Intieme gesprekken in het museum Geen ploegkampioen 'AED bij de KNRM is zinloos' u SCHOUWEN-DUIVELAND Steekpartij in Vlissingen Varkensvlees Gratis kinderactiviteiten 13 t/m 18 oktober Jimmt/i tó V Accordone, een ensemble van wereldformaat Bestuurlijke oefening van overstroming in Zeeland Maandag 13 oktober 2008Tip? redzzee@pzc.nl Grootouders vertellen verhaal van De Ramp aan kleinkinderen. door Melita Lanting OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk zaterdagmid dag. In een hoek van het museum, onder een lichtkoepel, staan een ta fel, drie videocamera's, een paar microfoons. Achter de tafel zitten grootmoeder I. van Mourik en haar kleindoch ter Emmelie. Onder leiding van Michiel de Zeeuw (in het dagelijks leven dominee) vertelt oma haar verhaal van De Ramp aan haar kleindochter. Over de uren die ze doorbrachten in de schuur en over de redding. „Ze kwamen ons red den, maar onze hond Loeki mocht niet mee. Mensen eerst, zeiden ze. Later zouden ze de dieren opha len. Dat hebben ze ook gedaan, maar Loeki is uit de boot gespron gen en teruggezwommen naar huis. Daar is hij verdronken." De rillingen lopen soms over de rug, en dat is niet alleen door de kilte in het caisson. De verhalen die nu verteld worden, zijn niet al leen de bekende verhalen. Juist in de intimiteit van een gesprek van oma tot kleindochter komen ook de kleine dingen aan bod. Over het touwtje bijvoorbeeld, wat ge spannen was bij de koeien zodat ze hun kop daarop konden laten rusten en boven water houden. De koeien zijn uiteindelijk toch verdronken. De gesprekken zijn onderdeel van het project 'het verhaal van een grote ramp'. Twaalf grootouders brengen hun kleinkinderen mee naar het museum om hun verhaal 'Onze hond Loeki mocht niet mee. Mensen eerst, zeiden ze' te vertellen. De gesprekken wor den opgenomen door Jaap Verse- put en zullen later te zien zijn in het museum. „Ik vind het fantas tisch. Ik ben helemaal verbaasd over wat dit allemaal losmaakt", zegt voorzitter Jaap Schoof van het Watersnoodmuseum. „Je zou de kans moeten krijgen om dit va ker te doen. Dat zou een prachtig project zijn, om al die verhalen die we nu nog kunnen horen, vast te leggen. Als we daar nu eens subsi die voor zouden kunnen krijgen." Het project heeft landelijk de aan dacht getrokken. Het Watersnood museum is genomineerd voor de prijs van de 'Week van de Geschie denis' die van start is gegaan. Aan tafel schuift de volgende grootmoeder aan. Ze begint te ver tellen hoe ze wegdreef op een dak. Komende week vinden nog meer gesprekken plaats. Van dinsdag tot en met zaterdagmiddag vanaf 13.00 uur. VLISSINGEN - In de Bonedijkestraat in Vlissingen heeft zaterdagnacht een steekpartij plaatsgevonden. Een 27-jarige Oost-Souburger kreeg ruzie met een 26-jarige Vlis- singer. De Souburger trok een mes en stak de Vlissinger meerdere ke ren. Deze raakte zwaargewond, maar zag nog kans naar het zieken huis te rijden. Daar is hij direct ge opereerd. Zijn toestand is zeer ern stig. De dader is vastgezet. 'vYvafl^^R. Tip? redactie@pzc.nl Schouwen-Duiveland was met vier man op NK vertegenwoordigd. NIEUWERKERK - Jaap de Vlieger uit Nieuwerkerk is elfde geworden bij het nationaal Kampioenschap wentelploegen in de Wieringer- meer. Daarmee evenaarde hij zijn prestaties van vorig jaar. De Vlie ger had gehoopt op een plek bij de eerste tien. Aan het kampioen schap wentelploegen hebben 27 deelnemers meegedaan. In de categorie ploegen met paard was Schouwen-Duiveland goed vertegenwoordigd. Vanuit Kerk- werve waren drie koppels afge reisd naar de Wieringermeer. De beste prestatie kwam van Bart van der Wekken (derde). Vorig jaar werd hij nog kampioen. Arian van der Wekken eindigde op een tiende plaats en Johan van der Hoek haalde de twaalfde plaats. Aan dit kampioenschap deden 19 ploegers mee. Co Brooymans uit Tholen eindigde in deze categorie op een gedeelde tweede plaats. Met vier meiden van zes en ze ven achterin, rijdt die Middel burgse naar een kinderfeestje. Vlak voor vertrek had een van de ouders er nog op gewezen dat haar dochter beslist geen varkens vlees mocht eten. „Waarom mag je geen varkensvlees", vraagt de Middelburgse richting achter bank. Het meisje kijkt vragend te rug. De moeder probeert het nog eens: „Mag je geen varkensvlees vanwege je geloof?" Opnieuw een gezicht met een groot vraag teken: „Eh.... nee, ik ben er aller gisch voor, geloof ik...." „Dus het is niet omdat je isla miet bent?" Dan komt het ant woord dat opluchting geeft: „Nee hoor: dat lust ik ook niet." Mina Verton vertelt haar verhaal aan haar drie kleinkinderen. Op de voorgrond Jaap Verseput, die de gesprekken vastlegt op video, foto Marijke Folkertsma Rob van der Zwaag: uitruk anders dan bij ambulance. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Als hartapparaten op reddingsstations levens konden redden, dat hadden ze die allang gehad, aldus Rob van der Zwaag, burgemeester van Veere. PvdA-sta- tenlid Wouter van Zandbrink op perde zaterdag dat alle reddingssta tions een automatische externe de fibrillator (AED) in huis moesten hebben. De provincie zou voor de kosten van de aanschaf moeten op draaien. Van der Zwaag, voorzitter van drie stations, is een beetje boos over dat plan. „Heeft hij eigenlijk wel gesproken met mensen van de KNRM?", vraagt hij zich af Volgens de PvdA kunnen met de hartapparaten de langere uitruktijden in het zomer seizoen worden overbrugd. Maar bij reddingsstations gelden héél an dere uitruktijden, zegt Van der Zwaag. „Een reddingsboot moet binnen een kwartier vertrekken. Terwijl een hartapparaat pas zin heeft als die binnen vier minuten wordt gebruikt. Reddingsstations waren er allang mee uitgerust, als het echt zou werken." ma. t/m vr. van 13.00 -16.00 uur; za. 11.00 -16.00 uur yoor volledig programma: www.intratuin.nl/ koudekerke ff Intratuin Koudekerke, Galgeweg 5, (Provinrialeweg tussen Vlissingen en'Koudekerke) De activiteiten vinden in hettuincafé plaats. Reserveren is niet nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57