5ÈJ Noren moeten er straks ook bij zit als iedereen fit is N'Kufo maakt de winnende Het zou leuk zijn als België zich weer 's plaatst voor het WK 22 Maandag 13 oktober 2008 PZC Dirk Marcellis verbaast technische staf door nu al te lopen coachen. door Leon ten Voorde ROTTERDAM - Het duel zal niet het jaaroverzicht halen, maar ondanks het saaie verloop kende Nederland tegen IJsland toch enkele bijzonde re momenten. De oogst leverde een debutant op, een oude beken de die even langs kwam, een blok- tackle met gevolgen en IJslandse humor en Hollands chagrijn. DE DEBUTANT Het duel is een minuut of twintig onderweg als Bert van Marwijk zijn buurman Frank de Boer even aanstoot. „We zagen dat Dirk Mar cellis al aan het coachen was en dat verbaasde ons", zou de bonds coach later zeggen. Voor de duide lijkheid: de sturende speler is twin tig jaar, komt uit Limburg en maakt op deze avond als rechts^ back zijn debuut voor Oranje. Mar cellis wordt na afloop besprenkeld met lof, maar ter nuancering dient wel even te worden vermeld dat de tegenstander IJsland was. De conclusie van de speler zelf: „Er gingen dingen goed en er gingen dingen minder goed, maar op zich ging het niet slecht." Het is verlei- .delijk om nu te concluderen dat hij in het land zonder topverdedi- gers de oplossing is. Maar Marcellis is de eerste om dat te relativeren. „De bondscoach heeft het vaak ge noeg gezegd: ik ben erbij gekomen als vervanger van de geblesseerde Boulahrouz. Laten we eerst maar eens kijken of ik er straks ook bij zit als iedereen fit is." DE TERUGKEER Gek eigenlijk, maar als je hem zo ziet staan, daar bij de volksliede ren, heb je nooit het gevoel dat hij is weggeweest. Alsof hij even ge blesseerd was, zo komt de rentree van Edwin van der Sar bij Oranje over. Het is maar goed dat het pu bliek zijn naam veelvuldig scan deert, anders was het velen mis schien niet eens opgevallen dat er toch echt iets bijzonders gaande was. Dat heeft ook te maken met de IJslanders die blijkbaar zo schrikken van zijn aanwezigheid dat ze maar één keer gericht op doel schieten. Als Van der Sar zijn handen al gebruikt, dan is het om dat hij zwaait naar de fans. Dit is zo'n wedstrijd die Henk Timmer ook nog wel had aangekund. DE BLOKTACKLE De knal is zelfs op de tribune, te midden van al die duizenden sup porters, te horen als de voeten van Nigel de Jong en Brynjar Björn Gunnarsson elkaar tegenkomen. Even is de bal een blok beton. Je hebt tackles en tacklesEn dit was in principe geen slechte tackle toch?" De Jong tovert zowaar nog een grijns op zijn gezicht. Dan se rieus: „Die jongen haalde uit alsof hij op doel schoot." De Jong valt om, de IJslander heeft geen schrammetje. Het is een botsing met schade. De diagnose: een ver rekte knieband. De Jong is naar al le waarschijnlijk twee tot vier we ken uit de roulatie. HET SPANDOEK De assists van Rafael van der Vaart zijn gegoten in schoonheid, de tref fer van Klaas-Jan Huntelaar mag er zijn en het wegwerpgebaar van invaller Wesley Sneijder is potsier lijk als hij de bal niet krijgt. Maar de meeste lol beleven de toeschou wers in De Kuip aan een spandoek dat enkele IJslandse fans omhoog houden nadat Oranje op l-o is ge komen. „We have your money", luidt de verwijzing naar de crisis bij de IJslandse banken. Maar niet iedereen kan dit staaltje humor waarderen. Binnen enkele tellen duiken er ordebewaarders in het vak op, die het doek in beslag ne men. Nigeriaanse Schot