Alle seinen stonden op 'Geen probleem verzekeraars' Vragen en zorgen bij Statenfracties Vies 5 weken voor 15 euro! s 2 Maandag 13 oktober 2008 PZC WIM HOFMAN Een tijdje terug had ik het in deze rubriek over zwemwa ter met haren en navelpluisjes, lichaamsvochten en ande re ongerechtigheden. Ik vond het vies, maar ik moet toe geven: er zijn viezere dingen. Neem nu het rioolbuizensys- teern en wat daar doorheen gaat: een oneindige stroom aan af valwater, koffie, water, bloed, soep, olie, deeltjes lood, terpenti ne, medicijnen, urine en wie weet wat we allemaal nog door het afvalputje laten lopen. Gelukkig gaat het meeste niet meer rechtstreeks de zee in. In de rioolwaterzuiveringsinstallaties produceert men wel een grote hoeveelheid slib dat men hier en daar als meststof gebruikt op het land. Hier wordt wel ver brand rioolslib verkocht. In de Verenigde Staten en ook in Groot Britannië spreidt men hier en daar het slib in flinke hoeveelheden op het land. In sommige streken is het echter strikt verboden rioolslib op het land te strooien, omdat men weet dat het slib allerlei zware metalen kan bevatten en ook besmet kan zijn met schadelijke bacteriën, virussen en parasieten. Er zijn plekken waar men na het veelvuldig en herhaaldelijk verspreiden van rioolslib over akkers, melding maakt van het ontstaan van verwrongen wormen, misvormde kikkers en andere rare verschijnselen bij dieren. Men beweert zelfs dat er meer kanker voorkomt in de buurt van de met rioolslib bemeste akkers dan elders, waar dat niet is gebeurd. Men is ook bang dat er hier en daar op de ak kers prionen rondzwerven die de ziekte van Kreutzfeld lacob die de hersens aantast veroorzaken. Maar men moet toch wel van al die viezigheid af. Er bestaan nu installaties die met be hulp van zonnecollectoren het spul laten indrogen. Men maakt er een soort granulaat van dat men omzet tot brand baar gas. Zoiets is waarschijnlijk toch beter dan het uitstrooien van het verdachte slib over akkers. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Men meldt verwrongen wormen, misvormde kikkers COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nj Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Bevelanden-Tholen Stationspark 28, Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Tel: 0115-645769 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee Postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Familieberichten Tel: 0800-8060 pzcfamilieberichten@wegenernieuwsmedia.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: Deen vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal D een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor €15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het cololon treft u nadere informatie KJ Vvl 0 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/iezersservice of bel: 0800-0231 231 Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl De provincie Zeeland vertrouwde op extern advies en goede reputatie van Lehman Brothers toen ze in zee ging met Amerikaanse zakenbank. Het geld was bedoeld om oude stortplaatsen af te dekken. door Melita Lanting Vijf miljoen euro. Dat heeft de provincie Zee land uitstaan bij de Amerikaanse zakenbank Lehman Brothers. De bank is half september ten onder gegaan in de Amerikaanse kredietcrisis. Ondui delijk is wat de garantstellingen (die er waren toen de belegging werd afgesloten) nog waard zijn. Lehman Brothers is inmiddels deels overgenomen door de Engel se bank Barclays. „We laten ons bijstaan door exter ne juristen en door de Bank Ne derlandse Gemeenten om te kij ken hoe we het geld terug kunnen krijgen", zegt gedeputeerde Toine Poppelaars. De provincie Zeeland is in 2002 in zee gegaan met Lehman Brothers op advies van de Bank Nederland se gemeenten. De provincie heeft dat advies vervolgens ook nog ge checkt bij de eigen, externe advi seur. „Er was toen geen enkele aanleiding om dat in twijfel te trekken", zegt Poppelaars. „Leh man had een A-rating en je moet toch ergens op kunnen vertrou wen." Poppelaars stelt dat de belegging ook voldeed aan de eisen zoals die gesteld zijn in de wet Fido. Deze wet bepaalt de spelregels waarbinnen overheden kunnen le nen, sparen en beleggen. In deze wet staat dat beleggen niet wordt beschouwd als een normale pu blieke taak, maar hooguit als een tijdelijke activiteit. „Maar voor het Nazorgfonds Stort plaatsen (waar het hier om gaat, red.) geldt een ruimere regeling. Voor dat fonds moesten we snel rendement halen halen om in 2013 de oude stortplaatsen te kun nen afdekken." Dit fonds is in 2002 ingesteld. Uit stukken van de provincie Zeeland blijkt dat de be legging bij Lehman Brothers in- Fonds