IMF neemt leidende rol in crisisbestrijding Rabobank kritisch over hulp IJsland leert in nood vrienden kennen België richt fonds op voor Fortis-klanten SE0LABANKI ISLANDS PZC Maandag 13 oktober 2008 5 Topman ziet aantasting concurrentiepositie door overheidssteun. WASHINGTON - De concurrentiepo sitie van Rabobank lean verzwak ken doordat andere banken steun krijgen van overheden. Door de onrust op de financiële markten nemen landen op dit moment ver gaande maatregelen om hun banken overeind te houden. Volgens financieel topman Bert Bruggink moet er zo snel mogelijk een gelijk speelveld zijn voor ieder een. De Rabobank staat er in tegenstel ling tot veel andere financiële in stellingen goed voor. De bank heeft de steun die andere banken wel krijgen niet nodig. „In feite worden wij gestraft voor goed be leid. We hebben begrip voor de maatregelen en zullen het voor even accepteren. Maar de over heid mag onze concurrentieposi tie niet blijvend aantasten." Volgens de topman van Rabobank hangt er veel onzekerheid rond het Nederlandse besluit om 20 miljard euro vrij te maken voor de financiële sector. „Mij is niet dui delijk hoe het nou zit met zeggen schap als de overheid een bank van kapitaal voorziet. Hetzelfde geldt voor dividend." BRUSSEL - Belgische aandeelhou ders van Fortis kunnen een deel van de winst krijgen die de Bel gische overheid verdient met haar belang in de Franse bank BNP Pari bas. De Belgische staat richt daar voor een fonds op dat de winst in 2014 zal uitkeren aan de aandeel houders van Fortis. Dat maakte de Belgische premier Yves Leterme gisteren bekend. De Belgische overheid bezit 11,6 procent van BNP Paribas door de verkoop van een belang van 75 pro cent in Fortis België aan de Fran sen twee weken geleden. Door het fonds kunnen kleine aandeelhou ders van Fortis, die hun beleggin gen in rook zagen opgaan, deelne- - men in de eventuele winst uit de Belgische deelname in de grootste bank van Frankrijk. De aandeelhouders krijgen cou pons van de staat die hun eigen dom van aandelen Fortis bewij zen. Het geld zal worden verdeeld op 1 juli 2014. De Belgische rege ring hoopt dat met deze regeling de handel in het aandeel Fortis weer kan worden hervat. Mogelijk gebeurt dit vandaag of morgen. De handel in Fortis lag afgelopen week stil. BNP Paribas betaalde 14,5 miljard euro voor de Belgische en Luxem burgse tak van Fortis. België houdt een belang van 25 procent in For tis België. Luxemburg kreeg een be lang van ruim 1 procent in BNP Pa ribas. Het Nederlandse deel van Fortis met daarin ook ABN Amro is door de Nederlandse staat overgeno men voor 16,8 miljard euro. Rusland biedt helpende hand, terwijl Amerika en Europa niets doen. door onze correspondent Marloes de Koning REYKJAVIK - De buitenwijken van Reykjavik ogen als een Amerikaan se suburb. Lage bungalows met grote parkeerplekken sieren brede straten. Van de TWeede Wereldoor log tot 2006 hadden de Amerika nen een legerbasis op IJsland. Het geld van de militairen droeg veel bij aan de ontwikkeling van het strategisch gelegen eiland. „Met de Yankees kwamen de dollars", zeg gen IJslanders, die allemaal vloeiend Engels spreken. Nu dollars door de ernst van de kredietcrisis even heel hard nodig zijn, blijven ze weg. Toen IJsland in de problemen raakte, vroeg de regering eerst Amerika tevergeefs om hulp. Ook de Europese Unie liet het op het Uur U afweten. Al leen Scandinavische landen spron gen aarzelend bij met kleine lenin gen. De Britse premier Gordon Brown zorgde de afgelopen week zelfs voor verergering van de crisis. Met een beroep op antiterrorismewet ten bevroor hij de bezittingen van IJslandse bedrijven in Groot-Brit- tannië. Een dolksteek in de rug door onze belangrijkste handels partner, oordelen IJslanders una niem. „Brown schijt in z'n broek, omdat hij er zelf in de peilingen slecht voor staat", zegt chef-kok Baldur Öxdal. „De financiële crisis begon in de VS, niet hier. Wij zijn de zondebok om de aandacht af te leiden van zijn binnenlandse pro blemen." Browns 'paniekvoetbal' was de nekslag voor Kaupthing, de grootste bank van het land. De enige die royaal de portemon- *nee trekt, is de Russische premier Vladimir Poetin. Op het hoogte punt van de crisis bood Rusland een noodlening aan van vier mil jard euro. Donderdag beginnen on derhandelingen over de voorwaar den. De hulp van Moskou komt op een delicaat moment in de in ternationale verhoudingen. Door de oorlog in Georgië is de relatie tussen de Navo en Rusland aan zienlijk bekoeld. Vanuit Noorwe gen komen al maanden berichten over provocerende Russische mili taire oefeningen -aan de randen van de Scandinavische buiten grens. Net nu voor het eerst in ja ren de term Koude Oorlog weer ge regeld valt, begint Rusland een fi nanciële vrijage met een Navo-lid vlak voor de Amerikaanse kust. De IJslanders bezien het met bijna sardonisch genoegen. „Ik smul er van", lacht Oxdal. „Laat de Russen 'De