Wellink Vrij zeker' dat noodplan helpt Belegger staat aan begin van een cruciale week Claim spaarders bij bank Icesave gebundeld Beurs Midden-Oosten onderuit door crisis Arme Britten later begraven I 4 I Maandag 13 oktober 2008 PZC AMSTERDAM - Via de website www.icesaveclaim.nl heeft een Am sterdams advocatenkantoor be kendgemaakt dat het de krachten van Nederlandse spaarders bij Ice- save wil bundelen. Het gaat dan om mensen met een spaartegoed van meer dan 100.000 euro. Het advocatenkantoor Wiersma Van Campen Vos (WVCV) heeft dat zaterdag laten weten. Aram Vos van het kantoor verwacht dat het 'zeker niet om honderden' spaarders gaat. Bij een totaal van 120.000 spaarders, die 1,6 miljard hebben ingelegd, is de gemiddelde inleg 13.000 euro. Voor verreweg de meeste spaar ders is de pijn weggenomen door de toezegging van minister Wou ter Bos (Financiën) dat een saldo tot een ton is gegarandeerd. Vos wil onderzoeken of de grote spaar ders wettelijk voorrang hebben. RIYAD - De beurzen in het Mid den-Oosten leden gisteren op nieuw stevige verliezen door aan houdende zorgen over de finan ciële crisis. Op de beurs in Dubai sloot de hoofdindex 5,4 procent la ger. De beurs in Saudi-Arabië kon niet profiteren van een renteverla ging door de Saudische centrale bank. De beleggers in het Mid den-Oosten deden hun aandelen in de verkoop nadat het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) niet tot concrete voorstellen kwam om de crisis te beteugelen. Ook de fors LONDEN - Honderden arme Britse gezinnen moeten door de finan ciële crisis weken wachten eer hun overleden familieleden begraven kunnen worden. Dat heeft.de Brit se vereniging van begrafenisonder nemers gemeld, aldus het blad Mail on Sunday. Voorheen schoten ondernemers arme gezinnen het geld voor dat nodig is voor de begrafenis, waar- PETER lagere olieprijs zette het sentiment onder druk. De olieprijs is gedaald tot onder de 80 dollar per vat. Vori ge week leden de beurzen in de Golfregio ook al zware verliezen, in navolging van de dramatische koersdalingen in Azië, Europa en de Verenigde Staten. De grootste verliezen werden geleden op de beurs in Tel Aviv. De Israëlische beurs daalde ruim 15 procent, het zwaarste verlies in elf jaar. In Do ha verloor de beurs 7,2 procent en de beurs in Egypte daalde 7,4 pro cent. na ze het terugkregen van de over heid. Maar door de kredietcrisis kunnen veel ondernemers zich dat niet meer veroorloven. Normaal is de periode tussen overlijden en ter aardebestelling tien dagen. Nu moeten nabestaanden soms wel vijf weken of langer wachten. De Britse sociale dienst betaalt jaarlijks de begrafeniskosten van 27.000 Britten. President Wellink van De Nederlandsche Bank laat zich niet van de wijs brengen door het geringe effect van het ingrijpende noodplan van 20 miljard euro op de financiële markten. „Ik ben er vrij zeker van dat het gaat werken." door Sal Stam WASHINGTON - Nout Wellink, presi dent van De Nederlandsche Bank (DNB) heeft enerverende weken achter de rug. Eerst was er de aan koop van een deel van Fortis door de Nederlandse staat, gevolgd door de volledige nationalisatie van de Nederlandse tak van de ge plaagde bankverzekeraar. Nadat ook de kredietverlening tussen de banken spaak liep, maakte Wel link de algelopen week samen met minister Wouter Bos (Financiën) bekend dat de overheid twintig miljard opzij legt voor 'in de kern gezonde' banken en verzekeraars die in problemen raken. Deze krant sprak de bankpresident op de IMF-top in Washington. Wat was het doel van de twintig miljard euro steun voor de finan ciële sector die u vorige week aan kondigde? „Het gaat erom het vertrouwen te herstellen en banken te voorzien van kapitaal. Op dit moment heb ben ze wereldwijd te weinig kapi taal omdat ze moeten afschrijven op bepaalde producten." Wat is het verschil tussen deze ope ratie en de redding van Fortis en ABN Amro? „Deze operatie is niet gericht op een specifieke bank. We schieten te hulp als banken geld nodig heb- Wellink: „Ik hoop dat de burger wordt gerustgesteld." foto David van Dam/GPD ben. Op dit moment heeft zich nog niemand gemeld, maar de fi nanciële wereld is wel blij dat