is kop-van-jut na missers in duel tegen Noren. door Wilber Hack DEN HAAG - Schotland en Noorwe gen moeten stunten tegen Oranje om de eindronde van het WK 2010 in Zuid-Afrika te bereiken. Dat is de consequentie van het o-o gelijke spel tussen beide landen za terdagmiddag op Hampden Park in Glasgow. Schotland telt na drie wedstrijden al vijf verliespunten, Noorwegen heeft er na twee ont moetingen vier. In de met slechts vijf landen kleinste Europese kwa- lificatiegroep lijkt de tweede plaats nu al geen recht meer te geven op plaatsing voor de knock-outronde. Elk verliespunt telt zwaar. Macedo nië blijft voorlopig zelfs de voor naamste belager van Nederland. De Schotten wezen na het vrij ar moedige duel met een beschuldi gende vinger richting Chris Iwelu- mo. De 30-jarige geboren Schot, die een Nigeriaanse vader heeft, maakte na de pauze zijn debuut, toen bondscoach George Burley vol op de winst ging spelen. Bij zijn club Wolverhampton Wande- res had de spits acht keer gescoord in de laatste zes wedstrijden. T\vintig minuten na de rust bood linksback Gary Naysmith de inval ler een niet te missen kans. Iwelu- mo kreeg de bal op drie meter van de goal toegespeeld. Een kleine voetbeweging zou voldoende zijn. Iwelumo mikte echter naast. „Ik stak mijn voet uit en raakte de bal met mijn hiel", zo verklaarde hij zijn misser later. De Schotse bondscoach - die zijn vaste spits Kenny Miller wegens een hamstringblessure moest mis sen - nam het voor Iwelumo op. „In 99 van de honderd gevallen had hij gescoord, maar ongelukkig genoeg juist deze keer niet. Er is nog van alles mogelijk in deze groep, maar met dit gelijkspel ma ken we het onszelf wel erg moei lijk." Burley, die volgende maand met zijn selectie oefent tegen Ar gentinië, heeft nog tot maart de tijd om aan een beter Schotland te werken. Dan is Nederland de eerst volgende WK-hindernis. Voor de Noren staat de ontmoe ting met Oranje woensdag al op het programma. Het land manoeu vreerde zich in de positie dat er in Oslo gewonnen zal moeten wor den. Zelf het spel maken en het af dwingen van kansen lijkt echter niet de grootste kracht. Noorwe gen, met Christian Grindheim van Heerenveen op het middenveld, wachtte op Hampden Park rustig op fouten in de aanvalsopbouw van de Schotten om dan met twee of drie balcontacten het hele veld over te steken. John Carew - ooit begeerd door PSV en tegenwoor dig spelend bij Astón Villa - was steevast het eindstation van die counters. Zowel voor de rust als na de pauze leverde dat een hand vol kansen op. Maar Carew en zijn kompaan Steffen Iversen slaagden er niet in de bal langs doelman Graig Gordon te schieten. „Normaal gesproken hadden we twee of drie keer gescoord", analy seerde Carew. „De beste kans was echter voor de Schotten. Daarom mogen we met een gelijkspel nog best tevreden zijn." Zijn bonds coach Age Hareide was dat overi gens niet. „We hadden drie punten moeten halen, want we creëerden de mees te kansen", zo redeneerde hij. Ha- reide liet tegen de- Schotten de 34-jarige )on Knudsen van de toe komstige Noorse kampioen Sta- baek als keeper debuteren. De veel jongere Rune Jarstein kreeg de te gentreffers bij het 2-2 gelijke spel thuis tegen IJsland aangerekend en moest genoegen nemen met een plaats op de bank. Age Hareide - als coach een legen de omdat hij met clubs landskam pioen werd in Noorwegen, Zwe den en Denemarken - is er alles aan gelegen om de eindronde te bereiken. Noorwegen