enige die bij deze misère royaal de portemonnee trekt is Poetin' maar komen! Beter dan die Bush Bullshit." Oudere IJslanders roepen de jaren vijftig en zeventig in herinnering, toen ruzies met de Britten over de viswateren hoog opliepen. Ook toen schoten de Russen te hulp, door massaal IJslandse vis te ko pen. Binnen de snel gegroeide Poolse gemeenschap in IJsland wordt de Russische vriendelijkheid meer ge wantrouwd. „Typisch machtspoli tiek van Poetin", zegt een Poolse keukenbouwer die een dagtrip naar een van de geisers in het land maakt. Half lachend, half serieus: „Over drie jaar zit het Russische le ger hier." IJsland dankt de toeristentrekker aan het feit dat het eiland precies op de breuklijn tussen twee conti nentale platen ligt. Bezoekers wan delen er zo van de Amerikaanse naar de Euraziatische aardschol. De twee drijven ieder jaar 2 milli meter verder uit elkaar. Bij die symbolische verwijdering moet het blijven, vindt een architect die zijn zoontjes de geisers toont. „De crisis toont aan dat IJsland bondge noten nodig heeft. De bevolking is te klein, we zijn als een dorp in Groot-Brittannië. En de kroon is te kwetsbaar voor koersschomme lingen." De enige remedie is vol gens hem het EU-lidmaatschap en dat vereist een nederige opstelling. „Als we nu de schuld voor onze slecht gecontroleerde banken niet op ons nemen, zijn we bij de EU de komende jaren-niet welkom." SAMKWEMT LOGUM NR.36 22.MAI 2001 'jf Rusland steekt de helpende hand uit naar het noodlijdende IJsland. Ondanks de kredietcrisis die de IJslanders hard treft, hebben ze hun gevoel voor humor nog niet verloren: het bankbiljet met daarin het hoofd van Poetin gemonteerd circuleert via de mailboxen. Het International Monetair Fonds zegt dat de traditione le machtsverhoudingen in de financiële wereld aan ver nieuwing toe zijn. Waar zijn de Amerikanen, net nu je ze zo hard no dig hebt? Tijdens de jaarvergadering van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) over de internationale bankencrisis hiel den de Verenigde Staten zich de meeste tijd koest. Uitgerekend het land waar de kredietcrisis begon en waar de economie nu afzakt naar een recessie. Het land dat in alles altijd de leiding neemt, liet de wereld even voor wat die is. Er stond veel op het spel tijdens de IMF-vergadering. Het ging om niets minder dan hét vertrouwen in het financiële stelsel. Het stelsel dat in feite de smeerolie vormt voor de economie, maar dat door ANALYSE door Sal Stam groot onderling wantrouwen tus sen banken volledig is vastgelopen en de wereldeconomie daarin dreigt mee te sleuren. „Je zou mo gen verwachten dat juist de VS het initiatief zou nemen om lessen te trekken, maar dat is niet ge beurd", zei minister van Financiën Bos, die zaterdag deelnam aan de beraadslagingen. „De VS zien de bankencrisis als een bedrijfsonge val." Dat de VS zich zo afzijdig hielden heeft alles te maken met de presi dentsverkiezingen, die er over vier weken worden gehouden. Maar in de huidige onrust is vier weken een lange tijd. De beurzen beleven hun roerigste periode in jaren en alleen al de Dow Jones-index in New York raakte de afgelopen week meer dan 18 procent van zijn waarde kwijt. Het IMF werd het in Washington eens over een plan van aanpak dat de wereldwijde kredietcrisis tot een goed einde moet brengen. Voor alles gaat het erom het ver trouwen op de financiële markten terug te brengen, staat in de slot verklaring. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor overheden, die in de praktijk al steeds vaker fi nanciële instellingen te hulp ko men, zoals bij Fortis is gebeurd. Het IMF neemt de coördinatie op zich en vertrouwt erop dat de pro blemen hiermee worden opgelost. Erg concreet is het actieplan niet en ook een tijdsplan ontbreekt. Er was onder meer verdeeldheid over de vraag of overheden bij leningen tussen banken onderling garant moeten staan. Ook over de vraag of overheden met belastinggeld rotte onderdelen van banken mo gen kopen, waren de meningen verdeeld. Eerder schaarde de G7, de groep van grote industrielan den, zich achter de belangrijkste conclusies. Minister Bos zei na af loop geen idee te hebben of de beurzen hier genoegen mee ne men. Wel zei hij de indruk te heb ben dat de beurzen nu wel heel sterk reageren op wat overheden doen, terwijl de ingrepen van die zelfde overheden niets te maken hebben met wat er op de beurs ge beurt. „Ons gaat het er alleen om het vertrouwen te herstellen." In de IMF-verklaring staat ook in zo veel woorden dat traditionele machtsverhoudingen in de finan ciële wereld aan vernieuwing toe zijn. Afgelopen week was in Washing ton al kritiek te horen dat de G7 niet meer geschikt is bij de mondi ale vraagstukken zoals de krediet crisis het voortouw te nemen. Te kenend voor de veranderende machtsverhoudingen was dat de IMF-vergadering van zaterdag door een Egyptenaar werd geleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5