deze mogelijkheid er nu is. We moeten wel voorzichtig opereren omdat de concurrentieverhoudingen niet mogen worden verstoord." Nederland schiet de financiële sec tor nu te hulp met ongekende be dragen. Hoe ver kan Nederland gaan „Heel ver. Nederland leent het geld op de financiële markten. Zo lang het geld in gezonde bedrijven wordt gestoken, zal er rendement 'Ik hou niet zo van bonussen. Ik vind dat je een goed salaris moet geven' zijn. Op een gegeven moment kan het aandeel verkocht worden. Ik begrijp dat de burger denkt: de be dragen vliegen me om de oren. Aan de andere kant hoop ik dat de burger ook wordt gerustgesteld. Zijn geld staat nu veilig. Ik zou het jammer vinden als uit de operatie minder vertrouwen voortvloeit." Hoe zeker bent u ervan dat dit al lemaal ook gaat werken? „Ik ben er vrij zeker van dat het gaat werken. Maar je weet natuur lijk niet of er nog andere zaken zijn die de verkeerde richting uit werken. Die zullen we dan ook moeten aanpakken." Wat voor eisen stelt u aan bonus sen? „In ieder geval dat ze qua omvang beschaafd zijn. Dus niet van die idiote bedragen. Bovendien moe ten de bonussen worden afge stemd op wat een bedrijf over de lange termijn presteert, niet in een specifiek jaar. Eerlijk gezegd hou ik niet zo van bonussen. Ik vind dat je een goed salaris moet geven." Kan een bank na ingrijpen van Ne derland alsnog omvallen? „De staat laat een instelling niet omvallen. Het zijn maar weinig in stellingen die echt omvallen. Ne derland heeft nu afspraken ge maakt met IJsland zodat het geld van depositohouders van Icesave veilig is. Ik sluit overigens niet uit dat dit verder nog een staartje krijgt. Er zijn behalve spaarders ook andere partijen zoals zakelijke rekeninghouders die daar geld heb ben staan. Die zijn niet door de overheid geholpen. Dit gaat nog in diverse landen spelen." /1U5 EP- MU VÉRklEZINfïE/0 ZOUOEW 2.IIM Ö&WEË9T, -Z-QO \k- Ml£-T 2-^lrO Koopjesjagers kunnen deze week rust op de beurs terugbrengen. door Rik Elfrink AMSTERDAM - Met angst en beven kijken beleggers uit naar de beurs- dag van vandaag. Na twee maanda gen van extreme koersdalingen zit de schrik er goed in. Is het vertrou wen terug, nu vanuit de hele we reld mooie beloftes worden ge daan om banken overeind te hou den? Beursanalisten twijfelen. De voor tekenen zijn niet zo gunstig, al valt er volgens hen geen zinnig woord meer te zeggen over de richting. De vorige twee weekenden ston den net als de afgelopen twee da gen bol van internationale overleg gen over reddingsplannen. Deson danks gingen op de Aziatische, Eu ropese en Amerikaanse beurzen de luiken open. Alleen al in Am sterdam is de afgelopen drie we ken ruim honderd miljard euro aan tegenwaarde van aandelen in rook opgegaan. Of deze week een deel wordt terug gewonnen, is volgens Evert Water- lander, hoofd beleggingen bij ABN Amro, allerminst zeker. De AEX, de belangrijkste beursgraadmeter in ons land, staat door alle paniek nog maar op 258 punten. Sinds be gin dit jaar is de helft weg. „Onze technisch analisten zien een bo dem pas bij een AEX van 233 pun ten. Maar een test van het laagste niveau sinds 2003 (217 punten), is zeker niet uitgesloten." Waterlander ziet bij beleggers de angst voor een ineenstorting van het bancaire stelsel overheersen. „Het vertrouwen om te kopen moet terugkeren, en ik zie dat nog niet een-twee-drie gebeuren." De Dow Jones-index ging vrijdag na een zinderende sessie anderhalf procent omlaag. Grote koersuitsla- gen domineerden. „De zenuwen gieren beleggers door de kelen", al dus Waterlander. De schommelin gen in New York vormen volgens hem een signaal dat de crisis nog niet voorbij is. „Extreme koersuit- slagen zijn meestal tekenend voor onzekerheid." En voorzover de analisten het kun nen weten: een normaal patroon is volgens hen dat een beursindex eerst 'uitbodemt', oftewel een ex treme piek naar beneden laat zien. Juist op het moment dat niemand het meer ziet zitten, kunnen koop jesjagers de rust terugbrengen. Wa terlander: „Dat moeten dan wel grote partijen zijn. De daling is nu zo hard geweest, dat velen aan de zijlijn blijven staan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4