'Hebzucht is Bolivianen vreemd' PvdA Sluis wil onderzoek laten doen naar WMO-beleid Varkensvlees Schuurfeest Kuitaart benadrukt leefbaarheid De Postduif in Heikant reikte jeugdprijzen uit 'Boekwerk parochies Hulst is knap stukje monnikenwerk' 1 2 Maandag 13 oktober 2008 PZC Z Heide van Hoof met haar boek en folder over Bolivia. foto Peter Nicolai Clingse onderzocht positie vrouw in lokaal bestuur van Bolivia. door Frank van Cooten CLINGE - Heidi van Hoof heeft Boli- viaans bloed in haar aderen stro men. In 2000 maakte de geboren en getogen Clingse voor haar stu die kennis met dit Zuid-Ameri kaanse land. De liefde is nooit overgegaan. Ze richtte de ontwikkelingsorganisa tie Chakana op en presenteerde de ze maand haar boek 'Aymara vrou wen in Bolivia in een context van politieke hervormingen'. Het boek is een resultaat van een onderzoek dat Van Hoof heeft ver richt in een dorp op de Boliviaan se hoogvlakte, ten behoeve van een Master Programma. Ze woonde drie maanden in dit kleine dorp waar de dorpelingen onder harde omstandigheden con tinu naar manieren zoeken om te overleven. De auteur is weer even terug in haar geboortedorp waar ze *bij haar ouders verblijft. „Ik heb nu tijd om over de toekomst na te denken." De afgelopen acht jaren stonden vrijwel geheel in het teken van Bo- 'Organisaties moeten meer rekening houden met tradities lokale bevolking' livia. Ook nu ze als consultant werkzaam is bij Europe External Policy Advisors (EEPA) in Brussel. Deze organisatie richt zich op het adviseren van ontwikkelingsorga nisaties bij het zoeken naar fond sen en bij thema's als verbetering van onderwijs en aanpak van kin derarbeid. Er zijn dus raakvlakken Met vier meiden van zes en zeven achterinrijdt die Middelburgse naar een kinderfeestje. Vlak voor vertrek had een van de ouders er nog even op gewezen dat haar dochter beslist geen varkensvlees mocht eten. „Waarom mag je ei genlijk geen varkensvlees", vraagt de Middelburgse'richting achter bank. Het meisje kijkt vragend te met haar voorgaande activiteiten. „Wij kunnen veel leren van de in heemse bevolking. Die staat bij voorbeeld meer in contact met de natuur. Hebzucht is hen vreemd." Toen ze voor de tweede keer in Bo livia verbleef, was het contact met een dorpeling aanleiding Chakana op te richten. Hij had een groente- Tip? redactie@pzc.nl rug. De moeder probeert het nog eens: „Mag je geen varkensvlees vanwege je geloof Opnieuw een gezicht met een groot vraagteken: „Eh.... nee, ik ben er allergisch voor, geloof ik...." „Dus het is niet omdat je islamiet bent?" Dan komt het antwoord dat zichtbaar opluchting geeft: „Nee hoor: dat lust ik ook niet." kas gebouwd en kon in zijn levens onderhoud voorzien. De Aymara indianen willen immers graag in hun eigen dorp blijven. Chakana helpt met diverse projecten de Ay- mara's op hun geboortegrond te overleven door het bevorderen van ontwikkeling in de dorpen. Dat kan met groentekassen zijn, KUITAART - Met het schuurfeest be nadrukte de Stichting Rond de Kleine Vogel zaterdagavond de ge zelligheid en leefbaarheid van Kuit aart. De opbrengst komt ten goede aan de eigen gemeenschap en een nog nader te bepalen goed doel. In de schuur van de familie de Zwart aan de Cathelijneweg Met zo'n dui zend bezoekers van allerlei leeftij den stond het sociale tintje hoog in het vaandel. Disco CX Sound Light verzorgde de muziek en pas sende lichteffecten „Het liep weer op rolletjes", aldus Han van den Bergen van 'De Kleine Vogel', HEIKANT - Met een jaarlijkse jeugd- dag probeert de postduivenvereni ging de Postduif uit Heikant het vergrijzen van deze sport enigs zins een halt toe te roepen. Tij dens deze bijeenkomst in het club lokaal van de Postduif in 't Heike werden zondag aan 34 kinderen de prijzen uitgereikt van het afgelo pen seizoen. De resultaten van