was niet eerder aanleiding om vragen te stellen. door Melita Lanting GOES - Vragen, zorgen maar boven al een gevoel dat je niet alles kunt voorkomen. Dat leeft momenteel bij de Statenfracties. Het nieuws dat de provincie Zeeland vijf mil joen euro heeft zitten in de Ameri kaanse zakenbank Lehman Brothers laat de politici niet onbe roerd. Drie fracties zien in de kwestie aanleiding om vragen te stellen: de Partij van de Arbeid, de Christen- Unie en de Partij voor Zeeland. „Dit is volslagen nieuw voor mij", zegt Marjan de Koster namens de PvdA. Ze wil onder meer weten waarom ze de informatie op het in ternet moest lezen. Johan Robesin van de Partij voor Zeeland is be zorgd over de huishoudportemon nee van de provincie. „Hoe zit het met de risico's van grote projecten als Waterdunen en Perkpolder?" CDA-fractievoorzitter Kees van Be- veren (zelf expert op het gebied van overheidsfinanciën) pleit er voor eerst af te wachten hoe de provincie hier uitspringt. Hij stelt dat de Statenleden wisten van de financiële risico's van dit fonds. Ook Izak Vogelaar (WD) consta teert dat het fonds niet eerder aan leiding is geweest tot het stellen van vragen. „En ik denk dat de Bank Nederlandse Gemeenten als een redelijk betrouwbare partner gezien mag worden." Neemt niet weg dat ook hij nog wel wat vra gen heeft. De Christenunie wil weten hoe het college denkt verdere schade te voorkomen. middels is aangegroeid tot ruim 6,6 miljoen euro. Uiteindelijk zou dit bedrag in 2013 uitgegroeid moeten zijn tot 9,5 miljoen euro. Verder zit er nog ruim 3,5 miljoen euro in het fonds dat is weggezet bij het aandelenfonds ASN en 1,3 miljoen euro zit in kortlopende gelden die binnenkort worden omgezet in een obligatiefonds. De provincie Zeeland heeft, toen de problemen met Lehman Brothers aan het licht kwamen, onmiddellijk advies gevraagd bij Montesquieu, het eigen externe adviesbureau. Dat bedrijf ver- Adviseur verwachtte dat Lehman werd overgenomen of dat overheid ingreep wachtte dat Lehman zou worden overgenomen door de Bank of America of dat de Amerikaanse overheid zou ingrijpen. Maar - zo als nu bekend - is dat niet ge beurd. De provincie Zeeland heeft nog meer geld uitstaan, maar Poppe laars laat weten dat dit geldt voor zover hij weet allemaal is onderge bracht bij Nederlandse banken. 58 miljoen bij Landsbanki Het ministerie van Binnenland se Zaken is een onderzoek ge start naar de financiën van ge meenten en provincies. Uit dat onderzoekt blijkt tot nu toe dat twaalf gemeenten voor 58 miljoen euro hebben ondergebracht bij Landsbanki in IJsland. De gemeenten krijgen dit niet niet terug van het ministerie van Financiën. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is daarover zeer teleurgesteld omdat ge meenten te goeder trouw en volgens de wet hebben gehan deld. Volgens de VNG is het gebrui kelijk dat gemeenten met hun 'overtollige geld' nagr buiten landse banken gaan. Daarbij moeten zij zich wel aan wettelij ke regels houden. Vrijwel alle gemeenten doen ook zaken met de Bank Neder landse Gemeenten, de bank voor overheidsinstellingen. Garantieregeling van de overheid geldt niet voor verzekeraars. door Nadia Berkelder Geldt de garantieregeling van de overheid ook voor verzekerings maatschappijen? Nee. De Nederlandse Bank kan wel ingrijpen als een verzekeraar in zwaar weer komt. Die probeert vervolgens een faillissement te voorkomen. Verzekeraars kunnen door de kredietcrisis in de proble men komen omdat hun beleggin gen minder waard worden, legt Marinus Schroevers van verzeke raar ZLM uit. En die beleggingen zijn inderdaad fors minder waard geworden, de laatste tijd. „Verzekeraars ontvangen premie en betalen schade, of een uitke ring. We weten dat het een keer komt, maar niet wanneer. Daarom Lezersvragen moeten we buffers opbouwen om aan onze verplichtingen te vol doen. Verzekeraars beleggen dat, omdat ze bij een bank te weinig rendement krijgen. Dat rende ment heb je nodig om bedrijfskos ten te betalen." „Op het moment dat je belegd ver mogen te laag is om aan je ver plichtingen te voldoen, zit je tegen het faillissement aan. De Neder landse Bank houdt in de gaten of een verzekeraar nog voldoende ver mogen heeft. Als het moment na dert dat een verzekeraar niet lan ger aan zijn verplichtingen kan vol doen, komt een die onder toezicht van de Nederlandse Bank." Banken en verzekeraars hebben de afgelopen weken veel verloren. „Het spek is eraf. Ook wij hebben belegd vermogen, maar we heb ben nog zoveel reserves; voordat die op zijn, zitten we in een situa tie waar we ons niets bij kunnen voorstellen." ft zie www.pzc.nl voor alle vragen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 2