groen voor beleggingen 'Voor tienden van procenten ga ik geen risico's nemen' Ik vrees dat we naar ons geld kunnen fluiten' PZC Maandag 13 oktober 2008 3 - g 5. - il «és**®», PZC Rolant Quist, CN IJslandse deposito's van Goes en Sabewa verrassen raadsleden. door Frank Balkenende GOES - Niet alleen Goes heeft geld uitstaan bij Landsbanki. Ook Sabe wa heeft deposito's bij de IJsland se bank. Sabewa is het gezamenlij ke belastingkantoor van de ge meenten Goes, Borsele, Kapelle en Tholen. Volgens voorzitter Jon Herselman, wethouder van Kapel le, gaat het om vier ton. Landsbanki, sinds 2007 actief in Nederland en inmiddels onder cu ratele van de IJslandse overheid ge steld, bood meer rente (vijf pro cent) en stelde lagere eisen aan de spaarders dan andere banken. Dat voordeeltje wilden diverse overhe den zich niet laten ontglippen. Herselman en Van der Zaag onder strepen dat ze niet lichtzinnig in een financieel avontuur zijn ge stapt. „De Bank Nederlandse Ge meenten heeft een positief advies gegeven. Bovendien had Landsban- 'Landsbanki? Het is toch niet waar zeker? Oei, dit is vervelend' ki op dat moment een A-rating." Dat die hoge waardering voor kre dietwaardigheid nu niks waard blijkt te zijn, heeft iedereen ver rast, zegt Herselman. „Ik hoop dat het met een sisser afloopt." Verrast is ook het Goese raadslid Joop Polfliet, het financiële gewe ten van de gemeenteraad. Onaan genaam verrast, temeer omdat het om ettelijke miljoenen zou gaan, zoals burgemeester Van der Zaag aangeeft. „Landsbanki? Het is toch niet waar zeker? Oei, dit is verve lend. Ik vrees dat we naar ons geld kunnen fluiten. Het slaat een gat in je budget. Misschien moeten we dan geen tweede parkeergarage bouwen..." Polfliet heeft altijd wantrouwen ge koesterd tegen de IJslandse bank wereld. „Kijk, daar wonen nog minder mensen dan in Zeeland. Die lui trommelen overal geld op en beleggen dat vervolgens in risi covolle markten, willen ze iets ver dienen. Je kunt toch begrijpen dat als je vijf in plaats van vier procent krijgt bij zon bank, de risico's na venant groot zijn. Dat blijkt nu. Ik zou daar nooit geld heenbrengen." De Goese raad wist niet dat er geld was gedeponeerd bij Landsbanki. Over dat soort zaken gaat het colle ge van burgemeester en wethou ders. De meeste fractievoorzitters reageren verbaasd en zeggen de ge volgen niet te kunnen inschatten. WD-fractievoorzitter Sjoerd Heij- ning vindt dat het college de raad had moeten informeren. PvdA-fractievoorzitter Henk Hoo- gerland zegt dat wethouder Sop hie van 't Westeinde (WD, finan ciën) snel tekst en uitleg moet ge ven. Vandaag dus. Van 't Westein de was afgelopen weekeinde onbe reikbaar, want met vakantie. De kredietcrisis raakt Zeeland hard. De provincie en de gemeente Goes zijn mogelijk miljoenen euro's kwijt aan tegoeden bij ingestorte banken. Via hun gezamenlijke belastingkantoor worden Borsele, Kapelle en Tholen misschien ook getroffen. Op het eerste gezicht zijn provincie en gemeenten niet buiten hun boekje gegaan. Ze hebben zich laten adviseren door de Bank Nederlandse Gemeenten en door anderen en ze hebben de regels gevolgd van de Wet Financiering Decentrale Overheden. Dat is volgens het boekje. Toch moet de conclusie luiden dat de provincie en Goes niet voorzichtig genoeg zijn geweest. De provincie was uit op snel rendement. Goes wilde profiteren van extra hoge rente. 'Snel rendement' en 'hoge rente' zijn synoniemen voor grote risico's. Inmiddels is gebleken dat dit onverantwoord grote risico's zijn. Zeker voor publiek geld. Omdat dit wijsheid achterafis, kunnen de bestuurders er niet voluit op worden afgerekend. Maar helemaal zonder kleerscheuren zullen zij er waarschijnlijk niet vanaf komen. De kredietcrisis is minstens een jaar oud. Het politieke oordeel over deze kwestie moet vooral afhangen van de vraag of het risicomanagement in die tijd voldoende scherp is geweest. Meeste Zeeuwse gemeenten menen dat hun geld veilig is. GOES - Behalve Goes is er geen an dere Zeeuwse gemeente die geld heeft uitstaan in IJsland of bij een failliete Amerikaanse bank, mel den de wethouders. Al houdt wethouder Wim Taten- hove van Veere nog een slag om de arm: hij durft niet te zeggen of zijn gemeente geld heeft uitstaan in IJsland maar, zegt hij, de Veeren- aren hoeven zich geen zorgen te maken. „Het is allemaal massahys terie, gebaseerd op het idee dat er geen vertrouwen meer bestaat. Dat heb ik nog wel. Al is het wel zo dat wat vandaag zeker is, mor gen helemaal anders kan zijn. In die zin maak ik me wél zorgen. Maar ik wil burgers niet op het ver keerde been zetten." Enkele gemeenten laten weten al tijd heel voorzichtig om te sprin gen met hun spaartegoeden (Ter- neuzen, Middelburg), andere ge meenten zeggen simpelweg geen kapitaal te hebben om fors te be leggen in het buitenland (Vlissin- gen, Hulst, Sluis). De meeste gemeenten doen zaken met de Bank Nederlandse Ge meenten, waarvan ze zelf aandeel houder zijn. Wethouder Frans de Vries van Hulst: „Die biedt leuke tarieven. En voor tienden van pro centen ga ik geen risico's nemen. Er is wel een afspraak dat we naar een andere bank kunnen gaan als die vijf procentpunten lager scoort dan de Bank Nederlandse Ge meenten. Maar dat lukt zelden. Ja, een keer bij de Rabobank. Maar dat was om geld te lenen." Sluis zegt wel maatregelen te tref fen naar aanleiding van de crisis. „Bij toekomstige projecten bekij ken we de financiële positie van een deelnemende partij. We over wegen grote projecten in delen te knippen zodat we niet met een half afgewerkt bouwplan blijven zitten wanneer een bouwer in de problemen komt. Baanvelden 13 Postbus 88 4715 ZH Rucphen E-mail: info@skidome.nl Tel.: +31(0)165 - 34 3134 www.skidome.nl/www.kiddieskidsklup.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3