Idee Zeeuws datacentrum Op zoek naar de bijsluiter van de delta Waterproef test inzet bestuurders HERFSTVAKANTIE AKTIE 20% KORTING" NU BIJ AANKOOP VAN KIDS-JACK OP IEDERE VOLGENDE AANKOOP www.bouwmanlifestyle.nl pzc Maandag 13 oktober 2008 15 Plannen zijn neergelegd bij de economische impuls Zeeland. goes - Een Zeeuws datacentrum waarop de computers van Zeeuw se scholen zijn aangesloten, en ook die van een aantal overheden en bedrijven in de provincie. Het is nog een wens van Marco van Dijke van het ROC Zeeland, maar wat hem betreft zeker een optie. „Kijk maar eens naar de twee zie kenhuizen die een nieuw zieken huis gaan bouwen. Daar is ook da taverwerking nodig. Ook gemeen ten of de provincie zouden kun nen aansluiten." Hij gaat zelfs nog verder: „Kijk eens naar de leerstoelen aan de Ho geschool Zeeland. Die zouden din gen kunnen bedenken om wat met de warmte te doen die de computers in zo'n datacentrum produceren. Koelen met zeewater, gebruiken om het gebouw waarin ze staan te verwarmen, centrale verwarming voor een studenten campus..." Waarom zouden we die data van en naar plaatsen als Amsterdam en Rotterdam transporteren, als we dat in Zeeland zelf ook kun nen, is de insteek van Van Dijke. Hij ziet dit niet als een taak voor het onderwijsveld. Daarom is de suggestie neergelegd bij de ontwik kelingsmaatschappij economische impuls Zeeland. Zijn gedachte komt voort uit de sa menwerking die vanuit het dien stencentrum onderwijs is opgezet.. Op initiatief van de twee Zeeuwse ROC's en de HZ kunnen alle Zeeuwse scholen aanhaken bij de twee computer datacentra die al in respectievelijk Vlissingen en Ter- neuzen zijn opgezet. Twee Wal- cherse scholen, CSW en Schelde- mond, hebben zich al aangesloten en gelet op de belangstelling die al is getoond zullen er binnenkort meer volgen. Alle deelnemers ma ken gebruik van het glasvezelnet werk van de stichting Zien. Vol gens Van Dijke is het de bedoeling dat de ICT-voorzieningen voor de Zeeuwse scholen in de toekomst betaalbaar blijven. Verder moeten de scholen hun voordeel kunnen doen met de gebundelde kennis die in de samenwerking wordt op gedaan. 1^ Digitale samenwerking in het Zeeuwse onderwijs kan verder gaan en ook bedrijven en overhe den bij elkaar brengen in datacen tra. Zeeland bijt spits af in landelijke oefeningen van overstromingen. door Marcel Modde MIDDELBURG - Bestuurlijk Neder land maakt zich op voor een grote watersnoodoefening. De proef moet na twee jaar rampenplannen maken uitwijzen of de diverse sce nario's voor evacuatie en hulpver lening in de praktijk werken. De oefening is in drie delen ge splitst en begint 3 november met 'Waterproef in Zeeland. Hier draait het om een dreigende door braak van de dijken op de kop van de eilanden en rond de Wester- schelde. Op 4 november oefenen de regio's rond de grote rivieren en 5 november verplaatst de aan dacht zich naar Flevoland voor een overstroming van het meren gebied. Anders dan de evacuatie-oefening vorig jaar in het Terneuzense Othe- ne, merkt de burger er dit keer nauwelijks iets van, vertelt project manager Marcel Matthijsse van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). Alleen inzet van radio-zendama teurs en de opzet van een satelliet communicatiesysteem door Defen sie lopen in het oog. Vooruitlo pend (27 oktober) oefent het Vlis- sings MuZeeum het veiligstellen van de belangrijkste stukken uit de collectie. Om kunstschatten te behoeden, worden ze onderge bracht in de opslagbunkers van de Covra in Borsele. Bij Waterproef zijn vooral bestuurders en instan ties aan zet, van betrokken burge meesters tot de ministerraad. Joost Schrijnen: „We hebben de delta te lang alleen maar als een technisch kunstwerk gezien." foto Lex de Meester Programmadirecteur zuidwestelijke delta wil tempo maken. door Ben Jansen middelburg - Hij kon meteen aan de bak. Toen Joost Schrijnen begin vorige