speciale jeugd- vluchten telden mee voor het jon- gerenklassement. in de eindrang schikking eindigde Elise Matthijs op de eerste plaats. Karin de Letter werd tweede. maar ook met irrigatiekanalen en trainingen over (landbouwtech nieken en ondernemerschap. Haar boek is het resultaat van on derzoek naar de positie van Ayma ra vrouwen in de lokale besturen. „Het blijkt dat het belang van de gemeenschap altijd boven dat van het individu gaat. Dat is niet altijd Naar aanleiding kritiek van Oostburger Edwin van Essen. door Frank van Cooten SLUIS - Fractievoorzitter Robert Evers van de PvdA in de gemeente Sluis wil de rekenkamercommissie onderzoek laten doen naar de uit voering van het WMO-beleid in de gemeente. „In plaats van de hele verordening op de schop te nemen, is het ver standiger eerst te weten of die ver ordening in onze gemeente cor rect wordt uitgevoerd." Evers stoorde zich deze week aan uitlatingen van collega-raadsleden op kritiek van Oostburger Edwin van Essen op het WMO-beleid. Met name de opmerking van Willi am Gijsel (Gemeentebelangen) dat de links-rode coalitie verantwoor delijk is voor dit beleid, is Evers in het verkeerde keelgat geschoten. „Het beleid is onder de verant woordelijkheid van toenmalig CDA-wethouder Peter Ploegaert tot stand gekomen. De hele raad is unaniem akkoord gegaan met dit goed, omdat bijvoorbeeld seksueel misbruik van vrouwen nooit in de openbaarheid komt. Westerse or ganisaties moeten echter meer re kening houden met die gemeen schapsstructuren. Daarom is mijn aanbeveling meer rekening te hou den met de traditionele praktijken van de indiaanse bevolking." beleid. Ook is een herziening in de cember vorig jaar unaniem door de raad aangenomen. In deze ver ordening is de eigen bijdrage opge nomen." Gehandicapten in Terneuzen en Hulst betalen in tegenstelling tot Sluis geen eigen bijdrage aan de ge meente. „Er dient voor WMO voorzieningen echter altijd een ei gen bijdrage te worden betaald. Is het niet aan de gemeente dan dient de cliënt voor huishoudelij ke hulp of hulpmiddelen een AWBZ-bijdrage te'voldoen", nuan ceert een woordvoerder van de ge meente Sluis. Zorgvragers met een laag inkomen betalen niets of slechts een zeer be- pekte bijdrage. „Het principe 'de sterkste schouders dragen de zwaarste lasten' is in Sluis zeker van toepassing. En dat is geen aso ciaal beleid", pareert de woordvoer der de kritiek van Van Essen. De PvdA in Sluis stoort zich aan uitlatingen van collega-raadsle den over het WMO-beleid. Dit beleid is immers unaniem door de hele raad aangenomen. HULST - Tijdens de landelijke open archievendag presenteerden de 'Vrienden van het Hulster archief zaterdag een boekwerk over de pa rochies en Hervormde gemeenten in Hulst. Voorzitter Luciën Lebbin- ck reikte in het 's-Landshuis het eerste exemplaar uit aan wethou der Frans de Vries. Hij had veel waardering voor het werk van de vrijwilligers en de Hulster archiva ris Antoine Prinsen. „Met dit knap staaltje monnikenwerk hebben ze dertien R.K. parochies en de twee Hervormde gemeenten goed door gespit. Het is een verrijking voor het archief', aldus de Vries. De zoektocht gaat terug tot 1645. De ruim 100 pagina's tellende publica tie vermeldt een korte geschiede nis van iedere parochie of gemeen te. Een lijst van de pastoors en pre dikanten is bijgevoegd. Ook de pa troonheiligen van de parochies worden beschreven. Zo is bij de pa rochie van de Heilige Theresia uit Heikant de rekening uit 1950 van altaarbrood te lezen. De pastoor moest indertijd voor 500 grote en 12600 kleine hosties fl. 29,16 afreke nen aan de Carmelitessen. Deze eerwaarde zusters uit Hulst bakten altaarbrood voor de parochies. De 'Vrienden' presenteerden ook een publicatie 'gezinshoofden en hun beroepen rond 1920'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 70