was alleen in de jaren negentig twee keer op een WK present. Dat was nog on der Egil Olsen, die zijn ploeg saai, computergestuurd resultaatvoetbal liet spelen. Noorwegen oogt nu wat frivoler, maar mist toch vooral op het mid denveld creativiteit. Oranje moet beducht zijn voor de Noorse lucht macht. Maar dat de Noren in Oslo tegen hun natuur in moeten aan vallen, vergroot de kansen voor Nederland. PW Noorwegen en Schotland scoren onderling niet in dezelfde poule als Nederland. Opmerkelijk ge noeg is Macedonië nu de eerste belager van Oranje. Dirk Marcellis (links) vecht een duel uit met de IJslander Indridi Sigurdsson. foto Ed Oudenaarden WERKKLEDING www.werkkledingtotaal.nl Kromme Elleboog 8 Zierikzee T. 0111-450751 F. 0111-450752 SANKT GALLEN - Blaise N'Kufo heeft Zwitserland zaterdag voorbij Letland geloodst. De spits van FC Twente maakte in dit WK-kwalifi- catieduel in groep 2 ruim een kwartier voor tijd de winnende treffer: 2-1. Matthew Amoah droeg met een doelpunt bij aan de 3-0-zege van Ghana in het kwalificatieduel met Lesotho. De aanvaller van NAC is topscorer in de eredivisie. RODE DUIVELS door Gérard de Nooijer Een paar jaar geleden zag je het al bij" het jeugd-EK in Nederland, tijdens de Olympische Spelen in Peking ook: Bel gië heeft weer een goede lichting voetbal lers. Het zou leuk zijn als de Rode Duivels zich weer 's voor een groot toernooi plaat sen, want de laatste drie EK's en WK's heb ben ze voor de televisie moeten bekijken. In de kwalificatie voor het WK van 2010 zijn ze in elk geval goed begonnen. Gewonnen van Estland en Armenië en in de hel van Istanbul hielden ze Turkije knap op 1-1. Al leen Europees kampioen Spanje deed het beter en dat land komt woensdag op be zoek in Brussel. Dat is toch een mooier affi che dan Noorwegen-Nederland... De Belgen hebben een talentvolle groep, waarvan een aantal spelers zich in Neder land ontwikkelt. Dat is niet toevallig. Vroe ger gingen Nederlandse voetballers in Bel gië spelen, ook voor de financiën natuurlijk, maar tegenwoordig komen Belgische voet ballers juist op jonge leeftijd naar Neder land omdat de opleiding bij ons beter is. Noem ze maar op: Moussa Dembélé, Jan Vertonghen, Thomas Vermaelen, Maarten Martens en Sébastien Pocognoli. Daar kan België de komende jaren nog veel plezier aan beleven. Moussa Dembélé is een mooi voorbeeld. Toen hij nog bij Willem II speelde, kon je al zien dat hij alles in zich heeft voor een top- spits. Hij is groot, sterk en scoort makkelijk. Hoewel ik moet zeggen dat hij er bij AZ nog niet héél veel heeft gemaakt. Maar hij wordt de komende tijd alleen nog maar be ter. De bondscoach René Vandereycken vaart daar wel bij. Toen de Belgen zich niet plaats ten voor het afgelopen EK, werd hij in het hele land afgebrand. Maar je ziet wat er ge beurt: door het succes verstomt die kritiek als vanzelf Je ziet ook dat het Belgische voetbalpubliek weer enthousiast wordt. Toen België de afge lopen jaren nergens om speelde, zat er maar een paar duizend man op de tribunes. Als ze woensdag tegen Spanje spelen, zal het volle bak zijn. En dat motiveert zo'n jonge spelersgroep ook. En de Belgen zijn echt niet kansloos. Het is natuurlijk afwachten hoe ze met de nieuwe druk van het preste ren zullen omgaan, maar waarom zouden ze niet kunnen winnen? RCS kan toch ook winnen van Geldrop? Als je maar ergens in gelooft, dan kan er veel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24