Het leven lacht Greg van Hest IOC verzwijgt misstanden Gilbert behaalt in Tours bij dopingcontroles zijn grootste succes Kiplagat koningin op de weg Alonso verrast 24 Maandag 13 oktober 2008 P2C DEN HAAG - Lornah Kiplagat heeft zich gisteren in Rio de Janeiro met haar wereldtitel op de halve mara thon bij een illuster gezelschap op de weg gevoegd. Net als Paula Rad- cliffe en Tegla Loroupe liet Kip lagat zich voor de derde keer tot 's werelds beste kronen. Maar aange zien de 34-jarige Noord-Hollandse eveneens WK-zilver op zak heeft, mag ze zich de koningin van de wegatletiek noemen. Kiplagat ging fel van start in de ra ce waarin de loopsters meteen tot een venijnige klim waren veroor deeld. Het beulswerk betaalde zich al vroeg uit. Het peloton verbrok kelde na enkele kilometers en op eenderde deel van het traject be zweken de laatste concurrentes. Halverwege had de voorsprong reeds zulke proporties aangeno men, dat duidelijk was dat de winst zonder een ineenstorting van Kiplagat niet meer in gevaar zou komen. Dat de machtsgreep niet met een wereldrecord werd opgeluisterd, zoals in de voorgaande twee afleve ringen wél het geval was, deerde haar geenszins. FUJI - Fernando Alonso verbaasde zichzelf nog het meest met zijn tweede zege op rij in de Formule De Spaanse coureur van Renault verraste twee weken geleden met winst in de Grote Prijs van Singa pore en herhaalde gisteren die stunt in de Grote Prijs van Japan. „Ik kan het nauwelijks geloven", ju belde de tweevoudig wereldkampi oen. „We winnen op een circuit dat ons niet zou liggen. Het team heeft een geweldige auto afgele verd." Met die woorden gaf hij on bedoeld het signaal af dat hij vol gend jaar weer voor de Franse ren stal rijdt. „Ik neem pas een besluit aan het eind van het seizoen", haastte hij zich later te zeggen. Alonso, die geen kans maakt op de wereldtitel, profiteerde opti maal van de fouten van de titelkan didaten Lewis Hamilton en Felipe Massa. Hamilton, leider in het WK, ging al in de eerste bocht in de fout. De Brit van McLaren hin derde de Fin Kimi Raikkönen en moest later in de race voor straf door de pitlane. Hamilton kwam de tegenslag niet meer te boven en finishte op de puntloze twaalfde plaats. Massa deed het niet veel be ter. Hij kwam in de tweede ronde op ongeoorloofde manier in aanra king met Hamilton en kreeg even eens een zogeheten 'drive through penalty'. De Braziliaan beëindigde de race als achtste, maar schoof la ter een plaats op in het klassement doordat Sebastien Bourdais van Toro Rosso een tijdstraf kreeg. Massa liep zodoende twee punten in op Hamilton in de strijd om de wereldtitel. „Op een dag als deze moet je toegeven dat je een fout hebt gemaakt", zei Hamilton. „Ik heb er voor betaald en nu moet ik mijn rug weer rechten en vooruit kijken. Ik denk niet dat ik hierdoor het kampioenschap heb vergooid." Slotrapport meldt tegenwerking nationale olympische comités. dusseldorf - Het internationaal olympisch comité (IOC) heeft mis standen en onvolkomenheden bij de dopingcontroles tijdens de Olympische Spelen van Peking ver zwegen. Van de 4770 voorgeno men tests ontbreken van driehon derd nog altijd de documenten en de resultaten. Dat blijkt uit het slotrapport van de onafhankelijk commissie van waarnemers, die het mondiale an- tidopingbureau Wada tijdens de Spelen toezicht liet houden. Het Duitse tv-programma ARD-Sport- schau onthulde dat zaterdagavond. Bovendien heeft het dopinglabora- torium in Peking honderd op testosteron onderzochte stalen als negatief beoordeeld en niet ge meld. Dat druist in tegen de internationa le standaard voor dopingtests. „Op het gebied van verslaglegging door het lab is het een en ander voor verbetering vatbaar", concludeerde de tien leden tellende Wada-com- missie onder meer. Voorzitster Sarah Lewis, algemeen secretaris van de internationale ski federatie, stuurde haar vijftig pagi na's tellende rapport al op 19 sep tember naar het IOC. Een van de kritiekpunten betreft het doorgeven van de 'Where abouts' door de nationale olympi sche comités. Liefst 102 van de 205 deelnemende organisaties in Pe king hebben niet of onvoldoende laten weten waar hun atleten op bepaalde momenten uithingen. Ook na een aanmaning kreeg het IOC de benodigde informatie niet. Daarnaast was de medewerking van de 28 internationale zomers portbonden tot 'bloedscreening' in het voorolympisch traject gering. Belgische wielrenner snelste van een kopgroep van vijf. tours - Philippe Gilbert is bezig aan zijn laatste koersdagen voor de Franse wielerploeg La Frani;aise des Jeux. Na vijf jaar draagt de 26-jarige Belg voortaan een ander truitje, dat van Silence-Lotto. Giste ren zorgde hij al voor een passend afscheid door eindelijk een grote koers te winnen. De Avenue de Grammont was klaar voor een nieuwe sprint met alle cracks aan het front: de Span jaard Oscar Freire, de Belg Tom Boonen, de Australiër Robbie McE- wen en de afscheid nemende Duit ser Erik Zabel, allemaal roken ze hun kansen in Tours, waar de 2600 meter lange finishstraat ge maakt is voor een massasprint. De koers kende een voorspelbaar verloop met een kopgroep van vijf - onder wie de Nederlander Tom Veelers van Skil-Shimano - die kort voordat de finale begon werd ingerekend. Op de korte klimme- tjes in de laatste tien kilometer zochten de aanvallers hun kans, waarna vijf renners de laatste bocht namen met het peloton op de hielen. Gilbert was de laatste die was aangesloten. De Belg wachtte lang, maar kwam uiteindelijk op tijd uit het wiel van zijn ploeggenoot Mickaël Dela- ge om een massasprint te voorko men. Landgenoot Jan Luyckx werd tweede, de Fransman Sebas- tièn Turgot derde. „Het is het grootste succes uit mijn loopbaan", zei de renner die al twee keer Omloop Het Volk won. „Het Volk betekende veel voor me. Het is, zeker voor ons Belgen, de eerste grote koers van het jaar. Maar op een overwinning als deze van vandaag, in één van de echte klassiekers, heb ik lang gewacht." 25* MARATHON Greg van Hest liep gisteren pijnvrij naar zijn eerste Nederlandse marathontitel. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 26