maand aantrad als program madirecteur voor de zuidwestelij ke delta was uit allerlei onderzoek duidelijk geworden dat maar één oplossing mogelijk is om het Vol- kerak-Zoommeer gezond te ma ken: zout en een beperkt getij. Knelpunt was alleen dat de studies eveneens hadden uitgewezen dat ook het Hollands Diep^Haring- vliet een beetje zouter wordt, met alle gevolgen van dien voor bij voorbeeld de bloembollenteelt, glastuinbouw en drinkwatervoor ziening. Het vergde nogal wat over leg om die boodschap over te brengen bij overheden en belan genorganisaties in Zuid-Holland. Schrijnen: „We moeten nog verder bekijken hoe we de nadelige effec ten van een zout Volkerak-Zoom meer voor het benedenrivierenge bied kunnen beperken. De opstel ling van de overheden in Zuid- Holland is in elk geval zeer posi tief Ze erkennen dat de aanpak van de slechte waterkwaliteit in het nu zoéte Volkerak-Zoommeer, met de oncontroleerbare blauwalg- bloei als symptoom, nodig is. Ook al levert dat - op een andere schaal - problemen bij henzelf op." Als programmadirecteur werkt Schrijnen voor de Deltaraad, waar in de provincies Zeeland, Noord- Brabant, Zuid-Holland en de mi nisteries van V8cW, Vrom, EZ en LNV samen optrekken om de eco nomische ontwikkeling in Zuid west-Nederland te stimuleren in combinatie met de opwaardering van natuur en water. Er liggen ver scheidene opgaven op het gebied van de kwaliteit van de Delta. Blauwalgen in het Volkerak-Zoom- meer zijn een voorbeeld, maar ook de sterke vermindering van het getij in de Biesbosch, het ver dwijnen van platen in de Ooster- schelde en de instandhouding en verbetering van de scheepvaartver bindingen. Schrijnen is stedenbouwkundige. Hij plaatst de problematiek van de delta in het spanningsveld dat hij signaleert op het gebied van so- 'Kijk kabinet, dat willen we in de delta van Zuidwest-Nederland' ciaal-culturele veranderingen en de toegenomen behoefte aan ruim te. „Op beide terreinen is Neder land op zoek naar een nieuwe identiteit, naar een nieuw even wicht. Dat doet zich ook nadrukke lijk voor in de delta. Die hebben we te lang allen maar als een tech nisch kunstwerk gezien. De jour naliste Tracy Metz zei het laatst zo: 'We hebben de veiligste delta, maar we hebben de bijsluiter niet gelezen'." Die bijsluiter gaat Schrijnen hel pen maken. Er is al een integrale visie voor de deltawateren. Daarin worden zorgen over de ecologie, de noodzaak van robuuste maatre gelen met het oog op de klimaat verandering en de wenselijkheid van ruimtelijke economische ver sterking beschreven. Voor de ver schillende bekkens in het Deltage bied bestaan volop ideeën. „Het gaat erom in welke context die kunnen worden ontwikkeld. Daar gaan we aan werken. Desnoods door onzekerheden te definiëren." Programmadirecteur Schrijnen wil daarbij tempo maken. Hij zet een reflectiecommissie aan het werk om de problemen nadrukkelijk te benoemen en hij is van plan een werkplaats in te richten, waar plan nen en ideeën in beeld kunnen worden gebracht en er verder over kan worden gepraat. Een en ander moet over zes tot zeven maanden leiden tot een uitvoeringsprogram ma in het Nationaal Waterplan. Schrijnen: „Daarmee kunnen we zeggen: kijk kabinet, dat willen we in Zuidwest-Nederland. En de Tweede Kamer moet dan beslissen of we aan de slag kunnen." Joost Schrijnen Geboren: Den Haag (1947) Opleiding: bouwkundig inge nieur TU Delft Vroegere werkervaring: directie lid dienst stedenbouw en volks huisvesting van de gemeente Rotterdam, directeur ruimte en mobiliteit provincie Zuid-Hol land, directeur structuurvisie Al- mere 2030+, deeltijd hoogle raar stedenbouwkundig ontwer pen. Thans: programmadirecteur Deltaraad en deeltijd hoogle raar ruimtelijke strategie en planning. *zie voorwaarden in de winkel DOMBURG - Ooststraat I GOES - Grote Markt 1 RENESSE - Hogezoom 171

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 49