toch waren de scholieren van de jaargangen 1971-1995 enthousiast. Vooral de vrouwelijke leerlingen waren goed vertegenwoordigd en vele heren hadden hun echtgenotes meegebracht. „De dames zijn in de meerderheid," sprak een aantal reünisten lachend. Carlo de Baerdemaeker uit Aardenburg was er voor de VI ietstraat 15, Terneuzen Tel. 0115-614082 Bij ziekenhuis "De Honte" Maandag 13 oktober gesloten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71